ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Κατά πόσο είναι εφικτό να βρίσκεις βινύλια της αρεσκείας σου αν είσαι κάτοικος Θεσσαλονίκης και χειρότερα Καβάλας? (Ζαχαρίας , alternative , μηνάς ευγενίδης , wax και lottos είναι ήδη γνωστά records stores στη Θεσσαλονίκη και πολύ αξιόλογα) οι παραγκελίες από Αθήνα ή εξωτερικό είναι φαντάζομαι κάτι το συνηθησμένο έτσι? π.χ. ποίος μπορεί να μου βρει το time out of the mind του bob dylan σε βινύλιο? είναι 2πλό LP και κυκλοφόρησε το 1997... ΠΟΙΟΣ?
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
και δεύτερον πες ότι ναι το βρίκαμε... αν ακούγετε full rare τότε τι κάνεις? το στέλνεις πίσω στο μαγαζάκι της Ολλανδίας όπου το βρίκες από το internet ή απλά το καμαρώνεις κοιτόντας το αλλά ακούγοντάς το σε CD?
 


Μηνύματα
18
Reaction score
0
ευχαρηστώ για το νέο σας αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο θα μπορώ να βρίσκω δίσκους...
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
ευχαρηστώ για το νέο σας αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο θα μπορώ να βρίσκω δίσκους...
Καινούργοι δίσκοι 200 γρ. βγαίνουν κάθε μήνα και ήδη υπάρχουν πάρα πολλοί. Επισκέφτηκες το site; Δεν βρίσκεις κάτι που να σε ενδιαφέρει; Φυσικά πολύ σπάνια θα βρεις δίσκους του 2000. Αυτούς τους αγοράζεις σε cd που διατίθεντε στο εμπόριο. Λ.Σ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
ευχαρηστώ για το νέο σας αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο θα μπορώ να βρίσκω δίσκους...
"Σπάνιος" και "μπορώ να βρίσκω" δε λένε συχνά καλημέρα μπρε τζάνε μ'...

Ή θα είναι κάτι σπάνιο, ή θα μπορείς να το βρίσκεις.
 


Μηνύματα
503
Reaction score
2
Σπάνια βινύλια??
να βρείς ???
Το σπάνιο????ορίζεται απο τί?
Καλά βινύλια 180gr και 200 gr μάλλον στο ellusive disck
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σπάνιο βινύλιο επειδή σπανίως το ακούς, είναι κι αυτό μια άποψη
 

Μηνύματα
309
Reaction score
0
Σπάνιο <=> Υπογεγραμμένο <=> Ακριβό
Σπάνιο <=> Παραγωγή λίγων αντιτύπων <=> Ακριβό
Σπάνιο <=> Καλή ποιότητα κοπής <=> Ακριβό
Σπάνιο <=> Εισαγωγή <=> Ακριβό
Σπάνιο <=> Χωρίς λόγο (τις περισσότερες φορές λόγω αλητείας) <=> Ακριβό

Αρα Σπάνιο <=> Ακριβό
Καλύτερα το καλό βινύλιο από το σπάνιο:109:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Το γελάς; Μου έλαχε ένα σπάνιο 45άρι του Μανώλη Αγγελόπουλου, που είχε τόσο σκράτς, που μόνο γι' αυτό ασχολήθηκα τουλάχιστον μισή ώρα. (BTW, είναι το "είσαι γυναίκα δυνατή". Αν το έχει κανένας σε καλή κατάσταση, ή άν υπάρχει σε καμιά συλλογή σε CD και δεν το ξέρω, ας μου πει).
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω. Από Μανώλη Αγγελόπουλο έχω μόνον ότι έχει στο... You Tube. :116:

...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Το γελάς; Μου έλαχε ένα σπάνιο 45άρι του Μανώλη Αγγελόπουλου, που είχε τόσο σκράτς, που μόνο γι' αυτό ασχολήθηκα τουλάχιστον μισή ώρα. (BTW, είναι το "είσαι γυναίκα δυνατή". Αν το έχει κανένας σε καλή κατάσταση, ή άν υπάρχει σε καμιά συλλογή σε CD και δεν το ξέρω, ας μου πει).

http://emarket.gr/item.php?id=13211050

αλλά κι αυτό το βλέπω χάλια...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Καινούργοι δίσκοι 200 γρ. βγαίνουν κάθε μήνα και ήδη υπάρχουν πάρα πολλοί. Επισκέφτηκες το site; Δεν βρίσκεις κάτι που να σε ενδιαφέρει; Φυσικά πολύ σπάνια θα βρεις δίσκους του 2000. Αυτούς τους αγοράζεις σε cd που διατίθεντε στο εμπόριο. Λ.Σ.
ok... τα 200 γρ. ή 180 γρ. τι σημαίνουν? το βάρος του δίσκου? πότε είναι καλύτερα? είμαι άσχετος από βινύλιο αλλά τα αυτιά μου γνωρίζουν αρκετά (νομίζω) ναι μπήκα στο site σας.. ενδιαφέρον..
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Επειδη οι εταιρειες πριν καποια χρονια προσπαθουσαν να πεισουν τον κοσμο οτι το cd ειναι πολυ καλυτερο απο το βινυλιο πραγμα και που καταφεραν, στην συνεχεια εχασαν την μπαλα μιας και πανε κατα διαολου οι πωλησεις, τωρα προσπαθουν να μας πεισουν για το αντιθετο (το βινυλιο δεν αντιγραφεται βλεπεις! Αν μη τι αλλο απο βινυλιο σε βινυλιο, γιατι διαφορετικα το usb κανει και στο πικαπ θαυματα!). Επρεπε ομως να μας προσφερουν και καποια αλαγη και την βρηκαν στα γραμμαρια. Ενα βινυλιο 180-200 γραμαρια στην Ελλαδα κοστιζει 40-45 ευρω. Εξω δεν ξερω ποσο. Καποια λιγα κυκλοφορουν στο Media Markt με τιμες που σπανια ξεπερνουν τα 20 ευρω.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Επειδη οι εταιρειες πριν καποια χρονια προσπαθουσαν να πεισουν τον κοσμο οτι το cd ειναι πολυ καλυτερο απο το βινυλιο πραγμα και που καταφεραν, στην συνεχεια εχασαν την μπαλα μιας και πανε κατα διαολου οι πωλησεις, τωρα προσπαθουν να μας πεισουν για το αντιθετο (το βινυλιο δεν αντιγραφεται βλεπεις! Αν μη τι αλλο απο βινυλιο σε βινυλιο, γιατι διαφορετικα το usb κανει και στο πικαπ θαυματα!). Επρεπε ομως να μας προσφερουν και καποια αλαγη και την βρηκαν στα γραμμαρια. Ενα βινυλιο 180-200 γραμαρια στην Ελλαδα κοστιζει 40-45 ευρω. Εξω δεν ξερω ποσο. Καποια λιγα κυκλοφορουν στο Media Markt με τιμες που σπανια ξεπερνουν τα 20 ευρω.
Δεν είναι έτσι. Τα χοντρά audiophile βινύλια δεν τα βγάζουν οι γνωστές εταιρείες αλλά κατά κανόνα οι μικρές εταιρείες επανεκδόσεων γιαυτό είναι και πλήρως αναλογικά και λανμπάτα από τις πρώτες ταινίες ηχογράφησης. Αυτά ως αντιπρόσωπος/εισαγωγέας. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Η COLUBIA σε ποια κατηγορια εταιριων κατατασεται? Βλεπω επισης Λουκα οτι πολυ ηχηρα ονοματα καλλιτεχνων βγαζουν εκτος απο cd και σε βινυλιο τις καινουριες τους δουλειες. Μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι θα απευθυνθουν ολοι σε μικρες εταιριες για τις εκδοσεις των βινυλιων τους. Madona, Winehouse, Krall κλπ. Για μενα υπαρχει και κατι αλλο που ειναι πολυ σημαντικο. Ξερουμε οτι το κοστος του βινυλιου η του cd ειναι πολυ μικρο. Τα χρηματα που ζητανε οι εταιριες το μεγαλυτερο ποσοστο πηγαινει για τους ιδιους και για πνευματικα δικαιωματα του καλλιτεχνη. Στους δισκους 180 γρ. που δεν σου κρυβω εχω καποιον αριθμο δεν καταλαβαινω την πολιτικη τιμολογησης. Γενικα μαλλον απευθυνονται σ ενα εξαιρερικα μικρο ποσοστο αυτων που εχουν πανακριβα μηχανηματα ηχου. Γιατι ποιος αλλος θα δωσει 45 ευρω για ενα βινυλιο. Κι αν θελει ν αγορασει 2-3? τοτε τι γινεται? Ποσα cd θ αγοραζε με τα ιδια λεφτα? Νομιζω οτι ειναι υπερβολικοι στην παρουσα φαση.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Η COLUBIA σε ποια κατηγορια εταιριων κατατασεται? Βλεπω επισης Λουκα οτι πολυ ηχηρα ονοματα καλλιτεχνων βγαζουν εκτος απο cd και σε βινυλιο τις καινουριες τους δουλειες. Μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι θα απευθυνθουν ολοι σε μικρες εταιριες για τις εκδοσεις των βινυλιων τους. Madona, Winehouse, Krall κλπ. Για μενα υπαρχει και κατι αλλο που ειναι πολυ σημαντικο. Ξερουμε οτι το κοστος του βινυλιου η του cd ειναι πολυ μικρο. Τα χρηματα που ζητανε οι εταιριες το μεγαλυτερο ποσοστο πηγαινει για τους ιδιους και για πνευματικα δικαιωματα του καλλιτεχνη. Στους δισκους 180 γρ. που δεν σου κρυβω εχω καποιον αριθμο δεν καταλαβαινω την πολιτικη τιμολογησης. Γενικα μαλλον απευθυνονται σ ενα εξαιρερικα μικρο ποσοστο αυτων που εχουν πανακριβα μηχανηματα ηχου. Γιατι ποιος αλλος θα δωσει 45 ευρω για ενα βινυλιο. Κι αν θελει ν αγορασει 2-3? τοτε τι γινεται? Ποσα cd θ αγοραζε με τα ιδια λεφτα? Νομιζω οτι ειναι υπερβολικοι στην παρουσα φαση.
Το θέμα έχει απαντηθεί στο avclub σε συζήτηση που προέκυψε και απορώ γιατί το θέτεις εδώ. Νομίζω ότι το διάβασες.
Τα δικαώματα για τη χρήση της αυθεντικής ταινίας ηχογράφησης και μηχανικοί κοπής όπως ο Bernie Grundman κλπ. ανεβάζουν το κόστος και όχι αν το βινύλιο είναι παρθένο και χοντρό. Νομίζω ότι μια τιμή από 30-45 ευρώ είναι πολύ καλή. Επίσης θα έπρεπε να προσθέσω ότι οι εταιρείες επανεκδόσεων πουλώντας στην παγκόσμια αγορά ίσα-ίσα που τα βγάζουν πέρα.
Τελευταία έχουν βγει και κάποιοι δίσκοι και από τις 'κανονικές' εταιρείες. Τις περισσότερες φορές είναι απαράδεκτοι, όχι όλοι, μερικοί είναι καλοί.Λ.Σ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.361
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top