Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη ψάχνοντας για ηχεία...

Μηνύματα
126
Reaction score
380
...να μην εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος.

Τους χρήστες του avsite οφείλουμε να τους αγαπάμε, γιατί είναι όλοι άκακοι χρήστες ακουστικών ναρκωτικών ουσιών.

Δεν βλάπτουν ποτέ τον πλησίον τους.

Και να τους καλαβαίνουμε, όταν ψάχνουν στους δρόμους και στα μαγαζιά και στο σύμπαν του διαδικτύου σαν ημίτρελοι για τις πηγές της ηδονής τους.

Και να τους συμπονούμε όταν φτάνουν στις φωλιές τους και κάθονται να απολαύσουν ευλαβικά τον κατακτημένο, τιθασσευμένο, κεκτημένο, γνώριμο ήχο μέχρι το διαβολάκι της στέρησης του Καλύτερου να αρχίσει να τους ψιθυρίζει σαγηνευτικά, μυστικά, και να τους ταράζει την ψυχή.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
380
Βρίσκομαι προς αναζήτηση ηχείων αρχικά για το αριστερό και δεξί κανάλι.

Έχοντας κατανοήσει κάποια πράγματα (περίπου 2,5% από αυτά που γνωρίζει ο χρήστης ΕΑR, και 1,6% από αυτά που κατέχει ο χρήστης Bhuthia), ξέρω ήδη ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 2 υποβαθύφωνες μονάδες πλέον των ηχείων, που θα προστεθούν κάποια στιγμή αργότερα.

Αφού σχετικά κοντά υπάρχουν δύο έμποροι με "show rooms" -μη φαντάζεστε τίποτα ιδιαίτερο, μικρή η πόλη μας - τους ταράζω στη νομιμότητα, πηγαίνοντας και ακούγοντας διάφορα προϊόντα χωρίς να αγοράζω, σαν άστεγος σε συσσίτια ένα πράγμα.

Τελευταία πράξη: Απο καθαρή περιέργεια και έχοντας διαβάσει καλά πράγματα για την όχι και τόσο γνωστή Acoustic Energy πήγα και άκουσα το τελευταίο επίτευγμα της. Corinium.

Επειδή τα αυτιά και τα μάτια ως γνωστόν είναι μεγάλοι απατεώνες, αποφάσισα να φέρω μαζί μου και τη συντροφιά του UMIK και του REW. Όταν τους είπα ότι "θέλω να μετρήσω τα ηχεία σας στο show room σας" με κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια, αλλά δεν μου είπαν όχι. (Δηλαδή τι; Θα είχαν τίποτα να κρύψουν; )

Μου είπαν ότι σε όλη την ιστορία του μαγαζιού κανείς πελάτης δεν έχει πάει με μικρόφωνο και υπολογιστή να μετρήσει εκεί τι ακούει. Το REW αρκετά άγνωστο στη Γερμανία. Ακόμα πιο άγνωστο στους εμπόρους.

Ο χώρος ήταν αυτός.
avsite studio 3.jpeg

To "παλαμάκι" για για το RT60 μου ακούστηκε καλό: Ο χώρος έχει πολλά πάνελ απορρόφησης, τουλάχιστον 10ποντα σε πάχος.

Τα Corinium απέναντι από τις πολυθρόνες είχαν μεταξύ τους απόσταση 3,5μ με ελάχιστο toe in, ενώ η απόσταση από τον ακροατή στην κεντρική πολυθρόνα ήταν περίπου 2,8μ. Καλό στήσιμο, για χαμαιλέοντες.

Τα άκουσα κάποια λεπτά έτσι όπως ήταν, ό,τι έβγαζαν μου φάνηκε ασυνάρτητο, χωρίς κέντρο, με πολλή "ηχειήλα" και μπουκωμένο. Πήρα μία πρώτη μέτρηση όπως ήταν στημένα και μετά τους είπα να τα φέρουν στα 2,5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους· πήγα και την πολυθρόνα στα 2,5 και το έκανα ισόπλευρο. Δυστυχώς όμως χωρίς το απαραίτητο toe in, τα είχαν και πάλι λίιιιγο κεκλιμένα προς τον ακροατή όπως στην αρχή.

Εδώ οι 2 μετρήσεις με 1/6 εξομάλυνση οκτάβας. Κόκκινο με το τρίγωνο ακρόασης τύπου χαμαιλέοντα και πορτοκαλί με το ισόπλευρο των 2,5 μέτρων. Δεν τα ζόρισα με υψηλές εντάσεις, έμεινα στα 75-80 db περίπου, για να μην τρομάξω τον πωλητή ότι θα του τα κάψω🤭😆

avsite 250524.jpg


Όταν το τρίγωνο έγινε ισόπλευρο τα πράγματα έγιναν (τουλάχιστον υποκειμενικά) καλύτερα.

Τι συμπεράσματα μπορούν να βγουν για τα ηχεία βλέποντας τις δύο καμπύλες;

Τα crossover των Corinium είναι στα 260 και στα 3400 Hz. Eίναι σύμπτωση που υπάρχουν βυθίσεις σε αυτές τις συχνότητες; Φταίει που δεν είχαν το κατάλληλο toe in να κοιτούν απευθείας μικρόφωνο, υποθέτω.

Αν είναι να πάω να τα ξαναακούσω, τι τρίγωνο ακρόασης/στήσιμο προτείνετε; Εννοείται ότι θα τα ξαναμετρήσω.

Αξίζουν τα 7000 € που ζητάνε; (😂)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.613


Μηνύματα
13.386
Reaction score
15.433
Βρίσκομαι προς αναζήτηση ηχείων αρχικά για το αριστερό και δεξί κανάλι.

Έχοντας κατανοήσει κάποια πράγματα (περίπου 2,5% από αυτά που γνωρίζει ο χρήστης ΕΑR, και 1,6% από αυτά που κατέχει ο χρήστης Bhuthia), ξέρω ήδη ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 2 υποβαθύφωνες μονάδες πλέον των ηχείων, που θα προστεθούν κάποια στιγμή αργότερα.

Αφού σχετικά κοντά υπάρχουν δύο έμποροι με "show rooms" -μη φαντάζεστε τίποτα ιδιαίτερο, μικρή η πόλη μας - τους ταράζω στη νομιμότητα, πηγαίνοντας και ακούγοντας διάφορα προϊόντα χωρίς να αγοράζω, σαν άστεγος σε συσσίτια ένα πράγμα.

Τελευταία πράξη: Απο καθαρή περιέργεια και έχοντας διαβάσει καλά πράγματα για την όχι και τόσο γνωστή Acoustic Energy πήγα και άκουσα το τελευταίο επίτευγμα της. Corinium.

Επειδή τα αυτιά και τα μάτια ως γνωστόν είναι μεγάλοι απατεώνες, αποφάσισα να φέρω μαζί μου και τη συντροφιά του UMIK και του REW. Όταν τους είπα ότι "θέλω να μετρήσω τα ηχεία σας στο show room σας" με κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια, αλλά δεν μου είπαν όχι. (Δηλαδή τι; Θα είχαν τίποτα να κρύψουν; )

Μου είπαν ότι σε όλη την ιστορία του μαγαζιού κανείς πελάτης δεν έχει πάει με μικρόφωνο και υπολογιστή να μετρήσει εκεί τι ακούει. Το REW αρκετά άγνωστο στη Γερμανία. Ακόμα πιο άγνωστο στους εμπόρους.

Ο χώρος ήταν αυτός.
View attachment 332227

To "παλαμάκι" για για το RT60 μου ακούστηκε καλό: Ο χώρος έχει πολλά πάνελ απορρόφησης, τουλάχιστον 10ποντα σε πάχος.

Τα Corinium απέναντι από τις πολυθρόνες είχαν μεταξύ τους απόσταση 3,5μ με ελάχιστο toe in, ενώ η απόσταση από τον ακροατή στην κεντρική πολυθρόνα ήταν περίπου 2,8μ. Καλό στήσιμο, για χαμαιλέοντες.

Τα άκουσα κάποια λεπτά έτσι όπως ήταν, ό,τι έβγαζαν μου φάνηκε ασυνάρτητο, χωρίς κέντρο, με πολλή "ηχειήλα" και μπουκωμένο. Πήρα μία πρώτη μέτρηση όπως ήταν στημένα και μετά τους είπα να τα φέρουν στα 2,5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους· πήγα και την πολυθρόνα στα 2,5 και το έκανα ισόπλευρο. Δυστυχώς όμως χωρίς το απαραίτητο toe in, τα είχαν και πάλι λίιιιγο κεκλιμένα προς τον ακροατή όπως στην αρχή.

Εδώ οι 2 μετρήσεις με 1/6 εξομάλυνση οκτάβας. Κόκκινο με το τρίγωνο ακρόασης τύπου χαμαιλέοντα και πορτοκαλί με το ισόπλευρο των 2,5 μέτρων. Δεν τα ζόρισα με υψηλές εντάσεις, έμεινα στα 75-80 db περίπου, για να μην τρομάξω τον πωλητή ότι θα του τα κάψω🤭😆

View attachment 332228

Όταν το τρίγωνο έγινε ισόπλευρο τα πράγματα έγιναν (τουλάχιστον υποκειμενικά) καλύτερα.

Τι συμπεράσματα μπορούν να βγουν για τα ηχεία βλέποντας τις δύο καμπύλες;

Τα crossover των Corinium είναι στα 260 και στα 3400 Hz. Eίναι σύμπτωση που υπάρχουν βυθίσεις σε αυτές τις συχνότητες; Φταίει που δεν είχαν το κατάλληλο toe in να κοιτούν απευθείας μικρόφωνο, υποθέτω.

Αν είναι να πάω να τα ξαναακούσω, τι τρίγωνο ακρόασης/στήσιμο προτείνετε; Εννοείται ότι θα τα ξαναμετρήσω.

Αξίζουν τα 7000 € που ζητάνε; (😂)
Να μην σε επηρρεάσω καθώς είμαι λίγο έως πολύ άσχετος αλλά θα σε βοηθήοσυν και άλλοι που ξέρουν καλύτερα.

Προσωπικά δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε υποκειμενικά καλύτερη η δική σου τοποθέτηση (πορτοκαλί). Αντικειμενικά απο την καμπύλη αλλά και υποκειμενικά (εάν έχουν κατασκευαστεί με αυτήν την τοποθέτηση in mind απο τον σχεδιαστή - κατασκευαστή τους, near field listening) η τοποθέτησή τους (κόκκινο) είναι καλύτερη. Στα 18 Κ που έχει ένα peak δεν το αντιλαμβάνεσαι. Αλλά άμα σου φάνηκαν "περίεργα" όπως λές ... τότε κάτι θα ξέρεις.

Το 260 είναι πιθανόν απο την τοποθέτηση - δωμάτιο γαιτί άλλαξε. Το 3.5 Κ πιθανόν να είναι απο το κροσσοβερ αλλά κάποιοι κατασκευαστές εκμεταλλεύονται αυτό το πράγμα και το αφήνουν έτσι γιατί έχει κάποια πλεονεκτήματα. Μπορεί να είναι όπως λές και απο το toe in και εάν ήταν κατευθείαν στα αυτιά σου (μικρόφωνο) να κοιτούσαν , αυτο το βύθισμα να μειωνόταν κάπως. Μπορεί να είναι και θέμα ύψους του μικροφώνου.

Με αυτά μόνο τα στοιχεία (μετρήσεις) αλλά και τις μονάδες που διαθέτει φαινομενικά τα 7.000 ευρώ φαίνονται πολλά έστω και για "Χαι Φαι", "Χαι Ενδ" πως το λέν τιμές. Πιο κοντά στα 4- 5.000 φαντάζομαι εάν και κάποιοι θα σου πούν και 800. :D Ανάλογα και τι τιμές υπάρχουν συγκριτικά με άλλα και την ποιότητα υλικών και 1002 άλλα πράγματα. Αλλά δεν είναι μόνο οι μετρήσεις, οπότε αυτό είναι σχετικό και το απαφασίζει αυτός που κάνει την αγορά. Παλιό μοντέλο (παλιά ηχεία) είναι ;

Οι μετρήσεις δεν σε βοηθάνε, σπίτι σου μπορεί να είναι καλύτερες ή χειρότερες. Πρέπει να βρείς κάπως πιο αντικειμενικές απο κάποιο ριβιού ή τι δίνει η εταιρία ή απο κάπου άλλου τέλος πάντων. Μια ιδέα παίρνεις πάντως, εάν δεν υπάρχουν (δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα).
 
Last edited:

Μηνύματα
13.386
Reaction score
15.433
Αφού όμως η παραδοχή σου είναι όπως λες οτι ο Ear π.χ. ή όποιος άλλος ξέρει καλά και καλύτερα απο εσένα και με τα ποσοστά κιόλας που ανέφερες... τι ψάχνεσαι ήθελα να ξερω και τρέχεις και παιδεύεσαι ; ...πάρε αυτά που θα σου πεί, πες του ένα διαθέσιμο κόστος και συνθήκες χώρου και θα σου πεί τι διαθέσιμες επιλογές έχεις.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.400
Reaction score
27.679
Στις 7.000 υπάρχουν πολύ καλύτερα.
π.χ. αυτά:



Αλλά και σε πιο φθηνά υπάρχουν καλύτερα:
π.χ.

 

Μηνύματα
13.386
Reaction score
15.433
Τα Golden Ear που άκουσα είναι πάρα πολύ καλά (ακουστικά) Δεν ξέρω μετρήσεις τους. Εγώ αυτά θα αγόραζα στα 7.000. Θα υπάρχουν πιθανόν και "καλύτερα" (πάντα υπάρχουν) αλλά εγώ αυτά άκουσα, αυτά μου άρεσαν, αυτά θα έπαιρνα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.330
Αξίζουν τα 7000 € που ζητάνε; (😂)
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ψόφησα στο γέλιο λέμε! 🤣

Πες απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, επιθυμητές στάθμες, και διαθέσιμο μπάτζετ, να δούμε τουλάχιστον τι μεγάφωνα χρειάζεται και θα δούμε.

αρχικά για το αριστερό και δεξί κανάλι.
Σημαντική παράμετρος, που θα πρέπει να την λάβεις εξ'αρχης πολύ σοβαρά, είναι πως για όλα τα σύγχρονα πολυκάναλα φορμάτ, όλα τα κανάλια έχουν ίδιες απαιτήσεις στάθμης και συχνοτικού εύρους στις επίσημες προδιαγραφές των φορμάτ, άρα εάν είναι "ακριβό" το ένα ζευγάρι ηχείων, θα είναι σημαντικά ακριβότερο (και πιθανός λόγος ακύρωσης της περαιτέρω εξέλιξης του σεταπ) το να πας από δικαναλο σε απλό πολυκάναλο, πόσο μάλλον σε ιμερσιβ.

Βλέποντας το μέλλον του σεταπ σου, όσο περισσότερα ηχεία φαντάζεσαι πως μπορεί να έχει στην τελική του μορφή, τόσο χαμηλότερη θα πρότεινα να είναι η τιμή του πρώτου ζεύγους, ώστε να μη ματωσεις στην πορεία, ή να αναγκαστείς να κάνεις γενναίες εκπτώσεις στα υπόλοιπα ηχεία.

Ταυτόχρονα, όπως μας δίδαξε εμπράκτως δια του παραδείγματος ο μπουτχιας, είναι συνετό να ξοδέψεις μεγαλύτερο ποσό στα σαμπ, απ'οτι στα ηχεία. Άρα, κάνε συνετή χρήση στο διαθέσιμο μπάτζετ. 😎
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.330
Εδώ οι 2 μετρήσεις με 1/6 εξομάλυνση οκτάβας.
Και οι δύο μετρήσεις δείχνουν ένα άθλιο άμπασο πράμα.
Η πρώτη έχει ένα πολύ ενοχλητικό συντονισμό εκεί στους 100, λόγω χώρου, και πιο κάτω ψοφιο σα κάμπια που την πάτησε ελέφαντας. One note bass, και no bass. Αθλιότητα.
Η δεύτερη δείχνει πιο φλατ στο σύνολο, αλλά ομοίως δείχνει πόσο ψοφίμι είναι κάτω από 100, και η τόνωση ψηλά προσωπικά θα με ξύριζε κόντρα, ιδίως σε συνδυασμό με την έλλειψη ενέργειας χαμηλά.

Στο σημείο κρος του τουίτερ, το πρόβλημα είναι εμφανές, μιλάμε για αντικειμενικά σχεδιαστικά σφάλματα, κι ας ήταν λίγο οφ αξις, δεν δικαιολογείται. Πιο χαμηλά δε βγαίνει με βεβαιότητα άκρη, επιπροβάλλουν τα προβλήματα του χώρου, χρειάζεται σπινοραμα για να βγει άκρη στο σημείο κρος του γουφερ.
 


Μηνύματα
1.887
Reaction score
4.473
Θα επρεπε να ειναι μακρυς ο δρομος,
πριν δωσει καποιος εφτα χιλιαρικα για ηχεια.
Η μετρηση σε ξενο χωρο δεν εχει μεγαλη χρησιμοτητα.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
380
Αξίζουν τα 7000 € που ζητάνε; (😂
Πόσα ζητάνε; χαχαχαχαχα.
Περίμενε λίγο.
Χαχαχαχα.

Δεν το έχω χωνέψει ακόμα.

Ρεεεεεεε! Κάντε στην άκρη ρεεεεε! Είστε τρελλοί; :D
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ψόφησα στο γέλιο λέμε! 🤣

Πω πω!... Λιθοβολισμός! Τελικά μόνο σε ματ φινίρισμα έχουν 7χιλ...αν τα πάρεις στο πρασινάκι που γυαλίζει έχουν μάλιστα 8000€! Η τέχνη κοστίζει! 😃
 
Last edited:

Μηνύματα
126
Reaction score
380
Και οι δύο μετρήσεις δείχνουν ένα άθλιο άμπασο πράμα.
Η πρώτη έχει ένα πολύ ενοχλητικό συντονισμό εκεί στους 100, λόγω χώρου, και πιο κάτω ψοφιο σα κάμπια που την πάτησε ελέφαντας. One note bass, και no bass. Αθλιότητα.
Η δεύτερη δείχνει πιο φλατ στο σύνολο, αλλά ομοίως δείχνει πόσο ψοφίμι είναι κάτω από 100, και η τόνωση ψηλά προσωπικά θα με ξύριζε κόντρα, ιδίως σε συνδυασμό με την έλλειψη ενέργειας χαμηλά.
Aμπασοφοβικός. Να το κοιτάξετε.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Βρίσκομαι προς αναζήτηση ηχείων αρχικά για το αριστερό και δεξί κανάλι.

Έχοντας κατανοήσει κάποια πράγματα (περίπου 2,5% από αυτά που γνωρίζει ο χρήστης ΕΑR, και 1,6% από αυτά που κατέχει ο χρήστης Bhuthia), ξέρω ήδη ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 2 υποβαθύφωνες μονάδες πλέον των ηχείων, που θα προστεθούν κάποια στιγμή αργότερα.

Αφού σχετικά κοντά υπάρχουν δύο έμποροι με "show rooms" -μη φαντάζεστε τίποτα ιδιαίτερο, μικρή η πόλη μας - τους ταράζω στη νομιμότητα, πηγαίνοντας και ακούγοντας διάφορα προϊόντα χωρίς να αγοράζω, σαν άστεγος σε συσσίτια ένα πράγμα.

Τελευταία πράξη: Απο καθαρή περιέργεια και έχοντας διαβάσει καλά πράγματα για την όχι και τόσο γνωστή Acoustic Energy πήγα και άκουσα το τελευταίο επίτευγμα της. Corinium.

Επειδή τα αυτιά και τα μάτια ως γνωστόν είναι μεγάλοι απατεώνες, αποφάσισα να φέρω μαζί μου και τη συντροφιά του UMIK και του REW. Όταν τους είπα ότι "θέλω να μετρήσω τα ηχεία σας στο show room σας" με κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια, αλλά δεν μου είπαν όχι. (Δηλαδή τι; Θα είχαν τίποτα να κρύψουν; )

Μου είπαν ότι σε όλη την ιστορία του μαγαζιού κανείς πελάτης δεν έχει πάει με μικρόφωνο και υπολογιστή να μετρήσει εκεί τι ακούει. Το REW αρκετά άγνωστο στη Γερμανία. Ακόμα πιο άγνωστο στους εμπόρους.

Ο χώρος ήταν αυτός.
View attachment 332227

To "παλαμάκι" για για το RT60 μου ακούστηκε καλό: Ο χώρος έχει πολλά πάνελ απορρόφησης, τουλάχιστον 10ποντα σε πάχος.

Τα Corinium απέναντι από τις πολυθρόνες είχαν μεταξύ τους απόσταση 3,5μ με ελάχιστο toe in, ενώ η απόσταση από τον ακροατή στην κεντρική πολυθρόνα ήταν περίπου 2,8μ. Καλό στήσιμο, για χαμαιλέοντες.

Τα άκουσα κάποια λεπτά έτσι όπως ήταν, ό,τι έβγαζαν μου φάνηκε ασυνάρτητο, χωρίς κέντρο, με πολλή "ηχειήλα" και μπουκωμένο. Πήρα μία πρώτη μέτρηση όπως ήταν στημένα και μετά τους είπα να τα φέρουν στα 2,5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους· πήγα και την πολυθρόνα στα 2,5 και το έκανα ισόπλευρο. Δυστυχώς όμως χωρίς το απαραίτητο toe in, τα είχαν και πάλι λίιιιγο κεκλιμένα προς τον ακροατή όπως στην αρχή.

Εδώ οι 2 μετρήσεις με 1/6 εξομάλυνση οκτάβας. Κόκκινο με το τρίγωνο ακρόασης τύπου χαμαιλέοντα και πορτοκαλί με το ισόπλευρο των 2,5 μέτρων. Δεν τα ζόρισα με υψηλές εντάσεις, έμεινα στα 75-80 db περίπου, για να μην τρομάξω τον πωλητή ότι θα του τα κάψω🤭😆

View attachment 332228

Όταν το τρίγωνο έγινε ισόπλευρο τα πράγματα έγιναν (τουλάχιστον υποκειμενικά) καλύτερα.

Τι συμπεράσματα μπορούν να βγουν για τα ηχεία βλέποντας τις δύο καμπύλες;

Τα crossover των Corinium είναι στα 260 και στα 3400 Hz. Eίναι σύμπτωση που υπάρχουν βυθίσεις σε αυτές τις συχνότητες; Φταίει που δεν είχαν το κατάλληλο toe in να κοιτούν απευθείας μικρόφωνο, υποθέτω.

Αν είναι να πάω να τα ξαναακούσω, τι τρίγωνο ακρόασης/στήσιμο προτείνετε; Εννοείται ότι θα τα ξαναμετρήσω.

Αξίζουν τα 7000 € που ζητάνε; (😂)
Αν το ηχείο ικανοποιεί τον ακροατή - λέω τώρα - μήπως πρέπει να παραβλέπουμε λίγο τις μετρήσεις?
Σίγουρα η μέτρηση δείχνει πολλά, όμως, τον πρωταρχικό λόγο τον έχει το αυτί.

Από την άλλη, το μπάσο του ηχείου είναι πράγματι μηδενικό. Κάτω από τα 50hz δεν υπάρχει τίποτα. Μήπως δεν έχουν την σωστή φάση? Κάτι πάντως δεν πάει καλά. Οι μετρήσεις στα χαρακτρηριστικά .... 38 – 25,000 Hz (-3dB), και από τα υπόλοιπα (Μέγεθος, ποιότητα κατασκευής - υλικών) , λένε τελείως διαφορετικά πράγματα.

Νομίζω η μέτρηση σας δεν είναι σωστή.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.127
2 woofer 5.5" για τις χαμηλές και τέλος;
Ψάξε μήπως βρεις σε χαμηλότερη τιμή τα goldenear triton reference και τέλος. Μην τα ακούσεις. Πάρ'τα.
Τα μετράς αφού τα αγοράσεις.
 


Μηνύματα
126
Reaction score
380
Θα επρεπε να ειναι μακρυς ο δρομος,
πριν δωσει καποιος εφτα χιλιαρικα για ηχεια.
Η μετρηση σε ξενο χωρο δεν εχει μεγαλη χρησιμοτητα.
Τη μέτρηση σε ξένο χώρο την έκανα όχι για να βγάλω συμπεράσματα για τα συγκεκριμένα ηχεία στον χώρο μου, αλλά για να βγάλω συμπεράσματα για αυτό που ακούω στον ξένο χώρο. Να συγκρίνω την ακουστική μου εντύπωση στον ξένο χώρο με τις μετρήσεις σε αυτόν.

Όσο για το ταξίδι, φυσικά έχετε δίκιο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Τη μέτρηση σε ξένο χώρο την έκανα όχι για να βγάλω συμπεράσματα για τα συγκεκριμένα ηχεία στον χώρο μου, αλλά για να βγάλω συμπεράσματα για αυτό που ακούω στον ξένο χώρο. Να συγκρίνω την ακουστική μου εντύπωση στον ξένο χώρο με τις μετρήσεις σε αυτόν.

Όσο για το ταξίδι, φυσικά έχετε δίκιο.
Ασχέτως της μέτρησης κλπ. Το ηχείο πως σου φάνηκε? Σου έλειψε κάτι? Αν δεν είχες την μέτρηση θα ήταν στις πιθανές προτιμήσεις σου?


Κάτι άλλο. Λέμε για τις υψηλές παραπάνω.
Καλό θα ήταν να έχουμε ένα υπόδειγμα γραφήματος για το πως πρέπει να συμπεριφέρεται ένα ηχείο στον χώρο. Έναν μπούσουλα δηλαδή. (Σε αυτούς που έχουν μελετήσει το θέμα αναφέρομαι φυσικά).
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
...να μην εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος.

Τους χρήστες του avsite οφείλουμε να τους αγαπάμε, γιατί είναι όλοι άκακοι χρήστες ακουστικών ναρκωτικών ουσιών.

Δεν βλάπτουν ποτέ τον πλησίον τους.

Και να τους καλαβαίνουμε, όταν ψάχνουν στους δρόμους και στα μαγαζιά και στο σύμπαν του διαδικτύου σαν ημίτρελοι για τις πηγές της ηδονής τους.

Και να τους συμπονούμε όταν φτάνουν στις φωλιές τους και κάθονται να απολαύσουν ευλαβικά τον κατακτημένο, τιθασσευμένο, κεκτημένο, γνώριμο ήχο μέχρι το διαβολάκι της στέρησης του Καλύτερου να αρχίσει να τους ψιθυρίζει σαγηνευτικά, μυστικά, και να τους ταράζει την ψυχή.
Ευχόμαστε πριν απ'όλα να μην ήταν ο τρίτος δρόμος ο... μακρύτερος - σαν τον πάλαι ποτέ προς τον σοσιαλισμό... :sneaky:
Το δοκιμαζόμενο Acoustic Energy μάλλον έχει ανώμαλο spinorama.

Αναρωτιέμαι επίσης τι είδους σκηνικό μπορεί να προέκυπτε σε περίπτωση όπου οι υποψήφιοι πελάτες θα έμπαιναν τακτικά σε χώρο επίδειξης διάφορων εγχώριων αντιπροσώπων με την απαίτηση να μετρούσαν τη συμπεριφορά του δοκιμαζόμενου ηχείου υπό τις συνθήκες επίδειξης.
Θα επρεπε να ειναι μακρυς ο δρομος,
πριν δωσει καποιος εφτα χιλιαρικα για ηχεια.
Η μετρηση σε ξενο χωρο δεν εχει μεγαλη χρησιμοτητα.
Άλλοι ταξίδι και άλλοι... σκέτο ξίδι. :roflmao:
Ας ξεκαθαριστεί τι προσεταιρίζονται τελικώς οι οπαδοί των υποκειμενικών εκτιμήσεων... Από τη μια λέγεται σε κάθε ευκαιρία ότι η ποιότητα στα ηχεία ακούγεται καθαρά σε οποιονδήποτε χώρο ενώ από την άλλη υποστηρίζεται ότι η γενική μετρητική συμπεριφορά σε χώρο άλλον από εκείνον του υποψήφιου αγοραστή δεν θα είχε χρησιμότητα ως μη ενδεικτική της ποιότητας στο ηχείο... Ε, τότε ακόμα και οι... ανηχοϊκές εργαστηριακές μετρήσεις θα κρίνονταν παντελώς άχρηστες με τον ίδιο γνώμονα.
Ασχέτως της μέτρησης κλπ. Το ηχείο πως σου φάνηκε? Σου έλειψε κάτι? Αν δεν είχες την μέτρηση θα ήταν στις πιθανές προτιμήσεις σου?


Κάτι άλλο. Λέμε για τις υψηλές παραπάνω.
Καλό θα ήταν να έχουμε ένα υπόδειγμα γραφήματος για το πως πρέπει να συμπεριφέρεται ένα ηχείο στον χώρο. Έναν μπούσουλα δηλαδή. (Σε αυτούς που έχουν μελετήσει το θέμα αναφέρομαι φυσικά).
Πάνω από την τέταρτη οκτάβα - χονδρικό όριο 320 Hz - αναμένεται να επικρατεί η συμπεριφορά του ίδιου του ηχείου στις ακροαματικές εντυπώσεις. Κάτω από αυτό το όριο υπερισχύει η ανταπόκριση από δεδομένο χώρο σε συνάρτηση με τις θέσεις ηχείων και ακροατή. Το ΄΄κακό΄΄ είναι ότι οποιαδήποτε έντονη ανισορροπία στις τέσσαρες πρώτες οκτάβες τείνει να χαλάει τις ακροαματικές εντυπώσεις και ως προς τις ανώτερες.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.021
Μηνύματα
2.885.644
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top