Ρεύμα από τον πίνακα

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οταν ζήτησα να μου φέρουν καταγραφικό , να μπείσ το ρολόι μου και να μετρήσει έναν ολόκληρο μήνα , μου είπαν ότι τα καταγραφικά , τα τοποθετούν μόνο σε καταγεγραμένες περιπτώσεις ζημιών και για μία εβδομάδα μόνο.
Εγώ όμως δεν δικαιούμαι γιατί δεν έχω ανοίξει υπόθεση στον ΔΕΔΗΕ και ως εκ τούτου τι ζητάω τώρα /. τα ρέστα?
Και να μην το κάνω θέμα , γιατί τόσα άλλα σπίτια εδω πάνω δεν έχουν θέμα , μόνο εγώ έχω.
Ναι καταγραφικό δε μπαίνει έτσι. Πρέπει να διαπιστωθεί ότι έχεις π.χ. πρόβλημα για κάποιο χρονικό διάστημα. Κάλεσε τους Κυριακή τις ωρες αυτές. Πες τους εγω θέλω και αυτές τις λίγες ώρες να έχω καλό ρεύμα. Εαν γίνει η αρχή και βρεθεί κανας χριστιανός χα χα και καταγράψει απλά, έστω μια φορά, ίσως κάτι γίνει ?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Στο συνήγορο του πολίτη πάνε να κάνεις μια καταγγελία, κι άστους να τρέχουν μετά.
Ναι από την στιγμή που όλοι οι γείτονες είναι γίδια , και δεν υπάρχει ούτε μία καταγγελία για ζημιές , δεν υπάρχει απλά θέμα.
Υπάρχει μόνο ένας μουρλός που ασχολείται και μάλλον λέει παπαριές.
Αστο μάναμ , χαμένη υποθεση είναι.
Αφού δεν μου κάηκε κάτι αξίας , να γίνει κάρβουνο και δεν έχω καταγγείλει κάτι ....... .
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αστα έβαλα και γνωστό , στη ΔΕΗ και τα έκανε χειρότερα.
Μάλλιστα μου είπε ο ίδιος , τι θες τώρα και τα σκαλίζεις ? καλά δεν είσαι έτσι?
Ναι μωρέ έτσι γίνεται.

Εδιτ : Βάλε εναν επιτηρητή τάσης, ρυθμισε κάτω απο 270 και δες τι σου κάνει. (μήοως και έχουν δίκιο για τα regulators). Και θα τους πείς εχω επιτηρητη ρυθμισμνεο σε λογικά όρια που και εσεις προτείνετε και μου κόβεται το ρεύμα συνέχεια. Ελάτε να το διαπιστώσετε.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Παιδιά το έχω ψάξει μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.
Θα πρέπει να γίνει ζημιά , δλδ να μου καρβουνιάσει κάτι , που φυσικά δεν θα αφήσω να συμβεί , και μάλιστα τώρα τελευταία που έχει στρώσει η κατάσταση , δλδ το τελευταίο τρίμηνο τετράμηνο.
Αμα ξαναρχίσουν τους καρσιλαμάδες το χειμώνα , θα τους πάω .....μιώντας.
Τους περιμένω στην γωνία με χρέπια dvd και τηλεοράσεις έτοιμες να χαιρετήσουν.
 
Last edited:


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Εγώ τους ειδοποίησα ότι η μία φάση είναι 20V κάτω από τις άλλες, και μου είπαν "και τι σε νοιάζει;". Τους απάντησα ότι "πρέπει να τους νοιάζει αυτούς, γι' αυτό και τους ενημερώνω". Δεν ξέρω αν έκαναν κάτι, αλλά πήρα τη γραμμή του στερεοφωνικού από μια άλλη φάση.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγω πρωινές ώρες αιχμής έχω 231 και βράδυ 235 -236 (καθώς είμαι και απο τους πρώτους κοντά στο μετασχηματιστή). Αλλά και τα δύο σταθερά, δε παίζουν σχεδόν καθόλου.

Συνήθως - καμιά φορά, η ΔΕΗ επειδή τα ξέρει τα προβλήματα αυτά, ιδίως σε βιομηχανικές περιοχές, αφήνει μια φάση κάπως με λιγότρα φορτία για τις κατοικίες. Για αυτό είπα μήοως κάποιος αξίζει να δοκιμάσει, άλλη φάση.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Πώς θα αφήσει φάση από τη βιομηχανία;
Τα φορτία αυτά είναι αφενός τριφασικά αφετέρου μέσης η υψηλής τάσης.
Το ρεύμα στα οικιακά έρχεται μετά από μετασχηματιστή χαμηλής τάσης. Όταν "τραβάει ρεύμα" η βιομηχανία ρίχνει την μέση τάση που τροφοδοτεί τον Μ/σ των οικιακών καταναλωτών και κάτ επέκταση ρίχνει και την χαμηλή.
Αν έχει κάποιος πρόβλημα με την χαμηλή τάση σε μια φάση μόνο τότε δεν είναι θέμα βιομηχανίας αλλά πρόβλημα στον Μ/σ ή μετά από αυτόν .
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πώς θα αφήσει φάση από τη βιομηχανία;
Τα φορτία αυτά είναι αφενός τριφασικά αφετέρου μέσης η υψηλής τάσης.
Το ρεύμα στα οικιακά έρχεται μετά από μετασχηματιστή χαμηλής τάσης. Όταν "τραβάει ρεύμα" η βιομηχανία ρίχνει την μέση τάση που τροφοδοτεί τον Μ/σ των οικιακών καταναλωτών και κάτ επέκταση ρίχνει και την χαμηλή.
Αν έχει κάποιος πρόβλημα με την χαμηλή τάση σε μια φάση μόνο τότε δεν είναι θέμα βιομηχανίας αλλά πρόβλημα στον Μ/σ ή μετά από αυτόν .
Σωστό.
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top