Πρώτες μετρήσεις.. .και τώρα τι κάνουμε?

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Μετα από πολυ καιρό κατάφερα να πάρω κάποιες μετρήσεις στο REW, αλλά όσο και αν διάβασα δεν είμαι ακόμη σίγουρος για το επόμενο βήμα.

Τα ηχεία μου είναι τα tannoy gold 7 και τα έχω σε ισόπλευρο τρίγωνο 2.40-2.50μ. Πιο μακριά από ότι πρέπει, το ξέρω, αλλά δεν έχω πολλά περιθώρια αυτή τη στιγμή.

Ανεβάζω εδώ το SPL, το RT60 και το waterfall και παρακαλώ πολύ κάποιος απο τους γκουρου του site να συμβουλέψει για τις επόμενες κινήσεις! Οι μετρήσεις έγιναν λίγο πρόχειρα δυστυχώς, αλλά είναι μία αρχή.
Όταν ακούω, θα έλεγα ότι τα vocals ακούγονται λίγο πεσμένα σε σχέση με τα πρίμα και με αναγκάζει να ανεβάσω λίγο την ένταση.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάρε μετρησεις ξεχωριστά για καθε ηχείο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
  1. Το Left παίζει πιο δυνατα
  2. Δεν εχεις μπάσο κάτω από τα 50Hz, πάρε δυο σαμπς
  3. Κόψε 2-3 dB απο τα ρυθμιστικά των πρίμων ή απο software, απο τα 6000Hz και πάνω
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Σε ευχαριστώ πολυ.
1. Λόγω τοποθέτησης? Τα gains τα έχω στο ίδιο επίπεδο
2. Σκεφτόμουν τα Presonus Τ8 ή Eris Sub8. Λόγω κόστους θα πρέπει να τα πάρω ένα ένα μάλλον. Θα δω διαφορά έστω και με το ένα? Ο χώρος συνολικά είναι 21τμ
3. Το ρυθμιστικό τους κόβει από 1khz και πάνω.. Μάλλον θα πρέπει να πάω με software.

Χρειάζεται/αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω με ισοστάθμιση έτσι όπως παίζουν τώρα?
Να βάλω το Rew να φτιάξει φίλτρα ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
1. Μάλλον.
2. Δεν μηπως βρεις κάτι μτχ, κατι μεγαλύτερο. Δυο τεμάχια, ειναι νόμος.
3. Ποιο software player χρησιμοποιείς;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Θα το κοιταξω. Δεκαρι σαμπ θα ήταν πιο κατάλληλο φαντάζομαι.

Λογικά με jriver θα παίξει
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε ευχαριστώ πολυ.
1. Λόγω τοποθέτησης? Τα gains τα έχω στο ίδιο επίπεδο
2. Σκεφτόμουν τα Presonus Τ8 ή Eris Sub8. Λόγω κόστους θα πρέπει να τα πάρω ένα ένα μάλλον. Θα δω διαφορά έστω και με το ένα? Ο χώρος συνολικά είναι 21τμ
3. Το ρυθμιστικό τους κόβει από 1khz και πάνω.. Μάλλον θα πρέπει να πάω με software.

Χρειάζεται/αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω με ισοστάθμιση έτσι όπως παίζουν τώρα?
Να βάλω το Rew να φτιάξει φίλτρα ?
Βάλε φωτογραφία με την τωρινή διαρρύθμιση στην τοποθεσία ηχείων και θέσης ακρόασης...To spectrogram μας ενδιαφέρει περισσότερο στη ζώνη 20-200 Hz,οπότε μπορείς για περαιτέρω εμφανίσεις ν'αλλάξεις την κλίμακα στον οριζόντιο άξονα.

Από τώρα βέβαια φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει υπέρμετρη τόνωση προφανώς από ιδιορρυθμούς χώρου στη ζώνη 45-65 Hz. Αυτό μαζί με την ανισορροπία μεταξύ των καναλιών στη ζώνη 65-120 Hz δεν θα διορθώνονταν αποτελεσματικά μόνο με φίλτρα EQ.Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται αναθεώρηση στην τωρινή τοποθέτηση.

Πρώτα όμως χρειάζονται αξιόπιστα μετρητικά δεδομένα τα οποία δεν θα μεταβάλλονταν μεταξύ διαδοχικών λήψεων.
Επίσης λήψεις steady state με περιστρεφόμενο μικρόφωνο και σήμα ροζ θορύβου στην ενότητα RTA.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.459
Αν θελεις να κανεις κατι σωστα απο αποψη μετρήσεων θα πρέπει να παρεις dsp ,αλλιως ειναι πολυ δυσκολο να το φερεις.Αν θέλεις την γνώμη μου(αυτο κανω πάντα)τα φερνω ακουγοντας(πολλα και διαφορετικα κομματια που τα γνωρίζω καλα)και η μέτρηση που θα κάνεις καλο θα ειναι να έχει ομοιογένεια.Αυτο που θα σε ενοχλει ειναι να έχει τεραστιες αποκλήσεις ο χρονος στο συχνοτικό φάσμα.Καλύτερα να σου έρχεται στα αυτια κατι και να ειναι ολο ποιο αργο απο το αποδεκτό σε χρόνους ,απο το να έχεις σωστα μεσουψηλα και υπερβολικα αργα χαμηλα.
Αν παρεις ενα η δυο sub και πρεπει να τα τοποθετήσεις εκει που μετρανε σωστα θελει δοκιμές στην τοποθέτηση δεν ειναι plug and play.Επισης για την τοποθέτηση χρησιμοποιησε και ενα μέτρο για να δείς ποσο σωστες και συμμετρικές αποστάσεις έχεις.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Αγνόηστε παρακαλώ τον παιδότοπο!
Τα ηχεία έχουν ελαφρα κλίση προς τα κάτω για να έρχονται στό ύψος μου (όρθιος). Είναι σε ένα ισόπλευρο τρίγωνο περίπου 2.50 και δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή περιθώρια αλλαγών.
Σκεφτόμουν να βάλω πίσω και από τα δύο ηχεία copopren σφηνωτά όσο γίνεται και επίσης δεν έχω μειώσει τα χαμηλά από τα ρυθμιστικά των ηχείων. Έχουν επιλογή για -2 και -4.

Βρήκα και αυτές τις μετρήσεις τους στο internet για το επίπεδο που κόβουν τα ρυθμιστικα τους.
https://www.hifinext.com/tannoy-gol...nitors-with-dual-concentric-coaxial-emitters/

Μετρήσεις θα μπορέσω να πάρω σε λίγες μέρες κα θα τις ανεβάσω.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όταν ακούω, θα έλεγα ότι τα vocals ακούγονται λίγο πεσμένα σε σχέση με τα πρίμα και με αναγκάζει να ανεβάσω λίγο την ένταση.
Τα πρίμα, για λόγους που έχουν αναλυθεί διεξοδικά, οφείλουν να ακολουθούν πτωτικά την ανυπαρξία του μπάσου.

Το εν λόγω δορυφορίδι, παίζει εξόχως ισορροπημένα (τουλάχιστον σε σχέση με κάτι χρεπια του χαϊ ενδ), αλλά η έλλειψη μπάσου (δεν έχεις σαμπςς) γίνεται αντιληπτή ως "προβολικά πρίμα".

Πέραν του θέματος στους 50 κύκλους λόγω στάσιμου, στην παρούσα φάση δεν έχεις Μπάσο, άρα μέχρι να αποκτήσεις, κόψε πρίμα κατά το δοκούν, νομίζω πως από τα ρυθμιστικά της πλάτης του δορυφοριδίου γίνεται δουλειά, οπότε κόψε γερά μέχρι να σου φανεί νορμάλ.

Όσον αφορά την τοποθέτηση, το αριστερό από την εσωτερική πλευρά έχει τοίχο, ο οποίος του δίνει γκεϊν.
Το δεξί αντιθέτως, έχει ξύλινο έπιπλο, που κόβει αυτό το γκεϊν.
Άρα, θα παίζουν διαφορετικά.
Μια λύση είναι να τα ανυψώσεις και τα δύο λίγο ακόμα, ώστε να έχουν όμοια τοιχωματικα όρια πέριξ για την πρώτη ισχυρή ανάκλαση.

Επίσης, επειδή είναι πολύ κοντά στους πλαϊνούς τοίχους, δώσε λίγο ακόμα κλίση προς τα έσω, το γνωστό toe in ή cross firing ή όπως θες πες το, που θα ρίξει και λίγο τα πρίμα και θα μειώσει την έντονη πρώτη ανάκλαση από τους πλαϊνούς τοίχους.
Στριψτα τόσο ώστε να βλέπεις στην ευθεία την εξωτερική ακμή της καμπίνας τους από τη θέση ακρόασης.
 
Last edited:

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Οκ, ευχαριστώ πολύ. Θα τα δοκιμάσω όλα και θα επανέλθω και με τις μετρήσεις.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Επίσης, 6-8khz θέλει ένα φίλτρο να κατέβει 3 ντεσιμπέλ. Κει είναι καλά τσιμπιμενα πρίμα.

Επίσης, από 300 Hz μέχρι 10 kHz είναι πρακτικά ένα σιαδι. Αυτό δεν ακούγεται, είναι πριματο ξυρίζει.

Θέλει να του δώσεις με το ζόρι ένα ταργκετ κερβ, να έχει μια ομαλή πτώση συνολικά ~6 ντεσιμπέλ.

Δηλαδή για πολλαπλούς λόγους έχεις δίκιο στις ακουστικές σου εντυπώσεις, παίζει πολλά πρίμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αγνόηστε παρακαλώ τον παιδότοπο!
Τα ηχεία έχουν ελαφρα κλίση προς τα κάτω για να έρχονται στό ύψος μου (όρθιος). Είναι σε ένα ισόπλευρο τρίγωνο περίπου 2.50 και δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή περιθώρια αλλαγών.
Σκεφτόμουν να βάλω πίσω και από τα δύο ηχεία copopren σφηνωτά όσο γίνεται και επίσης δεν έχω μειώσει τα χαμηλά από τα ρυθμιστικά των ηχείων. Έχουν επιλογή για -2 και -4.

Βρήκα και αυτές τις μετρήσεις τους στο internet για το επίπεδο που κόβουν τα ρυθμιστικα τους.
https://www.hifinext.com/tannoy-gol...nitors-with-dual-concentric-coaxial-emitters/

Μετρήσεις θα μπορέσω να πάρω σε λίγες μέρες κα θα τις ανεβάσω.
Whiskey Tango Foxtrot...:p

Συμμερίζομαι την πρόταση ν'ανυψωθούν περαιτέρω τα ηχεία ούτως ώστε να βρεθούν πάνω από τις κατακόρυφες πλευρές στην εταζέρα...Πρέπει επίσης η πρόσοψή τους να μη βρεθεί πίσω από το γείσο στην άνω επιφάνεια της τελευταίας.

Εφόσον δεν είναι εφικτή ριζική αναθεώρηση στην τωρινή τοποθέτηση,εάν εγκατασταθούν sub χρειάζεται ζεύγος όμοιων τεμαχίων,κροσάρισμα υψιπερατό στους δορυφόρους,εκκίνηση με τοποθέτηση καθενός τεμαχίου σε απόσταση το εν τέταρτον ως προς το πλάτος δωματίου από το αντίστοιχο πλευρικό τοίχωμα καθώς και μετακίνηση για την κεντρική θέση ακρόασης.λήψης στο μέσον ως προς τη διάσταση του μήκους στο δωμάτιο...

Εάν χρησιμοποιείται αποκλειστικά ψηφιακός αναπαραγωγός και δέχεται μηχανή Συνέλιξης η κατηφορική κλίση μπορεί να προκύψει με διορθωτικό impulse περιέχον ένα απλό φίλτρο από το menu του rePhase.Ειδάλλως εφόσον χρησιμοποιείται PC για πηγή θα μπορούσε να εφαρμοστεί εναλλακτικά high shelf filter από το menu στο γνωστό APO Equalizer.Η εξοικείωση με τέτοιες διαδικασίες δεν θέλει πολύ μελέτη...

Πρώτα απ'όλα όμως αξιόπιστα κι επαναλήψιμα μετρητικά δεδομένα.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
@Bhutia τα σαμπ αρχικα θα δοκιμαστουν κολλητά στον τοίχο τον ηχειων φαβταζομαι, έτσι?

Πηγαίνοντας τη θέση ακρόασης στο μέσο του δωματίου, δηλαδή 3μ από τα ηχεία δεν απομακρύνομαι πολύ? Εντάξει δεν ακούω σε υψηλές εντάσεις, αλλά έτσι χάνω και το ισόπλευρο.

Δυστυχώς αν βάλω τα ηχεία πάνω στη βιβλιοθήκη θα πέσει παντόφλα, οπότε 99% μένω όπως είναι η βιβλιοθήκη...

Θα επανέλθω με τις μετρήσεις.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Βάλτα μέσα στη βιβλιοθήκη τότε και στουμπωσέ τα με copropen
Δυστυχώς για λίγο δε χωράνε. Αλλά θα προσπαθήσω αυτό που είναι ελεύθερο να το στουμπωσω και από την άλλη πλευρά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@Bhutia τα σαμπ αρχικα θα δοκιμαστουν κολλητά στον τοίχο τον ηχειων φαβταζομαι, έτσι?

Πηγαίνοντας τη θέση ακρόασης στο μέσο του δωματίου, δηλαδή 3μ από τα ηχεία δεν απομακρύνομαι πολύ? Εντάξει δεν ακούω σε υψηλές εντάσεις, αλλά έτσι χάνω και το ισόπλευρο.

Δυστυχώς αν βάλω τα ηχεία πάνω στη βιβλιοθήκη θα πέσει παντόφλα, οπότε 99% μένω όπως είναι η βιβλιοθήκη...

Θα επανέλθω με τις μετρήσεις.
Για να το πάρουμε λίγο και από την αστεία πλευρά,ακριβώς αυτό θα με ανησυχούσε σε διαρρύθμιση όπως η εμφανιζόμενη και χωρίς ευχέρεια αναθεώρησης, δηλαδή να μη χανόταν το ισόπλευρο τρίγωνο.... :p

Ο λόγος που επικαλέστηκα MLP πάνω στο μέσον του μήκους από το δωμάτιο ήταν για εξουδετέρωση στο θεμελιώδη αξονικό ιδιορρυθμό που σχετίζεται με τη συγκεκριμένη διάσταση...Η τοποθέτηση των sub καθένα πάνω στο εν τέταρτον πλάτους αναμένεται να εξουδετερώνει τους ιδιορρυθμούς άρτιας τάξης (2 , 4 ,...) από το πλάτος,με την προφανή εύρεση του MLP στο κέντρο του πλάτους εκτός από εκείνο του μήκους να εξουδετερώνει και τον θεμελιώδη ιδιορρυθμό (1ο) από τη διάσταση πλάτους.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δυστυχώς για λίγο δε χωράνε. Αλλά θα προσπαθήσω αυτό που είναι ελεύθερο να το στουμπωσω και από την άλλη πλευρά.
Σέγα έχεις?
Ούτως ή άλλως δε θα φαίνεται τίποτα απ' το copropen.

Δε ξέρω βέβαια αν ενδεικνυται αυτή η τοποθέτηση(θα σου πουν οι επαΐοντες),
στο πρακτικό του θέματος αναφέρομαι εγώ!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top