Ρεύμα από τον πίνακα


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
3kva που θέλω για έναρξη σηκώνει ανέτως.
Τα άλλα μπαίνουν μετά μέσω τηλεχειρισμού.
Και είναι άλλα 2,5 .
Υποσταθμός της ΔΕΗ για να βάλεις λίγο ...Μαντσιόνε....
Σκέτη οικολογική καταστροφή είμαστε εδώ μέσα !
 

Μηνύματα
27.218
Reaction score
25.191
Οχι ρε, τόσο είναι το μέγιστο που τραβάνε , δεν καταναλώνουν τόσο.
αντε να καίνε καμιά 200αριά watts όπως παίζω.
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Θα βάλει όταν τον τοποθετήσει.

Οντιοφίλ ασφάλειες δε βλέπω και ανησυχώ χά χά.
 






Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Τι δγιάλο στο εργοστάσιο κοιμάσαι?
Κάτσε να δεί ο Ντάχαρης που έχεις ετικέτες χά χά .... θα σου λέει ότι τις χρειάζεσαι γιατί δε θυμάσαι πράγματα :)

Υ.Γ. Εαν και η αλήθεια είναι ότι σε μια φάση της ζωής μου ήμουν σε σπίτια (ειδικά κατσκευασμένα για εργαζόμενους μέσα σε εργοστασιο) και είχανε άδεια για υποσταθμό ΜΤ (οι πίνακες ειναι φυσικά στη ΔΕΗ).
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
Η μπάρα η κενή στα δεξιά γιατί είναι κενή?
Για την γείωση όταν θα βάλετε αστέρα?
έλα ο επόμενος
IMG_20201017_215800.jpg


αυτό είναι το πινακάκι που έφτιαξα για το πατρικό μου, που είχε πίνακα του 62 χωρίς καμία προστασία


και εδώ ο δικός μου (που τον έφτιαξε "επαγγελματίας" - δεν τον ανοίγω από μέσα ντρέπομαι) και τον ψευτομάζεψα (τι ταμπελάκια είναι αυτά γιούφτοοοο)

IMG_20181225_210246.jpg
IMG_20181225_210255.jpg
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Ναι αλλά έχει καλύτερες ασφάλειες απο σένα. Hager και όχι Schneider :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Άμα φωνάζεις ηλεκτρολόγο να σου κάνει πίνακα με κατό ευρώ, σου φτιάχνει ένα σα του ζιζικου.

Άμα θες σοβαρό πίνακα, είναι πιο ακριβός από τα ακριβά καλώδια που ψάχνουν οι χαϊενταδες, αντί να κάνουν ένα πίνακα της προκοπής..
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Άμα φωνάζεις ηλεκτρολόγο να σου κάνει πίνακα με κατό ευρώ, σου φτιάχνει ένα σα του ζιζικου.

Άμα θες σοβαρό πίνακα, είναι πιο ακριβός από τα ακριβά καλώδια που ψάχνουν οι χαϊενταδες, αντί να κάνουν ένα πίνακα της προκοπής..
Τι το σοβαρεύεις τώρα χά χα΄. ¨Ασε μας να γελάσουμε και λίγο.
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
τα υλικά της schneider (σνεντέγ , γαλλική εταιρία) είναι ανώτερα της hager (χωρίς πλάκα).
είχα κάτι "καταπληκτικούς" ρελέδες φορτίου της hager που δεν βγάζανε 3 χρόνια (για αυτό και το plc στον δεύτερο πίνακα , για να χειρίζομαι τα φώτα με μπουτόν συν διάφορα καβατζιλίκια που μπορώ να κάνω επιπλέον πχ δυο μπουτόν μαζί στην πόρτα δίπλα σβήνουν όλα τα φώτα κλπ)
η schneider έχει πλήρη γκάμα προϊόντων από χαμηλή μέχρι υψηλή τάση , plc , αυτοματισμούς κλπ
η hager από την άλλη είναι μέχρι κτηριακά έργα χαμηλής τάσης (τουλάχιστον δεν θα την βρείς αλλού εύκολα)
 

Μηνύματα
3.104
Reaction score
10.271
Εγώ την αντικεραυνική προστασία την έβαλα στη διάταξη της ΔΕΗ (στις χελώνες) - τριφ. χελώνα, νυχτερινό, διασυνδεδεμένο 10kw, (επιπλέον αντικεραυνικο) , γιατί εκεί χωρούσε και νομίζω είναι καλύτερα , να διακοπεί το μπαμ μακρυά από το σπιτι.
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Schneider δεν ήταν και πολύ παλιά κάτι στερεοφωνικά ? Καλά ήτανε. Να είχαν άραγε κάποια σχέση ?
 


Μηνύματα
27.218
Reaction score
25.191
τα υλικά της schneider (σνεντέγ , γαλλική εταιρία) είναι ανώτερα της hager (χωρίς πλάκα).
είχα κάτι "καταπληκτικούς" ρελέδες φορτίου της hager που δεν βγάζανε 3 χρόνια (για αυτό και το plc στον δεύτερο πίνακα , για να χειρίζομαι τα φώτα με μπουτόν συν διάφορα καβατζιλίκια που μπορώ να κάνω επιπλέον πχ δυο μπουτόν μαζί στην πόρτα δίπλα σβήνουν όλα τα φώτα κλπ)
η schneider έχει πλήρη γκάμα προϊόντων από χαμηλή μέχρι υψηλή τάση , plc , αυτοματισμούς κλπ
η hager από την άλλη είναι μέχρι κτηριακά έργα χαμηλής τάσης (τουλάχιστον δεν θα την βρείς αλλού εύκολα)
Τα δικά μου όπως τα βλέπεις είναι από το 2003. Υπόψην το ρεύμα εδώ ήταν άγριο μέχρι και το καλοκαίρι που μας πέρασε.
Τώρα ηρέμησε .
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
το βλέπω. και εγώ την ψευδαίσθηση οτι είχε καλά υλικά είχα και όπως βλέπεις 2012 φουλ hager , αλλά μετά έμαθα και είμαι φουλ schneider
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top