Πως ακουγονται τα παλια DAC σημερα?





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.048
Πάντως εταιρείες σοβαρές στον χώρο, δεν αλλάζουν εύκολα τις προτάσεις τους! Πχ η C.A. ... πόσα χρόνια κυκλοφορούν τα dac της? Και καλο πωλούνται ακόμη και σήμερα, και ακούγονται αξιοπρεπέστατα, ακόμη και σήμερα!
Δεν θα μπορούσε να τα αναβαθμίζει συχνότερα για να μην μένει πίσω στον ανταγωνισμό? Για να μην το κάνει, κάτι ξέρει, ή κάτι παίζεται!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Πάντως εταιρείες σοβαρές στον χώρο, δεν αλλάζουν εύκολα τις προτάσεις τους! Πχ η C.A. ... πόσα χρόνια κυκλοφορούν τα dac της? Και καλο πωλούνται ακόμη και σήμερα, και ακούγονται αξιοπρεπέστατα, ακόμη και σήμερα!
Δεν θα μπορούσε να τα αναβαθμίζει συχνότερα για να μην μένει πίσω στον ανταγωνισμό? Για να μην το κάνει, κάτι ξέρει, ή κάτι παίζεται!
Εγώ δε κρύβω ότι είμαι οπαδός της παλιάς σχολής στα dac, θα έπαιρνα anytime ένα αρχαίο sonic frontiers ή κάποιο άλλο old school γίγαντα.
Κατανοώ τη σημασία της δουλειάς του τσιπακίου που κάνει όλη τη δουλειά, αλλά δίνω ιδιαίτερη βάση και στο ζήτημα των σταδίων εξόδου του μηχανήματος.
Για να μη μιλήσω για ποιότητα κατασκευής σασί ακροδεκτών κλπ... μας έχει φάει η φτήνια...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Κατά τη γνώμη μου, τα παλιά Ντακ είναι πλέον τρομερά ξεπερασμένα, τόσο σε δυνατότητες και επιδόσεις, όσο σε μετρήσεις και ηχητική ποιότητα.

Η εξέλιξη των τσιπσετ στα χρόνια που πέρασαν δίνει σοβαρά πλεονεκτήματα στα φρέσκα Ντακ, δε πιάνονται.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
6
Εγώ ένα Burson που έχω DA-160 σχεδόν 10ετιας + audiobyte hydraZ + ZPM θα έλεγα ότι ακούω καλά,σίγουρα μπορώ και καλύτερα με ένα ARES ii Denafrips π.χ αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος 🤜🏻🤛🏻
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Δυναμικό εύρος. Sinad.

Μεταφράζεται σε ..δυναμικό εύρος.
Αφού καταλήξαμε ότι στα συνήθη οικιακά δικάναλα συστήματα, SINAD>85 είναι μη απαραίτητο (από άλλες συζητήσεις για ενισχυτές), γιατί είναι στα DAC; Δηλαδή ένα "παλιό" DAC με SINAD>85 γιατί να διαφέρει στην "πράξη" (κατά την ακρόαση στο σπίτι δηλαδή) από ένα καινούργιο; Αφού υποτίθεται δεν έχει ακουστή διαφορά.
π.χ παλιό Benchmark DAC-1 (2003) 20ετίας σχεδόν:
THD+N (ref. 1kHz at 0dBFS): 0.00056% (–105dB)......
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αφού καταλήξαμε ότι στα συνήθη οικιακά δικάναλα συστήματα, SINAD>85 είναι μη απαραίτητο (από άλλες συζητήσεις για ενισχυτές), γιατί είναι στα DAC; Δηλαδή ένα "παλιό" DAC με SINAD>85 γιατί να διαφέρει στην "πράξη" (κατά την ακρόαση στο σπίτι δηλαδή) από ένα καινούργιο; Αφού υποτίθεται δεν έχει ακουστή διαφορά.
π.χ παλιό Benchmark DAC-1 (2003) 20ετίας σχεδόν:
THD+N (ref. 1kHz at 0dBFS): 0.00056% (–105dB)......
Επίτρεψέ μου να σημειώσω ότι το τελικό συμπέρασμα όπως τεκμηριώθηκε στη διαδρομή του σχετικού νήματος ήταν ότι χρειάζεται SINAD ανώτερο του 100 για περιπτώσεις setup τα οποία θα είχαν σύνθεση και χώρο με υψηλά περιθώρια δυναμικού εύρους,ο χρήστης τους θα ήταν διατεθειμένος ν'ακούει καλές παραγωγές σε υψηλές συνεχόμενες στάθμες και βεβαίως δεν θα βασίζονταν σε συνήθεις...λυχνιακές υλοποιήσεις - όπου το SINAD εκεί είναι χαμένο ΄΄από χέρι΄΄... :sneaky:

Δεύτερον,το μόνο ενδιαφέρον που θα έβρισκα προσωπικά σε παλαιότερες υλοποιήσεις,θα ήταν η προοπτική να έχω στη συλλογή κάποιο DAC που να μην έκανε...upsampling στο κλασσικό 16/44 σήμα του CD,έτσι για λόγους νοσταλγίας κι εκκεντρικότητας.Τίποτε άλλο.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Επίτρεψέ μου να σημειώσω ότι το τελικό συμπέρασμα όπως τεκμηριώθηκε στη διαδρομή του σχετικού νήματος ήταν ότι χρειάζεται SINAD ανώτερο του 100 για περιπτώσεις setup τα οποία θα είχαν σύνθεση και χώρο με υψηλά περιθώρια δυναμικού εύρους,ο χρήστης τους θα ήταν διατεθειμένος ν'ακούει καλές παραγωγές σε υψηλές συνεχόμενες στάθμες και βεβαίως δεν θα βασίζονταν σε συνήθεις...λυχνιακές υλοποιήσεις - όπου το SINAD εκεί είναι χαμένο ΄΄από χέρι΄΄... :sneaky:

Δεύτερον,το μόνο ενδιαφέρον που θα έβρισκα προσωπικά σε παλαιότερες υλοποιήσεις,θα ήταν η προοπτική να έχω στη συλλογή κάποιο DAC που να μην έκανε...upsampling στο κλασσικό 16/44 σήμα του CD,έτσι για λόγους νοσταλγίας κι εκκεντρικότητας.Τίποτε άλλο.
To παλιό Benchmark DAC-1 τι SINAD έχει; ( η εταιρεία αναφέρει THD+N (ref. 1kHz at 0dBFS): 0.00056% (–105dB)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
για λόγους νοσταλγίας κι εκκεντρικότητας
Κι εγώ για λόγους κυρίως εκκεντρικοτητας θα ήθελα ένα σφυρί να σπάω τα παλιά ντακ όπου τα βρίσκω, αλλά τι σφυρί; παλιό, σκουριασμενο, του παππού, για λόγους νοσταλγίας τώρα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
To παλιό Benchmark DAC-1 τι SINAD έχει; ( η εταιρεία αναφέρει THD+N (ref. 1kHz at 0dBFS): 0.00056% (–105dB)
Κι εγώ για λόγους κυρίως εκκεντρικοτητας θα ήθελα ένα σφυρί να σπάω τα παλιά ντακ όπου τα βρίσκω, αλλά τι σφυρί; παλιό, σκουριασμενο, του παππού, για λόγους νοσταλγίας τώρα.
Τέτοια συσκευή ήδη έχω και δεν την...αποχωρίζομαι.
Πράξε όπως θες κατά τα άλλα...Δεν προτίθεμαι να γίνω εξουσιαστής στην...εκκεντρικότητα του άλλου. :sneaky:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Δηλαδή στα συνήθη οικιακά σεταπ δεν ακούς καμιά διαφορά.

Τέτοια συσκευή ήδη έχω και δεν την...αποχωρίζομαι.
Πράξε όπως θες κατά τα άλλα...Δεν προτίθεμαι να γίνω εξουσιαστής στην...εκκεντρικότητα του άλλου. :sneaky:
Δηλαδή έχει SINAD>100 φαντάζομαι με τόση χαμηλή παραμόρφωση.
Επομένως γιατί δεν είναι ισάξιο ενός "σημερινού" DAC.
Ακρόαση σε ένα συνηθισμένο οικιακό σεταπ (που μπορεί να περιλαμβάνει ακόμη! και λαμπάτο ενισχυτή). Οι Τρινόβ όπως λέει και ο Κώστας Ear δεν έχουν αλλάξει DAC την τελευταία 10ετία!
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Επειδή βλέπω απαντήσεις μάρκας Tria poulakia και μοντέλο Kathontan, ας επαναλάβω το ερώτημα του musicfanatic...

Αφού καταλήξαμε ότι στα συνήθη οικιακά δικάναλα συστήματα, SINAD>85 είναι μη απαραίτητο (από άλλες συζητήσεις για ενισχυτές), γιατί είναι στα DAC; Δηλαδή ένα "παλιό" DAC με SINAD>85 γιατί να διαφέρει στην "πράξη" (κατά την ακρόαση στο σπίτι δηλαδή) από ένα καινούργιο; Αφού υποτίθεται δεν έχει ακουστή διαφορά.
π.χ παλιό Benchmark DAC-1 (2003) 20ετίας σχεδόν:
THD+N (ref. 1kHz at 0dBFS): 0.00056% (–105dB)......
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγω λεω να ακουτε απο το Dac του κινητου σας για να ειστε σιγουροι οτι ακουτε τον τελειο ηχο!Ετσι και αλλιως,δεν παιρνετε καινουριο καθε χρονο με την επιδοτηση;Τι καλυτερο;

Ποιο μεσα στην τεχνολογια ουτε ο Γερμανος!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
το ερώτημα του musicfanatic..
Το ερώτημα που επαναλαμβάνεις, είναι κατά βάση "γιατί ακούγονται διαφορές" μεταξύ των ντακ, ενώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δεν διαφέρουν σημαντικά.

Η απάντηση αυτού του ερωτηματος είναι απλή:

Διότι ακούγονται διαφορές μεταξύ καλωδίων.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Το ερώτημα που επαναλαμβάνεις, είναι κατά βάση "γιατί ακούγονται διαφορές" μεταξύ των ντακ, ενώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δεν διαφέρουν σημαντικά.

Η απάντηση αυτού του ερωτηματος είναι απλή:

Διότι ακούγονται διαφορές μεταξύ καλωδίων.
Θα μας τρελανεται εσείς, τόσα χρόνια δεν φωνάζετε ότι όλα τα καλώδια είναι ίδια, και κάθομαι και σας ακούω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top