Στήσιμο νέου συστήματος 5.1 με προοπτική για atmos 5.1.4 σε μερικούς μήνες - Γνώμες

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Πρέπει να τα γυρίσει όλα στον βάθος κήπος τοίχο, δε γίνεται αλλιώς δουλειά.

Σιγά σιγά.

Θα τα πάρει, θα τα βάλει, δε θα παίζουν, θα πάρει τελικούς, καλύτερα αλλά πάλι δε παίζουν, θα τα ξηλώσει όλα μαζι να τα γυρίζει, θα βάλει 2 γωνιακές μπασοπαγιδες και κάτι στο ταβάνι, και τέλος εργασιών στο δεύτερο σαμπ πίσω από τον καναπέ με μινιντιεσπί.

Το είδα όλο το ποίημα. Φαστ φόργουορντ.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Α ωραία γιατί είναι ακριβότερο από όλα τα ηχεία μαζί! :) Έτσι όμως που είχα πάρει φόρα για το 5.1.4 λέω μπορεί να το παράκανα γενικότερα.

Πάντως επειδή με τρώει ακόμα, θέλω να σας πω πως το είχα στο μυαλό μου ότι θα γίνει το atmos ,να μου πείτε αν έστω και εκτός προδιαγραφών θα λειτουργήσει. Έλεγα να βάλω άλλη μια μικρότερη σύνθεση με ένα οριζόντιο ντουλάπι πάνω απ τον καναπέ (αντίστοιχο με αυτό που είναι πάνω απ την τηλεόραση) και στα πλαινά του να τοποθετήσω τα πίσω-πάνω ηχεία του atmos να κοιτάνε προς τα κάτω. Και τα μπροστά atmos αντίστοιχα πάνω απ το μπροστινό ντουλάπι. Δε θα είναι καλύτερα έτσι απ το να βάλω μόνο 2 μπροστά; (στο κέντρο δεν τα βάζω)
 
Last edited:


Μηνύματα
34
Reaction score
33
Κατάλαβα, κρίμα..
Πάντως αν το ποίημα γίνει όπως το είδε ο costas EAR θα έχω θέμα. Γιατί θα πάρω τον 7.2 ενισχυτή και μετά που θα πάω να τα γυρίσω θα πρέπει να αλλάξω και ενισχυτή! Πρόβλημα! Ας ελπίσουμε να μη μου μπει κανα τέτοιο μικρόβιο χαχα
 




Μηνύματα
34
Reaction score
33
Έμπλεξααα! Μου φαίνεται θα πάω για τον 3600Η κατευθείαν να γλυτώσω τα σπασμένα μετά χαχα! Πάντως προς υπεράσπισή μου(και της τσέπης μου) γενικά φημίζομαι για τη σταθερότητα των αποφάσεών μου. Το ψάχνω πολύ πριν, ώστε όταν καταλήξω να μην χρειαστεί να κάνω πολλές αλλαγές μετά! :) για να δούμε αν το θέμα του home cinema θα είναι εξαίρεση.

Τις επόμενες μέρες θα πάω μια βόλτα να ακούσω ότι μπορέσω και από κοντά να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Τις επόμενες μέρες θα πάω μια βόλτα να ακούσω ότι μπορέσω και από κοντά να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Μη το κάνεις αυτό, είναι άχρηστη πληροφορία.

Καλύτερα πάνε να πιεις μια μπύρα με τον τερματογκαζι. Να σε κάνει άντρα με τη μια.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Εντάξει έχει και αυτό το ενδιαφέρον του.
Να φανταστείς πριν πάω την πρώτη μου βόλτα σε ένα μαγαζί να ακούσω τα polk T και τα Triangle, σκεφτόμουν να πάρω τα Harman Kadron HKTS 5! Μετά από αυτή την εμπειρία κατάλαβα ότι παίζει μεγάλο ρόλο το ηχείο και η κάθε μάρκα δίνει άλλο ήχο. Το κεντρικό της polk που άκουσα δε μου άρεσε.
Πριν ξεκινήσω να ψάχνω άκουγα μόνο logitech και creative ηχεία 5.1 70watt σύνολο!

Οπότε έχει ενδιαφέρον για μένα να ακούσω και τα klipsch πριν τα πάρω.

Ο τέρματογκαζι πρέπει να έχει τρελή εγκατάσταση απ τα λίγα που έχω διαβάσει σε thread που πέτυχα!
 



Μηνύματα
153
Reaction score
316
Επειδή είσαι νέος στο χώρο, έχω να σου πω τα εξής....
Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε πληρώσει τα ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΜΑΣ για να φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο και ώς εκ τούτου είμαστε ΚΑΡΑΦΛΟΙ. Για να μην γίνεις και εσύ έτσι άκου τους ΚΑΡΑΦΛΟΥΣ.
Μερικοί λοιπόν μοιράζουν απλόχερα τις γνώσεις τους, βοηθώντας τους υπολοίπους στο να κρατήσουν την κόμη τους, προτείνοντας λύσεις που στην αρχή φαίνονται ακριβές, αλλά μελλοντικά είναι φθηνότερες χωρίς άλλη οικονομική αιμορραγία.
Άκου λοιπόν την πρόταση του Αυτιά και δεν θα χάσεις.....
 


Μηνύματα
34
Reaction score
33
Αν μπορούσες να πάς σε rp θα ήσουν super
Και σκεφτόμουν να το ρωτήσω αυτό. Η διαφορά τους στην πράξη πόσο μεγάλη μπορεί να είναι; Είναι κυρίως στον ήχο ή έχουν παρόμοιο ήχο με καλύτερη ποιότητα κατασκευής; Είναι 3-4 σειρές που κοιτούσα που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά με μεγάλες διαφορές στην τιμή..
Post automatically merged:

Επειδή είσαι νέος στο χώρο, έχω να σου πω τα εξής....
Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε πληρώσει τα ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΜΑΣ για να φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο και ώς εκ τούτου είμαστε ΚΑΡΑΦΛΟΙ. Για να μην γίνεις και εσύ έτσι άκου τους ΚΑΡΑΦΛΟΥΣ.
Μερικοί λοιπόν μοιράζουν απλόχερα τις γνώσεις τους, βοηθώντας τους υπολοίπους στο να κρατήσουν την κόμη τους, προτείνοντας λύσεις που στην αρχή φαίνονται ακριβές, αλλά μελλοντικά είναι φθηνότερες χωρίς άλλη οικονομική αιμορραγία.
Άκου λοιπόν την πρόταση του Αυτιά και δεν θα χάσεις.....
Συμφωνώ με όσα λες, γι αυτό άλλωστε και ρωτάω εδώ και δεν πάω κατευθείαν σε αγορά. Αυτό με την πρόταση του Αυτιά που λες όμως ποια ακριβώς εννοείς; Αυτό που μου έλεγε ότι σιγά σιγά θα πάω σε μεταφορά στον αριστερό τοίχο; Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλοι αυτό μου είπαν. Αυτό το λαμβάνω υπόψη εννοείται αλλά μπορώ να το κάνω και εκ των υστέρων αφού πρώτα δοκιμάσω το σύστημα στο χώρο όπως είναι τώρα. Μόνο ο ενισχυτής μας τα χαλάει που θα πρέπει να αποφασίσω από τώρα να πάω σε 9.2.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αυτό το λαμβάνω υπόψη εννοείται αλλά μπορώ να το κάνω και εκ των υστέρων αφού πρώτα δοκιμάσω το σύστημα στο χώρο όπως είναι τώρα
Αν μπορείς να το κάνεις χωρις να υποστείς αναπαντοφλισμό, κάντο. Χωρίς δοκιμή του λάθους, ειναι λάθος εξ ορισμού.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Και σκεφτόμουν να το ρωτήσω αυτό. Η διαφορά τους στην πράξη πόσο μεγάλη μπορεί να είναι; Είναι κυρίως στον ήχο ή έχουν παρόμοιο ήχο με καλύτερη ποιότητα κατασκευής; Είναι 3-4 σειρές που κοιτούσα που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά με μεγάλες διαφορές στην τιμή..
Post automatically merged:



Συμφωνώ με όσα λες, γι αυτό άλλωστε και ρωτάω εδώ και δεν πάω κατευθείαν σε αγορά. Αυτό με την πρόταση του Αυτιά που λες όμως ποια ακριβώς εννοείς; Αυτό που μου έλεγε ότι σιγά σιγά θα πάω σε μεταφορά στον αριστερό τοίχο; Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλοι αυτό μου είπαν. Αυτό το λαμβάνω υπόψη εννοείται αλλά μπορώ να το κάνω και εκ των υστέρων αφού πρώτα δοκιμάσω το σύστημα στο χώρο όπως είναι τώρα. Μόνο ο ενισχυτής μας τα χαλάει που θα πρέπει να αποφασίσω από τώρα να πάω σε 9.2.
Ακολούθησε το ποστ 19 & 21 και μετα απολαμβάνεις μουσική και ταινίες για πολλά χρόνια ΑΝΕΞΟΔΑ.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Ακολούθησε το ποστ 19 & 21 και μετα απολαμβάνεις μουσική και ταινίες για πολλά χρόνια ΑΝΕΞΟΔΑ.
Καλά αυτό με τα 8" νόμιζα ότι το είπε με δόση υπερβολής! Αν και το είχα ψάξει όπως έψαξα διάφορες ιδέες διαβάζοντας, κατέλειξα ότι δε χρειάζονται τόσο μεγάλα ηχεία στο σχετικά μικρό χώρο μου αφού θα υπάρχει και 12" καλό sub. Το ιδανικό όπως το είχα στο μυαλό μου ήταν οι 6.5". Στις 5.25" κατέληξα συμβιβαστικά αφού είχα ήδη ξεφύγει πολύ απ το αρχικό μπάτζετ. Όλα όμως είναι ακόμα ανοιχτά και προς σκέψη. Αν όμως η διαφορά, για το χώρο μου πάντα, δεν είναι μεγάλη δε θέλω να δώσω δυσανάλογα ποσά σε σχέση με το αποτέλεσμα.
Η πρόταση του ankokdog για αναβάθμιση σε RP σε 6.5" ή 5.25" μήπως είναι επίσης ενδιαφέρουσα; Αλλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα γιατί περιμένω απάντηση για το ποιες είναι οι πραγματικές διαφορές από σειρά σε σειρά.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και σκεφτόμουν να το ρωτήσω αυτό. Η διαφορά τους στην πράξη πόσο μεγάλη μπορεί να είναι; Είναι κυρίως στον ήχο ή έχουν παρόμοιο ήχο με καλύτερη ποιότητα κατασκευής; Είναι 3-4 σειρές που κοιτούσα που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά με μεγάλες διαφορές στην τιμή..
είναι Άλλη κατηγορία γενικά, και ο εσωτερικός σχεδιασμός της καμπίνας, και τα cross και οι μονάδες woofer και κόρνας.
Post automatically merged:

ετοιμάζουμε οι κλιπσακιδες ομαδική αγορά από εξωτερικό μιας και οι τιμές κοντεύουν να είναι το μισό της Ελλάδας σε black friday, αν και γενικά ιδικά από Γερμανία είναι άνετα 30% πιο κάτω από εδώ όλο το χρόνο. οπότε αν σε ενδιαφέρει κάτι άμεσα μπες εδώ να μας πεις

 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Πάρε τα μεγάλα (ενισχυτες, σαμπ, ηχεια). Κι εγώ απο μικρά ξεκίνησα γιατι δήθεν θα με κάλυπταν αλλά κατέληξα στα μεγάλα αφού πούλησα τα μικρά κι έχασα χρόνο και χρήμα (και τα σαμπ επι δύο φυσικά για να ειμαι και νόμιμος).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top