Πως ακουγονται τα παλια DAC σημερα?

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φιλόδοξος ο παραλληλισμός,μόνο που σε θέματα συσκευών προωθούμενωνι με ακροαματικοφιλική υπεραξία,η όποια σύγκριση θα ήταν εύστοχη μονάχα εάν λαμβανόταν ως σημείο αναφοράς η παραεπιστήμη της...Ομοιοπαθητικής. :sneaky:
Εγραπσες φίλτατε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ακροαματικοφιλική υπεραξία
Μετρούμενη σε κιλά Πρατ. Ή αέρα κοπανιστό.

Σα να λέμε πχιάς'τ'αβγό και κούρεφτο.

Και στην κορφή κανέλα.


Άκου κει "ακροαματικοφιλική υπεραξία"!
Ωιμέ, σε τι κόζμο φέρνουμε τα παιδγιά μας..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Φιλόδοξος ο παραλληλισμός,μόνο που σε θέματα συσκευών προωθούμενωνι με ακροαματικοφιλική υπεραξία,η όποια σύγκριση θα ήταν εύστοχη μονάχα εάν λαμβανόταν ως σημείο αναφοράς η παραεπιστήμη της...Ομοιοπαθητικής. :sneaky:
Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Η προσφορά και η ζήτηση καθορίζουν τις αξίες του οτιδήποτε.
Εκτός και αν μιλάμε για περιόδους που ήταν της μόδας οι μέθοδοι με τα κονσερβοκούτια.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ρε παιδιά, μία διευκρίνηση,
Μιλάμε για dac, έτσι.
Αν αναφερόμαστε σε dac, (Αποκλειστικά δηλαδή συσκευή dac) τότε δεν εννοούμε ακρόαση σε δικάναλο σύστημα ή κάνω λάθος. Τα αναφέρω διότι κάποιοι θεωρούν αναχρονιστικό το να έχομε ακρόαση από 2 ηχεία εν έτη 2020!
Εγώ πάντως δεν μπορώ να αναφέρω ότι το σύστημα - pro , dac , τελικός , stereo ακούγεται υποδεέστερα από το AV, Τελικός και πολυκάναλα. (Για μουσικά αρχεία πάντα).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ρε παιδιά, μία διευκρίνηση,
Μιλάμε για dac, έτσι.
Αν αναφερόμαστε σε dac, (Αποκλειστικά δηλαδή συσκευή dac) τότε δεν εννοούμε ακρόαση σε δικάναλο σύστημα ή κάνω λάθος. Τα αναφέρω διότι κάποιοι θεωρούν αναχρονιστικό το να έχομε ακρόαση από 2 ηχεία εν έτη 2020!
Εγώ πάντως δεν μπορώ να αναφέρω ότι το σύστημα - pro , dac , τελικός , stereo ακούγεται υποδεέστερα από το AV, Τελικός και πολυκάναλα. (Για μουσικά αρχεία πάντα).
Ναι, όταν μιλάμε για dac εννοούμε ακρόαση σε δικάναλο σύστημα (ή έστω και με subs εφόσον αυτά κροσσάρονται συνήθως με κάποιο δικό τους crossover).
Αν για κάποιους είναι αναχρονιστικό τι να κάνουμε; ας μην ακούσουν σε δικάναλο... Είτε είναι καλύτερο είτε όχι το πολυκάναλο δεν έχει καμιά σημασία, η πλειοψηφία ακούει σε δικάναλο (οι λόγοι δεν έχουν σημασία εδώ) και για αυτο υπάρχουν και αυτές οι συσκευές.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι, όταν μιλάμε για dac εννοούμε ακρόαση σε δικάναλο σύστημα (ή έστω και με subs εφόσον αυτά κροσσάρονται συνήθως με κάποιο δικό τους crossover).
Αν για κάποιους είναι αναχρονιστικό τι να κάνουμε; ας μην ακούσουν σε δικάναλο... Είτε είναι καλύτερο είτε όχι το πολυκάναλο δεν έχει καμιά σημασία, η πλειοψηφία ακούει σε δικάναλο (οι λόγοι δεν έχουν σημασία εδώ) και για αυτο υπάρχουν και αυτές οι συσκευές.
Και τα δύο συστήματα όταν τηρούν κάποιους βασικούς κανόνες και στηθούν σωστά ακούγονται όμορφα.
Όπως ακριβώς τα λες δηλαδή, δεν υπάρχει νικητής. Πάντα κάποιος θα είναι στημένος καλύτερα από τον υποτιθέμενο καλύτερο:p
Οπως και με τα αυτοκίνητα και με το οτιδήποτε:)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Στο πλαστικό case ;;;
εννοώ, που ακριβώς βοηθάει αυτό;;
Όταν είναι αγειωτο, και στις περισσότερες περιπτώσεις ειναι, γιατί θέλει ψάξιμο το που και πως θα το γειώσεις, μεταφέρει απλώς θόρυβο και παρεμβολές από το ένα σημείο στο άλλο.

Μπορείς να πειραματιστεις με πλαστικά η ξύλινα κουτιά η απλώς αφαιρώντας το καπάκι από ενισχυτές.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι, όταν μιλάμε για dac εννοούμε ακρόαση σε δικάναλο σύστημα (ή έστω και με subs εφόσον αυτά κροσσάρονται συνήθως με κάποιο δικό τους crossover).
Αν για κάποιους είναι αναχρονιστικό τι να κάνουμε; ας μην ακούσουν σε δικάναλο... Είτε είναι καλύτερο είτε όχι το πολυκάναλο δεν έχει καμιά σημασία, η πλειοψηφία ακούει σε δικάναλο (οι λόγοι δεν έχουν σημασία εδώ) και για αυτο υπάρχουν και αυτές οι συσκευές.
και θα ακουει δικαναλα η πλειοψηφια ....
......γενικα το δικαναλο εχει πολλα συν και δεν μπορει να ανατραπει αυτο.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Pioneer PD-S06 μολις το εδωσα στο ιμπει 290 ευρω. Μιλαμε για πλειερ 20ετιας! Παρατηρησα παντως οτι οι Ιταλοι μου εχουν ρημαξει ολα τα παλια ψηφιακα! HD-DVD player ειναι στα 100 ευρω και εχουμε μερες ακομα. Αλλος Ιταλος πηρε το Oppo 83 στα 190. Εψαχνα να τα χαρισω και δεν εβρισκα....
Σε 3 μερες ληγει και το ντακ, για να δουμε...ειμαι περιεργος!
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Pioneer PD-S06 μολις το εδωσα στο ιμπει 290 ευρω. Μιλαμε για πλειερ 20ετιας! Παρατηρησα παντως οτι οι Ιταλοι μου εχουν ρημαξει ολα τα παλια ψηφιακα! HD-DVD player ειναι στα 100 ευρω και εχουμε μερες ακομα. Αλλος Ιταλος πηρε το Oppo 83 στα 190. Εψαχνα να τα χαρισω και δεν εβρισκα....
Σε 3 μερες ληγει και το ντακ, για να δουμε...ειμαι περιεργος!
Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ λάθος με τα dac της κατηγορίας των 300 ευρώ...
 





Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Λοιπον, το Ντακ πουληθηκε...
1505 ευρω στο Χονκ Κονγκ, συν τα ταχυδρομικα, κλπ. Ειπα να το σκοτωσω για να φυγει! :roflmao:
Βαζω και τη φωτογραφια να μη λετε οτι σας δουλευω!;)

dac_ebay.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
11
Reaction score
30
Υπάρχουν μερικές βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στα DACs που εκτοξεύουν την απόδοσή τους. Τις έχω κάνει και σε δικά μου παλιά DACs.
-Οδήγηση των τελεστικών σε τάξη Α. Προϋπόθεση...να αντέχει το τροφοδοτικό. Καλού κακού ενισχύστε το.
-Τοποθέτηση ενός φίλτρου RC στην είσοδο του τελεστικού που κάνει το I/V conversion για την απομάκρυνση των υπερύψηλων συχνοτήτων που μπερδεύουν τους τελεστικούς. Κάνει θαύματα! Αν το I/V είναι με διακριτά εξαρτήματα,δεν χρειάζεται.
....αλλά ποιό εμπορικό DAC έχει I/V converter με διακριτά?
Γενικά, τα παλιά από τα σύγχρονα τσιπάκια DAC, διαφέρουν λίγο. Όλη η υπόθεση είναι στο I/V conversion και στις τροφοδοσίες. Το καλύτερό μου DAC, είναι ιδιοκατασκευή με PCM 63 20/μπιτο. I/V converter με διακριτά εξαρτήματα και θηριώδη τροφοδοτικά σχεδόν χωρίς καθόλου ηλεκτρονική σταθεροποίηση.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Ξεθάβω το θρεντ.
Βασικά καλημέρα σας.
Εγώ που έχω το γαμάτο σούπερ ντούπερ ADCOM GCD750 που ξεσκίζει σαν dac και που αμαλάχει χώνουμε και κανένα σιντί μέσα για να παίξει για να θυμηθούμε τα παλιά τα χρόνια τα ωραία με τα ουίσκια τα πούρα κλπ κλπ λέει να πάρω ένα https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/soncoz-la-qxd1-balanced-dac-review.13459/ για να το χρησιμοποιήσω κυρίως ως usb to spdif interface ή να μην ασχοληθώ και να πάρω ένα απλό ά-daco παπαράκι?
Σκέφτομαι ότι με την ανωτέρω κινεζιά θα ικανοποιήσω δυο πράγματα:
α)τη σύνδεση του υπολογιστή με το "μεγάλο" σύστημα
β)την εναλλαγή της πηγής από καβλαντάν βινταζιά (adcom) σε σουπερντούπερ υπερσυγχρονιά με πολλά μπιτς και υπερθετικές αναλύσεις όπου διακρίνεις ξεκάθαρα το πόσο αξύριστος είναι ο πίσω δεξιά μπασίστας και αν φοράει καθαρό σώβρακο ή όχι.

Ε?
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα Στέργιο

Εγώ μετά από συγκατοίκηση με ένα μικρό SMSL-36A PRO ενισχυτή με δύο Lars & Ivan Bobo (τα έχω δώσει) προχώρησα σε αναβάθμιση του συστήματος που έχω στο pc στο γραφείο με τα παρακάτω από την πολύ αξιόλογη SMSL την οποία την έχω αγαπήσει αρκετά για τις υλοποιήσεις της.

Ενισχυτής SMSL SA300
DAC SMSL M100 MKII

βάζω και τα ηχεία: Magnat Monitor Supreme 202

Το dac το περιμένω μέσα στην εβδομάδα και θέλω πολύ να το συγκρίνω με το υπάρχον TEAC που έχω και είχε σε αξία σχεδόν 10 φορές την αξία του m100 και σχεδόν 8 χρόνια από την παραγωγή του. Αναφέρω τα παραπάνω ως παράδειγμα για σύγκριση πρώτα ενός παλιού dac (αν θεωρείται παλιό) και ενός καινούργιου οικονομικού αλλά με καλές κριτικές και από τον Amir του audio sience review για την πρώτη του έκδοση (η δεύτερη θεωρείται βελτιωμένη).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top