Στήσιμο δικαναλου συστήματος

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Δεν τα έχω ακούσει ποτέ,αλλά τα χαρακτηριστικά τους μου αρέσουν,κ ιδιαίτερα η ευαισθησία τους.
Ωραία φαίνονται όντως και δυνατά.
Εγώ δεν θα άλλαζα την διάταξη, Είναι κρίμα να μην έχεις και καλό ήχο στην τηλεόραση, όταν βλέπεις ταινίες, κλπ.

Αν πας σε αυστηρά δικάναλο, τι άλλο ακούς εκτός από πικάπ;
Ίσως κάποιο streamer στο μέλλον. Η βάση είναι το βινύλιο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Βλέποντας τον χώρο σου εγώ προσωπικά θα προτιμούσα η θέση ακρόασης να είναι αυτή που κοιτά το τζάκι για τον ευνόητο λόγο ότι δεν υπάρχει τοίχος πίσω σου αν δεν κάνω λάθος.
Σχετικά με ενισχυτή και ηχεία σε αυτόν τον προϋπολογισμό θα έκανα υπομονή και θα έψαχνα για μεταχειρισμένα ή demo κάποιας αντιπροσωπείας. Ιδανική λύση θα ήταν αυτή του προ - τελικού και όχι ολοκληρωμένου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Λυπάμαι που έδωσες χρήματα και πήρες πικαπ, μειώνοντας το διαθέσιμο μπατζετ.
Δικαιολογείται μερικώς μόνο εάν εχεις ήδη χιλιάδες βινύλια.

Ειναι προβληματικό και ξεπερασμένο μέσο αναπαραγωγής, με πολύ περιορισμένες δυνατότητες σε ποιότητα ήχου. Μόνο για “πούλημα μούρης” εχει νόημα στις μερες μας.
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Αν ανέβαζες και τα στατικά της οικοδομής θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο :biggrin::biggrin: ... αστειεύομαι.

Eνισχυτής: Rega Brio ( μη σε γελάσει το... μέγεθος )
Ηχείο : Dali Oberon 5

Αυτά φτάνουν ! :beach:

.
6 ohm 88 db ευαισθησία 5,1/4 της ίντσας γουφερ. Καλύπτομαι ;
Βλέποντας τον χώρο σου εγώ προσωπικά θα προτιμούσα η θέση ακρόασης να είναι αυτή που κοιτά το τζάκι για τον ευνόητο λόγο ότι δεν υπάρχει τοίχος πίσω σου αν δεν κάνω λάθος.
Σχετικά με ενισχυτή και ηχεία σε αυτόν τον προϋπολογισμό θα έκανα υπομονή και θα έψαχνα για μεταχειρισμένα ή demo κάποιας αντιπροσωπείας. Ιδανική λύση θα ήταν αυτή του προ - τελικού και όχι ολοκληρωμένου.
Σε ευχαριστώ
Λυπάμαι που έδωσες χρήματα και πήρες πικαπ, μειώνοντας το διαθέσιμο μπατζετ.
Δικαιολογείται μερικώς μόνο εάν εχεις ήδη χιλιάδες βινύλια.

Ειναι προβληματικό και ξεπερασμένο μέσο αναπαραγωγής, με πολύ περιορισμένες δυνατότητες σε ποιότητα ήχου. Μόνο για πούλημα μούρης εχει νόημα στις μερες μας.
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα λέει ο θυμοσοφος λαός. Σε κάποιο άλλο thread θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε και αυτό.
Μπερδεύτηκα... το τζάκι παίζει τελικά ή όχι;

Επίσης sub + βάσης = δαπέδου ουσιαστικά από πλευράς χώρου.
Το τζάκι παίζει ναι. Και ναι θα συμφωνήσω 100% μαζί σου ότι με δύο δαπέδου καλυπτομαι πλήρως. Το θέμα είναι ποια;
 
Last edited:

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Όχι,να προτιμήσεις ευαίσθητο ηχείο,κ εκτός άλλων η επιλογή του κατάλληλου ενισχυτή θα είναι ευκολότερη.εγω ιδανικά θα προτιμούσα κ ολοκληρωμένο, διότι μειώνεις τα κόστη,κ είναι κ πιο σφιχτά υλοποιημένο το κύκλωμα....συν του ότι γλιτώνεις κ καλώδια...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Όχι,να προτιμήσεις ευαίσθητο ηχείο,κ εκτός άλλων η επιλογή του κατάλληλου ενισχυτή θα είναι ευκολότερη.εγω ιδανικά θα προτιμούσα κ ολοκληρωμένο, διότι μειώνεις τα κόστη,κ είναι κ πιο σφιχτά υλοποιημένο το κύκλωμα....συν του ότι γλιτώνεις κ καλώδια...
Μέσα στο κεφάλι μου είσαι. Ας υποθέσουμε ότι τα ηχεία στήνονται αριστερά δεξιά στο τζάκι. Με τον χώρο όπως είναι και με τις αποστάσεις που υπάρχουν, τι ηχεία θα έπαιρνες και γιατί;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα λέει ο θυμοσοφος λαός.
Sorry, δεν ειναι θέμα όρεξης, ειναι επιστημονικά δεδομένα. Ο θυμόσοφος λαός ήταν, είναι και θα είναι άσχετος.

Λέγεται δυναμικο εύρος, και το βινύλιο ως μέσο εχει ταβάνι τα 70db. Δεν μπορεί παραπάνω. Και μετά εχεις να κόψεις απο θόρυβο επιφάνειας, rumble, και άλλα πολλά. Αν σου μείνουν 50db δυναμικού εύρους θα είσαι και ευχαριστημένος. Χαμένος απο χέρι δηλαδή. Ολα συμπιεσμένα για να χωρέσουν...

Αυτά τα επιστημονικά δεδομένα όμως δεν τα λένε όταν προωθούν αυτο το παλαιολιθικό μέσο.
Το αποτέλεσμα είναι πως μείωσες το μπατζετ απο το πραγματικά πιο σημαντικό κομμάτι του συστήματος που είναι τα ηχεία.

Έγινε, παμε παρακάτω. (Αν μπορείς διόρθωσε το). Στα 2.5-3 μέτρα ακροασης χρειαζεσαι κατ ελάχιστον 8αρι γούφερ.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Εξ αιτίας του τζακιού,θα προτιμούσα ίσως κάτι πιο κατευθυντικο(κόρνα)ωστε να σου έρχεται πιο άμεσα η πληροφορία κ με λιγότερα προβλήματα λόγω περιορισμου τοποθέτησης....από την άλλη σε αυτήν την κατηγορία τιμής που θες να κινηθείς δεν έχω τίποτα υπόψιν μου εκτός των klipsh ενδεχομένως.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μπράβο που σκέφτεσαι το τζάκι, είναι η καλύτερη αρχή.

Ορθολογικά αν φτάσεις περίπου στα 2,5m το τρίγωνο θες ένα καλό 8άιντσο με καλή οδήγηση (και 2 sub έστω και αργότερα). Οι προτάσεις του CostasEar είναι αξιόλογες αλλά αν δεν έχεις τα κατάλληλα μηχανήματα πίσω από τα ενισχυτικά στάδια θα χρειαστείς και άλλα λεφτά. Σε παθητική λύση δεν γνωρίζω.

Το καλύτερο δικάναλο σύστημα από πλευράς απόδοσης, ευελιξίας, ενσωμάτωσης σε οικιακό περιβάλλον, τιμής απόδοσης κτλ είναι κατά τη γνώμη μου αυτό: https://www.avsite.gr/forum/threads/minimal.177327/ .

Διάβασε το νήμα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Βέβαια από τη στιγμή που όπως λες το πικάπ θα είναι κατά 99% η πηγή σου, μόνο φιλολογικό ενδιαφέρον θα έχει για σένα. Η γνώση όμως πάντα χρειάζεται.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλλά με πέθανες από ντροπή! Πιστεύω ότι πολλοί στο forum έχουν πολύ καλύτερα συστήματα από το δικό μου απλώς δεν γράφουν. :hi::hi::hi:
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
6 ohm 88 db ευαισθησία 5,1/4 της ίντσας γουφερ. Καλύπτομαι ;
Ο brio στέκεται άνετα με ηχεία πολύ υψηλότερης κατηγορίας απ΄ το Dali Oberon 5, απλά σεβάστηκα το όριο των 1,7 που έθεσες.
Ενα ποιό ευαίσθητο ηχείο έχει το πλεονέκτημα μόνο όταν δεν παρεκκλίνει του στόχου. ;)

Αν σε παίρνει δες αυτό: WHARFEDALE Linton
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Sorry, δεν ειναι θέμα όρεξης, ειναι επιστημονικά δεδομένα. Ο θυμόσοφος λαός ήταν, είναι και θα είναι άσχετος.

Λέγεται δυναμικο εύρος, και το βινύλιο ως μέσο εχει ταβάνι τα 70db. Δεν μπορεί παραπάνω. Και μετά εχεις να κόψεις απο θόρυβο επιφάνειας, rumble, και άλλα πολλά. Αν σου μείνουν 50db δυναμικού εύρους θα είσαι και ευχαριστημένος. Χαμένος απο χέρι δηλαδή. Ολα συμπιεσμένα για να χωρέσουν...

Αυτά τα επιστημονικά δεδομένα όμως δεν τα λένε όταν προωθούν αυτο το παλαιολιθικό μέσο.
Το αποτέλεσμα είναι πως μείωσες το μπατζετ απο το πραγματικά πιο σημαντικό κομμάτι του συστήματος που είναι τα ηχεία.

Έγινε, παμε παρακάτω. (Αν μπορείς διόρθωσε το). Στα 2.5-3 μέτρα ακροασης χρειαζεσαι κατ ελάχιστον 8αρι γούφερ.
Σε ευχαριστώ
 

I

iason

Guest
6 ohm 88 db ευαισθησία 5,1/4 της ίντσας γουφερ. Καλύπτομαι ;

Σε ευχαριστώ

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα λέει ο θυμοσοφος λαός. Σε κάποιο άλλο thread θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε και αυτό.

Το τζάκι παίζει ναι. Και ναι θα συμφωνήσω 100% μαζί σου ότι με δύο δαπέδου καλυπτομαι πλήρως. Το θέμα είναι ποια;
H monitor audio έχει πάρα πολύ καλά ηχεία δαπέδου και σε κάθε δυνατό μπάτζετ υπάρχει το ανάλογο ηχεί ο. Δες το monitor bronze 6 .
Τώρα για να τα οδηγήσεις Yamaha A-s701 είναι μια καλή και οικονομική επιλογή,όπως και o NAD c 368.
Εάν δεν επιθυμείς subwoofer, Καλό είναι να κοιτάξεις δαπέδου με δύο 6,5 ίντσες γουφερ όχι μικρότερα.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Ο brio στέκεται άνετα με ηχεία πολύ υψηλότερης κατηγορίας απ΄ το Dali Oberon 5, απλά σεβάστηκα το όριο των 1,7 που έθεσες.
Ενα ποιό ευαίσθητο ηχείο έχει το πλεονέκτημα μόνο όταν δεν παρεκκλίνει του στόχου. ;)

Αν σε παίρνει δες αυτό: WHARFEDALE Linton
Ηχειαρες φίλε μου
 

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Αν δεν είσαι φαν στο να αλλάζεις συχνά ηχεία, ενισχυτές, προενισχύτες κτλ., θα σου έλεγα να δεις και κάτι σαν αυτά.

1. Triangle Elara LN-05A
2. KEF LS50 wireless (εγώ εγώ τα μικρά kef lsx)
3. ELAC NAVIS ARB-51 (

Γλιτώνεις ενισχυτές προενισχυτες κτλ. Βάζεις πάνω τους κατευθείαν το rega p2 και ότι άλλο ψηφιακό θες αργότερα και τελος. Αργότερα κοιτάς και για sub. Το 1 και το 2 έχουν έξοδο για sub όποτε πάλι εύκολα και απλα κουμπώνεις το sub και τελος.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
H monitor audio έχει πάρα πολύ καλά ηχεία δαπέδου και σε κάθε δυνατό μπάτζετ υπάρχει το ανάλογο ηχεί ο. Δες το monitor bronze 6 .
Τώρα για να τα οδηγήσεις Yamaha A-s701 είναι μια καλή και οικονομική επιλογή,όπως και o NAD c 368.
Εάν δεν επιθυμείς subwoofer, Καλό είναι να κοιτάξεις δαπέδου με δύο 6,5 ίντσες γουφερ όχι μικρότερα.
Η αλήθεια είναι ότι και τα ηχεία και ο ενισχυτής είναι στη λίστα των υποψηφίων. Βέβαια εγώ κοιτούσα τον 801. Το θέμα είναι ότι γενικά οι απόψεις διίστανται για αυτή την απόσταση. 8αρι η 6,5αρι γουφερ.
Αν δεν είσαι φαν στο να αλλάζεις συχνά ηχεία, ενισχυτές, προενισχύτες κτλ., θα σου έλεγα να δεις και κάτι σαν αυτά.

1. Triangle Elara LN-05A
2. KEF LS50 wireless (εγώ εγώ τα μικρά kef lsx)
3. ELAC NAVIS ARB-51 (

Γλιτώνεις ενισχυτές προενισχυτες κτλ. Βάζεις πάνω τους κατευθείαν το rega p2 και ότι άλλο ψηφιακό θες αργότερα και τελος. Αργότερα κοιτάς και για sub. Το 1 και το 2 έχουν έξοδο για sub όποτε πάλι εύκολα και απλα κουμπώνεις το sub και τελος.
Η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή κοιτούσα και για ενεργά, αλλά δεν ξέρω ακριβώς γιατί, σταμάτησα να το ψάχνω. Ίσως επειδή ελπίζω κάποια στιγμή για αναβάθμιση.
 

I

iason

Guest
Η αλήθεια είναι ότι και τα ηχεία και ο ενισχυτής είναι στη λίστα των υποψηφίων. Βέβαια εγώ κοιτούσα τον 801. Το θέμα είναι ότι γενικά οι απόψεις διίστανται για αυτή την απόσταση. 8αρι η 6,5αρι γουφερ.

Η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή κοιτούσα και για ενεργά, αλλά δεν ξέρω ακριβώς γιατί, σταμάτησα να το ψάχνω. Ίσως επειδή ελπίζω κάποια στιγμή για αναβάθμιση.
Τα δύο 8 ίντσα είναι καλύτερα από τα δύο 6,5 ίντσα, όμως ανάμεσα σε ένα 8αρι γουφερ σε ηχειο δαπέδου προτιμώ τα δύο 6,5.
Δύο 8 ίντσα θα φύγεις σε μπάτζετ και στο ηχείο αλλά και σε ενισχυτή .
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Για την περίπτωση των monitor bronze 6 , όπως φαίνεται στην φωτογραφία , αν τα ηχεία τοποθετηθούν αριστερά και δεξιά στο τζάκι , το δεξί ηχείο προς την πλευρά του καναπέ δεν θα μπλοκάρεται το χαμηλότερο γούφερ του από το μπράτσο του καναπέ ? αν υποθέσουμε ότι το μπράτσο του καναπέ είναι στα 50 εκ. θα χρειαστεί να μπουν χαμηλές βάσεις των 20 εκ. , άρα το συνολικό ύψος του ηχείου θα πάει στο 1,20 . Δεν θα είναι αρκετά ψηλά ? Δεν ξέρω ρωτάω κι εγώ .
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Για την περίπτωση των monitor bronze 6 , όπως φαίνεται στην φωτογραφία , αν τα ηχεία τοποθετηθούν αριστερά και δεξιά στο τζάκι , το δεξί ηχείο προς την πλευρά του καναπέ δεν θα μπλοκάρεται το χαμηλότερο γούφερ του από το μπράτσο του καναπέ ? αν υποθέσουμε ότι το μπράτσο του καναπέ είναι στα 50 εκ. θα χρειαστεί να μπουν χαμηλές βάσεις των 20 εκ. , άρα το συνολικό ύψος του ηχείου θα πάει στο 1,20 . Δεν θα είναι αρκετά ψηλά ? Δεν ξέρω ρωτάω κι εγώ .
Πολύ σωστή ερώτηση.


Μήπως έχουμε απόψεις για αυτά τα δύο; Νομίζω λύνεται και το θέμα ύψους του μπρατσου του καναπέ που έθιξε ο Χρήστος. Πέρα απο αυτό όμως θα ήθελα τις απόψεις σας για τα ηχεία σαν ηχεία.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κανονικά και ο καναπές πρέπει να φύγει και το ρακ να μικρύνει γιατί τα ηχεία πρέπει να απομακρυνθούν από τους τοίχους. Αν τα αφήσει κολλημένα στους τοίχους δεν θα 'εχει θέματα από τον καναπέ αλλά τα γνωστά θέματα των κολλημένων ηχείων στους τοίχους.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70


Μήπως έχουμε απόψεις για αυτά τα δύο; Νομίζω λύνεται και το θέμα ύψους του μπρατσου του καναπέ που έθιξε ο Χρήστος. Πέρα απο αυτό όμως θα ήθελα τις απόψεις σας για τα ηχεία σαν ηχεία.
Πολύ σωστή ερώτηση.


Μήπως έχουμε απόψεις για αυτά τα δύο; Νομίζω λύνεται και το θέμα ύψους του μπρατσου του καναπέ που έθιξε ο Χρήστος. Πέρα απο αυτό όμως θα ήθελα τις απόψεις σας για τα ηχεία σαν ηχεία.
Επίσης με τι είδους ενισχυτή θα τα οδηγουσατε τα συγκεκριμένα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top