Στα δυόμισι μέτρα το εξάρι Δημήτρη μας? Fyne Audio




A

amoustakas

Guest
Υπάρχει άνθρωπος που θα στήσει καρέκλα στο 1.5 ή στα 2 μέτρα στο σαλόνι του και να ακούει μουσική σαν τον κακομοίρη; Η θέση ακρόασης είναι εκεί που είναι ο καναπές κύριοι και το τραπεζάκι δίπλα για τον καφέ. :p
 

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
Φυσικά για χαλαρές ακροάσεις θα την βάλει την καρέκλα όπου θελει και τον βολεύει και ας ακούει και τον χώρο και ότι αλλο θέλει. Οταν όμως κάνει κριτικές ακροάσεις και θέλει πιστότητες και ακρίβειες και θέλει να καταλάβει και το ηχείο που αγόρασε πως παίζει τότε ισχύουν νόμοι και κανόνες. C' est la vie που λένε και οι Γάλλοι................;)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ένα χρήσιμο για τον τελικό καταναλωτή review θα πρέπει να γίνεται υπό συνθήκες που θα προσομοιαζουν όσο το δυνατόν περισσότερο σε αυτές που θα υπάρχουν στον χώρο του καταναλωτή.
Αν λοιπόν αναλογιστεί κανείς το ποσό συχνά βλέπουμε σετ απς με 5ιντσες κλανιες που λέει και ο γιατρός, στημένες στα τριαμιση μέτρα, καλά κάνει και το δοκιμάζει στα δυόμιση. Θα ήταν φάουλ, αν το δοκίμαζε σε ultra near field τρίγωνο και δήλωνε εντυπωσιασμενος από το χαμηλό του, τη στιγμή που θα γνώριζε πως ελάχιστοι θα το αγόραζαν για τέτοια χρήση. Επίσης θα ήταν φάουλ αν έθαβε το ηχείο για ανεπαρκές χαμηλό, χωρίς να διευκρίνιζε πως αυτό θα οφειλόταν εν πολλοίς στην τοποθέτηση στα 2,5 μέτρα. Γενικά προσεγγίζει το θέμα διπλωματικα αλλά τίμια, χωρίς να παραλείψει να αναφερθεί ακροθιγως στην ανάγκη ψηφιακής ισοστάθμισης αλλά και στη χρήση υπογουφερ.
Τέλος, είναι σαφής στο συμπέρασμα του: ένα εξαιρετικά κατάλληλο ηχείο για μικρούς χώρους. Και είναι προφανές πως ένας χώρος που επιτρέπει σωστό στήσιμο σε ισόπλευρο τρίγωνο 2,5 μέτρων, δεν είναι μικρός.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Θεωρητικά, αν ήθελε δοκιμή στα 2,5 μέτρα έπρεπε να χρησιμοποιήσει τα δαπέδου ηχεία της εταιρείας με τα μεγάλα μεγάφωνα. Ή εναλλακτικά τα μικρά με το sub!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Καλά, λέτε, λέτε σεις, το λακο σας σκάβετε..

Μη δίνετε σημασία ούτε στο λοβό του ηχείου, στην πολική απόκριση που κάνει τον κόπο να μετρά ο Σταματάκος και στον οριζόντιο και στον κατακόρυφο άξονα, ούτε στην ομοαξονική του κατασκευή, ούτε καν στο μπιμινγκ που κάνει, πουθενά μη δίνετε σημασία, ούτε καν σε αυτά που ο ίδιος ο Σταματάκος γράφει ξεκάθαρα ρε μπαγλαμάδες, σε απλά γ@μημενα ελληνικά, για σας που δε ξέρετε να βλέπετε και να ερμηνεύετε ούτε ένα ρημαδογράφημα:

"Με βάση τα ευρήματα αυτά, το F500 είναι περισσότερο κατάλληλο για ακροάσεις από μικρή σχετικά απόσταση και με την θέση ακρόασης να βρίσκεται επάνω στον άξονα του ηχείου, ο οποίος -με δεδομένο ότι η μονάδα είναι ομοαξονική, είναι σαφώς καθορισμένος."

Και λέτε σεις για αποστάσεις 6-μετρες ελεύθερα, μη φοβάστε τίποτα.... Το μόνο που δε ξέρω είναι πότε θα περάσω να σας βάλω χειροπέδες, να σας κλείσω στο μπουντρούμι του Τουλ μέχρι να βάλετε μυαλό.
 

Μηνύματα
9.224
Reaction score
12.740
Υπάρχει άνθρωπος που θα στήσει καρέκλα στο 1.5 ή στα 2 μέτρα στο σαλόνι του και να ακούει μουσική σαν τον κακομοίρη;
εχει και ποιο κακομοιρηδες..που σκαρφαλωνουν στα tweeter για να ακουσουν μουσικη...... :rolleyes: :lol: :lol: :lol: :lol: :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Για όσους δε ξέρουν ελληνικά:

Σταματάκος: Με βάση τα ευρήματα αυτά,

Εξηγώ: δηλαδή βλέποντας τις μετρήσεις του ηχείου,

Σταματάκος: το F500 είναι περισσότερο κατάλληλο για ακροάσεις από μικρή σχετικά απόσταση

Εξηγώ: είναι νιαρφιλντ ηχειο. Άντε μέχρι 1,80μ άμα το τεντώσεις. Είναι ακατάλληλο για μιντφιλντ ακρόαση, φοράει 6-άρι ρε μπαγλαμάδες, 6-αρι λέμε, ε-ξά-ριιιιιιιιιιιιιιιιι



ΥΓ. Τουλ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
"Με βάση τα ευρήματα αυτά, το F500 είναι περισσότερο κατάλληλο για ακροάσεις από μικρή σχετικά απόσταση και με την θέση ακρόασης να βρίσκεται επάνω στον άξονα του ηχείου, ο οποίος -με δεδομένο ότι η μονάδα είναι ομοαξονική, είναι σαφώς καθορισμένος."

Και λέτε σεις για αποστάσεις 6-μετρες ελεύθερα, μη φοβάστε τίποτα.... Το μόνο που δε ξέρω είναι πότε θα περάσω να σας βάλω χειροπέδες, να σας κλείσω στο μπουντρούμι
Το γράψαμε πριν από σένα βρε μπαγλλλλλαμά! :tongue:

Τέλος, είναι σαφής στο συμπέρασμα του: ένα εξαιρετικά κατάλληλο ηχείο για μικρούς χώρους. Και είναι προφανές πως ένας χώρος που επιτρέπει σωστό στήσιμο σε ισόπλευρο τρίγωνο 2,5 μέτρων, δεν είναι μικρός.
 

A

AKARL

Guest
Καλά, λέτε, λέτε σεις, το λακο σας σκάβετε..

Μη δίνετε σημασία ούτε στο λοβό του ηχείου, στην πολική απόκριση που κάνει τον κόπο να μετρά ο Σταματάκος και στον οριζόντιο και στον κατακόρυφο άξονα, ούτε στην ομοαξονική του κατασκευή, ούτε καν στο μπιμινγκ που κάνει, πουθενά μη δίνετε σημασία, ούτε καν σε αυτά που ο ίδιος ο Σταματάκος γράφει ξεκάθαρα ρε μπαγλαμάδες, σε απλά γ@μημενα ελληνικά, για σας που δε ξέρετε να βλέπετε και να ερμηνεύετε ούτε ένα ρημαδογράφημα:

"Με βάση τα ευρήματα αυτά, το F500 είναι περισσότερο κατάλληλο για ακροάσεις από μικρή σχετικά απόσταση και με την θέση ακρόασης να βρίσκεται επάνω στον άξονα του ηχείου, ο οποίος -με δεδομένο ότι η μονάδα είναι ομοαξονική, είναι σαφώς καθορισμένος."

Και λέτε σεις για αποστάσεις 6-μετρες ελεύθερα, μη φοβάστε τίποτα.... Το μόνο που δε ξέρω είναι πότε θα περάσω να σας βάλω χειροπέδες, να σας κλείσω στο μπουντρούμι του Τουλ μέχρι να βάλετε μυαλό.
Για όσους δε ξέρουν ελληνικά:

Σταματάκος: Με βάση τα ευρήματα αυτά,

Εξηγώ: δηλαδή βλέποντας τις μετρήσεις του ηχείου,

Σταματάκος: το F500 είναι περισσότερο κατάλληλο για ακροάσεις από μικρή σχετικά απόσταση

Εξηγώ: είναι νιαρφιλντ ηχειο. Άντε μέχρι 1,80μ άμα το τεντώσεις. Είναι ακατάλληλο για μιντφιλντ ακρόαση, φοράει 6-άρι ρε μπαγλαμάδες, 6-αρι λέμε, ε-ξά-ριιιιιιιιιιιιιιιιι



ΥΓ. Τουλ.

Δε δγιαφωνούμε γιατρέ μου.

Το πρόστιμο βγάλε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Άντε, καλημέρα. :lolsign: :lolsign: :lolsign:




Τις παραπομπές και τα γραφήματα για αποστάσεις ακρόασης με βάση τη διάμετρο του μεγαφώνου, θα τις βρείτε σε κείμενα του Μπουτχια και σε δικά μου, τα έχω αναρτήσει κατ'επαναληψιν, κι όσον αφορά υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, αυτά ισχύουν, τα υπόλοιπα αφορούν το χαβά της γνωστής...:tongue:

Ρισπεκτ στον Σταματάκο, κάνει υποδειγματική δουλειά ο άνθρωπος. Τα γράφει όλα όσα χρειάζεται, με εξαιρετικό τρόπο. Μπράβο του.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
εχει και ποιο κακομοιρηδες..που σκαρφαλωνουν στα tweeter για να ακουσουν μουσικη...... :rolleyes: :lol: :lol: :lol: :lol: :tongue:
Εσύ δε χρειάζεσαι "άδεια" ή "έγκριση" από κανέναν για να κάνεις το χαβά της ψ@λής σου:

Επί του παρόντος είμαι αραγμένος στα 5m και ακούω Gladys Knight μια χαρά. Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχει και ο νόμος Παρασκευόπουλου.
Και γω μαζί σου δηλαδή, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απλώς μη μπερδευεις το χαβά της γνωστής, με την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής. Μόνο κει "αρπάζομαι" σα να με τσίμπησε μύγα Τσε Τσε... :lol:

Δηλαδή γράψε ρε παιδί μου έτσι:

Επί του παρόντος είμαι αραγμένος στα 5m και ακούω Gladys Knight κι ακούγεται εντελώς γτπκ, σαν από ρεντεκο. Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν οι ρεντεκολάγνοι σαν εμένα να γουστάρουμε καμπανάκια.
Έτσι, ναι, συμφωνούμε 100%.
Αγάπη μόνο, ζήτω τα ρεντεκο κι οι ρεντεκολάγνοι είναι φίλοι μας! :lol:

Αλλά το τι ακούγεται "μια χαρά", δηλαδή πραγματικά "καλά", εγώ θα στο πω. Ρώτα, να μάθεις. ;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ το είχα πάρει χαμπάρι.... απλά περίμενα να το πει κανας άλλος.... :biggrin:
Εντάξει Γιώργο μου!
Έχεις εκπαιδεύσει καλά τους μαθητές σου.. Τον Μπουτχια, τον Κωσταυτιά..
Άστους αυτούς τώρα, μην κουράζεσαι εσύ. Απλά να τους παρακολουθείς αφ'υψηλου, αν τύχει και γράψουν και καμιά μ@λακιουλα... Νέα παιδιά είναι ακόμα, τώρα μαθαίνουν!
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.964
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top