Πρώτες μετρήσεις.. .και τώρα τι κάνουμε?

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
:offtopic:
υπαρχει καπου κανενας οδηγος για το πως γινονται οι μετρησεις, τι προγραμμα, σε τι θεση κλπ κλπ βημα-βημα, και πως τις εκλαμβανουμε μετα; (σε ελληνικα)
ευχαριστω!
Στα αγγλικά, και μετα google translate κάνει;
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Μετα απο πολυ καιρό (και διάβσμα) κατάφερα να ασχοληθώ με το Rew και να κάνω μια πρώτη ισοστάθμιση, δεδομένου ότι δεν έχω sub.
Το μπουμάρισμα που είχα λόγω του χώρου εξαφανίστηκε και τα μεσαια είναι πλέον πιο καθαρά και τονισμένα. Είμαι σίγουρος όμως ότι μπορεί να βελτιωθεί ακόμη.

Νομίζω αρχικά πρέπει να φτιαχτούν αυτές οι δύο χαράδρες στα 170 και 660 περίπου, μάλλον είναι αποτέλεσμα αντίθετων φάσεων, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πως προχωράω στο rephase.
To μόνο που έκανα ήταν στο rephase ήταν να βάλω crossover και box φίλτρα.

Ανεβάζω το πριν και μετά των ηχείων ξεχωριστά και μαζί και κάποιες μετρήσεις απο το τελικό αποτέλεσμα.
Ακολούθησα τη μέθοδο αυτή:

Κάθε βοήθεια για να προχωρήσω είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ πολύ!
και σπεκτρο.
 

Attachments

Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.651
Όσο πιο πολύ μπάσο λείπει, τόσο πιο πολύ κόβεις πρίμα, έτσι δουλεύει η αντιληπτή ισορροπία.

Σου λείπει η πρώτη οκτάβα, οπότε μέχρι νεωτέρας, κόψε πρίμα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μετα απο πολυ καιρό (και διάβσμα) κατάφερα να ασχοληθώ με το Rew και να κάνω μια πρώτη ισοστάθμιση, δεδομένου ότι δεν έχω sub.
Το μπουμάρισμα που είχα λόγω του χώρου εξαφανίστηκε και τα μεσαια είναι πλέον πιο καθαρά και τονισμένα. Είμαι σίγουρος όμως ότι μπορεί να βελτιωθεί ακόμη.

Νομίζω αρχικά πρέπει να φτιαχτούν αυτές οι δύο χαράδρες στα 170 και 660 περίπου, μάλλον είναι αποτέλεσμα αντίθετων φάσεων, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πως προχωράω στο rephase.
To μόνο που έκανα ήταν στο rephase ήταν να βάλω crossover και box φίλτρα.

Ανεβάζω το πριν και μετά των ηχείων ξεχωριστά και μαζί και κάποιες μετρήσεις απο το τελικό αποτέλεσμα.
Ακολούθησα τη μέθοδο αυτή:

Κάθε βοήθεια για να προχωρήσω είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ πολύ!
και σπεκτρο.
Δεν προχωράς ακόμα με rePhase...Καταρχάς γύρω από τα 62 Hz και λιγότερο στα 120 Hz περίπου υπάρχει πρόβλημα ανεξέλεγκτου ιδιορρυθμού που δεν επιδιορθώνεται με DSP / EQ .
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δεν προχωράς ακόμα με rePhase...Καταρχάς γύρω από τα 62 Hz και λιγότερο στα 120 Hz περίπου υπάρχει πρόβλημα ανεξέλεγκτου ιδιορρυθμού που δεν επιδιορθώνεται με DSP / EQ .
Περιμένω δηλαδή να έρθει σαμπ για να προσπαθησει να το μαζεψει?
Μέχρι τότε δεν αξίζει να το παλέψω άλλο και κάθομαι στα αυγα μου?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Περιμένω δηλαδή να έρθει σαμπ για να προσπαθησει να το μαζεψει?
Μέχρι τότε δεν αξίζει να το παλέψω άλλο και κάθομαι στα αυγα μου?
Δεν είναι υποχρεωτικό να έμενες άπραγος, ιδίως αφού λες ότι ακούς ήδη βελτίωση.
Να ξέρεις όμως πως το τρέχον στάδιο που δείχνεις δεν μπορεί να μονιμοποιηθεί.

Δείξε μας Vector Averaged αρχεία από τα επιμέρους κανάλια με FDW =7 φορτωμένα καθένα σε παράθυρο εργασίας του rePhase ...
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Δεν προχωράς ακόμα με rePhase...Καταρχάς γύρω από τα 62 Hz και λιγότερο στα 120 Hz περίπου υπάρχει πρόβλημα ανεξέλεγκτου ιδιορρυθμού που δεν επιδιορθώνεται με DSP / EQ .
Αυτό στα 62 Hz, που επαναλαμβάνεται στα 120, αλλά και στα 180, και μάλιστα και από τα δύο ηχεία και με ομοιόμορφο λίγο-πολύ τρόπο, με παραξενεύει: μήπως είναι 5,70 και όχι 6,70 το μήκος του δωματίου ;;

Αλλο (το πρόσεξα τώρα) :
Η ιδιορρυθμία της όρθιας ακρόασης με τα ηχεία ψηλά, δεν είναι κακή τελικά:
Όπως στέκεται όρθιος, το αυτί του πρέπει να απέχει από το ταβάνι (που είναι στα 2,70m) γύρω στους 90 πόντους. Από την φωτό, λίγο λιγότερο απέχουν και τα μεγάφωνα από το ταβάνι, αλλά με κλίση προς το αυτί.
Αρα ακούει όπως και εμείς, αλλά ... ανάποδα! Το ταβάνι είναι γι'αυτόν το δικό μας πάτωμα, και το πάτωμά του δικό μας ταβάνι
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Αυτό στα 62 Hz, που επαναλαμβάνεται στα 120, αλλά και στα 180, και μάλιστα και από τα δύο ηχεία και με ομοιόμορφο λίγο-πολύ τρόπο, με παραξενεύει: μήπως είναι 5,70 και όχι 6,70 το μήκος του δωματίου ;;

Αλλο (το πρόσεξα τώρα) :
Η ιδιορρυθμία της όρθιας ακρόασης με τα ηχεία ψηλά, δεν είναι κακή τελικά:
Όπως στέκεται όρθιος, το αυτί του πρέπει να απέχει από το ταβάνι (που είναι στα 2,70m) γύρω στους 90 πόντους. Από την φωτό, λίγο λιγότερο απέχουν και τα μεγάφωνα από το ταβάνι, αλλά με κλίση προς το αυτί.
Αρα ακούει όπως και εμείς, αλλά ... ανάποδα! Το ταβάνι είναι γι'αυτόν το δικό μας πάτωμα, και το πάτωμά του δικό μας ταβάνι
Είναι 6,67 συγκεκριμένα με πλάτος από 3,10 στον τοίχο των ηχείων έως 3,50 στον πίσω τοίχο.

Αν έχει σημασία στο μέσο περίπου του μήκους υπάρχει άνοιγμα διαδρόμου 1.20 από τη μια μεριά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εννοεις FDW στα διορθωμένα ή στα αρχικά?
Τα διορθωμενα:
Από τα διορθωμένα διακρίνω φασικές χαράδρες στα 180 για το αριστερό και στα 800 περίπου για το δεξί.

Θα πρέπει να εξαχθούν Vector Averaged αρχεία από τις αδιόρθωτες αποκρίσεις του REW.Κανονικά πρέπει να έχουν γίνει οι αρχικές λήψεις με επιλογή FDW=15 - μέσα από την υποενότητα Preferences > Analysis - και για καθένα κανάλι τουλάχιστον 5 διαφορετικές θέσεις (Κεντρικό σημείο ακρόασης συν τέσσερα νοητά ΄΄σημεία ορίζοντα΄΄ με επίκεντρο το πρώτο)

Θέλω να δω τα αδιόρθωτα Vector Averaged από καθένα κανάλι σε παράθυρο rePhase. Άμα σου βγαίνουν με φασικές διακυμάνσεις όπως οι ανωτέρω εικονιζόμενες, τότε βάλε στα Vector Averaged FDW=4. H αλλαγή τιμής FDW θα γίνει στο αρχικό VA αρχείο μέσα από την ενότητα IR Windows .
 
Last edited:


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλησπέρα και καθυστερημένα καλή χρονιά σε όλους!
Λοιπον τωρα που ξεκινησαν τα παιδια σχολείο βρήκα την ευκαιρία να ξανaκάνω μετρήσεις..

Εδώ είναι τα vector average με FDW 4 & 15.

Αν μπορούσaτε να ρίξετε μία ματιά και να βοηθήσετε για τη συνέχεια θα το εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστώ!
 

Attachments


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Γεια χαρά και πάλι!
Αφου ζαλισα το rephase καταφερα να συμμαζεψω λίγο το χάλι των χαμηλών. Υπάρχει αισθητή βελτίωση.

Έχω την εξής απορία όμως:

Η μόνη διαφορά που έχουν τα δύο ηχεία στην τοποθέτηση είναι ότι το δεξί είναι εγκλωβισμένο ανάμεσα σε ξυλινο έπιπλο και τοίχο, ενώ το αρίστερό δέν έχει το έπιπλο στην εσωτερική του πλευρά.

Είναι αυτή η αιτία των κενών του αριστερού στα 180 και στα 600+?

Αν είναι θέμα θέσης και χωρου να μην το κουράζω άλλο - απλά μου κάνει εντύπωση ότι γίνεται μόνο στο ένα ηχείο σε τέτοιο βαθμό.
 

Attachments


Μηνύματα
164
Reaction score
137
@Bhutia προσπάθησα να ακολουθήσω τη μέθοδο που δίδαξες στo νήμα σου για τα Yamaha και έχω λιιιιγο μπερδευτεί!! o_O

Δεν καταλαβαίνω σε ποιές διορθώσεις θα πρέπει να εστιάσω για να βελτιώσω την ομοιομορφία των βηματικών παλμών, καθώς ακολούθησα τα ίδιες κινήσες στα δύο ηχεία, αλλά τα αποτελέσματα είναι πολύ διαφορετικά (δε συζητώ καν το πως φαίνονται σε σχέση με το δικο σου παράδειγμα...).

Ακουστικά, οταν βάλω τα φίλτρα, το σύστημα μου ακούγεται "ασύνδετο"...
Οι κρουστικές είναι ομοιόμορφες, αρά οι διαφορές στους βηματικούς είναι οι προβληματικές?

Help please!

Ευχαριστω!
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@Bhutia προσπάθησα να ακολουθήσω τη μέθοδο που δίδαξες στo νήμα σου για τα Yamaha και έχω λιιιιγο μπερδευτεί!! o_O

Δεν καταλαβαίνω σε ποιές διορθώσεις θα πρέπει να εστιάσω για να βελτιώσω την ομοιομορφία των βηματικών παλμών, καθώς ακολούθησα τα ίδιες κινήσες στα δύο ηχεία, αλλά τα αποτελέσματα είναι πολύ διαφορετικά (δε συζητώ καν το πως φαίνονται σε σχέση με το δικο σου παράδειγμα...).

Ακουστικά, οταν βάλω τα φίλτρα, το σύστημα μου ακούγεται "ασύνδετο"...
Οι κρουστικές είναι ομοιόμορφες, αρά οι διαφορές στους βηματικούς είναι οι προβληματικές?

Help please!

Ευχαριστω!
Καταρχάς η εκτέλεση των βημάτων όπως είχε καταγραφεί πριν από τρία περίπου χρόνια είναι επόμενο να έχει εν τω μεταξύ εξελιχθεί. Οπότε θα ήταν προτιμότερο να έδειχνες το στάδιο εκκίνησης στο παράθυρο rephase με το αρχείο Vector Averaged για καθένα κανάλι καθώς και το στάδιο εξαγωγής φίλτρων EQ από την αντίστοιχη ενότητα στο REW.

Για την εμφάνιση των Vector Averaged στο παράθυρο εργασίας του rePhase κράτα το FDW=4 , αλλά ν'αλλάξεις την κλίμακα στον κατακόρυφο άξονα από -180 / 180 σε -360 / 360. Αυτό πραγματοποιείται στην υποενότητα Ranges > Phase στη δεξιά πλευρά του παραθύρου.

Οι δημοσιευμένες βηματικές αποκρίσεις μου αφήνουν εντύπωση υπέρμετρης φασικής διόρθωσης , ειδικά υπό τα αναβαθμισμένα - και αυστηρότερα - κριτήρια .
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top