Πόσα Watt χρειαζόμαστε?

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πόσα watt μας χρειάζονται στην πραγματικότητα?

Στο παρακάτω link, θα βρείτε ένα υπολογιστή ισχύος της Harman με τον οποίο μπορούμε να υπολογίσουμε την απαιτούμενη ισχύ, βάση της ευαισθησίας τους ηχείου, της θέσης ακρόασης και της επιθυμητής στάθμης.

Ο υπολογισμός αφορά το ένα μόνο ηχείο, οπότε από την στιγμή που ακούμε με δύο ηχεία, στο πεδίο της επιθυμητής στάθμης θα βάλεται (επιθυμητή στάθμη -3db).

Θα έχει ενδιαφέρον να ποστάρει ο καθένας την δική του περίπτωση, προκειμένου να δούμε ποιές είναι οι πραγματικές ανάγκες σε watt.

Το Link είναι αυτό.


Ξεκινάω με την δική μου περίπτωση.
upload_2014-12-28_22-54-21.png
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Και από περιέργεια, με πόσα Watt οδηγάτε τα ηχεία που έχετε;
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εγώ πάλι είμαι λειψός σε Watt

Screen Shot 2014-12-28 at 11.12.26 ΜΜ.png


Τα (AMR LS 77) οδηγώ με μόλις 30, πάω να κλάψω στη γωνίτσα μου :oops:
 



Μηνύματα
567
Reaction score
373
Ωραίο θέμα...

Ωραίοι και οι πίνακες με τις φόρμες. Υπάρχει και ο παλιός καλός τρόπος του υπολογισμού με τον διπλασιασμό της ισχύος ανά 3dB. Ανά 3dB έχουμε διπλασιασμό της έντασης.

Όμως στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ένα ηχείο είναι ένα σύνθετο φορτίο.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Το επιθυμητό επίπεδο ευαισθησίας του ακροατή πως ορίζεται;Γιατί αν θέλω να ακούω στα 89 είμαι μια χαρά 46 βαττ ενώ στα 92 θέλω 92 βαττ οπότε είμαι λίγος!
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το επιθυμητό επίπεδο ευαισθησίας του ακροατή πως ορίζεται;Γιατί αν θέλω να ακούω στα 89 είμαι μια χαρά 46 βαττ ενώ στα 92 θέλω 92 βαττ οπότε είμαι λίγος!
Το θέμα δεν είναι ΑΝ, αλλά σε ποιά ένταση σου αρέσει να ακούς, το έχεις μετρήσει ποτέ?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Το θέμα δεν είναι ΑΝ, αλλά σε ποιά ένταση σου αρέσει να ακούς, το έχεις μετρήσει ποτέ?
Για να πω την αλήθεια,όχι.
Το ΑΝ δεν είναι σημαντικό;
Αν ξεφύγεις δεν θα έχεις επιπτώσεις;
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Για να πω την αλήθεια,όχι.
Το ΑΝ δεν είναι σημαντικό;
Αν ξεφύγεις δεν θα έχεις επιπτώσεις;
Ναι και βέβαια είναι σημαντικό και το Αν, αλλά ξεκίνα από το να δεις ποιές είναι οι ανάγκες σου και μετά θα είναι εύκολο να κάνεις τον υπολογισμό.

Π.χ εσύ μπορεί να σου αρέσει να ακούς πολύ δυνατά π.χ 100db, ή να έχεις θέση ακρόασης στα 4 μ. Οπότε αλλάζουν οι συνθήκες.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Α ναι; τότε ζήτω ζήτω ζήτω :D:D
Πάντως τους χρειάζονται κάτι παραπάνω απ τα δικά μου 30 κάποιες φορές αλλά τι να κάνουμε, εδώ τρέχουμε καλώδιο ηχείων 9 μέτρα, σε αυτό θα κολήσουμε...
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Ναι και βέβαια είναι σημαντικό και το Αν, αλλά ξεκίνα από το να δεις ποιές είναι οι ανάγκες σου και μετά θα είναι εύκολο να κάνεις τον υπολογισμό.

Π.χ εσύ μπορεί να σου αρέσει να ακούς πολύ δυνατά π.χ 100db, ή να έχεις θέση ακρόασης στα 4 μ. Οπότε αλλάζουν οι συνθήκες.

Γενικά ακούω σε χαμηλές εντάσεις.Άμα εχώ κέφια όμως;! :) Πως μπορώ να το μετρήσω;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Όταν έρχεται στο σπίτι μου ο Luger βάζει να ακούει στα 100+ db με θέση ακρόασης στα 2.80μ... και με 86db ευαισθησία τα ηχεία....:rolleyes: είναι πολλά τα βάτ Χάρη.... :p :laugh:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Όταν έρχεται στο σπίτι μου ο Luger βάζει να ακούει στα 100+ db με θέση ακρόασης στα 2.80μ... και με 86db ευαισθησία τα ηχεία....:rolleyes: είναι πολλά τα βάτ Χάρη.... :p :laugh:
Ναι όντως κοντά μια 1000... Με 105db.....:whistling:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.827
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top