Πόσα σαμπ χρειάζομαι ?



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Άρα δε φταίνε τα subs, η συνδεσμολογία φταίει!
Χμμμ. Υπονοείς ότι φταίει η φορά των καλωδίων ;

Τα subs γεμίζουν τον ήχο, ακόμα και το βράδυ που ακούμε χαμηλά, σε ένταση τέτοια ώστε να μην ενοχλούμε.
Αυτό το κάνουν άριστα σοβαρά ενισχυτικά με σοβαρά ηχεία αλλά και το κουμπάκι loudness σε όλες τις υλοποιήσεις 'οπου αυτό υπάρχει.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Αυτή είναι η βέλτιστη τοποθέτηση.

Αποδεδειγμένα.

Τουλάχιστον οι δοκιμές της χαρμαν αυτό λένε, και δεν έχω διάθεση να λέω άλλα πράγματα από αυτά που έβγαλε ο Τουλ, τόσο θράσος δεν έχω.... :lol:

Φυσικά, αναλόγως περιορισμών του χώρου σου, θα κάνεις τις όποιες αναγκαίες υποχωρήσεις. ;)
και η ενσωματωση των ηχειων με τα σαμπ....πανε σε 2η μοιρα?! ή θα υπαρξει και ετσι ενσωματωση;
....θελω να πω αυτη η τοποθετηση.....εχει περισσοτερα θετικα παρα αρνητικα σε συγκριση εχοντας ενα σαμπ διπλα σε καθε ηχειο; ή εχει μονο θετικα;
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Χμμμ. Υπονοείς ότι φταίει η φορά των καλωδίων ;
Όχι. Η κατάργηση του βαρβάτου τελικού για τα κυρίως ηχεία στη μία συνδεσμολογία που περιγράφεις.

Αυτό το κάνουν άριστα σοβαρά ενισχυτικά με σοβαρά ηχεία αλλά και το κουμπάκι loudness σε όλες τις υλοποιήσεις 'οπου αυτό υπάρχει.
Σε αυτό δυστυχώς δεν έχω ιδίαν άποψη. Ας μας πει όμως ο @jiovani75. Πώς ήταν σε χαμηλή ένταση το βράδυ πριν και μετά τα subs;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όχι. Η κατάργηση του βαρβάτου τελικού για τα κυρίως ηχεία στη μία συνδεσμολογία που περιγράφεις.



Σε αυτό δυστυχώς δεν έχω ιδίαν άποψη. Ας μας πει όμως ο @jiovani75. Πώς ήταν σε χαμηλή ένταση το βράδυ πριν και μετά τα subs;
Σε πειράζω για το πρωτο σκέλος. Αλλά και αυτό τώρα που γράφεις δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς να τον καταργήσω ή νομίζεις ότι τον έχω καταργήσει;
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
276416_3e6a1759e37a388219a68a3de171891b.png


Για την τοποθέτηση 2 γουφερ, το ένα απέναντι απ το άλλο, απαραίτητη προϋπόθεση για να δουλέψει είναι λογικά να είναι τα γουφερ ολόιδια
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δυστυχώς δε θα γίνει παρέλαση και ούτε επιτάφιος για να πλησιάσετε ένα ταμπούρλο έτσι ώστε να δοθεί η απάντηση απο τον ποιο δύσπιστο....
Και νταουλι εχω ακουσει,που μαλλον και αυτο εννοεις,απο κοντα και πολλες φορες!Ως συνηθως αυτο το οργανο συνοδευεται και απο πνευστο-α.Σε εχουν κουφανει ποτε απο κοντα;;;Το ιδιο ισχυει και για αυτο το βαθυφωνο κρουστο που αναφερεις.

Το οτι τρεμει ολοκληρο σπιτι εσωτερικα οταν αυτο παιζει εξω στην αυλη,δεν το θεωρω προσωπικα στοχο για την ευχαριστη αναπαραγωγη του στο σπιτι...

Επισης,με τα ζευγη απο σαμπς,χανεις το σημειακο της πηγης και δεν εχεις αισθηση του σημειου εκπομπης του οργανου-αλλος ενας λογος που με αποστρεφει απο την συγκεκριμενη ιδεολογια...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σε πειράζω για το πρωτο σκέλος. Αλλά και αυτό τώρα που γράφεις δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς να τον καταργήσω ή νομίζεις ότι τον έχω καταργήσει;
Νόμιζα ότι τον κατήργησες, γιατί διάβασα με λάθος σημείο στίξης την πρόταση:

Με προ και τελικό bryston με τα pmc είναι πολύ ανώτερος ο ήχος από onkyo pro bryston τελικο συν τα δύο svs με τα PMC σιδερωμένα ;)
"ο ήχος από onkyo, pro bryston" το υπόλοιπο μάλλον το μυαλό μου δεν το κατάλαβε με πρώτη ανάγνωση. :p
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Νόμιζα ότι τον κατήργησες, γιατί διάβασα με λάθος σημείο στίξης την πρόταση:



"ο ήχος από onkyo, pro bryston" το υπόλοιπο μάλλον το μυαλό μου δεν το κατάλαβε με πρώτη ανάγνωση. :p
Προτιμώ να κόψω το τσίπουρο από το να καταργήσω το οπλοπολυβόλο :p
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Επισης,με τα ζευγη απο σαμπς,χανεις το σημειακο της πηγης και δεν εχεις αισθηση του σημειου εκπομπης του οργανου
Αν θυμάμαι καλά, κάτω από 80hz δεν καταλαβαίνεις το σημείο της πηγής.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν θυμάμαι καλά, κάτω από 80hz δεν καταλαβαίνεις το σημείο της πηγής.
Καταλαβαινεις την κατευθυνση και κατω απο τα 80.

Δεν θυμαμαι σε ποιο κομματι των Pink Floyd,αλλα καταλαβαινεις τη μποτα που χτυπαει αριστερα και λιγο εξω απο το ηχειο προς το κεντρο.Στο Wish you were here.

Και στη Jazz το μπασσο παντα εχει συγκεκριμενη θεση στον χωρο!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Το θέμα το ξεκίνησα επιρεασμενος από παράλληλο θέμα με πρωταγωνιστή τον react που παραλίγο να τοποθετήσει δυο υπογουφερ με 4 δεκαοχτταιντζα μεγάφωνα το κάθε ένα.....( 8 X 18 inch) :oops:
Όπως βλέπεις από τις παραπάνω εικόνες από άτομα που ασχολήθηκαν με το αντικείμενο, το τονίζω Ασχολήθηκαν, 8 δεκαοχταιντσα σε μικρότερο χώρο για σωστή απόκριση από 16 μέχρι 160Hz κρίθηκαν ως αναγκαία.
Επίσης η Καστομια σε σαμπ είναι η καλύτερη λύση,

8x Beyma 18LX60 + 4x Behringer EP2500 + 2x Behringer DCX2496 - 8x 18" Tieftöner σε 450L μπας ρεφλεξ περίβλημα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
καλοριζικο, καλοακουστο, με το καλο.

μακαρι να το δουμε και σε πραγματικες φωτο.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Δεν θυμαμαι σε ποιο κομματι των Pink Floyd,αλλα καταλαβαινεις τη μποτα που χτυπαει αριστερα και λιγο εξω απο το ηχειο προς το κεντρο.Στο Wish you were here.
Έλα όμως που δεν είναι εκεί,...... το μπάσο εννοώ :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
καλοριζικο, καλοακουστο, με το καλο.

μακαρι να το δουμε και σε πραγματικες φωτο.
Τι θέλεις ακριβώς να δεις σε πραγματικες φωτο?
 

Attachments




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Κάθε διπλασιασμός σαμπ ΔΕ σημαίνει + 6db σε κλειστό χώρο. Εκτός αν τοποθετηθούν με τον εντελώς λάθος τρόπο, δηλ. κολλητά.

Αν τοποθετηθούν σωστά, μπορεί από το να αφαιρούν db (ακυρώνοντας στάσιμα, μοντέλο source-sink/double array) μέχρι το να προσθέτουν κάποια λίγα db, λιγότερα από 6.

Επομένως χρειάζονται ακόμη περισσότερα σαμπ. Ατελείωτα. Τρέχτε πάρτε τα επιστρεφόμενα, you know ;-) Εγώ θα βαζα κι άλλα στον τοίχο αλλά τότε σίγουρα θα πέσει.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top