Ραδιόφωνο - Μια παρεξηγημένη συσκευή



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ ανέκαθεν είχα μεγάλη αγάπη για το ραδιόφωνο.

Δυστυχώς δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με τις εν λόγω συσκευές.
Με μια γρήγορη ματιά στο internet θα δει κανείς ότι υπάρχουν πανάκριβοι ραδιοφωνικοί δέκτες. Μιλάμε για εξωφρενικά κοστολόγια (μέχρι και 5.000 ευρώ ή και παραπάνω).

Ταυτόχρονα μαζί με την HDTV ακούω συνεχώς για νέες τεχνολογίες να έρχονται, που θα κάνουν τις ραδιοφωνικές εκπομπές πραγματικά hi fi.
Πραγματικά έχω νύχτα για το θέμα και όποιος μπορεί να μας διαφωτήσει θα ήταν καλό.

- Εσείς χρησιμοποιείτε ραδιόφωνο?
- Έχετε ξεψωριστή συσκευή ή ακούτε από κάποιον AV ενισχυτή?
- Αξίζει τον κόπο, ποιοτικά να πάει κάποιος σε καλή συσκευή ραδιοφώνου?
Ακούω αρκετά θα έλεγα. Ειδικά όταν δεν θέλω να επιλέγω εγώ την μουσική (πχ όταν εργάζομαι στο σπίτι) ή όταν είμαι στην δουλειά (εκεί αποκλειστικά ραδιόφωνο). '
Αλλά, μόνο μέσω Internet. Θεωρώ ότι είναι η σωτηρία των ραδιοφωνικών σταθμών! Καλύτερη ποιότητα, χωρίς προβλήματα λήψης και πρόσβαση σε σταθμούς από όλο το κόσμο για όλα τα γούστα.
Συνήθως ακούω Radio Swiss classic/jazz, cinemix (soundtracks only) και διάφορους άλλους.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Στο θέμα τώρα του νήματος που εβαλε ο Γκεμπρεσελασιέ υπάρχει ο ONKYO NS 6170 που είναι streamer & fm-dab+ .
Υποστηρίζει με αξιοπρέπεια αυτά που υπόσχεται .
 




Μηνύματα
80
Reaction score
115
Καλημερα. Δηλαδη ρε παιδια πλεον μονο mp3 μεταδιδουν? Καποτε με 2 ΜΚ2 και με μια τσαντα γεματη δισκους τρεχαμε να βγαλουμε εκπομπη. Οταν χανεται ο κοπος χανεται και η ομορφια
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.593
- κάποτε στο τρίτο έπαιζαν με garrard ( έτσι νόμιζα μέχρι που πρόσφατα έμαθα από τότε παραγωγό πως έπαιζαν με EMT ! ) . . .


1584689084507.png



1584689145103.png



. . . φυσικά ο εν λόγω σταθμός εξακολουθεί να έχει τον κορυφαίο ήχο των ερτζιανών



.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ συμβάλλοντας στην αποσυμφόρηση του Internet έβγαλα ένα boombox Aiwa που είχα βρει στην ανακύκλωση (ακριβώς στην ανακύκλωση για ένα λαστιχάκι κομμένο του κασετόφωνου και σε κατάσταση καινούργιου) και ακούω ραδιοφωνακι παραδοσιακά. Μου θυμίζει την εφηβεία μου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Να αναφέρω offtopic ότι το έφτιαξα το λαστιχάκι με 15 ευρώ απο το internet αλλάζοντας και τα δύο λαστιχάκια και το κασσετόφωνο του μετά απο ενδελεχή καθαριότητα παίζει άψογα καθώς και όλα τα υπόλοιπα (ραδιοφώνο 3 μπάντες FM/MW/SW και cd player).
 


Μηνύματα
26
Reaction score
5
Καλησπερα σε ολους, επεσα τυχαια πανω στο νημα και θα ηθελα να πω δυο πραγματα απο την εμπειρια μου.Κατ'αρχας οποιος δεν εχει ακουσει απο καλο δεκτη δεν μπορει να καταλαβει (για να ειμαι ειλοκρινης ουτε εγω το πιστευα) ποσο ποιοτικο ηχο μπορει να εκπεμψει ενας σταθμος FM.
Εγω εχω ενα tuner KENWOOD KT5020 (φοβερη ευκαιρια για τα λεφτα που μπορει να το βρει κανεις) και ακουγοντας τριτο προγραμμα ,δευτερο προγραμμα ,στο κοκκινο και 2-3 αλλους η ποιοτητα (με αυστηρα κριτηρια) ειναι τετοια που οχι μονο "τρωει cd player για πλακα" αλλα θα μπορουσα να πω οτι πλησιαζει (χωρις φυσικα να φτανει) το βινυλιο.
Φυσικος ηχος, ξεκουραστος μπορεις να ακους για ωρες.
Και μην ξεχναμε οτι η μαγεια μιας καλης ραδιοφωνικης εκπομπης δεν συγκρινεται με τιποτε.
Βεβαια το 80% των σημερινων σταθμων και εκπομπων δεν ακουγεται με τιποτε αλλα το 20% που μενει πιστευω αξιζει τον κοπο.

Ευχαριστω/Παναγιωτης
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Να αναφέρω offtopic ότι το έφτιαξα το λαστιχάκι με 15 ευρώ απο το internet αλλάζοντας και τα δύο λαστιχάκια και το κασσετόφωνο του μετά απο ενδελεχή καθαριότητα παίζει άψογα καθώς και όλα τα υπόλοιπα (ραδιοφώνο 3 μπάντες FM/MW/SW και cd player).



15 ευρώ 2 λαστιχάκια;;
Μπράβο κέρδος! :thumbsup:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Σαφώς ακριβά αλλά για μένα είναι σαν έδωσα 15 ευρώ για όλο το boombox. Πάντως ήταν τα μοναδικά στο ebay και δεν υπήρχαν αλλά όσο και αν έψαξα.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Στο θέμα τώρα του νήματος που εβαλε ο Γκεμπρεσελασιέ υπάρχει ο ONKYO NS 6170 που είναι streamer & fm-dab+ .
Υποστηρίζει με αξιοπρέπεια αυτά που υπόσχεται .
το αναλογικο ραδιο βγαινει απο την φηφιακη εξοδο αραγες;
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
εχει
αν θελεις να παιξεις με hypex
αλλα το γενικο σκεπτικο ειναι οπως το εκθετεις και δεν ειναι συνηθες αυτο που ζηταω , ουτε στο σπιτι ουτε στο αυτοκινητο
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.886
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top