Πόση την έχει; (Spin-off Κατασκευάζοντας το νέο μου «DIY» Rack)




Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ρε σείς ! έλεος , μην κλάνετε άλλο , γεμίσαμε μεθάνιο. Κια βρωμάει πολύ γμτ μου.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Cool down αγόρια.
Και πάνω απ'όλα μη λησμονούμε το γεγονός ότι όσα μας ενώνουν είναι ισχυρότερα απ'όσα θα μας χώριζαν...:drinks:
(Εάν δεν είναι,τότε αδίκως θ'ασχολούμασταν με το όλο αντικείμενο εξαρχής...)
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Και πάνω απ'όλα μη λησμονούμε το γεγονός ότι όσα μας ενώνουν είναι ισχυρότερα απ'όσα θα μας χώριζαν...:drinks:
(Εάν δεν είναι,τότε αδίκως θ'ασχολούμασταν με το όλο αντικείμενο εξαρχής...)
Το οφείλουμε στους εαυτούς μας, το αξίζει το μέλλον μας!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν μου αρέσει το ηχό-χρωμα και παρά την ονομαστική διαφορά σε βατ μην νομίζεις ότι παίζει τραγικά πιο δυνατά είναι πολύ κοντά προσωπικά μου αρέσει καλύτερα αυτά που έχω τώρα και είχα την δυνατότητα να αγοράσω το σετ Bryston CD pro τελικό
Ειδικά όσον αφορά στους τελικούς ενισχυτές, αυτός είναι ο λόγος που αν ήταν να άλλαζα και πήγαινα πάλι σε παθητικά ηχεία, πάλι Bryston θα έπαιρνα. Κάνεις ό,τι θέλεις με τη προενίσχυση και ο τελικός αναλαμβάνει να εξηγήσει το όνειρο στα ηχεία, χωρίς ο ίδιος να έχει κανένα ηχόχρωμα. Έχω δοκιμάσει 2-3 προενισχυτές πάνω στον τελικό μου ( τον έχω ακούσει και με λάμπα ). Πάντα ακούς τον χαρακτήρα του μηχανήματος που βρίσκεται πίσω του, ποτέ δεν ακούς τον ίδιο τον τελικό. Αυτή είναι η μαγκιά της Bryston κατά τη γνώμη μου.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ειδικά όσον αφορά στους τελικούς ενισχυτές, αυτός είναι ο λόγος που αν ήταν να άλλαζα και πήγαινα πάλι σε παθητικά ηχεία, πάλι Bryston θα έπαιρνα. Κάνεις ό,τι θέλεις με τη προενίσχυση και ο τελικός αναλαμβάνει να εξηγήσει το όνειρο στα ηχεία, χωρίς ο ίδιος να έχει κανένα ηχόχρωμα. Έχω δοκιμάσει 2-3 προενισχυτές πάνω στον τελικό μου ( τον έχω ακούσει και με λάμπα ). Πάντα ακούς τον χαρακτήρα του μηχανήματος που βρίσκεται πίσω του, ποτέ δεν ακούς τον ίδιο τον τελικό. Αυτή είναι η μαγκιά της Bryston κατά τη γνώμη μου.
Απολύτως σωστά.
Ο τελικός οφείλει να μην έχει κανένα χρωματισμό.
Οι προενισχυτές κάποιες φορές μπορεί και να παρουσιάσουν κάποιο όμως. Εκτός από τις λάμπες που το κάνουν επί τούτου , οι τρανζιστοράτοι προ πρέπει να είναι πολύ πιο διάφανοι με ίσως μία ιδέα από χρώμα έτσι για το θεαθήναι.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Απολύτως σωστά.
Ο τελικός οφείλει να μην έχει κανένα χρωματισμό.
Οι προενισχυτές κάποιες φορές μπορεί και να παρουσιάσουν κάποιο όμως. Εκτός από τις λάμπες που το κάνουν επί τούτου , οι τρανζιστοράτοι προ πρέπει να είναι πολύ πιο διάφανοι με ίσως μία ιδέα από χρώμα έτσι για το θεαθήναι.
και τα ηχεία τι ρόλο παίζουν? βρε τζάμπα τα δίναμε τα λεφτά στους ενισχυτές μου φαίνεται...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Eιρήνη συμφουρίτες.
Μια χαρά ενισχυτές είναι οι Densen.
Eιδικά στο setup που εμφανίζονται στο συγκεκριμένο θέμα φθάνουν να οδηγήσουν επαρκώς τα ηχεία που είναι συνεδεμένα στους ακροδέκτες τους.

Μια χαρά είναι και τα Sansui.
Αρκει λόγο ηλικίας να είναι συντηρημένα στην πένα πράγμα που δεν αμφιβάλω ότι ο John Markou το έχει πράξει.

Μια χαρά και τα Bryston. (αυτό έλειπε).

Τα 2 μου cet στο θέμα.
Δεν υπάρχει ενισχυτής με ιδιότητες πανάκειας.
Πάντα θα υπάρχει ένα ηχείο που μπορεί να στείλει ένα ενισχυτή να μετράει να μικροφαράντ του αν βγαίνουν ή όχι.
Ειδικά αν παίζει και ισοστάθμιση με "δίψα" για Watt

Βάλτε ως νοητή άσκηση όποιο ζεύγος από τα προαναφερθέν να οδηγήσουν JBL M2
ζητάνε αν θυμάμαι καλά 1200W στα 8Ohm διόλου τυχαίο ότι η εταιρεία συστήνει συγκεκριμένους ενισχυτές
ή αν προτιμάτε κάποιο και καλά audiophile βάλτε στην άσκηση το K2 S9900, 500W στα κανάλι.

Καλημέρα σε όλους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Eιρήνη συμφουρίτες.
Μια χαρά ενισχυτές είναι οι Densen.
Eιδικά στο setup που εμφανίζονται στο συγκεκριμένο θέμα φθάνουν να οδηγήσουν επαρκώς τα ηχεία που είναι συνεδεμένα στους ακροδέκτες τους.

Μια χαρά είναι και τα Sansui.
Αρκει λόγο ηλικίας να είναι συντηρημένα στην πένα πράγμα που δεν αμφιβάλω ότι ο John Markou το έχει πράξει.

Μια χαρά και τα Bryston. (αυτό έλειπε).

Τα 2 μου cet στο θέμα.
Δεν υπάρχει ενισχυτής με ιδιότητες πανάκειας.
Πάντα θα υπάρχει ένα ηχείο που μπορεί να στείλει ένα ενισχυτή να μετράει να μικροφαράντ του αν βγαίνουν ή όχι.
Ειδικά αν παίζει και ισοστάθμιση με "δίψα" για Watt

Βάλτε ως νοητή άσκηση όποιο ζεύγος από τα προαναφερθέν να οδηγήσουν JBL M2
ζητάνε αν θυμάμαι καλά 1200W στα 8Ohm διόλου τυχαίο ότι η εταιρεία συστήνει συγκεκριμένους ενισχυτές
ή αν προτιμάτε κάποιο και καλά audiophile βάλτε στην άσκηση το K2 S9900, 500W στα κανάλι.

Καλημέρα σε όλους.
Μην παραβλέπεται όμως το δεδομένο ότι οι απαιτήσεις σε ισχύ θα πέφτουν σε σημαντικό βαθμό όποτε αποκόπτονται - με κατάλληλο κροσάρισμα - οι τελικοί και τα συνδεδεμένα σ'εκείνους κύρια ηχεία από την αναπαραγωγή των δύο πρώτων οκτάβων.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ειδικά όσον αφορά στους τελικούς ενισχυτές, αυτός είναι ο λόγος που αν ήταν να άλλαζα και πήγαινα πάλι σε παθητικά ηχεία, πάλι Bryston θα έπαιρνα. Κάνεις ό,τι θέλεις με τη προενίσχυση και ο τελικός αναλαμβάνει να εξηγήσει το όνειρο στα ηχεία, χωρίς ο ίδιος να έχει κανένα ηχόχρωμα. Έχω δοκιμάσει 2-3 προενισχυτές πάνω στον τελικό μου ( τον έχω ακούσει και με λάμπα ). Πάντα ακούς τον χαρακτήρα του μηχανήματος που βρίσκεται πίσω του, ποτέ δεν ακούς τον ίδιο τον τελικό. Αυτή είναι η μαγκιά της Bryston κατά τη γνώμη μου.
Όλα είναι θέμα γούστου, κανείς δεν μπορεί να πει ότι είναι κακοί ενισχυτές αλίμονο αλλά στο δικό μου αυτί δεν μου αρέσουν ή για να το πω καλύτερα προτιμώ κάτι διαφορετικό σε ήχο, και να ξέρεις με τον δικό της προ παίζει καλύτερα από ότι με άλλον, προσωπικά τον 4B άκουσα και με κανα δυο άλλους προ και δεν μου άρεσε όσο με τον δικό του.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όλα είναι θέμα γούστου, κανείς δεν μπορεί να πει ότι είναι κακοί ενισχυτές αλίμονο αλλά στο δικό μου αυτί δεν μου αρέσουν ή για να το πω καλύτερα προτιμώ κάτι διαφορετικό σε ήχο, και να ξέρεις με τον δικό της προ παίζει καλύτερα από ότι με άλλον, προσωπικά τον 4B άκουσα και με κανα δυο άλλους προ και δεν μου άρεσε όσο με τον δικό του.
Αυτό νομίζω οτι λέει και ο Νίκος στην ουσία. ότι ο bryston είναι ουδέτερος και τα λέει αναλόγως του προ. Δηλαδή όταν ακούς κάποιον προ με τον bryston τελικό αυτό που αρέσει ή δεν σου αρέσει στην ουσία είναι ο προ.
Πιθανότατα για αυτό σου άρεσε και με τον δικό του προ γιατί είναι πολύ σοβαρό μηχανάκι. ;)
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Το ιδανικό θέμα (μιας και μαλώνανε οι μπαρμπάδες ποιος την έχει μεγαλύτερη) για να βάλω ένα μπάρμπα που την έχει τεράστια. Από μένα, τον άφραγκο μπάρμπα που το γύρισε σε class D στα γεράματα.

 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Φαντάσου πόσο μικρή την έχουν αυτοί με τα ενεργα.. :p
Να μη μιλήσω για αυτούς που έχουν ενεργά με τάξη Δ, δε την βλέπουν καν... Έτσι την έπαθα κι εγώ, είδα πολλά watt και ούτε για pf ρώτησα...ούτε για τοροειδή. Μετά κατάλαβα ότι χωρίς μασίφ...αντρική κατασκευή δε πας πουθενά. Με τι κούτελο να περπατήσεις έξω χωρίς έναν Krell...έστω έναν Mark Levinson στο πάτωμα. Kρυμμένος στο υπόγειο είμαι με τον Crown και τα φθηνιάρικα τα ενεργά. Ευτυχώς εμένα είναι τόσο αρχαία κι έχουν ΑΒ ενισχυτικά αλλά τι να το κάνεις αν το module είναι μικρό...δε γίνεται κατάσταση έτσι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top