Σκληρος Δισκος για αποθηκευση ταινιων

Μηνύματα
7.364
Reaction score
2.554
Και εγώ με αυτό το ''πρόβλημα'' παιδεύομαι! όμως ξέρεις πόσες ταινίες χωρά ένας 8άρης? εάν χαθούν, θα χρειαστείς μήνες να τον αναπληρώσεις, με την προϋπόθεση οτι ξέρεις ποιες είχες μέσα! ενώ με τα δισκάκια θα χάσεις μια? δύο? πέντε? το πολύ! είναι πολύ δύσκολο πρόβλημα, γιατί η τεράστια ευκολία του δίσκου, είναι δεδομένη.......αλλά?
Μια που το ανέφερες:
Αν και προσπαθώ να απαλλαγώ από την αρρωστημένη μου τάση συλλέκτη άχρηστων πραγμάτων και να σβήνω όποια ταινία έχω δεί και δεν θεωρώ απολύτως αναγκαίο να την ξαναδώ μόνος ή με φίλους (εδώ είναι και το κουμπί), νομίζω ότι το να μπορώ να έχω τις ταινίες μου σε δισκάκια είναι χρήσιμο.

Επειδή οι ταινίες που με ενδιαφέρουν είνια κυρίως παλιές, ποιοτικές και όχι Αμερικανιές του συρμού, προσπαθησα να βρώ κάποιο πρόγραμμα να φτιάξω δισκάκια DVD ώστε να παίζουν από κανονικό DVD player. Βρήκα μόνο δύο (ConvertXtoDVD και g burner). Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά νομίζω δεν είναι ελευθερα, δίνουν μόνο δοκιμαστική περίοδο και δεν ξέρω αν έχουν και περιορισμούς.
Ξέρει κανένας αν υπάρχει κανένα καλό ελεύθερο λογισμικό γι αυτη τη δουλειά;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
- Δεν θα υπαρχει backup οποταν οσο πιο ανθεκτικος γινετε
Ανθεκτικότητα και αξιοπιστία = χρήμα. Αν μπορείς, αφήνεις κατά μέρος τους φθηνούς με τις επίπλαστες μαρκετίστικες διακρίσεις που έχουν πλασάρει οι κατασκευαστές (ο ένας για data, ο άλλος για raid κι ο παράλλος για surveillance μη χέ...) και πας σε δίσκους enterprise class, αλλά σε αντίστοιχη τιμή. Western digital σειράς gold ή Ultrastar, Dell, Hewlett Packard.
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Αν δεν σε νοιάζει, παίρνεις εξωτερικούς 10TB~12TB με 140€~170€ και τους κάνεις εσωτερικούς...
Εννοείται ότι χάνονται εγγυήσεις κτλ..(υπάρχουν εξαιρέσεις)
Στο amazon.de βγαίνουν συνέχεια τέτοιες προσφορές...

Είναι η βασική πρακτική όλων όσων απλά αποθηκεύουν ταινίες..

Shucking External Drives

Knipsel.JPG
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για ταινίες μιλάμε έλεος.
Πόσο σημαντικές μπορεί να είναι ώστε να ψάχνεστε.

Προσωπικές οικογενειακές επαγγελματικές φωτογραφίες - βίντεο - δεδομένα το καταλαβαίνω.

Ακόμη και enterprise χωρίς κάποιο raid - mirror δε μου λέει τίποτα.

Τα σημαντικά αρχεία σε 2-3 διαφορετικούς δίσκους σε διαφορετικά μηχανήματα και τοποθεσίες. Μόνο έτσι είσαι σίγουρος.

Για ταινίες εγώ προσωπικά εδώ και αρκετά χρόνια παίζω με οικονομικούς 4τβ. Δεν είχα ποτέ θέμα.

Ότι πιο οικονομικό βρεις πάρε.

.
.
Toshiba p300 4tb
 
Last edited:

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Μια που το ανέφερες:
Αν και προσπαθώ να απαλλαγώ από την αρρωστημένη μου τάση συλλέκτη άχρηστων πραγμάτων και να σβήνω όποια ταινία έχω δεί και δεν θεωρώ απολύτως αναγκαίο να την ξαναδώ μόνος ή με φίλους (εδώ είναι και το κουμπί), νομίζω ότι το να μπορώ να έχω τις ταινίες μου σε δισκάκια είναι χρήσιμο.

Επειδή οι ταινίες που με ενδιαφέρουν είνια κυρίως παλιές, ποιοτικές και όχι Αμερικανιές του συρμού, προσπαθησα να βρώ κάποιο πρόγραμμα να φτιάξω δισκάκια DVD ώστε να παίζουν από κανονικό DVD player. Βρήκα μόνο δύο (ConvertXtoDVD και g burner). Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά νομίζω δεν είναι ελευθερα, δίνουν μόνο δοκιμαστική περίοδο και δεν ξέρω αν έχουν και περιορισμούς.
Ξέρει κανένας αν υπάρχει κανένα καλό ελεύθερο λογισμικό γι αυτη τη δουλειά;
Προσωπικα μ αρεσει να τις κραταω. Σταματησα να αγορασζω δισκακια γιατι πιανουν χωρο και γιατι ειναι πεταμενα. Πιο παλια δεν υπηρχαν επιλογες, αναγκαστικα επρεπε να αγορασεις. Πλεον μονο ντιτζιταλ

Παλια δουλευα το ΝΕΡΟ. Μια χαρα ηταν
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Επανέρχομαι στα όσα είπα και δείτε εξαιρετικές προσφορές...

14 TB for €264 (18.8 €/TB)



12 TB for €226 (18.8 €/TB)

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Αν και φαν των WD, τα My Book ούτε στον εχθρό μου. Τρία πέρασαν απ' τα χέρια μου, το ένα πιο αναξιόπιστο από το άλλο.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Το καλό με το "shucking" είναι ότι στην περίπτωση της WD στα 8ΤΒ+ οι δίσκοι μέσα είναι ουσιαστικά οι φτιαγμένοι για Data Center (πρώην κατασκευής Toshiba) Ultrastar DC HC300 πραγματικά εξαιρετικοί δίσκοι και ένα επίπεδο τουλάχιστον επάνω από τους απλούς WD Blue/Seagate Barracuda. Επίσης δεν είναι SMR, σε αντίθεση με τον Barracuda που πόσταρε ο @pambs . SMR σε NAS γενικά θα έλεγα ότι είναι no-go, τα write speeds φτάνουν στα 20-30ΜΒ/δευτ από κάποιο σημέιο και έπειτα.
Προσοχή, οι εξωτερικοί της WD από 8ΤΒ και πάνω έχουν τους καλούς δίσκους, οι 6ΤΒ και κάτω έχουν τους πολύ μέτριους WD Blue μέσα. Οι MyBook και οι Elements εξωτερικοί έχουν τους ίδιους δίσκους μέσα παρεμπιπτόντως.
Χρησιμοποιώ 3x8TB shucked από αυτούς εδώ και 2 χρόνια σερί στο NAS στο σπίτι (και καμιά 40αριά από τους "αυθεντικούς" Ultrastar στο γραφέιο) χωρίς κανένα πρόβλημα . 👍
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top