Στήσιμο νέου συστήματος 5.1 με προοπτική για atmos 5.1.4 σε μερικούς μήνες - Γνώμες

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Οι αλλαγές θα προκύψουν στο μέλλον, είναι το μόνο σίγουρο...

ρώτα τον @ankokdog που ήταν πριν 1 χρόνο...
ας κάνει μια γρήγορη στο νήμα μου ο φίλος και θα καταλάβει.

2 χρόνια ακριβώς ήμουν στη δική μου φάση. και ήδη είχα αρχίσει να αλλάζω πράγματα.

 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
είναι Άλλη κατηγορία γενικά, και ο εσωτερικός σχεδιασμός της καμπίνας, και τα cross και οι μονάδες woofer και κόρνας.
Post automatically merged:

ετοιμάζουμε οι κλιπσακιδες ομαδική αγορά από εξωτερικό μιας και οι τιμές κοντεύουν να είναι το μισό της Ελλάδας σε black friday, αν και γενικά ιδικά από Γερμανία είναι άνετα 30% πιο κάτω από εδώ όλο το χρόνο. οπότε αν σε ενδιαφέρει κάτι άμεσα μπες εδώ να μας πεις

Ωχ κατάλαβα, τώρα πέσαμε στα βαθιά κατευθείαν. Ισως με ενδιαφέρει το κεντρικό RP500c ή το 400c με τα αντίστοιχα RP500M αλλά τα 500Μ δεν τα έχει σε μαύρο αν είδα καλά άρα δεν ταιριάζουν. Δε βλέπω κάτι άλλο που να ταιριάζει στην περίπτωσή μου. Θα κοιτάξω και στην λίστα του απλου black friday όχι του prive μήπως έχει τίποτα. Αν είδες εσύ κάτι που ταιριάζει και μου διέφυγε πες μου. Και γενικά θέλω να βρω αντίστοιχο black friday απο Γερμανία και Αυστρία που κοιτάω προς το παρόν με κομμάτια που ταιριάζουν στο χώρο μου. Αλλά μόλις μου άλλαξες τα πλάνα και με οδηγείς προς RP σειρα οπότε μου έχουν πέσει όλα λίγο μαζεμένα σήμερα!

ας κάνει μια γρήγορη στο νήμα μου ο φίλος και θα καταλάβει.

2 χρόνια ακριβώς ήμουν στη δική μου φάση. και ήδη είχα αρχίσει να αλλάζω πράγματα.

Πωω εσύ έχεις ρίξει δουλειά! την 1η σελίδα σου είδα και πήρα μια ιδέα. Αύριο θα το διαβάσω αναλυτικότερα. Ωραίος! Εγώ βέβαια είμαι τελείως στην αρχή. Δεν είχα στο μυαλό μου να κάνω τεράστιες αλλαγές αλλά με πήρατε ήδη σβάρνα με αυτά που μου λέτε όλοι μαζί χαχα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ετοιμο σε έχω. 5.2 με av 4500

Screenshot_20191126-014009_Chrome.jpg

Post automatically merged:

Τώρα είδα ότι έχεις ένα sub. Οπότε αφαίρεσε 600 ευρο γιατι δευτερο xtz πρέπει να πάρεις.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Καλά αυτό με τα 8" νόμιζα ότι το είπε με δόση υπερβολής! Αν και το είχα ψάξει όπως έψαξα διάφορες ιδέες διαβάζοντας, κατέλειξα ότι δε χρειάζονται τόσο μεγάλα ηχεία στο σχετικά μικρό χώρο μου αφού θα υπάρχει και 12" καλό sub. Το ιδανικό όπως το είχα στο μυαλό μου ήταν οι 6.5". Στις 5.25" κατέληξα συμβιβαστικά αφού είχα ήδη ξεφύγει πολύ απ το αρχικό μπάτζετ.

Εξαρτάται απο την επιθυμητή, ή επιτρεπόμενη αν αφορά πολυκατοικία, ανώτατη στάθμη.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
33
Ετοιμο σε έχω. 5.2 με av 4500

View attachment 145074
Post automatically merged:

Τώρα είδα ότι έχεις ένα sub. Οπότε αφαίρεσε 600 ευρο γιατι δευτερο xtz πρέπει να πάρεις.
Ωραίος! (Τον marantz 6013 εννοείς όχι τον 4500). Νομίζω ότι είναι πολύ καλη περίπτωση αυτή! Είναι 9.2 που ήθελα στα 800€! Ενώ τον 3600Η που σκεφτόμουνα τον έβρισκα minimum 1000€. Και λογικά ο sr6013 θεωρείται λίγο καλύτερος απ τον 3600Η. Ετσι δεν είναι;
Τα ηχεία που προτείνεις δυνατά δε λέω αλλά ξεφεύγουν πολύ δε θέλω να δώσω τόσα πολλά για ηχεία. Με τα νέα δεδομένα, αν πάω σε RP θα επέλεγα RP500Μ και RP500C ή κάτι αντίστοιχο.
 



Μηνύματα
34
Reaction score
33
Τι συνολικό budget έχεις?
Καλά ξεκίνησα από 1000ρικο αλλά τώρα έλεγα για 2000€. Τι να πω όσο το συζητάμε τόσο ανεβαίνει! Το sub είναι 700€, ο ενισχυτής αν πάω σε αυτόν 800€(πολύ καλή περίπτωση νομίζω αν τον προλάβω! αν και τον ήθελα σε μαυρο) άρα μένουν 500€ έστω για τα 3 μπροστά για τώρα και βλέπουμε. Κάπως έτσι έχει πάει το πλάνο.. Ενα νέο ερώτημα είναι καλύτερα 5,25" σε RP ή 6.5" (ή 8";;; ) σε φθηνότερη σειρά;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλά ξεκίνησα από 1000ρικο αλλά τώρα έλεγα για 2000€. Τι να πω όσο το συζητάμε τόσο ανεβαίνει! Το sub είναι 700€, ο ενισχυτής αν πάω σε αυτόν 800€(πολύ καλή περίπτωση νομίζω αν τον προλάβω! αν και τον ήθελα σε μαυρο) άρα μένουν 500€ έστω για τα 3 μπροστά για τώρα και βλέπουμε. Κάπως έτσι έχει πάει το πλάνο.. Ενα νέο ερώτημα είναι καλύτερα 5,25" σε RP ή 6.5" (ή 8";;; ) σε φθηνότερη σειρά;
8άρια δεν έχει η klispch σε καινούρια μοντέλα. ή θα πας σε rp160m - rp600m με 6.5 ή πας σε άλλο ηχείο. διαφορετικά κολώνες.
 



Μηνύματα
34
Reaction score
33
8άρια δεν έχει η klispch σε καινούρια μοντέλα. ή θα πας σε rp160m - rp600m με 6.5 ή πας σε άλλο ηχείο. διαφορετικά κολώνες.
Αμάν κι αυτή η klipsch, πιο δύσκολο δε μπορούσε να μου το κάνει;!! Ας βγάλει έστω ενα 6.5" σε πιο οικονομική σειρά να έχουμε επιλογές! Οπότε η καλύτερη πρόταση είναι να πάω σε RP 6.5" ή να δω και άλλες εταιρίες( για το μπατζετ και το χώρο μου πάντα);

Ξέρεις τι είναι τα ενεργά ηχεία;
Ναι τα είχα κοιτάξει και αυτά σε κάποια φάση όταν τα διάβασα σε ένα thread. Αλλη νοοτροπία νομίζω..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ναι τα είχα κοιτάξει και αυτά σε κάποια φάση όταν τα διάβασα σε ένα thread. Αλλη νοοτροποία νομίζω..
Δεν είναι άλλη "νοοτροπία", απλώς έχουν ενισχυτές στο κουτί.

Εκ πρώτης σου φαίνονται πιο φτηνά τα κλιψ, αλλά εκ δεύτερης θα αντιληφθείς ότι οι ενισχυτές του av δεν αρκούν για τα ηχεία, οπότε θα αρχίσεις να αγοράζεις τελικούς ενισχυτές και θα δεις το φως το αληθινό της οδήγησης.

Δες καλυτερα εξ'αρχής ένα γιαμαχα ενεργό 8" ή ένα JBL ομοίως. Θα γλυτώσεις λεφτά.

Τα ηχεία θα ακούς τελικά. Ασχέτως του πόσα λεφτά θα δώσεις συνολικά για όλα τα μηχανήματα. Να το θυμάσαι αυτό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν είναι άλλη "νοοτροπία", απλώς έχουν ενισχυτές στο κουτί.

Εκ πρώτης σου φαίνονται πιο φτηνά τα κλιψ, αλλά εκ δεύτερης θα αντιληφθείς ότι οι ενισχυτές του av δεν αρκούν για τα ηχεία, οπότε θα αρχίσεις να αγοράζεις τελικούς ενισχυτές και θα δεις το φως το αληθινό της οδήγησης.

Δες καλυτερα εξ'αρχής ένα γιαμαχα ενεργό 8" ή ένα JBL ομοίως. Θα γλυτώσεις λεφτά.

Τα ηχεία θα ακούς τελικά. Ασχέτως του πόσα λεφτά θα δώσεις συνολικά για όλα τα μηχανήματα. Να το θυμάσαι αυτό.
αν πάει σε ενεργά δεν θα ήταν καλύτερα να δει για κάποιον προ με xlr. γιατί και έτσι θα θέλει αργότερα να τον αλλάξει όποιον πάρει τώρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Αυτό είναι εντελώς εκτός μπατζετ.
RCA εξόδους να έχει, να βάλει ενεργά να τελειώνει τουλάχιστον με την οδήγηση, θα τα βρει μπροστά του..

Σε μερικά χρόνια, αν θέλει να ακολουθήσει τις εξελίξεις, θα χρειαστεί να αναβαθμιστεί ο av, τότε μπορεί να δει XLR.

Σιγά σιγά..

Αλλά με τα ηχεία, θα έχει μεγάλη χασουρα σε αλλαγές. Ας τελειώνει μια και καλή. Τι λες;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558

Η τιμή αφορά το ζεύγος....
Πιο οικονομικά, πεθαίνεις..

Και πάμε στα γιαμαχα:



Να κι ένα πρισονους:




Όλη η λίστα:



Ποια κλιψ;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079

Η τιμή αφορά το ζεύγος....
Πιο οικονομικά, πεθαίνεις..
Όντως ρε φίλε!
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Δεν είναι άλλη "νοοτροπία", απλώς έχουν ενισχυτές στο κουτί.

Εκ πρώτης σου φαίνονται πιο φτηνά τα κλιψ, αλλά εκ δεύτερης θα αντιληφθείς ότι οι ενισχυτές του av δεν αρκούν για τα ηχεία, οπότε θα αρχίσεις να αγοράζεις τελικούς ενισχυτές και θα δεις το φως το αληθινό της οδήγησης.

Δες καλυτερα εξ'αρχής ένα γιαμαχα ενεργό 8" ή ένα JBL ομοίως. Θα γλυτώσεις λεφτά.

Τα ηχεία θα ακούς τελικά. Ασχέτως του πόσα λεφτά θα δώσεις συνολικά για όλα τα μηχανήματα. Να το θυμάσαι αυτό.
Πολλές και διαφορετικές οι λύσεις ρε παιδιά γι αυτό ο κόσμος πετάει αβέρτα λεφτά γιατί δεν ξέρει και τα δοκιμάζει όλα μέχρι κάτι να του κάτσει.. Τα ενεργά τα άφησα στην αρχή γιατί είδα ότι σχεδόν όλοι πήγαιναν για παθητικά και λέω θα κάνω ότι κάνουν οι περισσότεροι! Και απ ότι βλέπω ακόμα και ψαγμένοι με παθητικά είναι. Αυτοί γιατί δεν έχουν πάει σε ενεργά;;
Τα γιαμάχα είχα διαβάσει ότι όντως είναι τοπ για ενεργα. Αλλά γενικά τα ενεργά παίζουν πιο σωστά. Ομως διάβασα επίσης ότι για ταινίες ίσως να είναι καλύτερα τα παθητικά γιατί χρωματίζουν καλύτερα τον ήχο σε αντίθεση με τα ενεργά που τον αποδίδουν πιστά αλλά χωρίς "ψυχή" να το πω.
Για ενισχυτή όμως τι ταιριάζει; θα έχει όλα τα καλούδια που έχουν και οι ΑV denon marantz; βγαίνουν (πολύ) εκτός μπάτζετ;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top