ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Λουκα οταν η συζητηση μπαινει πολυ σε τεχνικα ζητηματα τοτε αρνουμε να την παρακολουθησω. Επειδη δεν με ενδιαφερει. Αναφερομαι για το οταν γραφουντουσαν καποια σχετικα πραγματα στο avclub.
Τωρα για το αν 30-35 ευρω ειναι μια φυσιολογικη τιμη επετρεψε μου να διαφωνησω. Νομιζω αντιθετως οτι τα 15-20 ευρω. Αντε 25. Το βινυλιο πρεπει να το αγοραζει ο καθενας και να ειναι ανταγωνιστικο σε σχεση με το cd. Μπορει εμεις να γινομαστε λιγο ρετρο που το κηνυγαμε αλλα ο πολυς ο κοσμος που παιρνει ενα cd το οποιο το αντιγραφει το συμπιεζει το αποσυμπιεζει και...και... γιατι να επιστρεψει στο βινυλιο. Εφοσον αγαπαμε την μουσικη δινουμε και καποια χρηματα τον μηνα για αγορα μουσικης (ασε που οι περισσοτεροι πλεον τα κατεβαζουν σε μορφη πλεον flac τζαμπα) αν πληρωνω και αρκετα πιο ακριβα παω την βαλιτσα αλλου κι εχω και την γυναικα να μουρμουριζει.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Λουκα οταν η συζητηση μπαινει πολυ σε τεχνικα ζητηματα τοτε αρνουμε να την παρακολουθησω. Επειδη δεν με ενδιαφερει. Αναφερομαι για το οταν γραφουντουσαν καποια σχετικα πραγματα στο avclub.
Τωρα για το αν 30-35 ευρω ειναι μια φυσιολογικη τιμη επετρεψε μου να διαφωνησω. Νομιζω αντιθετως οτι τα 15-20 ευρω. Αντε 25. Το βινυλιο πρεπει να το αγοραζει ο καθενας και να ειναι ανταγωνιστικο σε σχεση με το cd. Μπορει εμεις να γινομαστε λιγο ρετρο που το κηνυγαμε αλλα ο πολυς ο κοσμος που παιρνει ενα cd το οποιο το αντιγραφει το συμπιεζει το αποσυμπιεζει και...και... γιατι να επιστρεψει στο βινυλιο. Εφοσον αγαπαμε την μουσικη δινουμε και καποια χρηματα τον μηνα για αγορα μουσικης (ασε που οι περισσοτεροι πλεον τα κατεβαζουν σε μορφη πλεον flac τζαμπα) αν πληρωνω και αρκετα πιο ακριβα παω την βαλιτσα αλλου κι εχω και την γυναικα να μουρμουριζει.
Απ΄ότι καταλαβαίνω με βλέπω με χρεωστικές κάρτες και παραγγελίες από το εξωτερικό... θα την πατήσω μια, θα την πατήσω δύο, αλλά θα την βγάλω την άκρη... Το προιγούμενο σάββατο κάναμε ένα πάρτυ 3 με 3 σε σπίτι που την θερμοκρασία του ανέβαζε περισσότερο το πικάπ και ο ήχος από τα βινύλια παρά οι παρουσιες των κοριτσιών.. δίσκοι όπως mad over me από yellowman... βινίλιο σου έρχομαι...
 


Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Πραγματατικα καλό. Καλή δομή και τιμες και εφοσον εισαι και ευχαριστιμενος και απο τα υπολοιπα θα το δοκιμάσω. Περιπου ποσες μερες κανουν να ερθουν οι δισκοι Αθηνα;
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Περίπου 7 - 12 ημέρες.

Παρεμπιπτόντως και τα μεταχειρισμένα τους είναι σε πολύ καλή κατάσταση (είναι οικογενειακή επιχείρηση και προσέχουν την ποιότητα της εξυπηρέτησης).
 

Μηνύματα
478
Reaction score
84
Καλη χρονιά σε όλους
τώρα πρόσεξα αυτό το topic και επειδή και εγώ ξαναγοράζω βινύλια τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να πω οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος για να δώσει κάποιος για βυνίλιο πάνω από 20 ευρώ καθώς στα βινύλια των 180 & 200 γρ. πρέπει να έχεις το απίστευτο πλατό και κεφαλή για να δεις διαφορά που θα αντιληφθεί το μέσο αυτί .Αυτά τα κυνηγάνε αυτοί που αλλάζουν κάτι στην αλυσίδα του συστήματός του τουλάχιστον μία φορά των μήνα αλλά από δισκοθήκη έχουν 100-200 κομμάτια γιατί αν συνέχεια ρυθμίζεις το σύστημα πολύ απλά δεν σου μένει χρόνος για την μουσική .....
Check για αγορές το whatrecords ,acousticsounds, elusivedisk ,soudstagedirect, musicdirect , amazon και κυρίως e-bay .....αν κατέβεις αθήνα στην πλάτεία Κυψέλης έχει ενα από τα μεγαλύτερα καστήματα (fokionos records ) μεταχειρισμένων σε πολύ καλές τιμές.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Καλη χρονιά σε όλους
τώρα πρόσεξα αυτό το topic και επειδή και εγώ ξαναγοράζω βινύλια τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να πω οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος για να δώσει κάποιος για βυνίλιο πάνω από 20 ευρώ καθώς στα βινύλια των 180 & 200 γρ. πρέπει να έχεις το απίστευτο πλατό και κεφαλή για να δεις διαφορά που θα αντιληφθεί το μέσο αυτί .Αυτά τα κυνηγάνε αυτοί που αλλάζουν κάτι στην αλυσίδα του συστήματός του τουλάχιστον μία φορά των μήνα αλλά από δισκοθήκη έχουν 100-200 κομμάτια γιατί αν συνέχεια ρυθμίζεις το σύστημα πολύ απλά δεν σου μένει χρόνος για την μουσική .....
Check για αγορές το whatrecords ,acousticsounds, elusivedisk ,soudstagedirect, musicdirect , amazon και κυρίως e-bay .....αν κατέβεις αθήνα στην πλάτεία Κυψέλης έχει ενα από τα μεγαλύτερα καστήματα (fokionos records ) μεταχειρισμένων σε πολύ καλές τιμές.
Πολυ αγριος εισαι. Πρωτον την διαφορα στον ηχο αναμεσα σε ενα καινουριο βινυλιο 180 γρ. απο ενα απλο την καταλαβαινει κι ατομο που εχει προβληματα ακοης :114:. Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του μηχανηματος αλλα με την ποιοτητα του δισκου. Δευτερον μαλλον εχει καποιο προβλημα με αυτους που εχουν καλα συστηματα και μπορεσες να βγαλεις μαλιστα το συμπερασμα οτι δεν εχουν δισκοθηκη. Απο που συνεπαγεται αυτο ομως? Φυσικα δεν εχει ο καθενας την δυνατοτητα να δινει συνεχως 30 και 40 ευρω για τους εν λογω δισκους, οποτε η λυση του μεταχειρισμενου ειναι ενας αναγκαιος συμβιβασμος. Τετοια καταστηματα υπαρχουν τοσο στην Αθηνα οσο και στην Θεσ/νικη.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Re: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

αν κατέβεις αθήνα στην πλάτεία Κυψέλης έχει ενα από τα μεγαλύτερα καστήματα (fokionos records ) μεταχειρισμένων σε πολύ καλές τιμές.
Οδό ξέρεις;; Εγω φωνιζω απο ενα στην Συρου (usedrecords.gr) , πρεπει να τα παραγγειλεις μεσο ιντερνετ γιατι ο ανθρωπος τα εχει στην αποθηκη και την επομενη μερα τα παραλαμβανεις απο το καταστημα (αν εισαι μακρια στα στελνει φυσικά με ΕΛΤΑ κα με μικρη επιβαρυνση). Πολυ εξυπηρετικό το παιδι που το εχει και καλες τιμες. Θα με ενδιεφερε και αλλο καταστημα στην περιοχη γιατι δεν υπαρχουν και τα παντα εκει. <να εχουμε ποικιλία...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
....προσοχη ασχετος με αναλογικα...

βγαινουν και νεα Ελληνικα βινυλια που δεν ειναι επανακυκλοφοριες? που και ποσο?
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
ναι γυρω στα 20 ευρω.

Στην Αθηνα δεν ξερω που ακριβως. Παντως δεν ειναι και πολλα με εξαιρεση την ελληνικη χεβυ μεταλ που βγαζουν με το κιλο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
δηλαδη? μπορω να εχω παραδειγματα Ελληνικων βινιλιων?
θενκκσ ( να ανοιξω αλλο θεμα?)
 

Μηνύματα
478
Reaction score
84
Re: Απάντηση: Re: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Φίλε μου το σύστημά μου είναι ανω των 10,000 ευρώ και η δισκοθήκη μου κάτι παραπάνω από 3000 cd & βινύλια οπότε νομίζω οτι μπορώ να υποστηρίξω την άποψη μου περί του πολύ ακριβού βινυλίου .Δεν υπάρχει από πλευρά μου ούτε φθόνος ούτε αγριάδα στα ακριβά συστήματα αφού διαθέτω και εγώ αρκετά χρήματα τόσο σε μηχανήματα όσο και σε μουσική ...:109:



Πολυ αγριος εισαι. Πρωτον την διαφορα στον ηχο αναμεσα σε ενα καινουριο βινυλιο 180 γρ. απο ενα απλο την καταλαβαινει κι ατομο που εχει προβληματα ακοης :114:. Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του μηχανηματος αλλα με την ποιοτητα του δισκου. Δευτερον μαλλον εχει καποιο προβλημα με αυτους που εχουν καλα συστηματα και μπορεσες να βγαλεις μαλιστα το συμπερασμα οτι δεν εχουν δισκοθηκη. Απο που συνεπαγεται αυτο ομως? Φυσικα δεν εχει ο καθενας την δυνατοτητα να δινει συνεχως 30 και 40 ευρω για τους εν λογω δισκους, οποτε η λυση του μεταχειρισμενου ειναι ενας αναγκαιος συμβιβασμος. Τετοια καταστηματα υπαρχουν τοσο στην Αθηνα οσο και στην Θεσ/νικη.
 

Μηνύματα
167
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Ενα βινυλιο 180-200 γραμαρια στην Ελλαδα κοστιζει 40-45 ευρω. Εξω δεν ξερω ποσο. Καποια λιγα κυκλοφορουν στο Media Markt με τιμες που σπανια ξεπερνουν τα 20 ευρω.
Στη Νέα Υόρκη οι τιμές πρέπει να ήταν οι ... μισές!
Μπήκα σε μερικά μαγαζιά τον Αύγουστο περισσότερο για να χαζέψω και έπαθα πλάκα με την ποσότητα , την ποιότητα και τις τιμές.
 

Μηνύματα
478
Reaction score
84
Re: Απάντηση: ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ?

Στην Ελλάδα γνωρίζουν οι εμποροι οτι αυτοί που ασχολούνται με την ποιοτική αναπαραγωγη της μουσικής εκτός του οτι είναι λίγοι , διαθέτουν και αρκετα χρήματα για αγορές LP και θα τα πάρουν έτσι και αλλιώς ( κακώς βεβαια) ...
Δεν υπάρχει και μεγάλος ανταγωνισμός οπότε οι τιμές διαμορφώνονται προς τα πάνω ...Αν τα καλά βινύλια ήταν πιο προσιτά πιστεύω θα αγόραζε περισσότερος κόσμος και θα υπήρχε εκ νέου στροφή στο βινύλιο.


Στη Νέα Υόρκη οι τιμές πρέπει να ήταν οι ... μισές!
Μπήκα σε μερικά μαγαζιά τον Αύγουστο περισσότερο για να χαζέψω και έπαθα πλάκα με την ποσότητα , την ποιότητα και τις τιμές.
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Καλη χρονιά σε όλους
τώρα πρόσεξα αυτό το topic και επειδή και εγώ ξαναγοράζω βινύλια τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να πω οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος για να δώσει κάποιος για βυνίλιο πάνω από 20 ευρώ καθώς στα βινύλια των 180 & 200 γρ. πρέπει να έχεις το απίστευτο πλατό και κεφαλή για να δεις διαφορά που θα αντιληφθεί το μέσο αυτί .Αυτά τα κυνηγάνε αυτοί που αλλάζουν κάτι στην αλυσίδα του συστήματός του τουλάχιστον μία φορά των μήνα αλλά από δισκοθήκη έχουν 100-200 κομμάτια γιατί αν συνέχεια ρυθμίζεις το σύστημα πολύ απλά δεν σου μένει χρόνος για την μουσική .....
Check για αγορές το whatrecords ,acousticsounds, elusivedisk ,soudstagedirect, musicdirect , amazon και κυρίως e-bay .....αν κατέβεις αθήνα στην πλάτεία Κυψέλης έχει ενα από τα μεγαλύτερα καστήματα (fokionos records ) μεταχειρισμένων σε πολύ καλές τιμές.
Διαφωνώ κάθετα μαζί σου... Δεν χρειάζεται να αλλάζεις μηχανήματα κάθε μήνα για να διαπιστώσεις πόσο διαφορετικά ακούγεται ένα cd ή ένα βινύλιο από το καλύτερο mp3... Όσο για τα λεφτά που λες, άλλοι τα χαλάνε στα καζίνο, άλλοι στα ναρκωτικά, στα ποτά, στις γυναίκες, και άλλοι στην μουσική!! Και για να μην πολυλογώ τα βινύλια των 180-200γρ είναι ότι η Mobile Fidelity και η Dcc για τα cd... Με εγγραφές αναφοράς που ο ήχος πραγματικά είναι το κάτι άλλο!!! Βάλε στο χειρότερο σύστημα ένα τέτοιο cd και δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά!! Όπως και αντίθετα, βάλε το αντίστοιχο cd παραγωγής στο καλύτερο Hi-End σύστημα, και θα καταλάβεις πόσο άσχημα ακούγεται... Άρα και η εγγραφή παίζει ρόλο, αλλά και το σύστημα!! Γιατί μετά από πάνω από 500 φορές που είχα ακούσει το Private Investigations από Dire Straits μόνο όταν άκουσα το ίδιο cd σε ένα σύστημα με ηλεκτροστατικά ηχεία στην Lyric Α.Ε., παρατήρησα ένα ποτήρι που έσπαγε και μία πόρτα που έτριζε... Τώρα αν νομίζεις ότι όλα είναι ίδια, τότε να ακούς mp3 σε 128bps και άσε εμάς τους "ηλίθιους" ή "τρελλούς" να χαλάμε περιουσίες για να ζούμε κάποιες μοναδικές στιγμές με την μουσικιή μας!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Ρε παιδιά, ξεκολλήστε από αυτή την καραμέλα των 180 και των 200 γραμμαρίων. Εννοώ το πάχος του δίσκου, δηλαδή το βάρος του. Κάποια στιγμή πρέπει να καταρρίψουμε κι αυτόν το μύθο. Έλεος πια...
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Ρε παιδιά, ξεκολλήστε από αυτή την καραμέλα των 180 και των 200 γραμμαρίων. Εννοώ το πάχος του δίσκου, δηλαδή το βάρος του. Κάποια στιγμή πρέπει να καταρρίψουμε κι αυτόν το μύθο. Έλεος πια...
Δλδ δεν παίζει κανένα ρόλο?? Από ότι ξέρω, όλα τα βινύλια πριν την κρίση του 1972 ήταν 180-200γρ... Μετά επειδή και καλά ήταν ακριβο το πετρέλαιο, ξεκίνησαν να τα βγάζουν όλο και πιο ελαφρά... Το ότι είναι 180-200γρ σημαίνει και ότι οι εταιρείες έχουν δώσει μεγαλύτερη σημασία στην ηχογράφηση... Ή κάνω λάθος??
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Το ότι είναι 180-200γρ σημαίνει και ότι οι εταιρείες έχουν δώσει μεγαλύτερη σημασία στην ηχογράφηση... Ή κάνω λάθος??
Δεν έχεις άδικο, αυτό ίσως να συμβαίνει, αλλά από καθαρά τεχνικής πλευράς, το πάχος του δίσκου εξαρτάται από συγκεκριμένα μεγέθη. Ένα LP μπορεί κάλλιστα να είναι σαφώς πιο λεπτό από ένα 180άρι ή 200άρι, και να έχει καλύτερη ποιότητα ήχου. Το πάχος του δίσκου δεν είναι πανάκεια, αυτό εννοώ.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
δεν ειναι απολυτο. Υπαρχουν πολλα βινυλια 180 γραμμαριων που η ηχητικη ποιοτητα τους ειναι απαραδεκτη και πολλα απλα με εξαιρετη.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.412
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top