Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προσθήκη στο σύστημα ένα φρέσκο Mac mini το οποίο θα αναλάβει αποκλειστικό ρόλο Roon Core.
Θα συνδεθεί στον Trinnov με HDMI για εικόνα μέσω του projector (για το σετάρισμα) αλλά και στο δίκτυο μόνο ενσύρματα για το Roon. Και θα ειναι always on.

Εχει 4 θύρες για τους σκληρούς με μουσική, και δεν θα τρέξει κανένα άλλο πρόγραμμα. Θα μεταφέρω λοιπόν το Core απο το MacBook το οποίο το χρησιμοποιώ και στη δουλειά με αποτέλεσμα οι κυρία και τα κορίτσια της οικογένειας να μην έχουν πρόσβαση στο Roon όταν λείπω.

Σαφώς πιο ισχυρό απο την άλλη επιλογή μου, το Nucleus, πιστεύω πως δεν θα εχω κανένα θέμα ούτε με την μεγάλη βιβλιοθήκη μου (πάνω απο 10tb) ούτε με τα multichannel DSD αρχεία που ζορίζουν τους επεξεργαστές.

Μέσα στο ΣΚ θα το σετάρω.

View attachment 214571
Ένα λογοπαίγνιο που έρχεται κατά νου,είναι το εξής :
Μετά το ΄΄Χαμόγελο του Παιδιού΄΄,τώρα έχουμε και το Χαμόγελο του...Ποδιού. :biggrin:
Βελτιώθηκαν οι χροιές;
...
Τζίφος
Υπάρχει μέθοδος να ΄΄φτιαχθεί΄΄ κάτι ανάλογο ως εναλλακτικό προφίλ για όποιον θα επιθυμούσε ηχητικές αποδράσεις από την ανώτερη γραμμικότητα,κάτι σαν ΄΄Σταδιακή...υποβάθμιση ηχοσυστήματος΄΄...Θα γίνει σχετική αναφορά σύντομα...
 
Last edited:





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Πάρε και συ ρε dimi μια tv σαν αυτή που θα πάρει ο ear.
Μιά φορά θα ρυθμίσεις και τέλος.
Μετά θα ρυθμίζεις για πάντα rt 60 . :rofl:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάρε και συ ρε dimi μια tv σαν αυτή που θα πάρει ο ear.
Μιά φορά θα ρυθμίσεις και τέλος.
Μετά θα ρυθμίζεις για πάντα rt 60 . :rofl:
Θα πάρω τιβι, είμαι ψημένος. Αλλα θέλω πάνω απο 90in. Ελπίζω να βγουν του χρόνου καλές κάτω απο 10000.

Και αυτές θέλουν ρύθμιση. Μια φορά τον χρόνο λεει ο ΜΚ δίπλα μου
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο @Μανώλης Κ. είναι εδώ...δυόμιση χρόνια ακαλιμπράριστος ο επσον, δεν πήγαινε άλλο
Χτες βράδυ άνοιξα προβολέα να δω αποτέλεσμα μετά το calibration.
Είδα μπάλα απο cosmote και HDR από AppleTv.

Η διόρθωση είναι πάρα πολύ μεγάλη, πριν τα έβλεπα όλα πράσινα. Ήρθε στα ίσια του.
Σαφώς δυο χρόνια χωρίς calibration είναι μεγάλο χρονικό διάστημα....ας όψεται ο covid.

@Μανώλης Κ. να ανεβαίνεις συχνότερα. :drinks:
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Δημήτρη με το mac mini m1 ολα πηγανε καλά; Το χρησιμοποιείς για το roon μόνο ή και για άλλες χρήσεις (plex, apple tv κλπ)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δημήτρη με το mac mini m1 ολα πηγανε καλά; Το χρησιμοποιείς για το roon μόνο ή και για άλλες χρήσεις (plex, apple tv κλπ)
Μόνο Roon. Όλα καλά, κανένα προβλημα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Πριν την επίσκεψη στου Κώστα, πραγματοποίησα μικρής διάρκειας επίσκεψη στο σπίτι του Δημήτρη για ακρόαση του δικού του πολυκάναλου συστήματος.

Έπαιξε το ίδιο Blu Ray που έπαιξα και στου Κώστα. Μετά από 3-4 λεπτά, ο Δημήτρης δήλωσε "Μου είναι πολύ δύσκολο να του ακούσω αυτό". :roflmao: :roflmao: ΟΚ, τον λυπήθηκα, κρίμα ήταν ο άνθρωπος κι είπαμε να βάλει κάτι από τα δικά του. Κλασσική μουσική δηλαδή, ωραία πράγματα, καλά ήταν. Του ζήτησα κι ένα γνωστό κλασσικό κομμάτι (Vivaldi - Four Seasons) κι ήταν απολαυστικό. Οφείλω και στον Δημήτρη ένα "ευχαριστώ" για τη συνολική φιλοξενία (ξέρει αυτός), όπως επίσης και για το γεγονός ότι στο λίγο χρόνο που είχαμε στη διάθεσή μας, μου εξήγησε τα πάντα για το Roon. "Τέλος του δρόμου" και το Roon, τι να λέμε τώρα. Μόλις διαπίστωσα ότι μαζί με το miniDSP, δίνεται και μια δωρεάν συνδρομή στο Roon, διάρκειας δύο μηνών, η οποία είναι διαθέσιμη και σε όσους κατόχους της συσκευής την αγόρασαν πριν τον Ιανουάριο του 2022.

Το thread μπορεί να φέρει τον τίτλο "Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος", η άποψή μου, μετά την ακρόαση, είναι ότι η μόνη αναβάθμιση που επιδέχεται πλέον είναι η μεταφορά όλου του συστήματος σε dedicated χώρο. Για το χώρο που είναι τώρα στημένο το σύστημα, σε συνδυασμό με τον αριθμό των ηχείων και με το λογισμικό επεξεργασίας του Trinnov, το σύστημα δεν πάει πιο "πάνω".
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μα στον Δημητρη εβαλες Γουιζικη '' Μουσικη'' :lol:
Ήταν δύσκολα τα πράγματα μαέστρο o_O
Οφείλω και στον Δημήτρη ένα "ευχαριστώ" για τη συνολική φιλοξενία (ξέρει αυτός)
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Και εγώ χάρηκα πολύ για την εκ του σύνεγγυς γνωριμία 🍻

Ελπίζω να τα πούμε και στην Κύπρο κάποια στιγμή
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top