Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι εντυπωσεις μου λοιπον απ την επισκεψη μου στον ομορφο χωρο του Δημητρη ειναι υπεροχες!


Φαγαμε τα μπεργκερακια μας με τις πατατουλες μας, πολυ νοστιμα, μπυρες παγωμενες με χερουλι φυσικα ( η αληθεια και χωρις θα την επινα παλι...) και γενικα ηταν 2-3 ομορφες ωρες παρεα

Ακουσαμε πολυ μουσικη, πολυκαναλη, 2καναλη αλλα και με upmix του Trinnov, πολυ κλασσικη, ακουσα και καποιες επιλογες δικες μου απο ενα στικακι usb, γενικα ολα πολυ εντυπωσιακα.

Η πρωτη εντυπωση ειναι η πολυ μεγαλη ησυχια και ηρεμια, αποτελεσμα της φροντιδας του χωρου με το χαμηλο rt.
Kαμια φασαρια, κανενας αντιλαλος, ακουγονται με ευκολια τα παντα και σε καθε στιγμη.

Επισης μου κανε εντυπωση το πολυ μαυρο, βαθυ και σκοτεινο του χωρου.

Απο την επιλογη των συσκευων, του background Και της γενικης φροντιδας , ειναι τοσο σκοτεινα που εκανα λιγο χρονο να προσαρμοστω.
Αλλα μπορεις πολυ ευκολα ετσι να απορροφηθεις στη μουσικη και την εικονα χωρις να σου τραβανε την προσοχη διαφορα αλλα, οπως σ εμενα, που βεβαια ειναι καθημερινο απλο σαλονι.

Αυτος ο Trinnov ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα με απειρες δυνατοτητες, ακομα και on the fly.
Καναμε επιτοπου διορθωσεις στα σαμπ πχ, 0,2 db οι οποιες ακουγοντουσαν κατευθειαν , νομιζα πχ πως ηταν ας πω 1 db.

Ολα τα λεφτα πιστευω ειναι το immerssive, που ακους απιστευτα εντυπωσιακα, πρεπει να τ ακουσεις πριν σχηματισεις αποψη , γιατι προφανεστατα αυτα που εχεις ακουσει μεχρι πριν δεν ειναι αυτο που περιμενεις η νομιζεις.

Ειδικα στα πολυκαναλα, που ακουγονται εξαιρετικα, αλλα και στα 2 καναλα , που πραγματοποιει upmix με διαφορες επιλογες, ειναι κατι το εντυπωσιακο, που ξεφευγει απ το κλασσικο 2καναλο και σε βαζει σε μια νεα εμπειρια.

ΑΚουσαμε ακομα και ιπταμενα βιολια, :fuckyou: κατ επιλογην στην ηχογραφηση δηλαδη, που σε τοποθετουσε στο κεντρο της ορχηστρας κατ επιλογη του ηχοληπτη προφανως, και οχι στη θεση του ακροατη , κατι εντυπωσιακο.

Ακουσαμε ακομα και ντραμς που ερχονται απο πισω και ψηλα, :fuckyou: επισης στην ηχογραφηση της 2l,μη ρωτησετε γιατι, ετσι θελουν, αλλα το θεμα ειναι πως ολα με τον τροπο τους σε τοποθετουν σε μια σφαιρα εντυπωσιακης ακουστικης !

Εντασεις πολυ υψηλες αβιαστα , ακουγαμε σε reference +5db και σιγουρα φτασαμε τα 115 db.

Χαμηλα κρουστικα και γρηγορα χωρις να κουραζονται, δε νομιζω να ηθελα να ακουσω κι αλλο δυνατα, με καλυπτε, αν και ειχε κι αλλο και απαραμορφωτα παντα.

Kai βασικο, χωρις να πονοκεφαλιαζεις...

Γενικα ενα πολυ ενδιαφερον και εντυπωσιακο all around ακουσμα που δε σου λειπει κατι και τα κανει ολα σωστα και ομορφα, ισια και γλυκα που σε ωθει να κατσεις ν ακουσεις μουσικη δυνατα και με λεπτομερειες που πολλες φορες δε θα εχεις ξανακουσει πως υπαρχουν στις ηχογραφησεις, αναπνοες, βηχα, περπατηματα κλπ ειδικα σε κλασσικη.


Αν θα μπορουσα να πω για καποια... οχι ακριβως αρνητικα αλλα πραγματα που θα μπορουσαν να ναι αλλιως, θα ελεγα πως εχω συνηθισει σ ενα πιο μεγαλο χωρο, με οτι συνεπαγεται αυτο, και μου κακοφαινεται ενας μικροτερος, που τα εμπρος ηχεια δεν αναπνεουν οπως θα ηθελαν και σχηματιζουν ενα μικροτερο ισως πεδιο η εικονας, αλλα ο Trinnov εκανε θαυματα και σ αυτο!

Σε εντελως 2καναλη μορφη με σαμπ, ισως θα υπολειποταν λιγο απο αλλα συστηματα, αλλα ο σκοπος ειναι ν ακους παντα full immerssive με ολα τα ηχεια, οπως θα εκανα κι εγω αν τα ειχα αντιστοιχα!

Σ ευχαριστω για την φιλοξενια κι ελπιζω να τα ξαναπουμε συντομα και σε μενα η σε σενα !
Γιάννη χάρηκα πολύ που τα είπαμε απο κοντά και σου άρεσε το σετάπ.

Να σημειώσω εδώ πως ο Κοτσίδης πραγματικά άκουγε την διαφορά των 0.2db στην στάθμη των σαμπ, μου έλεγε πως "εδωσα μπάσο" ενώ εγώ το έκανα απο το tablet χωρίς να τον προειδοποιήσω και χωρίς να φαίνεται τι κάνω. Μάλιστα του είχα πει πως θέλω την άποψη του για την στάθμη του σαμπ- για το που του αρέσει. Μάλλον έχουμε 0.4db απόκλιση γούστου :gotcha: :headbang:, του αρέσει με λιγότερο μπάσο από οτι αρέσει σε μένα.

Μου έκανε εντύπωση αυτό, νόμιζα πως μόνο εγώ μπορώ να ακούσω τις πολύ μικρές διαφορές αμέσως στο σπίτι μου, γιατί έχω εξοικειωθεί -προφανώς- απόλυτα με το πως ακούγεται. Ο Γιάννης την τσιμπούσε την διαφορά κατευθείαν και χωρίς προειδοποίηση :o.

Και αυτό που λέει για το μέγεθος του χώρου, είναι επίσης σωστή παρατήρηση, ειδικά στο δικάναλο σε χώρο με μικρό RT60. Ο μεγάλος χώρος με πολλές ανακλάσεις δίνει μεγαλύτερη εικόνα-σκηνή στο δικάναλο.

Στο πολυκάναλο-immersive είναι αλλιώς οι κανόνες του παιχνιδιού.

Ραντεβού σπίτι σου για κρασί και αλλαντικά, ελπίζω σύντομα Γιάννη, γιατί την προηγούμενη φορά ούτε χρόνο είχα, ήταν και πολύς κόσμος, και δεν απόλαυσα το σύστημα όσο θα ήθελα. :drinks:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ωραίος....στο δικαναλο παίζει πολύ καλύτερα ο αδυνατουλης μας, απλά δεν το λέει ;)

Θέλει δουλειά ακόμα, να πάρει 4-5 κιλακια και βλέπουμε :)
 




stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ολα τα λεφτα πιστευω ειναι το immerssive, που ακους απιστευτα εντυπωσιακα, πρεπει να τ ακουσεις πριν σχηματισεις αποψη , γιατι προφανεστατα αυτα που εχεις ακουσει μεχρι πριν δεν ειναι αυτο που περιμενεις η νομιζεις.
Λείπουν φωτό απο immerssive; :bigboss:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Λείπουν φωτό απο immerssive; :bigboss:
λειπουν ναι, ηταν αρκετα σκοτεινα κι επρεπε να φωτισουμε αρκετα για να βγει σωστα η φωτο, οποτε απ το να το κανω τελειως χαλια, προτιμησα να μη το κανω καθολου, σορρυ.

Απολαυσαμε λιγο παραπανω τις μουσικες ετσι!
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βινύλιο σήμερα.

7D6844DE-7A67-490F-A1A6-D3E14A4C7101.jpeg

E469A3C6-5C6C-4B8A-BD16-B55139EFB1C7.jpeg

Με upmixing σε Auro3d φυσικά.

Δυο λεπτά προετοιμασία τουλάχιστον για καθε πλευρά, για να ακούσω μουσική με χρατς-χρουτς.

Τελετουργία. :gotcha:

Για να μην ξεχνάμε τους λόγους που δεν πρέπει να προτείνουμε σε κανέναν να αγοράσει πικάπ :biggrin:

Παντως αυτή η βιοχλαπάτσα της Project που ψώνισα καθαρίζει καλά.

 
Last edited:




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Να ρωτήσω κάτι επί τη ευκαιρία;
Σε ενισχυτή που κάνει passthrough τις HDMI όταν είναι κλειστός μπορούμε να του βάλουμε ένα λινό ύφασμα χωρίς χνούδι από πάνω για τη σκόνη;
Εννοείται πως όταν λειτουργεί πάντα θα βγαίνει..
Επίσης, Dimifoot μήπως θυμάσαι σε ποια/ες σελίδα/ες έχεις φώτο από το σύστημα και το χώρο για να μην ψάχνω γιατί είναι πάρα πολλές...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επίσης, Dimifoot μήπως θυμάσαι σε ποια/ες σελίδα/ες έχεις φώτο από το σύστημα και το χώρο
Οχι
Σε ενισχυτή που κάνει passthrough τις HDMI όταν είναι κλειστός μπορούμε να του βάλουμε ένα λινό ύφασμα χωρίς χνούδι από πάνω για τη σκόνη;
Πιθανόν. Εγω δεν θα το έκανα, μια φορα θα ανάψει κατά λάθος και θα έρθει το τέλος.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Οχι

Πιθανόν. Εγω δεν θα το έκανα, μια φορα θα ανάψει κατά λάθος και θα έρθει το τέλος.
Ωχ!
Και πώς θα ανάψει κατά λάθος;
Τώρα μου το είπες δεν το ξαναβάζω ή θα το αφήνω και θα κλείνω πολύμπριζο, τυχερός ήμουν ένα μήνα δηλαδή που το κάνω αυτό. :oops:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επίσης, Dimifoot μήπως θυμάσαι σε ποια/ες σελίδα/ες έχεις φώτο από το σύστημα και το χώρο για να μην ψάχνω γιατί είναι πάρα πολλές...
Ξεκίνα απο τον Μάρτιο-Απρίλιο 2019 αν θες να δεις την τελευταία μορφή
Και πώς θα ανάψει κατά λάθος;
Ο διάολος εχει πολλά ποδάρια
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top