Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Δεν θα πω ποτέ πως κάποιος κάνει λάθος αγοράζοντας την Χ ακριβή έκδοση επειδή ακούγεται καλύτερα, αλλά είναι κάτι που δεν θα κυνηγούσα.
Μέσα στο πλήθος της μουσικής που κυκλοφορεί τί είναι 1 άλμπουμ ή 10 ή 40?
Εκτός αν έχει κάποιος το μικρόβιο της συλλογής (και χρήμα).
Σαν να μαζεύει γραμματόσημα ή ότι άλλο συλλεκτικό.
Σίγουρα είναι ευχάριστο να ακούς την αγαπημένη σου μουσική καλύτερα αλλά μέσα στο πλήθος των παραγωγών νομίζω κάπου ''χάνονται'' τα 20 ή τα 40 άλμπουμ..

Ίσως επειδή άκουγα και ακούω αρκετά μουσική με παρέα και παίζει συχνά η αλλαγή και οι διαφορετικές προτιμήσεις το έχω έτσι στο μυαλό μου..
Άσε που όποτε έβαζα κάτι που έπαιζε όμορφα με παρέα και ήθελα να παίξει ολόκληρο όλο και κάποιος πεταγόταν και έλεγε στο δεύτερο κομμάτι π.χ. ''μετά βάλε αυτό'' και ξενέρωνα.. :biggrin:

Αλλά όλα (ή τα περισσότερα) είναι σχετικά οπότε.. :drinks:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.580
Οι δισκοσυλλεκτες ας κάνουν το χόμπι τους, δεν πειράζουν κανέναν. Ωραίο χόμπι η συλλογή, άλλοι μαζεύουν γραμματόσημα άλλοι νομίσματα.

Όμως στο ερώτημα του θέματος μόνο μια απάντηση είναι σωστή, και στα αγγλικά είναι ως εξής:


FB_IMG_1654343843084.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
Mondo κ Death waltz ..μονο... 🐒
(Και ουτε κατα διάνοια καλητερα απο το πσηφιακο)
..μιας και το φερε η κουβεντα..ας ρικσω τιποτα πανω.. 🐒
16549485917067137224539075344254.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δεν ξέρω αν στα CD συνεχίζουν ακόμη να χρησιμοποιούν μάστερ που "ακούγονται δυνατά" (αρκετά συμπιεσμένα δηλαδή) αλλά στις συνδρομητικές πλατφόρμες δεν ισχύει... έχουν "βάλει τάξη" . Χρησιμοποιούν "loudness normalization" και κάνουν "normalize" στα περίπου -13,-14 dB LUFS, (ITU 1770). Αν κάποιος συμπιέσει την παραγωγή του στα τέρματα για να ακουστεί πιο δυνατά.... απλά δε θα ακουστεί!! οπότε δεν έχει λόγο να το κάνει.... Αυτή η ιστορία με το Loudness war έχει πρακτικά τελειώσει στις streaming πλατφόρμες...
Δεν εχει πολυ λογικη αυτο, μιλαμε για δυο διαφορετικα εργαλεια.
To "loudness normalization" δεν ειναι ουτε θεραπεια
ουτε αντικινητρο για το loudness war.
Θα ισχυε, κι αυτο μονο κατα το ημισυ τη μεγιστη σταθμη,
αν ακουγαμε μουσικη μονο απο media.
Αν σταματουσαν να πωλουνται cd.

To "loudness normalization" αφορα απολυτες σταθμες στη μεταδοση.
Ρυθμιζει δηλαδη την διαφορα μεταξυ των κομματιων για να μην ενοχλειται ο ακροατης
στο περασμα απο το ενα κομματι στο αλλο.
Δεν ειναι εφευρεση καποιας πλατφορμας που ηθελε να βαλει ταξη.
Το ειχαν τηλεοπτικοι σταθμοι και ραδιοφωνα πολυ πριν.
Δεν αποκαθιστα τιποτα σε μια ηδη κακη παραγωγη,
ουτε τα δυναμικα ουτε τις σχετικες σταθμες μεταξυ των οργανων.
Ουτε οι παραγωγοι θα γινουν audiophiles εξ αιτιας του.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Δεν εχει πολυ λογικη αυτο, μιλαμε για δυο διαφορετικα εργαλεια.
To "loudness normalization" δεν ειναι ουτε θεραπεια
ουτε αντικινητρο για το loudness war.
Θα ισχυε, κι αυτο μονο κατα το ημισυ τη μεγιστη σταθμη,
αν ακουγαμε μουσικη μονο απο media.
Αν σταματουσαν να πωλουνται cd.

To "loudness normalization" αφορα απολυτες σταθμες στη μεταδοση.
Ρυθμιζει δηλαδη την διαφορα μεταξυ των κομματιων για να μην ενοχλειται ο ακροατης
στο περασμα απο το ενα κομματι στο αλλο.
Δεν ειναι εφευρεση καποιας πλατφορμας που ηθελε να βαλει ταξη.
Το ειχαν τηλεοπτικοι σταθμοι και ραδιοφωνα πολυ πριν.
Δεν αποκαθιστα τιποτα σε μια ηδη κακη παραγωγη,
ουτε τα δυναμικα ουτε τις σχετικες σταθμες μεταξυ των οργανων.
Ουτε οι παραγωγοι θα γινουν audiophiles εξ αιτιας του.
Προφανώς και το "loudness normalization" δεν αποκαθιστά τίποτα σε μια κακή παραγωγή... αλλά άμα είναι κακή, είτε σε streaming είτε σε βινύλιο τη διανείμεις... κακή θα είναι.
Όμως πιστεύω πως είναι αντικίνητρο για το loudness war διότι αν κάνω μια παραγωγή και τερματίσω το "maximizer plugin" για να ακουστώ δυνατότερα στο tidal... απλά δεν θα ακουστώ, θα χαλάσω τη δυναμική μου, θα παραμορφώσω, θα, θα ... αλλά δυνατότερα δε θα ακουστώ... οπότε δεν θα το κάνω.
Ιδανικά (τουλάχιστον για νέες παραγωγές) πρέπει να γίνουν διαφορετικά masters ανάλογα με την πλατφόρμα (παίζουν κι αυτές από -13 έως -16 LUFS οπότε άντε αυτές μοιάζουν και θα μπορούσαμε και με ένα Master) ή τα μέσα (CD, βινύλιο). Στην πράξη ανάλογα με το πόσα λεφτά (ή χρόνος αν πρόκειται για σπιτικές παραγωγές) υπάρχουν...
Σε παλιές παραγωγές που περνιούνται σε πλατφόρμες ή CDs... μπορεί να υπάρξει και πάλι κάποιος σχετικός έλεγχος της κατάστασης... Τώρα σε παραγωγές που είναι μόνο ψηφιοποιημένα τα masters και έχουν ήδη φάει την παπάρα με το Loudness war, δε σώζονται με το να προσέχεις τα ...LUFS.... το θέλουν το remastering για να στρώσουν.... τελικά όλα πάνε στο κόστος...

Από την άλλη, όπως υπήρξε (και ίσως ελαφρά ακόμη) αυτή η χαζομάρα με το Loudness war.... γιατί παραβλέπουμε αντίστοιχα χαζά του βινυλίου;;;
Ανάλογα με την κόπια, τη χώρα, το έτος (πρεσαρίσματος) διαφορετικός ήχος;;;; !!!!
Ε Λ Ε Ο Σ !!!
Και μεις θα ψάχνουμε την πρώτη κόπια των ELOY που έγινε στη Γερμανία γιατί αυτή ήταν η καλή;;;; !!!!
Εγώ αρνούμαι να το κάνω.... αν κάποιος γουστάρει να το κάνει, δεν τον κατηγορώ, γούστα είναι αυτά...

Άντε να βάλω και γω κάνα δίσκο να γυρίζει...

 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Προφανώς και το "loudness normalization" δεν αποκαθιστά τίποτα σε μια κακή παραγωγή... αλλά άμα είναι κακή, είτε σε streaming είτε σε βινύλιο τη διανείμεις... κακή θα είναι.
Όμως πιστεύω πως είναι αντικίνητρο για το loudness war διότι αν κάνω μια παραγωγή και τερματίσω το "maximizer plugin" για να ακουστώ δυνατότερα στο tidal... απλά δεν θα ακουστώ, θα χαλάσω τη δυναμική μου, θα παραμορφώσω, θα, θα ... αλλά δυνατότερα δε θα ακουστώ... οπότε δεν θα το κάνω.
Ιδανικά (τουλάχιστον για νέες παραγωγές) πρέπει να γίνουν διαφορετικά masters ανάλογα με την πλατφόρμα (παίζουν κι αυτές από -13 έως -16 LUFS οπότε άντε αυτές μοιάζουν και θα μπορούσαμε και με ένα Master) ή τα μέσα (CD, βινύλιο). Στην πράξη ανάλογα με το πόσα λεφτά (ή χρόνος αν πρόκειται για σπιτικές παραγωγές) υπάρχουν...
Σε παλιές παραγωγές που περνιούνται σε πλατφόρμες ή CDs... μπορεί να υπάρξει και πάλι κάποιος σχετικός έλεγχος της κατάστασης... Τώρα σε παραγωγές που είναι μόνο ψηφιοποιημένα τα masters και έχουν ήδη φάει την παπάρα με το Loudness war, δε σώζονται με το να προσέχεις τα ...LUFS.... το θέλουν το remastering για να στρώσουν.... τελικά όλα πάνε στο κόστος...

Από την άλλη, όπως υπήρξε (και ίσως ελαφρά ακόμη) αυτή η χαζομάρα με το Loudness war.... γιατί παραβλέπουμε αντίστοιχα χαζά του βινυλίου;;;
Ανάλογα με την κόπια, τη χώρα, το έτος (πρεσαρίσματος) διαφορετικός ήχος;;;; !!!!
Ε Λ Ε Ο Σ !!!
Και μεις θα ψάχνουμε την πρώτη κόπια των ELOY που έγινε στη Γερμανία γιατί αυτή ήταν η καλή;;;; !!!!
Εγώ αρνούμαι να το κάνω.... αν κάποιος γουστάρει να το κάνει, δεν τον κατηγορώ, γούστα είναι αυτά...

Άντε να βάλω και γω κάνα δίσκο να γυρίζει...

Σωστά τα έλεγες γέροντα , μέχρι που έπιασες στο στόμα σου το βινύλιο. :D

Άσε τι κάνουμε εμείς που ακούμε βινύλιο, έχουμε τον τρόπο μας. Εσυ που ξέρεις απο αυτά ? :)
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Σωστά τα έλεγες γέροντα , μέχρι που έπιασες στο στόμα σου το βινύλιο. :D

Άσε τι κάνουμε εμείς που ακούμε βινύλιο, έχουμε τον τρόπο μας. Εσυ που ξέρεις απο αυτά ? :)
Oι παντες ξερουν τα παντα... μεχρι που τα πικαπ εχoυν και... jitter!:bigboss:
 


Μηνύματα
80
Reaction score
115
Νομιζω το ερωτημα ειναι πως μπορω να κανω τα αφτια μου να ακουνε το ποσο καλα παιζει το ψηφιακο ή το πικαπ. Μη γελιεστε περιοριστικος παραγοντας ειμαστε εμεις. Εμεις μετατρεπουμε την μουσικη σε σπορ μετρησεων, αποψεων ειδικων και placebo εμπειριων και κοληματων με μπολικη δοση νεοπλουτισμου που μας δινει προσβαση σε εξωτικα συστηματα. Απολαυστε την μουσικη οπως αγαπατε.
 

Μηνύματα
398
Reaction score
1.207
Όπως έχουν δείξει οι επαγγελματίες πωλητές στην έκθεση του Μονάχου, η απάντηση στο ερώτημα του τίτλου είναι απλή:

Αφήνεις το πικάπ να παίζει ασύνδετο, να γυρνάει να το βλέπεις να χαίρεται το μάτι σου, κι ακούς από ρουν. 😎

Αυτή την τακτική ακολουθούσαν πρακτικά όλοι στην εν λόγω έκθεση.
Προφανώς έχει κριθεί ως επιτυχημένη. 😎
Σωστά λοιπόν κάποιοι μιλούν για οπτικοψυχοακουστικό φαινόμενο! Κι ένα μπομπινόφωνο αντί πικάπ, θα έκανε την ίδια "δουλειά" στην Έκθεση.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Oι παντες ξερουν τα παντα... μεχρι που τα πικαπ εχoυν και... jitter!:bigboss:
Ωπ. σόρρυ τώρα το είδα, σαχλαμαρίζω γενικώς αλλού :) , ακολουθώντας την φυσική μου τάση. Αφού φθάσαμε σε αυτήν την ηλικία στην Ελλάδα και γελάμε, ε, κάτι καλό θα έχουμε κάνει στην ζωή μας και μας χρωστάει.
Ποιός το είπε αυτό να μην του ξαναμιλήσω (του τυχερού). :) Ελπίζω όχι o @wnet.
Εγω πόσταρα ποιόν θεωρώ σωστό (ακόμα και στις υποθέσεις του καθώς ταιριάζουν πλήρως και με την εμπειρική μου γνώση). Τον Bauman.
Ο θερμικός και μηχανικός θόρυβος του πικάπ, δεν έχει καμιά σχέση με τον quantization θόρυβο, ούτε επιστημονικά , ούτε στην φύση του, ούτε ακουστικώς , όπως κάποιος μπορεί πολυ εύκολα να διαπιστώσει και με τα αυτιά του ακόμη.
Είναι γραμμικός (και για τα σήματα κάτω απο αυτόν και για τα πάνω απο αυτόν) και άρα μπορούμε να ακούσουμε μέχρι και κάτω απο το noise floor του (βάλε άλλα 30 db πάνω στα 105 db που μπορεί το πικάπ + φόνο να σου δώσει) με φιλτράρισμα που κάνει το ίδιο το αυτί. Σύμφωνα με την μέθοδο μέτρησης των τζιμανιών του παγκόσμιου περιοδοκού τύπου είναι πόσο 50-60 db ? χα χα. Άσε που συγκρίνουν μήλα με πορτοκάλια όταν τα μετράνε έτσι. Άρα είμαι πιο φανάτικ και απο εσένα στην άποψη μου μάλλον χα χα.
Ο θόρυβος του cd δεν είναι έτσι. Αντίθετα κατστρέφει πληροφορία κάτω απο το noise floor του.. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις, ακόμα και με τα αυτιά σου, πέρα των τεχνικών αποδείξεων, στα ήσυχα περάσματα. Καλά για μικροδυναμικά δεν μιλάω κάν, ποιό είναι καλύτερο.
Τέτοιο μαγείρεμα (σε όλα τα επίπεδα) δεν έχει ξαναματαδεί ο κόσμος και για αυτό έχει γίνει, και με το δίκιο του στα πάντα επιφυλακτικός και Ψεκ. Εγω το κατανοώ. Ο ρόλος του σοβαρού δασκάλου και επιστήμονα δεν είναι μόνο να λέει τι είναι αυτό που "ξέρουμε" μέχρι τώρα αλλά κυρίως τι είναι αυτό που δεν ξέρουμε ακόμη, ώστε να μπορέσει ο μαθητής να το ερευνήσει και να καταρρίψει προηγούμενες μελέτες και θεωρίες. Οτιδήποτε άλλο είσαι έμπορος-επιστήμονας, όχι μόνο επιστήμονας. Η αυταρέσκεια κάποιων (πολλών) επιστημόνων, είναι κακό πράγμα και έχει χτυπήσει ταβάνι. Πρέπει να γνωρίζει βέβαια ο μαθητής και αυτό που ήδη ξέρουμε, κυρίως όμως για να το καταρρίψει, αλλά στην Ελλάδα το παρακάνουμε και όλοι νομίζουν και έχουν άποψη για όλα τα θέματα με φυσική που μάθανε και ξέρουνε στο σχολείο. Στο εξωτερικό δεν τους διδασκουν με τέτοιο τρόπο αλλά κυρίως να τους εξάψουν την φαντασία να ψάξουν και το ανορθόδοξο (που δεν έχει εξετάσει κανένας μέχρι το κάθε φορά "τότε") , και για αυτό προοδεύουν. Κανένας δεν πήγε μπροστά με το να αναπαράγει αυτά που ήδη ξέρει ως "σωστά" αλλά ερευνώντας αυτα που ξέρει ως πιθανόν "μη σωστά". Και εαν πήγε, καταλήγει να βαριέται την επιστήμη και το χειρότερο όλων την λογική σκέψη που την ακολουθεί μετέπειτα και σε δεύτερο χρόνο.

Ποπκορν θόρυβος συνδέεται με op amps και κλικς και πόπς, εαν και μη γραμμικά , μειώνονται πάρα πολύ με καλό πικάπ και φόνο, άσε που είναι περισσότερο ανάλογα με slew rate πρόβλημα. Αναφέρεται και στο contact noise και πιθανές ύποπτες αιτίες.

Και ενα τελευταίο που θα σου αρέσει, μην περιμένεις να ακούσεις τόσο καλά κάτω απο το noise floor , εαν έχεις πικάπ με ενισχυτές τοπολογίας ΑΒ. Με class A γίνεται πάρτι. :D

Υ.Γ : Δεν βλέπω το προφίλ σου. Τι έγινε αυτοδιαγράφηκες ? χα χα. Τεσπά ελπίζω να το διαβάσεις.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Ωπ. σόρρυ τώρα το είδα, σαχλαμαρίζω γενικώς αλλού :) , ακολουθώντας την φυσική μου τάση. Αφού φθάσαμε σε αυτήν την ηλικία στην Ελλάδα και γελάμε, ε, κάτι καλό θα έχουμε κάνει στην ζωή μας και μας χρωστάει.
Ποιός το είπε αυτό να μην του ξαναμιλήσω (του τυχερού). :) Ελπίζω όχι o @wnet.
Εγω πόσταρα ποιόν θεωρώ σωστό (ακόμα και στις υποθέσεις του καθώς ταιριάζουν πλήρως και με την εμπειρική μου γνώση). Τον Bauman.
Ο θερμικός και μηχανικός θόρυβος του πικάπ, δεν έχει καμιά σχέση με τον quantization θόρυβο, ούτε επιστημονικά , ούτε στην φύση του, ούτε ακουστικώς , όπως κάποιος μπορεί πολυ εύκολα να διαπιστώσει και με τα αυτιά του ακόμη.
Είναι γραμμικός (και για τα σήματα κάτω απο αυτόν και για τα πάνω απο αυτόν) και άρα μπορούμε να ακούσουμε μέχρι και κάτω απο το noise floor του (βάλε άλλα 30 db πάνω στα 105 db που μπορεί το πικάπ + φόνο να σου δώσει) με φιλτράρισμα που κάνει το ίδιο το αυτί. Σύμφωνα με την μέθοδο μέτρησης των τζιμανιών του παγκόσμιου περιοδοκού τύπου είναι πόσο 50-60 db ? χα χα. Άσε που συγκρίνουν μήλα με πορτοκάλια όταν τα μετράνε έτσι. Άρα είμαι πιο φανάτικ και απο εσένα στην άποψη μου μάλλον χα χα.
Ο θόρυβος του cd δεν είναι έτσι. Αντίθετα κατστρέφει πληροφορία κάτω απο το noise floor του.. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις, ακόμα και με τα αυτιά σου, πέρα των τεχνικών αποδείξεων, στα ήσυχα περάσματα. Καλά για μικροδυναμικά δεν μιλάω κάν, ποιό είναι καλύτερο.
Τέτοιο μαγείρεμα (σε όλα τα επίπεδα) δεν έχει ξαναματαδεί ο κόσμος και για αυτό έχει γίνει, και με το δίκιο του στα πάντα επιφυλακτικός και Ψεκ. Εγω το κατανοώ. Ο ρόλος του σοβαρού δασκάλου και επιστήμονα δεν είναι μόνο να λέει τι είναι αυτό που "ξέρουμε" μέχρι τώρα αλλά κυρίως τι είναι αυτό που δεν ξέρουμε ακόμη, ώστε να μπορέσει ο μαθητής να το ερευνήσει και να καταρρίψει προηγούμενες μελέτες και θεωρίες. Οτιδήποτε άλλο είσαι έμπορος-επιστήμονας, όχι μόνο επιστήμονας. Η αυταρέσκεια κάποιων (πολλών) επιστημόνων, είναι κακό πράγμα και έχει χτυπήσει ταβάνι. Πρέπει να γνωρίζει βέβαια ο μαθητής και αυτό που ήδη ξέρουμε, κυρίως όμως για να το καταρρίψει, αλλά στην Ελλάδα το παρακάνουμε και όλοι νομίζουν και έχουν άποψη για όλα τα θέματα με φυσική που μάθανε και ξέρουνε στο σχολείο. Στο εξωτερικό δεν τους διδασκουν με τέτοιο τρόπο αλλά κυρίως να τους εξάψουν την φαντασία να ψάξουν και το ανορθόδοξο (που δεν έχει εξετάσει κανένας μέχρι το κάθε φορά "τότε") , και για αυτό προοδεύουν. Κανένας δεν πήγε μπροστά με το να αναπαράγει αυτά που ήδη ξέρει ως "σωστά" αλλά ερευνώντας αυτα που ξέρει ως πιθανόν "μη σωστά". Και εαν πήγε, καταλήγει να βαριέται την επιστήμη και το χειρότερο όλων την λογική σκέψη που την ακολουθεί μετέπειτα και σε δεύτερο χρόνο.

Ποπκορν θόρυβος συνδέεται με op amps και κλικς και πόπς, εαν και μη γραμμικά , μειώνονται πάρα πολύ με καλό πικάπ και φόνο, άσε που είναι περισσότερο ανάλογα με slew rate πρόβλημα. Αναφέρεται και στο contact noise και πιθανές ύποπτες αιτίες.

Και ενα τελευταίο που θα σου αρέσει, μην περιμένεις να ακούσεις τόσο καλά κάτω απο το noise floor , εαν έχεις πικάπ με ενισχυτές τοπολογίας ΑΒ. Με class A γίνεται πάρτι. :D

Υ.Γ : Δεν βλέπω το προφίλ σου. Τι έγινε αυτοδιαγράφηκες ? χα χα. Τεσπά ελπίζω να το διαβάσεις.
Να... αυτά τα επιστημονικά ξεκινάτε.... και μετά σκέφτομαι πράγματα του τύπου "τι με νοιάζει αν έχει ή δεν έχει πληροφορία που μπορώ να ακούσω κάτω από το noise floor.... εγώ μουσική θέλω να ακούσω!" ...
και βάζω απ' αυτά που δε γουστάρει ο μανέστρος και έρχομαι στα ίσια μου!

 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Σωστά λοιπόν κάποιοι μιλούν για οπτικοψυχοακουστικό φαινόμενο! Κι ένα μπομπινόφωνο αντί πικάπ, θα έκανε την ίδια "δουλειά" στην Έκθεση.
Εγω πάντως το πικάπ αλλά και όλα τα μηχανήματα, το έχω σε ¨άλλο" παραδίπλα χώρο ... να μην τα βλέπω. Με ενοχλεί να το βλέπω να γυρνάει , άσε που και απο πανω του να κάτσεις δεν καταλαβαίνεις ότι γυρνάει το πλατώ. Αλλά δεν θέλω καν να βλέπω μηχανήματα. Τα ηχεία ΟΚ δεν τα παρατηρώ κάν γιατί δεν βγαίνει κανένας ήχος απο αυτά (σαν να μην υπάρχουν) ;). Τα κοιτάνε όλοι και ψάχνουν απο που έρχεται ο ήχος χα χα. Παντού αλλού εκτός απο αυτά. Και για να μην ενοχλώ και να μην ακούγεται και κάτι στο παρδίπλα δωμάτιο κάτι καλό θα έχω κάνει και στα χαμηλά. :D
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Να... αυτά τα επιστημονικά ξεκινάτε.... και μετά σκέφτομαι πράγματα του τύπου "τι με νοιάζει αν έχει ή δεν έχει πληροφορία που μπορώ να ακούσω κάτω από το noise floor.... εγώ μουσική θέλω να ακούσω!" ...
και βάζω απ' αυτά που δε γουστάρει ο μανέστρος και έρχομαι στα ίσια μου!

Θα μου τον τρελάνετε τον Κο Χρήστο @christos77 ρε συ. :D Εαν και βλέπω δεν μασάει τίποτε. Τόσο γερές βάσεις έχει.

Υ.Γ:
Πάει το βινύλιο το κακόμοιρο, το παρατήσαν μέχρι και οι D.J .... άρα πάει. Να ένα ανώτερο φορμάτ που χάθηκε χα χα.
 


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
@thva βγήκες στη σύνταξη πρόσφατα και δεν ξέρεις πως να περάσει η ώρα;
Οσονούπω, αλλά άρχισα απο τώρα. χα χα. Ε, μα , βαρέθηκα να δουλεύω και να βλέπω άλλους να εργάζονται με ρυθμούς "σύνταξης" σε όλη την ζωή τους. :) Να μην χαρώ και εγώ λίγο ?
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Εγω πάντως το πικάπ αλλά και όλα τα μηχανήματα, το έχω σε ¨άλλο" παραδίπλα χώρο ... να μην τα βλέπω. Με ενοχλεί να το βλέπω να γυρνάει , άσε που και απο πανω του να κάτσεις δεν καταλαβαίνεις ότι γυρνάει το πλατώ. Αλλά δεν θέλω καν να βλέπω μηχανήματα. Τα ηχεία ΟΚ δεν τα παρατηρώ κάν γιατί δεν βγαίνει κανένας ήχος απο αυτά (σαν να μην υπάρχουν) ;). Τα κοιτάνε όλοι και ψάχνουν απο που έρχεται ο ήχος χα χα. Παντού αλλού εκτός απο αυτά. Και για να μην ενοχλώ και να μην ακούγεται και κάτι στο παρδίπλα δωμάτιο κάτι καλό θα έχω κάνει και στα χαμηλά. :D
Photos please.
Άλλος γράφει ανώνυμα, άλλος δεν γράφει με τι παίζει..
The X-Files καταντήσαμε.
8-):cool:
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Photos please.
Άλλος γράφει ανώνυμα, άλλος δεν γράφει με τι παίζει..
The X-Files καταντήσαμε.
8-):cool:
Δεν θέλουμε να επηρρεάσουμε κυριέ μου κόσμο, ούτε πρός υπέρ, ούτε πρός κατά σε τίποτε. :D

¨Ασε που θα μας ματιάξουν κιόλας που είμαστε όμορφοι. :D
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top