Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;





Μηνύματα
290
Reaction score
140
Είναι πραγματικά κρίμα. Μπαίνει κανείς να διαβάσει ένα thread που του φαίνεται ενδιαφέρον και καταλήγει να διαβάζει τις κόντρες σχετικά με τα πιστεύω των μελών του forum. Ήδη από τις πρώτες απαντήσεις του νήματος το θέμα ξεφεύγει και ψάχνεις μέσα στο νήμα να βρεις κάποιες απαντήσεις που να είναι ολοκληρωμένες και τεκμηριωμένες με παραδείγματα κτλ, χωρίς να έχουν ειρωνείες και μομφές προς τρίτους. Πλέον, βλέποντας έναν τίτλο, ξέρω ότι οι απαντήσεις θα έχουν λίγη ή καθόλου σχέση με το νήμα και ότι όλο θα εξελιχθεί σε προσωπικές μικρο-κόντρες. Είμαι στο φόρουμ νομίζω από το 2012-2013 και δεν θυμάμαι να ήταν έτσι τότε, τουλάχιστον σε αυτόν το βαθμό. Δεν γίνεται για μια φορά να ανοίξει ένα θέμα και το επίκεντρο να είναι αυτό, με σοβαρές τοποθετήσεις και παραπομπές? Μου φαίνεται άσχημο όλο αυτό και ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το βλέπει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Είναι πραγματικά κρίμα. Μπαίνει κανείς να διαβάσει ένα thread που του φαίνεται ενδιαφέρον και καταλήγει να διαβάζει τις κόντρες σχετικά με τα πιστεύω των μελών του forum. Ήδη από τις πρώτες απαντήσεις του νήματος το θέμα ξεφεύγει και ψάχνεις μέσα στο νήμα να βρεις κάποιες απαντήσεις που να είναι ολοκληρωμένες και τεκμηριωμένες με παραδείγματα κτλ, χωρίς να έχουν ειρωνείες και μομφές προς τρίτους. Πλέον, βλέποντας έναν τίτλο, ξέρω ότι οι απαντήσεις θα έχουν λίγη ή καθόλου σχέση με το νήμα και ότι όλο θα εξελιχθεί σε προσωπικές μικρο-κόντρες. Είμαι στο φόρουμ νομίζω από το 2012-2013 και δεν θυμάμαι να ήταν έτσι τότε, τουλάχιστον σε αυτόν το βαθμό. Δεν γίνεται για μια φορά να ανοίξει ένα θέμα και το επίκεντρο να είναι αυτό, με σοβαρές τοποθετήσεις και παραπομπές? Μου φαίνεται άσχημο όλο αυτό και ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το βλέπει.
Λίγο αναμενόμενο όλο αυτό.
Σκέψου να άνοιγες thread

Πώς θα κάνω το Zastava πιο γρήγορο από Ferrari FXXK.
Κάπως έτσι είναι και το... πικάπ καλύτερο από ψηφιακά.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Είναι πραγματικά κρίμα. Μπαίνει κανείς να διαβάσει ένα thread που του φαίνεται ενδιαφέρον και καταλήγει να διαβάζει τις κόντρες σχετικά με τα πιστεύω των μελών του forum. Ήδη από τις πρώτες απαντήσεις του νήματος το θέμα ξεφεύγει και ψάχνεις μέσα στο νήμα να βρεις κάποιες απαντήσεις που να είναι ολοκληρωμένες και τεκμηριωμένες με παραδείγματα κτλ, χωρίς να έχουν ειρωνείες και μομφές προς τρίτους. Πλέον, βλέποντας έναν τίτλο, ξέρω ότι οι απαντήσεις θα έχουν λίγη ή καθόλου σχέση με το νήμα και ότι όλο θα εξελιχθεί σε προσωπικές μικρο-κόντρες. Είμαι στο φόρουμ νομίζω από το 2012-2013 και δεν θυμάμαι να ήταν έτσι τότε, τουλάχιστον σε αυτόν το βαθμό. Δεν γίνεται για μια φορά να ανοίξει ένα θέμα και το επίκεντρο να είναι αυτό, με σοβαρές τοποθετήσεις και παραπομπές? Μου φαίνεται άσχημο όλο αυτό και ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το βλέπει.
Me too 🙂. Εμαθα πολλα πραγματα απο εδω τα πρωτα 5-6 χρονια. Επισης μεσω των αγγελιων εδωσα αλλα και αγορασα πολλες συσκευες. Ετσι αποκτησα "εμπειριες". Τωρα ολα τα θεματα καταληγουν στην ιδια ιστορια.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Λίγο αναμενόμενο όλο αυτό.
Σκέψου να άνοιγες thread

Πώς θα κάνω το Zastava πιο γρήγορο από Ferrari FXXK.
Κάπως έτσι είναι και το... πικάπ καλύτερο από ψηφιακά.
Για εμένα δεν είναι αναμενόμενο από σοβαρούς ανθρώπους να δίνουν τέτοιου ύφους και χαρακτήρα απαντήσεις. Αν κάποιος κάνει τη σύγκριση Zastava-Ferrari μεγειά του με χαρά του. Ο γνώστης θα πρέπει να του εξηγήσει γιατί ευσταθεί η όχι μια τέτοια σύγκριση, τοποθετούμενος σοβαρά και χωρίς εμπαιγμούς. Το θέμα να έχει όσες απαντήσεις του πρέπει, επί του θέματος, ώστε όταν ένας τρίτος θέλει να το διαβάσει να μπορεί και να δύναται να αντλήσει και καμιά πληροφορία. Το θέμα είναι το πώς ο καθένας επιλέγει να μεταδώσει την "αλήθεια" του, ώστε αυτή, γυμνή από ειρωνείες και υφάκια, να μπορεί να αξιολογηθεί και από κάποιον άλλον. Τέσπα, δεν ξέρω αν εισακουστώ, μακάρι να αλλάξουν κάποια attitudes... Και για να μην κάνω ο ίδιος αυτό που κατηγορώ επανέρχομαι στο θέμα.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν κάποιος μπορεί να διαθέσει σοβαρά χρήματα μπορεί να πλησιάσει τον ψηφιακό ήχο, αλλά όχι να τον ισοφαρίσει. Για να πετύχει κανείς τον ίδιο ήχο σε αναλογική αλυσίδα θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 2x χρήματα από ότι σε ψηφιακή αλυσίδα. Εκτός αυτού το βινύλιο απαιτεί γνώσεις και πολύ χρήμα για καλές κόπιες, και φέρει αναλώσιμα στοιχεία, όπως η βελόνα που δεν είναι φτηνή σε σοβαρά συστήματα. Προσωπικά προτιμώ το βινύλιο, γιατί έχω αναμνήσεις, έχω πικάπ και κάποια βινύλια ¨κληρονομιά¨ και άρα δεν ξεκινάω από το μηδέν. Αν κάποιος όμως δεν έχει την εμπειρία βινυλίου ή και δεν έχει καποιά λόξα να βιώνει τη διαδικασία βάλε βγάλε (όπως εγώ :p) , δεν αξίζει να ασχοληθεί γιατί θα βάλει πιο πολλούς μπελάδες στο κεφάλι του. Βάλε καθαριστικά, sleeves, βελόνες, αναζήτηση δίσκων, ρυθμίσεις πικάπ, αντιστατικές ιστορίες κτλ. Είναι ωραία εμπειρία, αλλά δεν θα λήψει, θεωρώ, από κάποιον που δεν τη βίωσε ποτέ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πώς θα κάνω το Zastava πιο γρήγορο από Ferrari FXXK.
Κάπως έτσι είναι και το... πικάπ καλύτερο από ψηφιακά.
Γι αυτες τις ανεπεναληπτες υπερβολες ειναι που αγαπω (εμας) τους Ελληνες.
Αν εβρισκα ακομη ΕΝΑ τετοιο σχολιο οπουδηποτε στον κοσμο, θα πουλουσα χτες τα πικαπ μου 🇬🇷🇨🇾

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είναι πραγματικά κρίμα. Μπαίνει κανείς να διαβάσει ένα thread που του φαίνεται ενδιαφέρον και καταλήγει να διαβάζει τις κόντρες σχετικά με τα πιστεύω των μελών του forum. Ήδη από τις πρώτες απαντήσεις του νήματος το θέμα ξεφεύγει και ψάχνεις μέσα στο νήμα να βρεις κάποιες απαντήσεις που να είναι ολοκληρωμένες και τεκμηριωμένες με παραδείγματα κτλ, χωρίς να έχουν ειρωνείες και μομφές προς τρίτους. Πλέον, βλέποντας έναν τίτλο, ξέρω ότι οι απαντήσεις θα έχουν λίγη ή καθόλου σχέση με το νήμα και ότι όλο θα εξελιχθεί σε προσωπικές μικρο-κόντρες. Είμαι στο φόρουμ νομίζω από το 2012-2013 και δεν θυμάμαι να ήταν έτσι τότε, τουλάχιστον σε αυτόν το βαθμό. Δεν γίνεται για μια φορά να ανοίξει ένα θέμα και το επίκεντρο να είναι αυτό, με σοβαρές τοποθετήσεις και παραπομπές? Μου φαίνεται άσχημο όλο αυτό και ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το βλέπει.

Ο τίτλος είναι ..."προβοκατόρικος" οπότε αναμενόμενο να γίνει το νήμα έτσι....
Δε λέει ας πούμε "Πως να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα;" ...

Βέβαια ένα δίκαιο το έχεις, πολλά νήματα κανιβαλίζονται και από κει που π.χ. κάποιος ¨δυστυχής" ρωτάει τι ενισχυτάκο να πάρει για να αξιοποιήσει 2 ηχειάκια κληρονομιά... καταλήγουμε πάλι στα:
-- ...πάρε μικρόφωνο, sub να βάλεις (κατά το "ζακέτα να βάλεις"), μην ξεχάσεις το dirac, πάρε καλώδια x, το τρίγωνο να είναι Πανοράματος...
-- μα... εγώ ένα ενισχυτάκο θέλω να ακούω χαμηλά καθώς δουλεύω...
-- χωρίς σωστή ενσωμάτωση ζακέτας.. εεε.. sub .... μην τολμήσεις να ακούσεις μουσική!
:p

αλλά δε βαριέσαι.... όλα καλά...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Για εμένα δεν είναι αναμενόμενο από σοβαρούς ανθρώπους να δίνουν τέτοιου ύφους και χαρακτήρα απαντήσεις. Αν κάποιος κάνει τη σύγκριση Zastava-Ferrari μεγειά του με χαρά του. Ο γνώστης θα πρέπει να του εξηγήσει γιατί ευσταθεί η όχι μια τέτοια σύγκριση, τοποθετούμενος σοβαρά και χωρίς εμπαιγμούς. Το θέμα να έχει όσες απαντήσεις του πρέπει, επί του θέματος, ώστε όταν ένας τρίτος θέλει να το διαβάσει να μπορεί και να δύναται να αντλήσει και καμιά πληροφορία. Το θέμα είναι το πώς ο καθένας επιλέγει να μεταδώσει την "αλήθεια" του, ώστε αυτή, γυμνή από ειρωνείες και υφάκια, να μπορεί να αξιολογηθεί και από κάποιον άλλον. Τέσπα, δεν ξέρω αν εισακουστώ, μακάρι να αλλάξουν κάποια attitudes... Και για να μην κάνω ο ίδιος αυτό που κατηγορώ επανέρχομαι στο θέμα.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν κάποιος μπορεί να διαθέσει σοβαρά χρήματα μπορεί να πλησιάσει τον ψηφιακό ήχο, αλλά όχι να τον ισοφαρίσει. Για να πετύχει κανείς τον ίδιο ήχο σε αναλογική αλυσίδα θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 2x χρήματα από ότι σε ψηφιακή αλυσίδα. Εκτός αυτού το βινύλιο απαιτεί γνώσεις και πολύ χρήμα για καλές κόπιες, και φέρει αναλώσιμα στοιχεία, όπως η βελόνα που δεν είναι φτηνή σε σοβαρά συστήματα. Προσωπικά προτιμώ το βινύλιο, γιατί έχω αναμνήσεις, έχω πικάπ και κάποια βινύλια ¨κληρονομιά¨ και άρα δεν ξεκινάω από το μηδέν. Αν κάποιος όμως δεν έχει την εμπειρία βινυλίου ή και δεν έχει καποιά λόξα να βιώνει τη διαδικασία βάλε βγάλε (όπως εγώ :p) , δεν αξίζει να ασχοληθεί γιατί θα βάλει πιο πολλούς μπελάδες στο κεφάλι του. Βάλε καθαριστικά, sleeves, βελόνες, αναζήτηση δίσκων, ρυθμίσεις πικάπ, αντιστατικές ιστορίες κτλ. Είναι ωραία εμπειρία, αλλά δεν θα λήψει, θεωρώ, από κάποιον που δεν τη βίωσε ποτέ.
Αντικειμενικά ΔΕΝ μπορείς να πλησιάσεις ένα μέτριο σύγχρονο ψηφιακό με κανένα σύστημα πικαπ.
Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε, και να πουλάνε συστήματα πικαπ των 300ιων και 600 χιλιάδων ευρώ οι μαγαζάτορες.

όταν το ίδιο το μέσο δεν μπορεί να αποθηκεύσει όλη την πληροφορία, έχεις χάσει από τα αποδυτήρια γιατί καμία κεφαλή, κανένας ζυγισμένος βραχίονας-κεφαλή δεν θα σου φέρει την πληροφορία που δεν υφίσταται στον δίσκο.
Για τα τεχνικά έχουν χιλιοσυζητηθεί, στην καλύτερη έχουν γίνει χωριστά master με μειωμένο dynamic range, κομμένα lower base frequencies, στα κακά το ίδιο master whatever και ότι βγει στο βινύλιο, good luck chuck.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν κάποιος μπορεί να διαθέσει σοβαρά χρήματα μπορεί να πλησιάσει τον ψηφιακό ήχο, αλλά όχι να τον ισοφαρίσει. Για να πετύχει κανείς τον ίδιο ήχο σε αναλογική αλυσίδα θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 2x χρήματα από ότι σε ψηφιακή αλυσίδα. Εκτός αυτού το βινύλιο απαιτεί γνώσεις και πολύ χρήμα για καλές κόπιες, και φέρει αναλώσιμα στοιχεία, όπως η βελόνα που δεν είναι φτηνή σε σοβαρά συστήματα. Προσωπικά προτιμώ το βινύλιο, γιατί έχω αναμνήσεις, έχω πικάπ και κάποια βινύλια ¨κληρονομιά¨ και άρα δεν ξεκινάω από το μηδέν. Αν κάποιος όμως δεν έχει την εμπειρία βινυλίου ή και δεν έχει καποιά λόξα να βιώνει τη διαδικασία βάλε βγάλε (όπως εγώ :p) , δεν αξίζει να ασχοληθεί γιατί θα βάλει πιο πολλούς μπελάδες στο κεφάλι του. Βάλε καθαριστικά, sleeves, βελόνες, αναζήτηση δίσκων, ρυθμίσεις πικάπ, αντιστατικές ιστορίες κτλ. Είναι ωραία εμπειρία, αλλά δεν θα λήψει, θεωρώ, από κάποιον που δεν τη βίωσε ποτέ.
πολυ καλα τα λες !
να βαλουμε και το οτι ο καθεις ξοδευει τα λεφτα του οπως γουσταρει και τελος !
να γραψουμε τωρα και καμμια λαμακια να περασει το μεσημερι , που χει ζεστη κ ειμαστε ενγλωβισμενοι στα σπιτια μας αντι να μαστε σε καμμια παραλια να χτυπαμε σεβιτσε και παγωμενη μπυρα θωρωντας ποπουδακια ?
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
πολυ καλα τα λες !
να βαλουμε και το οτι ο καθεις ξοδευει τα λεφτα του οπως γουσταρει και τελος !
να γραψουμε τωρα και καμμια λαμακια να περασει το μεσημερι , που χει ζεστη κ ειμαστε ενγλωβισμενοι στα σπιτια μας αντι να μαστε σε καμμια παραλια να χτυπαμε σεβιτσε και παγωμενη μπυρα θωρωντας ποπουδακια ?
Ορίστε
1660744242721.png

(Αλλά δεν έβαλες like στο καλημέρα καλησπέρα).

Και προσταρω 'γω που ήμουν κάτοχος σιντι-πλειερ λιανικής 15κ που έπαιζε όπως πικάπ 250k λιανικής (πάντα).
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο τίτλος έπρεπε να είναι :
"Πως να κάνω το πικάπ μου να ακούγεται καλύτερα απο το ψηφιακό μου και το ψηφιακό μου καλύτερα απο το πικάπ μου" . :D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Με τις mm έχεις τσακωθεί; κουβέντα να κάνουμε..
Εχω αρκετες ΜΜ , αλλα δυο απο αυτες η JICO MM1B ( την πουλουσε η JICO πριν χρονια ) και SHURE M97HE Era IV ειναι καταπληκτικες. Μονο απο καλες MC τετραψηφιας τιμης χανουν. Υπαρχουν ορισμενες ΜΜ, παλιες κυριως που ειναι φοβερες. Ασε που οι ΜΜ ειναι και πιο απαιτητικες/ιδιοτροπες στο θεμα loading και πολυ λιγοι ασχολουνται με αυτο.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο γνώστης θα πρέπει να του εξηγήσει γιατί ευσταθεί η όχι μια τέτοια σύγκριση, τοποθετούμενος σοβαρά και χωρίς εμπαιγμούς.
Πόσες φορές πρέπει να επαναληφθούν τα αντικειμενικά πλεονεκτήματα του ψηφιακού έναντι του βινυλίου;

Από κάποια στιγμή και μετά είναι ξεκάθαρο πως αντιμετωπίζεις ιδεοληψίες και συναισθηματισμούς και τίποτε περισσότερο. Και ναι, τότε η κουβέντα ξεφεύγει, είναι επόμενο.
 


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Μιλάμε για αναπαραγωγή ηχογραφημένων ήχων – δηλαδή για φαινόμενα που υπακούν σε εξηγήσιμους επιστημονικά κανόνες.

Θέτονται λοιπόν - ανάλογα με το αρχικό θέμα – ερωτήματα και ο «σοβαρός» τα απαντά παραθέτοντας «επιστήμη».
Όταν ο αντίλογος αφορά σε προσωπικές προτιμήσεις ή και εικασίες, το θέμα συχνα εκτροχιάζεται.
Λογικό δεν είναι ?

Όσο για το ότι συμβαίνει συχνά τα τελευταία 10 χρόνια, μου προκαλεί εντύπωση και μένα.
Αν ήμουν εγώ ο «σοβαρός», αμφιβάλω αν συνέχιζα να τα απαντάω….

PS
Και που να δεις πριν 20 χρόνια ….
Τότε οι σοβαροί σπάνιζαν και ακόμη και όταν μιλούσαν, θύμιζαν την Πυθία.
Βλέπεις τότε το trend στο HiFi ήταν ότι το βάρος και το κόστος εξυπακούονται ανάλογης ποιότητας.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top