Σουγιάδες και πολυεργαλεία! Και μαχαίρια!

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Απ' όλα τα εργαλεία στα δικά μου, αυτά που χρησιμοποιούνται λιγότερο είναι τα μαχαίρια. :tongue:
Και ξοδεύω πολύ περισσότερο χρόνο στο καθάρισμά τους παρά στη χρήση τους.

Πάω την περασμένη εβδομάδα να διορθώσω λίγο τα αίσχη που "έφτιαξαν" οι άχρηστοι εγκαταστάτες (που λέει ο λόγος) των A/Cs, κόβω 2 tie wraps, τραβολογάω να βγει ένα απο τα θεόστραβα ρόκα, κόβω ίσες τις αποχετεύσεις και τις στερεώνω σωστά να μη μαζεύουν νερά.

Χρήση πένσας και ψαλιδιού μόνο.

Πάω μέσα, το περνάω όλο με οινόπνευμα, θολώνουν τα κοκκινάκια (scales), παίρνω αλοιφή, γυαλίζω τα κοκκινάκια, σαπουνίζω τα πάντα να φύγουν τα κατάλοιπα, το φυσάω με το κομπρεσέρ, στεγνώνει 1-2 ώρες, λαδώνω, σκουπίζω τα λάδια άλλες 2 ώρες μην τύχει και τα αγγίξω την επόμενη φορά, πάει η μέρα. :biggrin:

Αν είχα πάρει κανονική πένσα και κόφτη θα τα είχα σαπουνίσει κατευθείαν μαζί με τα χέρια, άπλωμα και τέλος.

Είναι μπελάς τα πολυεργαλεία! :tongue:
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Είχα σβήσει το post επειδή είδα το νέο νήμα, αλλά μου είχες ήδη απαντήσει κι έχουμε απάντηση σε φάντασμα. Άμα κατάλαβε κανείς τι έγραψα να με χ3σεις... :roflmao:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Πού χρησιμεύουν; (γνήσια απορία, δεν έχω καταλάβει τι είναι και τι κάνουν)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Χωρίζουν και ενώνονται με μια κίνηση.

Το 24 χρόνων:

20221223_201624.jpg


20221223_201634.jpg


Μία φορά πριν 10 χρόνια κολλούσε λίγο, έβαλα μιά σταγόνα λάδι και ήταν τέλειο μέχρι τον περασμένο μήνα που αντικαταστάθηκε απο νέο.

Swiss Made. 😘 Τα 2 δεξιά είναι τα παλιά.

20221223_201006.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Είναι στο Etsy μια βρωμίτσα νυχού απ' αυτές που σκορπίζουν καρκινάκια με UV στα κουρίτσα, η οποία έχει φτιάξει τέλεια παρεργασία με εξαρτήματα Victorinox.
Παράγγειλα λοιπόν στις 10 Δεκεμβρίου, 15 τα έστειλε, πήγα στο ταχυδρομείο στις 6 Ιανουαρίου και δεν το έβρισκαν (εδώ δεν έχουμε διευθύνσεις και όλοι εκτός απο 'μένα έχουν μπλε κουτιά), πάω πάλι σήμερα και ανακαλύπτουμε οτι το έβαλαν σε κουτί συνονόματου...
Ευτυχώς η επιχείρηση του συνονόματου είναι σοβαρή και δεν το πέταξαν.
Πήγα μόλις και το πήρα.

20230120_113907.jpg


Όλο πρασινάκια σετ, θα τα βάλω στο Swiss Champ και θα γίνει καινούριο! 🍏🥒🥬🥦💚
Πράσινο πολυεργαλείο δεν πουλάει πιά η Vic.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τα scales, καπάκια, είναι πανεύκολο να βγουν με το μικρό μαχαιράκι του σουγιά. Όχι του ίδιου :p αλλά κάνει οτιδήποτε αιχμηρό.

20230120_121411.jpg


Τα παλιά scales μπορούν να χρησιμοποιηθούν ξανά, αλλά αφού οι υποδοχές έχουν λασκάρει απαιτείται κόλλα.


Παίρνουμε μετά τον θεό το Knipex* και κλείνουμε προοδευτικά μέχρι να κουμπώσουν τα νέα scales. Κάνει και μέγγενη, προφανώς παρεμβάλοντας κάτι μαλακό για να μην τα κάνουμε πουτ@να. :biggrin:

20230120_121651.jpg


Τσουπ!

20230120_121948.jpg



20230120_122240.jpg




*ένα τρομερά χρήσιμο εργαλείο τση Knipex που δεν νοείται να μην υπάρχει σε κάθε σπίτι και εργασία. Κανονικά χρειάζεται νέο δικό του νήμα. Υποκαθιστά κλειδιά, πένσες, σχεδονσκύλες, μέγγενες χωρίς να τραυματίζει όπως οι πένσες και οι γκαζοτανάλιες.

20230120_125327.jpg
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Οι ομάδες είναι άλλη μια θρησκεία όπως τα Tesla καλή ώρα. Εγώ είμαι βαθιά άπιστος. :tongue:
έχεις σκεφτεί τον εθελοντισμό?
να γραφτείς στους προσκόπους....κάπου βρε παιδίμ να ξεδίνεις? :laugh:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τα scales, καπάκια, είναι πανεύκολο να βγουν με το μικρό μαχαιράκι του σουγιά. Όχι του ίδιου :p αλλά κάνει οτιδήποτε αιχμηρό.

View attachment 278171

Τα παλιά scales μπορούν να χρησιμοποιηθούν ξανά, αλλά αφού οι υποδοχές έχουν λασκάρει απαιτείται κόλλα.


Παίρνουμε μετά τον θεό το Knipex* και κλείνουμε προοδευτικά μέχρι να κουμπώσουν τα νέα scales. Κάνει και μέγγενη, προφανώς παρεμβάλοντας κάτι μαλακό για να μην τα κάνουμε πουτ@να. :biggrin:



*ένα τρομερά χρήσιμο εργαλείο τση Knipex που δεν νοείται να μην υπάρχει σε κάθε σπίτι και εργασία. Κανονικά χρειάζεται νέο δικό του νήμα. Υποκαθιστά κλειδιά, πένσες, σχεδονσκύλες, μέγγενες χωρίς να τραυματίζει όπως οι πένσες και οι γκαζοτανάλιες.

View attachment 278175
Πειράζει που δεν ξέρω τι εστί Knipex και κυρίως πώς δουλεύει το παραπάνω;

Edit: το έψαξα, το θέλω!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Τα εργαλεία της Knipex είναι από τα καλύτερα που μπορεί να αγοράσει κάποιος.
Έχω πένσες που κόβουν ασύστροφο συρματόσχοινο με ευκολία και χωρίς να ξεφτίζουν τα συρματάκια τους.
Και είναι η μία τουλάχιστον 15 ετών και κόβει ακόμη.
 


Μηνύματα
1
Reaction score
8
Victorinox Deluxe Thinker.
Ο αγαπημένος μου σουγίας για καθημερινό κουβάλιμα,
ούτε πολύ βαρύς, ούτε πολύ χοντρός. Θεωρώ πως είναι
το καλύτερο selection εργαλείων για σουγία με 4 επίπεδα.


01C2F5F9-82C6-41A6-9721-0628D67A54EB.JPG
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top