Ραδιόφωνο - Μια παρεξηγημένη συσκευή



K

kimon

Guest
Καλησπερα σε ολους, επεσα τυχαια πανω στο νημα και θα ηθελα να πω δυο πραγματα απο την εμπειρια μου.Κατ'αρχας οποιος δεν εχει ακουσει απο καλο δεκτη δεν μπορει να καταλαβει (για να ειμαι ειλοκρινης ουτε εγω το πιστευα) ποσο ποιοτικο ηχο μπορει να εκπεμψει ενας σταθμος FM.
Εγω εχω ενα tuner KENWOOD KT5020 (φοβερη ευκαιρια για τα λεφτα που μπορει να το βρει κανεις) και ακουγοντας τριτο προγραμμα ,δευτερο προγραμμα ,στο κοκκινο και 2-3 αλλους η ποιοτητα (με αυστηρα κριτηρια) ειναι τετοια που οχι μονο "τρωει cd player για πλακα" αλλα θα μπορουσα να πω οτι πλησιαζει (χωρις φυσικα να φτανει) το βινυλιο.
Φυσικος ηχος, ξεκουραστος μπορεις να ακους για ωρες.
Και μην ξεχναμε οτι η μαγεια μιας καλης ραδιοφωνικης εκπομπης δεν συγκρινεται με τιποτε.
Βεβαια το 80% των σημερινων σταθμων και εκπομπων δεν ακουγεται με τιποτε αλλα το 20% που μενει πιστευω αξιζει τον κοπο.

Ευχαριστω/Παναγιωτης
Δείχνει καλής κατασκευής δεκτης
Το ραδιόφωνο το έχω ερωτευθεί από την παιδική μου ηλικία. Κάποιες φορές τα βράδια ακούω από ένα Philips FT 880 μέσω μονόδρομων μικρών ηχείων (με εξαίρετο ήχο) που οδηγούνται από ενισχυτή με ανάδραση ρεύματος (ιδιοκατασκευή). Ο πιο ξεκούραστος και σαγηνευτικός ήχος που έχω ακούσει στο σπίτι μου!
δοκιμασμενο;
δεν βγαζω ακρη απο το pdf
Ετσι έχει γράψει ο Ν.Κορακάκης στο "διπλανό" σάιτ.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπερα σε ολους, επεσα τυχαια πανω στο νημα και θα ηθελα να πω δυο πραγματα απο την εμπειρια μου.Κατ'αρχας οποιος δεν εχει ακουσει απο καλο δεκτη δεν μπορει να καταλαβει (για να ειμαι ειλοκρινης ουτε εγω το πιστευα) ποσο ποιοτικο ηχο μπορει να εκπεμψει ενας σταθμος FM.
Εγω εχω ενα tuner KENWOOD KT5020 (φοβερη ευκαιρια για τα λεφτα που μπορει να το βρει κανεις) και ακουγοντας τριτο προγραμμα ,δευτερο προγραμμα ,στο κοκκινο και 2-3 αλλους η ποιοτητα (με αυστηρα κριτηρια) ειναι τετοια που οχι μονο "τρωει cd player για πλακα" αλλα θα μπορουσα να πω οτι πλησιαζει (χωρις φυσικα να φτανει) το βινυλιο.
Φυσικος ηχος, ξεκουραστος μπορεις να ακους για ωρες.
Και μην ξεχναμε οτι η μαγεια μιας καλης ραδιοφωνικης εκπομπης δεν συγκρινεται με τιποτε.
Βεβαια το 80% των σημερινων σταθμων και εκπομπων δεν ακουγεται με τιποτε αλλα το 20% που μενει πιστευω αξιζει τον κοπο.

Ευχαριστω/Παναγιωτης
Δεν έχεις ζήσει στην ελληνική επαρχία φίλε μου!
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ράδιο όλη μέρα.....
Ξεκινώντας από το αυτοκίνητο πηγαίνοντας για δουλειά
Στη δουλειά ιντερνετικο από το κινητό με σύνδεση σε jbl go (συνήθως εν λευκό με Κώστα τζουμα)
Και το απόγευμα στο σπίτι από ένα technics που μάζεψα από τα σκουπίδια
Έχω αρχίσει εδώ και καιρό έρευνα αγοράς για Network player είναι και αυτά λίγο τσουχτερά και σε μεταχειρισμένα δεν έχει πολλά....


Παρ όλα αυτά μου αρέσουν πολύ και και τα vintage....
Αυτα κοιτάω στις αϋπνίες μου..... :p

275385781_4.jpg
SCOTTT526L1.jpeg

Το marantz 2130 έχει και το scope.....
Έχουμε ειδικό να μας πει ακριβώς τι κάνει;
Από τιμή είναι απλησίαστο από τιμή και σχεδόν 13 κιλα
 

Attachments

Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παντως το ιντερνετικο της ΕΡΤ εχει χαλια αποδοση, ακομη κι αν το ριξεις σε ντακ. Με 128kbps βεβαια τι απαιτησεις να εχεις, μα υπαρχουν κι αλλοι σταθμοι με την ιδια ροη που ακουγονται καλλιτερα.
Εγγεγραμμενος συνδρομητης και στο jazzradio.com, εινα τρια σάητ με κοινη συνδρομη και πολλους αξιολογους σταθμους, μα ακουω σχεδον αποκλειστικα το jazz radio με καμια 40αρια καναλια jazz (εξαιρετικη αποδοση στα 320). Εννοειται οτι Αγγλικα (τυπου linn radio) Γερμανικα και Ελβετικα ραδιο εχουν την καλυτερη αποδοση.
Ο,τι δεκτες fm ειχα κατα καιρους (τελευταια εναν εξαιρετικο Cambridge) τους εδωσα γιατι εδω τα fm ειναι δραμα - γενικως απο ποιοτητα...
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
πριν 3-4 χρόνια μ' είχε πιάσει βιντατζιτιδα, μέσα σ' όλα έπεσε στα χέρια μου ένα PIONEER TX-9500.
Τι ήχος είναι αυτός ! Δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ ένα ραδιόφωνο να παίζει έτσι !
Το έχω στο γραφείο μου και συνήθως το ανοίγω πριν το PC. :D
.

kjs.jpg


Για το εσωτερικό ούτε κουβέντα .
 

Attachments


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
πριν 3-4 χρόνια μ' είχε πιάσει βιντατζιτιδα, μέσα σ' όλα έπεσε στα χέρια μου ένα PIONEER TX-9500.
Τι ήχος είναι αυτός ! Δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ ένα ραδιόφωνο να παίζει έτσι !
Το έχω στο γραφείο μου και συνήθως το ανοίγω πριν το PC. :D
.

View attachment 158119

Για το εσωτερικό ούτε κουβέντα .
Έλα εδώ στην επαρχία να σου πω εγώ τι θα ακούς από αυτό, χα χα!
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Το σύστημα του γραφείου.
Το ραδιόφωνο έπαιζε και παίζει πολλές ώρες την ημέρα .
Οχι μόνο εδώ , αλλά και πιο παλιά στο πατρικό , ραδιόφωνο άκουγα όλη την ημέρα. FM ,με τρελλή ποιότητα , κάποτε.
Τώρα έχει καταντήσει μία αηδία και μισή , από περιεχόμενο και από ποιότητα.
Αυτό εδώ ακόμα το ψάχνω, σε λογική εννοείται τιμή. Γιατί 2000e αυτήν την εποχή δεν μπορώ να δώσω.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Έλα εδώ στην επαρχία να σου πω εγώ τι θα ακούς από αυτό, χα χα!
... επειδή και στην επαρχία γουστάρω το ραδιόφωνο, με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται ;)
και μιλάω για δύσκολη περιοχή... πολύ δύσκολη.

fgnf.jpg
 

Attachments


K

kimon

Guest
δοκιμασμενο;
δεν βγαζω ακρη απο το pdf
28-06-2013, 12:56 #109




Μιχάλης Κορ.
Μιχάλης Κορ. is online now

Συντονιστής κατηγορίας

Μιχάλης Κορ.'s Avatar

Join Date Jun 2006

Location Πειραιάς

Posts 20,446





Απάντηση: Τελική μορφή !!


Τελικά, δύσκολο να λες κάτι ότι είναι "τελική μορφή"...όταν έχεις το μικρόβιο...κάπως έτσι κάποια στιγμή έφτασε στα χέρια μου ένα audiolab m-dac για να το ακούσω σε σύγκριση με το naim ndx μου, το οποίο περιλαμβάνει το naim dac στην ουσία. Βέβαια το ndx είναι πολυσυσκευή, ραδιόφωνο, dac, media player από δίκτυο, λογισμικό χρήσης από apple ipad/iphone, κτλ. Εστίασα όμως μόνο στο τμήμα του dac και...τα πράγματα ήταν "περίεργα"...τι εννοώ ; Ότι έπαιζε ισάξια αν όχι σε κάποια σημεία καλύτερα από το naim κ φυσικά δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχθώ, παρόλο που γουστάρω τρελά την naim. To m-dac έμεινε στα χέρια μου αρκετές ημέρες, αφού ήταν καλού φίλου μου κ έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Στον χώρο μου με τα μηχανήματα που έχω κ με την μουσική που ακούω, το m-dac ήταν στα σημεία καλύτερο από το naim ndx, αλλά φυσικά του έλειπαν οι λοιπές ευκολίες. Τελικά αποφάσισα να βγάλω προς πώληση το naim ndx, το οποίο έφυγε εύκολα στην Γερμανία κ αγόρασα καινούργιο ένα μαύρο audiolab m-dac. Κ επειδή ακούω πολύ ραδιόφωνο, έψαξα να βρω ραδιόφωνο που να έχει ψηφιακή έξοδο για να το αναλαμβάνει το σήμα του κ αυτό το m-dac, όπου τελικά βρήκα ίσως το μοναδικό τέτοιο ραδιόφωνο, onkyo t-4030 dab/fm radio, το οποίο παίρνει το αναλογικό σήμα κ το στέλνει στην coaxial ή την optical έξοδο του στα 24 bit/48khz. Δοκίμασα κ κάποια καλώδια διασύνδεσης κ τελικά αγόρασα ένα audioquest king cobra rca και ένα audioquest cinnamon usb για σύνδεση με το macbook pro μου. Το αποτέλεσμα πέρα για πέρα καλό κ είχα κ ένα ποσό επιστροφή από την διαφορά των παραπάνω μηχανημάτων. Τέλος, τον τελευταίο καιρό πειραματίζομαι με την στήριξη των ηχείων μου μετά τις παραπάνω αλλαγές. Αυτό που έκανα είναι να χρησιμοποιήσω τις ακίδες των ηχείων, τις οποίες θα τις έχω πια σίγουρα επάνω τους. Από εκεί κ πέρα, επειδή τα ηχεία είναι φτιαγμένα με κάποιες μοίρες κλίσης προς τα πίσω, σου προτείνει ο κατασκευαστής να "παίξεις" με τις μοίρες έτσι ώστε να δεις που σου αρέσει, ακόμα κ να τα φέρεις στον κάθετο άξονα, όπως τα υπόλοιπα "κλασσικά" ηχεία. Εγώ τα έχω φέρει περίπου στον κάθετο άξονα με κάποια μικρή κλίση προς τα πίσω, βάζοντας βάσεις ελαστικού μέρους κάτω από τις πίσω ακίδες. Μέχρι στιγμής μου αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά οι ακροάσεις συνεχίζονται.
Να διορθώσω κι ένα λάθος μου, Μιχάλης ονομάζεται ο άνθρωπος.
Επισημαίνει επίσης ότι τον εν λόγω δέκτη τον αγόρασε από Γερμανία (τότε), διότι στην Ελλάδα κυκλοφορούσε το προηγούμενο μοντέλο, χωρίς DAB.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
... επειδή και στην επαρχία γουστάρω το ραδιόφωνο, με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται ;)
και μιλάω για δύσκολη περιοχή... πολύ δύσκολη.

View attachment 158130
Εννοώ ότι οι εγχώριοι σταθμοί FM είναι απαράδεκτοι ό,τι κεραία και να βάλεις! Η μόνη λύση είναι το ιντερνετικό ραδιόφωνο σε 320Kbps
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
πριν 3-4 χρόνια μ' είχε πιάσει βιντατζιτιδα, μέσα σ' όλα έπεσε στα χέρια μου ένα PIONEER TX-9500.
Τι ήχος είναι αυτός ! Δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ ένα ραδιόφωνο να παίζει έτσι !
Το έχω στο γραφείο μου και συνήθως το ανοίγω πριν το PC. :D
.

View attachment 158119

Για το εσωτερικό ούτε κουβέντα .
Που να ακούσεις και TX-9800 με ρυθμιζόμενη IF...
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Τον έχω. Χτυπιούνται στα ίσια! Πάντως από τους καλύτερους και φτηνός σχετικά , είναι ένας "πειραγμένος" Kenwood 7500 που έχω επίσης. Θεσπέσιος ήχος! Α:πό τα καλύτερα και πιο ήσυχα Stereo που έχω ακούσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Καλημερα. Εγω εχω εναν Kenwood KT 400 του 1980 που αγορασα για 10 ευρω και ο ηχος ειναι εξαιρετικος. Δεν ειναι μονο ο ηχος ομως ειναι και αυτο που σου αφηνει το μηχανημα σαν αισθηση. H φωτο ειναι απο το web, εγω αλλαξα τον φως του πανελ σε πρασινακι
kt 400.png
 


K

kimon

Guest
Καλημερα. Εγω εχω εναν Kenwood KT 400 του 1980 που αγορασα για 10 ευρω και ο ηχος ειναι εξαιρετικος. Δεν ειναι μονο ο ηχος ομως ειναι και αυτο που σου αφηνει το μηχανημα σαν αισθηση. H φωτο ειναι απο το web, εγω αλλαξα τον φως του πανελ σε πρασινακι View attachment 158302
Σιμπιζάκι έχει; :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.778
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top