Πρώτο Πικάπ

C

chrispo

Guest
..για ρίξτε μια ματιά και εδώ,...ολόφρεσκο ,με carbon βραχίονα , κεφαλή AT-VM95E , built in phono stage και τιμή κάτω από 400€.

IMG_0324.JPG
 
Last edited by a moderator:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Πιθανολογω οτι εισαι αρκετα νεαρος για να εχεις αναμνησεις απο βινυλια. Μαλλον το μυαλο σου δηλητηριαστηκε και πηρες λαθος δρομο. Πεταξε το πικαπ οσο ειναι νωρις και ακου μουσικη απο σοβαρες πηγες που ειναι και δωρεαν... Ηδη εχεις πεταξει χρηματα...Μη συνεχισεις.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στην ομάδα και στα πικάπ γενικά και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.

Απέκτησα πρόσφατα τον ακόλουθο εξοπλισμό:

Πικάπ Thorens TD 166 MKII ( μοντέλο 1988), το οποίο έβαλα εγώ τις ζελατίνες, δεν είχε ανοιχτεί ποτέ--- 250 Ευρώ
Ενισχυτής Denon PMA 860 (μοντέλο 1992, τον έχω από γονείς)
Ηχεία Fenton SHFT52B --- 150 Ευρώ

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα παραπάνω,
επίσης από το πικάπ λείπει η κεφαλή, οπότε θα πρέπει να αγοράσω. Διάβασα για την Ortofon 2M RED και για την Grado Green1. Σε μαγαζί μου είπαν να μην προτιμήσω την Grado γιατί δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και θα πρέπει να την παραγγείλουν. Μπορεί βέβαια να μου το είπαν για να αγοράσω από αυτούς την Ortofon. Δεν ξέρω αν έχει σχέση το είδος της μουσικής που ακούω για την επιλογή της κεφαλής, πάντως είναι κυρίως Blues, Rock n' roll, Rockabilly, Heavy Metal και γενικα ακούσματα απο 1940 - 1990.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Βαλε και την audio technica AT VM-95EN (ΕΝ οχι Ε ) στις υποψηφιες.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Πιθανολογω οτι εισαι αρκετα νεαρος για να εχεις αναμνησεις απο βινυλια. Μαλλον το μυαλο σου δηλητηριαστηκε και πηρες λαθος δρομο. Πεταξε το πικαπ οσο ειναι νωρις και ακου μουσικη απο σοβαρες πηγες που ειναι και δωρεαν... Ηδη εχεις πεταξει χρηματα...Μη συνεχισεις.
Είπε η Ελληνίδα μάνα :cry:
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ηρεμήστε, ο καθένας μπορεί να ακούει μουσική με όποιον τρόπο θέλει, είναι ωραίο πράγμα να ακούς και να βλέπεις ταυτόχρονα ένα πράγμα να γυρνάει, μόνο το πικάπ έχει αυτή τη δυνατότητα και τα μαγνητόφωνα αλλά δεν υπάρχουν ταινίες να αγοράσεις γι' αυτά. :p
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ηρεμήστε, ο καθένας μπορεί να ακούει μουσική με όποιον τρόπο θέλει, είναι ωραίο πράγμα να ακούς και να βλέπεις ταυτόχρονα ένα πράγμα να γυρνάει, μόνο το πικάπ έχει αυτή τη δυνατότητα και τα μαγνητόφωνα αλλά δεν υπάρχουν ταινίες να αγοράσεις γι' αυτά. :p
Τα πάντα υπάρχουν!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ναι, αλλά θα σου πιάσουν τον κwλο (πέρα του ότι οι κυκλοφορίες είναι απειροελάχιστες) ενώ το spotify είναι τσάμπα η άλλες "ποιοτικότερες" streaming υπηρεσίες αλλά δεν βλέπεις κάτι να γυρνάει και να χαζεύεις.. :onthequiet:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
είναι ωραίο πράγμα να ακούς και να βλέπεις ταυτόχρονα ένα πράγμα να γυρνάει, μόνο το πικάπ έχει αυτή τη δυνατότητα και τα μαγνητόφωνα αλλά δεν υπάρχουν ταινίες να αγοράσεις γι' αυτά. :p
Λάθος Άλφεε....και με τον μπάφο γίνεται το ίδιο... :cry:
και την ακούς και κάνει και γύρα :lol:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
@Alfee24



( ..εχω αιτιολογησει στο παρελθον την αποψη μου πανω στο αναλογικο. )


Ζαλίστηκα λιγάκι.. o_O
Λάθος Άλφεε....και με τον μπάφο γίνεται το ίδιο... :cry:
και την ακούς και κάνει και γύρα :lol:

Πάντως εγώ δεν κάνω μπάφους ούτε παίζω pro. :prankster:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
.......... εβλεπα κατι b-movie θριλερ τις προαλες (παει κανα 3μηνο) που ειχα βρει σε dvd χαλογουιινιατικης μουσικης..και το vortex (τη δευτερη εικονα) ...επαιζε στην αρχη της ταινιας οπου ελεγε καποιες προειδοποιησεις προς τους θεατες..θε θυμαμαι ταινιες...γιατι δε συγκρατω καλα τιτλους..τεσπα...
.... ευτυχως δε διαθετω βιντεοπροβολεα, παντως ακομα και στη τιβι μου δινει αισθηση ορασης ελ ες ντι (αυτο το αισθημα το θυμαμαι απο τη προηγουμενη ζωη, οπου εκανα ολες τις καταχρησεις...γι αυτο δε κανω σε αυτη τιποτα..).
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ανάλογα και ποιας εποχής ήταν, στα 60s αρκετοί σκηνοθέτες τα έπαιρναν τα χαπάκια τους και με διάφορες τεχνικές το αποτύπωναν στο φιλμ. :geek: :p
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.231
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top