Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

Μηνύματα
59
Reaction score
79
πολλά post και πολύ χαβαλές... αλλά σοβαρά τώρα εγω για το αναλογικό εχω ενα πικαπ michell gyro με κεφαλή gold note (και μια denon καβάτσα), που παίζει με phono stage το ενσωματωμένο λαμπάτο του προενισχυτή EAR 864 ή με το τρανσιστορατο MoFi. Αυτο το αναλογικό σύστημα το συγκρίνω με το ψηφιακό μου που είναι λαμπάτο CD primaluna 8, ifi streamer zen μπαταρία τοφοδοσία και DAC Musical fidelity trivista, με αρχεία απο tidal κυρίως. Το συμπέρασμα μου είναι οτι μου αρέσει να τα ακούω και τα δύο και τελικά ακούω 80% ψηφιακά και 20% αναλογικά λόγω της μεγάλης ευκολίας και του άπειρου υλικού που βρίσκο στο tidal. Το αναλογικό τις περισσότερες φορές μου ακούγεται καλύτερο και ειδικά σε πολύωρες ακροάσεις, μετά έρχεται το CD και στο τέλος το tidal,...αλλά είπαμε ότι η ευκολία του tidal είναι άπιαστη. Εάν μου έλεγε κάποιος ότι πρέπει να επιλέξω και στο τέλος να αποχωριστό το βινύλιο ή το ψηφιακό, μπορεί να επέλεγα να αποχωριστό το βινύλιο αλλά με πολύ πόνο καρδιάς.
Οπότε τα συμπεράσματα στον φίλο που έκανε την αρχική ερώτηση στο post.

1661948415013.png
1661948973113.png
1661949011462.png
1661949153064.png
 



Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
πολλά post και πολύ χαβαλές... αλλά σοβαρά τώρα εγω για το αναλογικό εχω ενα πικαπ michell gyro με κεφαλή gold note (και μια denon καβάτσα), που παίζει με phono stage το ενσωματωμένο λαμπάτο του προενισχυτή EAR 864 ή με το τρανσιστορατο MoFi. Αυτο το αναλογικό σύστημα το συγκρίνω με το ψηφιακό μου που είναι λαμπάτο CD primaluna 8, ifi streamer zen μπαταρία τοφοδοσία και DAC Musical fidelity trivista, με αρχεία απο tidal κυρίως. Το συμπέρασμα μου είναι οτι μου αρέσει να τα ακούω και τα δύο και τελικά ακούω 80% ψηφιακά και 20% αναλογικά λόγω της μεγάλης ευκολίας και του άπειρου υλικού που βρίσκο στο tidal. Το αναλογικό τις περισσότερες φορές μου ακούγεται καλύτερο και ειδικά σε πολύωρες ακροάσεις, μετά έρχεται το CD και στο τέλος το tidal,...αλλά είπαμε ότι η ευκολία του tidal είναι άπιαστη. Εάν μου έλεγε κάποιος ότι πρέπει να επιλέξω και στο τέλος να αποχωριστό το βινύλιο ή το ψηφιακό, μπορεί να επέλεγα να αποχωριστό το βινύλιο αλλά με πολύ πόνο καρδιάς.
Οπότε τα συμπεράσματα στον φίλο που έκανε την αρχική ερώτηση στο post.

View attachment 261974 View attachment 261976 View attachment 261977 View attachment 261978
Είναι γιατί το gyro παίζει λίγο σαν cd. Έπρεπε να πάρεις το Orbe. 😍
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.541
Το ότι το Gyrodec παίζει σαν cd το θεωρώ πλεονέκτημα!
Σωστά.
Γι'αυτόν που παίζει στριμινγκ, που παίζει σα cd και δεν έχει καν δώσει λεφτά για τρανσπορτ και δίσκους. 😁
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
προτιμοτερο ή καλυτερο ?
(ασχετα με τον εξοπλισμο και χωρο και ισοσταθμιση)
" Το αναλογικό τις περισσότερες φορές μου ακούγεται καλύτερο και ειδικά σε πολύωρες ακροάσεις, μετά έρχεται το CD και στο τέλος το tidal ". Εχω κάνει συγκριτικές ακροάσεις με φίλους και ενα σημείο (οχι συμπέρασμα) που έβγαλα είναι οτι καποιες φορές με το πρώτο καταλάβαινες την διαβορά υπερ του βινυλίου, αλλά δεν είμαστε σίγουροι εάν έφταιγε η πιθανή διαφορά της έκδοσης του βινυλίου με αυτή που έχει στιμαρι το tidal ή με την έκδοση του cd που είχα. Εχω μια έκδοση ενος CD και ενος βινυλίου jazz που πρέπει να είναι η ίδια ακριβώς έκδοση και με αυτή πρέπει να κάνω προσεκτική ακρόαση για να βγάλω συμπέρασμα. Το άλλο σημεία που έβγαλα είναι ότι σε πολύωρες ακροάσεις μετά απο κάποια ώρα και μετά, το ψηφιακό σου δημιουργεί μια κούραση (πιθανών jitter) που δεν μπορώ να την εξηγήσω, κάτι που στο βινύλιο δεν συμβαίνει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε μια μάζωξη με φίλους παίζαμε κανενα 3ωρο ψηφιακά , ένιωσα μια κούραση και μόλις έβαλα βινύλιο , όλοι αναστέναξαν με ανακούφιση και είπαν τώρα μάλλιστα. Αρα πρέπει να το ξαναδώ το θέμα της σύγκρισης, γιατί μέχρι τώρα είχα μονο στο μυαλό μου να ακούω μουσική και να την ευχαριστιέμαι , απο όποιο μέσω και όχι να κάνω σύγκριση βινυλίου και ψηφιακού.
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Το ότι το Gyrodec παίζει σαν cd το θεωρώ πλεονέκτημα!
Ναι για αυτό έβγαλε και gyro και Orbe. All flavors.

Βέβαια δεν κυριολεκτούσα με την έννοια αυτή και δεν εννοούσα και τα καλά του cd, αλλά δεν πειράζει.
Το ότι το Gyrodec παίζει σαν cd το θεωρώ πλεονέκτημα!
Ναι για αυτό έβγαλε και gyro και Orbe. All flavors.

Βέβαια δεν κυριολεκτούσα με την έννοια αυτή και δεν εννοούσα και τα καλά του cd, αλλά δεν πειράζει.


" Το αναλογικό τις περισσότερες φορές μου ακούγεται καλύτερο και ειδικά σε πολύωρες ακροάσεις, μετά έρχεται το CD και στο τέλος το tidal ". Εχω κάνει συγκριτικές ακροάσεις με φίλους και ενα σημείο (οχι συμπέρασμα) που έβγαλα είναι οτι καποιες φορές με το πρώτο καταλάβαινες την διαβορά υπερ του βινυλίου, αλλά δεν είμαστε σίγουροι εάν έφταιγε η πιθανή διαφορά της έκδοσης του βινυλίου με αυτή που έχει στιμαρι το tidal ή με την έκδοση του cd που είχα. Εχω μια έκδοση ενος CD και ενος βινυλίου jazz που πρέπει να είναι η ίδια ακριβώς έκδοση και με αυτή πρέπει να κάνω προσεκτική ακρόαση για να βγάλω συμπέρασμα. Το άλλο σημεία που έβγαλα είναι ότι σε πολύωρες ακροάσεις μετά απο κάποια ώρα και μετά, το ψηφιακό σου δημιουργεί μια κούραση (πιθανών jitter) που δεν μπορώ να την εξηγήσω, κάτι που στο βινύλιο δεν συμβαίνει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε μια μάζωξη με φίλους παίζαμε κανενα 3ωρο ψηφιακά , ένιωσα μια κούραση και μόλις έβαλα βινύλιο , όλοι αναστέναξαν με ανακούφιση και είπαν τώρα μάλλιστα. Αρα πρέπει να το ξαναδώ το θέμα της σύγκρισης, γιατί μέχρι τώρα είχα μονο στο μυαλό μου να ακούω μουσική και να την ευχαριστιέμαι , απο όποιο μέσω και όχι να κάνω σύγκριση βινυλίου και ψηφιακού.
Με OTL ακούς συνήθως ?
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Είναι γιατί το gyro παίζει λίγο σαν cd. Έπρεπε να πάρεις το Orbe. 😍
Το orbe εχει διπλάσιο κόστος. Υπάρχει κιτ μετατροπής σε orbe, αλλά μέχρι σήμερα μου είναι δύσκολο να αποχωριστό την εμφάνιση του gyro.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αρα πρέπει να το ξαναδώ το θέμα της σύγκρισης, γιατί μέχρι τώρα είχα μονο στο μυαλό μου να ακούω μουσική και να την ευχαριστιέμαι , απο όποιο μέσω και όχι να κάνω σύγκριση βινυλίου και ψηφιακού.
Και αυτό να συνεχίσεις να κάνεις!!! από όπου σ ευχαριστεί να ακούς!
Αν δε σε ενοχλεί κάτι τότε όλα καλά!
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Το orbe εχει διπλάσιο κόστος. Υπάρχει κιτ μετατροπής σε orbe, αλλά μέχρι σήμερα μου είναι δύσκολο να αποχωριστό την εμφάνιση του gyro.
Ναι το ξέρω.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.863
" Το αναλογικό τις περισσότερες φορές μου ακούγεται καλύτερο και ειδικά σε πολύωρες ακροάσεις, μετά έρχεται το CD και στο τέλος το tidal ". Εχω κάνει συγκριτικές ακροάσεις με φίλους και ενα σημείο (οχι συμπέρασμα) που έβγαλα είναι οτι καποιες φορές με το πρώτο καταλάβαινες την διαβορά υπερ του βινυλίου, αλλά δεν είμαστε σίγουροι εάν έφταιγε η πιθανή διαφορά της έκδοσης του βινυλίου με αυτή που έχει στιμαρι το tidal ή με την έκδοση του cd που είχα. Εχω μια έκδοση ενος CD και ενος βινυλίου jazz που πρέπει να είναι η ίδια ακριβώς έκδοση και με αυτή πρέπει να κάνω προσεκτική ακρόαση για να βγάλω συμπέρασμα. Το άλλο σημεία που έβγαλα είναι ότι σε πολύωρες ακροάσεις μετά απο κάποια ώρα και μετά, το ψηφιακό σου δημιουργεί μια κούραση (πιθανών jitter) που δεν μπορώ να την εξηγήσω, κάτι που στο βινύλιο δεν συμβαίνει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε μια μάζωξη με φίλους παίζαμε κανενα 3ωρο ψηφιακά , ένιωσα μια κούραση και μόλις έβαλα βινύλιο , όλοι αναστέναξαν με ανακούφιση και είπαν τώρα μάλλιστα. Αρα πρέπει να το ξαναδώ το θέμα της σύγκρισης, γιατί μέχρι τώρα είχα μονο στο μυαλό μου να ακούω μουσική και να την ευχαριστιέμαι , απο όποιο μέσω και όχι να κάνω σύγκριση βινυλίου και ψηφιακού.
επισερχομενοι στο παρασυνθημα, μπορουμε να εντοπισουμε τι συμβαινει με μετρησεις... (αν υπαρχουν ) :king:
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
" Το αναλογικό τις περισσότερες φορές μου ακούγεται καλύτερο και ειδικά σε πολύωρες ακροάσεις, μετά έρχεται το CD και στο τέλος το tidal ". Εχω κάνει συγκριτικές ακροάσεις με φίλους και ενα σημείο (οχι συμπέρασμα) που έβγαλα είναι οτι καποιες φορές με το πρώτο καταλάβαινες την διαβορά υπερ του βινυλίου, αλλά δεν είμαστε σίγουροι εάν έφταιγε η πιθανή διαφορά της έκδοσης του βινυλίου με αυτή που έχει στιμαρι το tidal ή με την έκδοση του cd που είχα. Εχω μια έκδοση ενος CD και ενος βινυλίου jazz που πρέπει να είναι η ίδια ακριβώς έκδοση και με αυτή πρέπει να κάνω προσεκτική ακρόαση για να βγάλω συμπέρασμα. Το άλλο σημεία που έβγαλα είναι ότι σε πολύωρες ακροάσεις μετά απο κάποια ώρα και μετά, το ψηφιακό σου δημιουργεί μια κούραση (πιθανών jitter) που δεν μπορώ να την εξηγήσω, κάτι που στο βινύλιο δεν συμβαίνει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε μια μάζωξη με φίλους παίζαμε κανενα 3ωρο ψηφιακά , ένιωσα μια κούραση και μόλις έβαλα βινύλιο , όλοι αναστέναξαν με ανακούφιση και είπαν τώρα μάλλιστα. Αρα πρέπει να το ξαναδώ το θέμα της σύγκρισης, γιατί μέχρι τώρα είχα μονο στο μυαλό μου να ακούω μουσική και να την ευχαριστιέμαι , απο όποιο μέσω και όχι να κάνω σύγκριση βινυλίου και ψηφιακού.
Πολύ μου αρέσει ο απλός και νηφάλιος τρόπος που περιγράφεις τις εντυπώσεις σου. Βέβαια αυτός είναι ο αυτονόητος τρόπος για ένα φόρουμ (ή θα έπρεπε να είναι) αλλά σπανίως τηρείται εδώ, ιδίως σε επίμαχα και "αιώνια" θέματα. Και δεν εξαιρώ ούτε τον γράφοντα από τις ευθύνες του.
Θα ήθελα να προσθέσω και κάποιες σκέψεις πάνω στο θέμα της κούρασης από την ακρόαση:
Αν το σκεφτεί κανείς, από τις πιο ξεκούραστες μουσικές εμπειρίες είναι η απαλή μουσική που ακούγεται στο λόμπι ενός ξενοδοχείου. Μπορείς και να βουλιάξεις με τις ώρες σε ένα καναπέ και να μη σε ενοχλήσει ποτέ η μουσική. Κι ας μην έχει ιδιαίτερη ηχητική ποιότητα, λεπτομέρεια, αληθοφάνεια κλπ. Συχνά δε, σε προσεγμένες εγκαταστάσεις η σκόπιμη απόκλιση από την ορθή τονική ισορροπία (πχ. μειωμένα πρίμα) συμβάλλει στην πιο ξεκούραστη παρουσία της μουσικής. Από την άλλη, μια ώρα μποστά σε κάποιον που παίζει καλά μια καλή κιθάρα, δηλ. μπροστά στον φυσικό ήχο, μπορεί να κουράσει. Αυτονόητος παράγοντας η ηχητική ένταση, αλλά δεν εννοώ μόνο αυτό.
Οι συγκρίσεις όμοιων ηχογραφήσεων σε CD και βινύλιο ασφαλώς πρέπει να γίνουν σε ολόιδιες ηχητικές στάθμες, αλλά είναι τελικά ίδιες οι ηχογραφήσεις; Η συμπίεση που απαιτείται για να καταγραφεί στα δύο διαφορετικά μέσα είναι συχνά διαφορετική με την έννοια ότι οι περιορισμοί του βινυλίου απαιτούν ίσως κάποια συμπίεση των χαμηλών σημάτων προς "τα πάνω" με σκοπό να υπερβούν το σύνηθες κατώφλι θορύβου του μέσου και να είναι ακουστά - χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτή είναι συχνή πρακτική. (Δεν μιλάω για την επιλεκτική συμπίεση σε περιοχές συχνοτήτων που αποκαθίσταται κατόπιν σύμφωνα με την αντίστροφη καμπύλη RIAA στην προενίσχυση του phono). Στο CD τα πράγματα είναι πιο ελεύθερα και ανοιχτά οι πολύ "χαμηλόφωνες" πληροφορίες παραμένουν καθαρές/ακουστές και σε πολύ χαμηλές στάθμες. Έχει "διαύγεια" στην περιοχή των -70 ως -95 dB και περιέχει πληροφορία που στο βινύλιο δεν μπορεί αναπαραχθεί - εκτός αν κατά την εκτύπωσή του συμπιεστεί προς "τα πάνω". Αυτή η επιπλέον διαύγεια πολύ χαμηλά, επιτρέπει και κάποτε προτρέπει σε ακροάσεις στο CD σε μεγαλύτερες στάθμες απ΄ό, τι στο βινύλιο όπου θα γίνονταν αισθητοί οι ποικίλοι θόρυβοί του. Επιπλέον δίνει στο CD εκ των πραγμάτων μεγαλύτερες δυναμικές αντιθέσεις. Αυτά, ενώ προσφέρουν μόνο θετικά στη φυσικότητα, δυνητικά "προσφέρουν" περισσότερη κούραση - αν κάποιος παρασυσθεί σε μεγάλες εντάσεις για αρκετή ώρα. Τόσο περισσότερο όσο οι χώροι μας είναι αφρόντιστοι και οι μεγάλες εντάσεις εισάγουν πολύ έντονα τις ανακλάσεις και τους ρυθμούς (συντονισμούς) του χώρου.
Γενικότερα είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι περισσότεροι "αυτόματα" ακούμε σε χαμηλότερες στάθμες το βινύλιο, λόγω των θεμάτων που δημιουργεί η ακρόασή του σε μεγάλες στάθμες. Σίγουρα υπάρχει αντίλογος σ' αυτά και ...σίγουρα θα τον ακούσουμε! :)
 
Last edited:



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.863
Ή ο ύπνος. 😜
.... μα και βεβαια... καθοτι στον υπνο παιζει ρολο ουσιας... η εμπεριεχομενη αφυπνηση (ie ξυπνητηρι) -οπως ανεφερα εντως παρενθεση ... :beach:
-ή σε πιο απλη γλωσσα, αλλωστε ο υπνος δεν ειναι η αλλη πλευρα της επαγρυπνησης-
 
Last edited:


gid

Μηνύματα
7.410
Reaction score
8.645
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε μια μάζωξη με φίλους παίζαμε κανενα 3ωρο ψηφιακά , ένιωσα μια κούραση και μόλις έβαλα βινύλιο , όλοι αναστέναξαν με ανακούφιση και είπαν τώρα μάλλιστα.
Δε θα ρωτήσω αν οι φίλοι σου ήξεραν πως άκουγαν ψηφιακά επί 3 ώρες και αν ήξεραν πως έγινε η αλλαγή σε βινύλιο γιατί δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία και για τα δύο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.583
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top