Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
βλέπω οτι η διαφορά είναι στο EQ.
Νέα μεγάφωνα λένε βρε...:p

  • Next-generation JBL transducers for optimized transient response and improved linearity
  • New Boundary EQ settings compensate for low frequency variants introduced by the environment

When the opportunity presented itself, we decided to make those final improvements to the transducers, add a frequently-requested feature, and apply the latest manufacturing learnings. The result—a new edition of this popular studio monitor that retains the best qualities of the original, but now looks better, sounds better, and provides transparent sound in even more production environments.
Και μην υποτιμάτε την ύπαρξη μελετημένων έτοιμων φίλτρων από την μεγάλη JBL για τα boundaries, με το να λέτε "νέο eq". Είναι πολύ σημαντικό feature για τον τυπικό χρήστη.. ;)

Φυσικά το mk I σκοτώνει στα λεφτά του, αλλά αυτό ισχύει και για το mk II. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Καλημέρες!

@costas EAR παραδέχομαι ότι έχεις μπει στο μυαλό μου. Η λύση που προτείνεις με τα ενεργά της jbl είναι τη δεδομένη στιγμή η επικρατούσα στο μυαλό μου. Προσπαθώ μετά βίας να με σταματήσω από την "βιαστική"- αγορά τους.
Το δίλημμα πλέον είναι για ποιο από τα δύο μοντέλα να κινηθώ. Η τιμή των JBL LSR308 με δελεάζει πολύ συν το γεγονός ότι για τα αυτιά μου θα πρόκειται για τεράστια αναβάθμιση. Θα τα συνδύαζα και με το tescam player που πρότεινες και είμαι κομπλέ για αρχή.
Από την άλλη διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό που λες ότι τα ηχεία είναι η βάση και λέω αν είναι ας δώσω τα πολλά εκεί (JBL 308P MKII) σε συνδυασμό με την κάρτα ήχου και ας κάνω υπομονή με τις πηγές.

Δεν έχει πεταχτεί και κάποιος τρίτος να σε "κοντράρει" ρε γαμώτο να με βοηθήσει με την αντιπαράθεση.
 


Μηνύματα
52
Reaction score
75
Τι να κοντράρουν τα φιατακια το enterprise ,πλάκα μας κανείς
Σίφουνας είναι; Χαχαχαχα Δε σηκώνει κουβέντα; Φίλοι μου μην κολλάτε... Αβαντάρω και εγώ. "Επιτεθείτε" του με επιχειρήματα!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Μα, δεν υπάρχουν επιχειρήματα - τουλάχιστον εγώ δεν έχω. Οι προτάσεις του @costas EAR είναι "spot-on" σε αυτό που θέλεις με "ματιά" στο μέλλον.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το έκανα και εγώ σήμερα, στο σπίτι με την συνήθη ακρόαση. Τρεις φορές επέλεξα το MP3 320Kbps, δύο το wav και μία το MP3 128kbps!
Εντύπωση φυσικά κάνει το πόσο "ίδια" ακούγονται όλα. Πρέπει να το κάνουμε όλοι κάθε φορά που ξεκινάμε ακρόαση, χα χα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Το δίλημμα πλέον είναι για ποιο από τα δύο μοντέλα να κινηθώ
Δεν υπάρχει δίλημμα. :)

Ο,τι αντέχει η τσέπη.
Αν αντεχει, πάρε τα ακριβότερα.
Αν αντέχει κι άλλο, έχουμε και πολύ ακριβότερες προτάσεις, μέχρι βαθμού μήνυσης...
Αν ζορίζει, πάρε τα πιο φτηνά, χωρίς δεύτερη σκέψη.

Κανένα δίλημμα. Αποφασίζει η τσέπη, το περίσσευμα από τις πραγματικές υποχρεώσεις. Δεν αξίζουν τα στέρεα για "θυσίες" και "κονομίες", μπούρδες...
Μουσική ακούς κι από αυτό που έχεις, δεν είναι δικαιολογία η μουσική.
Καταναλωτισμός είναι.
Αλλά αν χωράει η τσέπη σου Φερράρι, πάρτη. Απλά πράγματα..
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Νέα μεγάφωνα λένε βρε...:p



Και μην υποτιμάτε την ύπαρξη μελετημένων έτοιμων φίλτρων από την μεγάλη JBL για τα boundaries, με το να λέτε "νέο eq". Είναι πολύ σημαντικό feature για τον τυπικό χρήστη.. ;)

Φυσικά το mk I σκοτώνει στα λεφτά του, αλλά αυτό ισχύει και για το mk II. :)
Μακάρι να το έχουν βελτιώσει κατασκευαστικά (μεγάφωνα και baffle) διότι το πρώτο μοντέλο ήταν σε αυτόν τον τομέα πολύ κατώτερο του ανταγωνισμού βλ. presonus. Bέβαια ήταν φθηνότερο.

Στην ίδια τιμή με το 308P έρχεται και το Adam T7V και είναι πουλμουρ με το ribbon (έχει και unbalanced είσοδο, λεπτομέρεια αλλά να την πούμε).

Γενικά αποφάσισε ρώτα ποιο δρόμο θα ακολουθήσεις, μετά αν θα πας σε ένα ζευγάρι ηχείων ή σε μικρότερα με sub και μετά αποφασίζεις για το ποια ηχεία θα αγοράσεις.
 

A

AKARL

Guest
Σίφουνας είναι; Χαχαχαχα Δε σηκώνει κουβέντα; Φίλοι μου μην κολλάτε... Αβαντάρω και εγώ. "Επιτεθείτε" του με επιχειρήματα!
Σίφουνας αν είναι δεν ξέρω αλλά το ότι "είχε πέσει στη μαρμίτα από μικρός" δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. :D

Η συμβολή μου στον προβληματισμό σου είναι η ακόλουθη:

Σε αδρές γραμμές η ενασχόληση με την εν οίκω ακρόαση μουσικής μπορεί να καταταγεί σε τρεις ευρείες κατηγορίες:

1) Το χαλιέντ, ήτοι η αγορά παράλογα και προκλητικά ακριβών μηχανημάτων και συμπαραμαρτούντων, εν είδει προκλητικής κατανάλωσης, όπου η ακρόαση μουσικής δεν έχει κάποιον ουσιαστικό ρόλο ή αξία. Το χόμπυ αυτό είναι η αέναη αλλαγή μηχανημάτων και συνοδευτικών προκειμένου να επιτύχει κανείς το "απόλυτο". Το γιατί μου διαφεύγει....

2) Το χαϊφάι, ήτοι η εν οίκω επιδίωξη επίτευξης υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής της ηχογραφημένης μουσικής. Το χόμπυ αυτό είναι κουκιά μετρημένα: ακουστικές ιδιότητες του χώρου ακρόασης, κατάλληλο ηχοσύστημα για τον εν λόγω χώρο και ακουστικές ρυθμίσεις αυτού. Ακριβό χόμπυ και αυτό αλλά, τουλάχιστον, έχει κάποιο λογικό νόημα.

3) Το "γούστο", ήτοι η εν οίκω ακρόαση μουσικής συνειδητά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υψηλής πιστότητας αλλά με τήρηση κάποιων στοιχειωδών κανόνων συνέργειας μηχανημάτων και του χώρου ακρόασης. Εδώ, προφανώς, έχουμε να κάνουμε με μια "γκρίζα" περιοχή όπου οι παράμετροι δεν μπορούν να εκφραστούν ούτε να ποσοτικοποιηθούν αριθμητικά και αντικειμενικά. Αυτό το χόμπυ μπορεί να είναι από πάμφθηνο έως πανάκριβο.


Εσύ ποια από τις παραπάνω κατηγορίες θέλεις να επιλέξεις ώστε να ασχοληθείς;
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Σίφουνας αν είναι δεν ξέρω αλλά το ότι "είχε πέσει στη μαρμίτα από μικρός" δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. :D

Η συμβολή μου στον προβληματισμό σου είναι η ακόλουθη:

Σε αδρές γραμμές η ενασχόληση με την εν οίκω ακρόαση μουσικής μπορεί να καταταγεί σε τρεις ευρείες κατηγορίες:

1) Το χαλιέντ, ήτοι η αγορά παράλογα και προκλητικά ακριβών μηχανημάτων και συμπαραμαρτούντων, εν είδει προκλητικής κατανάλωσης, όπου η ακρόαση μουσικής δεν έχει κάποιον ουσιαστικό ρόλο ή αξία. Το χόμπυ αυτό είναι η αέναη αλλαγή μηχανημάτων και συνοδευτικών προκειμένου να επιτύχει κανείς το "απόλυτο". Το γιατί μου διαφεύγει....

2) Το χαϊφάι, ήτοι η εν οίκω επιδίωξη επίτευξης υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής της ηχογραφημένης μουσικής. Το χόμπυ αυτό είναι κουκιά μετρημένα: ακουστικές ιδιότητες του χώρου ακρόασης, κατάλληλο ηχοσύστημα για τον εν λόγω χώρο και ακουστικές ρυθμίσεις αυτού. Ακριβό χόμπυ και αυτό αλλά, τουλάχιστον, έχει κάποιο λογικό νόημα.

3) Το "γούστο", ήτοι η εν οίκω ακρόαση μουσικής συνειδητά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υψηλής πιστότητας αλλά με τήρηση κάποιων στοιχειωδών κανόνων συνέργειας μηχανημάτων και του χώρου ακρόασης. Εδώ, προφανώς, έχουμε να κάνουμε με μια "γκρίζα" περιοχή όπου οι παράμετροι δεν μπορούν να εκφραστούν ούτε να ποσοτικοποιηθούν αριθμητικά και αντικειμενικά. Αυτό το χόμπυ μπορεί να είναι από πάμφθηνο έως πανάκριβο.


Εσύ ποια από τις παραπάνω κατηγορίες θέλεις να επιλέξεις ώστε να ασχοληθείς;
Το τρία. Δεν το πάω για χόμπι. Να ακούω μουσική θέλω. Ότι και να πάρω θα πρόκειται για τεράστια αναβάθμιση. Το θέμα είναι να κάνω μια καλή σχετικά επιλογή που δε θα μετανιώσω, όχι επειδή υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλά επειδή με λιγότερα ή τα ίδια χρήματα μπορούσα να πάρω κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Ειδικότερα, στη λύση 1 κατέληξαν πολλοί αφού είχαν δώσει αρκετά χρήματα σε συστήματα τύπου "λύση 2" και βελτιώσεις αυτών. Οπότε, αφού έκανες την καλή αρχή και ρώτησες πριν να ξοδέψεις, συνέχισε το ίδιο καλά και βάλε σε εφαρμογή τη λύση 1.
Εδωσαν-ισως-αρκετα χρηματα λογω λανθασμενων επιλογων μαλλον
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Άκυρο αυτό που έγραψα πριν (post 108), το 308P είναι πανάκριβο 345€ το κομμάτι! Δεν ξέρω πόσο καλύτερα παίζουν αλλά σε αυτή την κατηγορία τιμής έχεις άλλες επιλογές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Μακάρι να το έχουν βελτιώσει κατασκευαστικά (μεγάφωνα και baffle) διότι το πρώτο μοντέλο ήταν σε αυτόν τον τομέα πολύ κατώτερο του ανταγωνισμού βλ. presonus
Η πρισόνους είναι πραγματικά πολύ αξιόλογη, με εξαιρετικές προτάσεις, όπως το αγαπημένο μου ομοαξονικό, το οποίο μπορεί να αποτελέσει τη βάση για ένα απολύτως άριστο σύστημα αναπαραγωγής.

Καλώς ή κακώς όμως, η πρισόνους μπροστά πχ στην τζιμπιέλ και στην τζένελεκ, είναι μια τρίχα από τα γιγαντιαία π@πάρια τους...

Ρισπεκτ στο μέγεθος και την τεχνογνωσία των μεγάλων...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Από την επιλογή που θα κάνεις μεταξύ 1 και 2 θα φανεί τι είδους ακροατής είσαι.

Θες να απολαμβάνεις τη μουσική σου όμορφα και σωστά, κρατώντας τα έξοδα χαμηλά, με μια αγορά που θα σου αντέξει, απαράλλακτη, αρκετά χρόνια; Κουρτίνα 1.

Θες να μπεις σε μια ατέρμονη αναζήτηση του τέλειου ηχείου και του τέλειου ενισχυτή και της τέλειας πηγής που να ταιριάζουν και μεταξύ τους τέλεια, αλλάζοντας ένα από τα παραπάνω κάθε χρόνο, αναζητώντας "χροιές" και "στιβαρά χαμηλά" και "αέρινα πρίμα" και "τριδιάστατο sound-stage" και "πυκνό τίμπρο"; Κουρτίνα 2.
Παλι μιλαμε για λανθασμενες επιλογες
[DOUBLEPOST=1539859903][/DOUBLEPOST]
Σίφουνας αν είναι δεν ξέρω αλλά το ότι "είχε πέσει στη μαρμίτα από μικρός" δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. :D

Η συμβολή μου στον προβληματισμό σου είναι η ακόλουθη:

Σε αδρές γραμμές η ενασχόληση με την εν οίκω ακρόαση μουσικής μπορεί να καταταγεί σε τρεις ευρείες κατηγορίες:

1) Το χαλιέντ, ήτοι η αγορά παράλογα και προκλητικά ακριβών μηχανημάτων και συμπαραμαρτούντων, εν είδει προκλητικής κατανάλωσης, όπου η ακρόαση μουσικής δεν έχει κάποιον ουσιαστικό ρόλο ή αξία. Το χόμπυ αυτό είναι η αέναη αλλαγή μηχανημάτων και συνοδευτικών προκειμένου να επιτύχει κανείς το "απόλυτο". Το γιατί μου διαφεύγει....

2) Το χαϊφάι, ήτοι η εν οίκω επιδίωξη επίτευξης υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής της ηχογραφημένης μουσικής. Το χόμπυ αυτό είναι κουκιά μετρημένα: ακουστικές ιδιότητες του χώρου ακρόασης, κατάλληλο ηχοσύστημα για τον εν λόγω χώρο και ακουστικές ρυθμίσεις αυτού. Ακριβό χόμπυ και αυτό αλλά, τουλάχιστον, έχει κάποιο λογικό νόημα.

3) Το "γούστο", ήτοι η εν οίκω ακρόαση μουσικής συνειδητά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υψηλής πιστότητας αλλά με τήρηση κάποιων στοιχειωδών κανόνων συνέργειας μηχανημάτων και του χώρου ακρόασης. Εδώ, προφανώς, έχουμε να κάνουμε με μια "γκρίζα" περιοχή όπου οι παράμετροι δεν μπορούν να εκφραστούν ούτε να ποσοτικοποιηθούν αριθμητικά και αντικειμενικά. Αυτό το χόμπυ μπορεί να είναι από πάμφθηνο έως πανάκριβο.


Εσύ ποια από τις παραπάνω κατηγορίες θέλεις να επιλέξεις ώστε να ασχοληθείς;
Το γουστο καποιου δεν ειναι κατ αναγκη παντα και λαθος.Μην θεωρεις οτι δεν υπαρχει και σωστο γουστο :)
 

A

AKARL

Guest
Το γουστο καποιου δεν ειναι κατ αναγκη παντα και λαθος.Μην θεωρεις οτι δεν υπαρχει και σωστο γουστο :)
Έγραψα επί λέξει:

"Το "γούστο", ήτοι η εν οίκω ακρόαση μουσικής συνειδητά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υψηλής πιστότητας αλλά με τήρηση κάποιων στοιχειωδών κανόνων συνέργειας μηχανημάτων και του χώρου ακρόασης. Εδώ, προφανώς, έχουμε να κάνουμε με μια "γκρίζα" περιοχή όπου οι παράμετροι δεν μπορούν να εκφραστούν ούτε να ποσοτικοποιηθούν αριθμητικά και αντικειμενικά. Αυτό το χόμπυ μπορεί να είναι από πάμφθηνο έως πανάκριβο."

Από που προκύπτει αυτό που λες παραπάνω;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έγραψα επί λέξει:

"Το "γούστο", ήτοι η εν οίκω ακρόαση μουσικής συνειδητά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υψηλής πιστότητας αλλά με τήρηση κάποιων στοιχειωδών κανόνων συνέργειας μηχανημάτων και του χώρου ακρόασης. Εδώ, προφανώς, έχουμε να κάνουμε με μια "γκρίζα" περιοχή όπου οι παράμετροι δεν μπορούν να εκφραστούν ούτε να ποσοτικοποιηθούν αριθμητικά και αντικειμενικά. Αυτό το χόμπυ μπορεί να είναι από πάμφθηνο έως πανάκριβο."

Από που προκύπτει αυτό που λες παραπάνω;
Απο το "χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις υψηλης πιστοτητας"
 

A

AKARL

Guest
Απο το "χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις υψηλης πιστοτητας"
Επίτρεψέ μου να επιμείνω. Κατά τη γνώμη μου η έκφραση "Το "γούστο", ήτοι η εν οίκω ακρόαση μουσικής συνειδητά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υψηλής πιστότητας", ακόμα και αν είχε τελεία εκεί (που δεν έχει), με ουδένα λογικά συνεκτικό συνειρμό, που να μπορώ να σκεφτώ, δύναται να επιδέχεται αντεπιχειρήματος του τύπου "Το γουστο καποιου δεν ειναι κατ αναγκη παντα και λαθος.Μην θεωρεις οτι δεν υπαρχει και σωστο γουστο". Μπορεί, βέβαια, και να κάνω λάθος. Απλά το επιχείρημά σου δε με πείθει.
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Το γουστο καποιου δεν ειναι κατ αναγκη παντα και λαθος.
Συνήθως όμως, είναι. :p

Ακόμα κι αν είναι σπουδαίος ηχολήπτης ή μαστεράς. :D

Το αντικειμενικώς ορθό, από την άλλη, συνήθως δεν είναι λάθος. Δηλαδή, ποτέ. 8-)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Συνήθως όμως, είναι. :p

Ακόμα κι αν είναι σπουδαίος ηχολήπτης ή μαστεράς. :D

Το αντικειμενικώς ορθό, από την άλλη, συνήθως δεν είναι λάθος. Δηλαδή, ποτέ. 8-)
Τωρα το δευτερο......αυτο με την πρασιν φατσουλα το βαζεις για να με καλοπιασεις........σουπια.Αλλα........ΣΥΜΦΩΝΩ :roflmao:
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Παιδιά μιας και πρότεινα τα jbl θα ήθελα να επισημάνω ότι τα προτείνω ακριβώς γιατί ο χαρακτήρας τους είναι "οικείος" από τα consumer της εταιρίας και στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι mini monitor όπως κάποιες άλλες προτάσεις που έχουν αρχίσει να πέφτουν.
Presonus δεν εχω ακούσει η αλήθεια είναι. Ούτε και Adam αλλά έχοντας ακούσει εκτενώς focal και έχοντας διαβάσει διάφορες συγκρίσεις μεταξύ αυτών και των Adam μου είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για αντίστοιχης κατηγορίας ηχείων. Όπου το κυρίαρχο στο άκουσμα είναι ο χαρακτήρας της ηχογράφησης. Και αλλάζοντας cd είναι σα να αλλάζεις ήπειρο. Γεγονός που δεν είναι για όλους. Ιδίως για ανθρώπους οι οποίοι τη γουστάρουν τη βρωμιά τους στον ήχο (λέγε με rockabilly κλπ).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top