Στεγανοποίηση και θερμομόνωση

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Αν προσπαθήσεις να βιδώσεις μόνωση στο ταβάνι θα έχεις σίγουρο πρόβλημα εισροής νερού σε λίγα χρόνια.

Το πρόβλημα που έχεις το έχω στο γραφείο. Πλάκα 13 εκατοστών που ήταν εκτεθειμένη για 45 χρόνια (γιαπί). Το 2007 ασταρώθηκε και κολλήθηκε από πάνω ασφαλτοπανο με αλουμίνιο(κουκιδωτό που ανέφεραν παραπάνω). Άντεξε για 12 χρόνια από το 2019 ξεκίνησα να καλύπτω με σφραγιστική μαστίχη μετά από κάθε βροχή. Το νερό έτρεχε από τις τρύπες που μπήκαν τα ουπα συγκράτησης της ψευδοροφής. Πέρυσι το Πάσχα έγινε απομάκρυνση όλων των αρμών αποκόλληση μερικώς του ασφαλτοπανου καθαρισμός και επανακόλληση του ασφαλτόπανου με φλόγιστρο. Αρμολόγηση ξανά με το γνωστό σαλάμι της durostic.
Εδώ αξίζει να αναφέρω ότι τα μαστόρια είχαν τοποθετήσει το ασφαλτοπανο λάθος ώστε η επικάλυψη των 20 εκατοστών γινόταν από κάτω και όχι από πάνω όπως όφειλαν. Οι κλίσεις στης στέγης σωστές αλλά είχαν αρνητικό αντίκτυπο. Μαστόρια του κ..λου. Επιβλέπων απών.
Από μέσα υπάρχει ψευδοροφή με τα κλασικά 50χ50cm πλακίδια και από πάνω τους 8 εκατοστά πετροβάμβακας. Το αποτέλεσμα απογοητευτικό. Βράζεις το καλοκαίρι παγώνεις τον χειμώνα.
Η μόνωση έχει ουσία να γίνει από έξω και μόνον. Την να σου κάνει η μόνωση μέσα όταν η πλάκα παγώσει και μεταφέρει την θερμοκρασία στα δοκάρια και στην τοιχοποιία . Χώρια που θα έχεις υγροποίηση του αέρα στο ψυχρότερο σημείο άρα εμφάνιση μούχλας.

Όλες αυτές οι λύσεις DIY ή γρήγορης εφαρμογής έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αν προσπαθήσεις να βιδώσεις μόνωση στο ταβάνι θα έχεις σίγουρο πρόβλημα εισροής νερού σε λίγα χρόνια.

Το πρόβλημα που έχεις το έχω στο γραφείο. Πλάκα 13 εκατοστών που ήταν εκτεθειμένη για 45 χρόνια (γιαπί). Το 2007 ασταρώθηκε και κολλήθηκε από πάνω ασφαλτοπανο με αλουμίνιο(κουκιδωτό που ανέφεραν παραπάνω). Άντεξε για 12 χρόνια από το 2019 ξεκίνησα να καλύπτω με σφραγιστική μαστίχη μετά από κάθε βροχή. Το νερό έτρεχε από τις τρύπες που μπήκαν τα ουπα συγκράτησης της ψευδοροφής. Πέρυσι το Πάσχα έγινε απομάκρυνση όλων των αρμών αποκόλληση μερικώς του ασφαλτοπανου καθαρισμός και επανακόλληση του ασφαλτόπανου με φλόγιστρο. Αρμολόγηση ξανά με το γνωστό σαλάμι της durostic.
Εδώ αξίζει να αναφέρω ότι τα μαστόρια είχαν τοποθετήσει το ασφαλτοπανο λάθος ώστε η επικάλυψη των 20 εκατοστών γινόταν από κάτω και όχι από πάνω όπως όφειλαν. Οι κλίσεις στης στέγης σωστές αλλά είχαν αρνητικό αντίκτυπο. Μαστόρια του κ..λου. Επιβλέπων απών.
Από μέσα υπάρχει ψευδοροφή με τα κλασικά 50χ50cm πλακίδια και από πάνω τους 8 εκατοστά πετροβάμβακας. Το αποτέλεσμα απογοητευτικό. Βράζεις το καλοκαίρι παγώνεις τον χειμώνα.
Η μόνωση έχει ουσία να γίνει από έξω και μόνον. Την να σου κάνει η μόνωση μέσα όταν η πλάκα παγώσει και μεταφέρει την θερμοκρασία στα δοκάρια και στην τοιχοποιία . Χώρια που θα έχεις υγροποίηση του αέρα στο ψυχρότερο σημείο άρα εμφάνιση μούχλας.

Όλες αυτές οι λύσεις DIY ή γρήγορης εφαρμογής έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης.
Όπως ανέφερες έγιναν λάθη.

Ο κανόνας λέει box in a box
Δηλ ή όλη η μόνωση έξω από το κέλυφος ή όλη η μόνωση μέσα από το κέλυφος.
Αν δεν διατηρηθεί η συνέχεια της μόνωσης και γίνει μια μεικτή κατασκευή (συνδυασμός των 2 παραπάνω.) τότε δημιουργούνται ανεπιθύμητες θερμόγέφυρες που δημιουργούν όλα τα προαναφερθέντα προβλήματα.

Ο κανόνας αυτός ισχύει στην ηχομόνωση, υγρομονωση, θερμομόνωση κλπ.

οι διάφορες του κανόνα στη θερμομόνωση :
Αν η μόνωση είναι εσωτερικά τότε το σπίτι ζεσταίνεται γρήγορα αλλά κρυώνει γρήγορα όταν κλείνουμε τη θέρμανση.
Αν η μόνωση είναι εξωτερικά τότε το σπίτι ζεσταίνεται αργά λόγω της θερμόχωρητικοτητας των δομικών στοιχείων που μέχρι να αποκτήσουν την επιθυμητή θερμοκρασία περνάει χρόνος, βέβαια όταν κλείσεις τη θέρμανση, αυτά αποδίδουν στο χώρο την θερμότητα που «απορρόφησαν» (θεωρητικά) στον ίδιο χρόνο.

Και οι δυο λύσεις είναι σωστές εφόσον γίνουν σωστά.
Το ποια θα επιλέγει είναι θέμα χρήσης, (κατοικία ή επαγγελματικός χώρος), το γεωγραφική πλάτος (Φινλανδία ή Αίγυπτος), το είδος του καυσίμου (πετρέλαιο, αέριο, ξύλο, ήλιος, γεωθερμία), το οικονομικό, και οι προσωπικές επιθυμίες (γιατί έτσι :gotcha: ).

Εγω προτιμώ την εσωτερική θερμομόνωση για πολλούς και τεκμηριωμένους λόγους που βαριέμαι να γράφω.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Συμφωνω με το box in a box αλλά αυτό σημαίνει μονωση στο δωμάτιο όπως στην Βρετανία, δηλαδή γυψοσανίδα σε όλο το δωμάτιο και αυτό δεν γίνεται πρωτίστως λόγω των μικρών διαστάσεων των ελληνικών τυπικών δωματίων, οι υπόλοιποι λόγοι είναι ήσσονος σημασίας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του νηματοθέτη η εξωτερική επέμβαση θεωρώ είναι μονόδρομος.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καλησπέρα

Στο δώμα της οικίας μου έγιναν τα παρακάτω πριν από 8 έτη:

Καθαρισμός.
Fibran θερμομονωτικό.
Περλομπετον για ρυσεις.
Στεγανωτικο esha.
Ασφαλτοπανο esha με ψηφίδα -10oC.

Η κατάσταση είναι όπως στις φωτό. Τι προτείνετε για συντήρηση;
 

Attachments


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Καλησπέρα

Στο δώμα της οικίας μου έγιναν τα παρακάτω πριν από 8 έτη:

Καθαρισμός.
Fibran θερμομονωτικό.
Περλομπετον για ρυσεις.
Στεγανωτικο esha.
Ασφαλτοπανο esha με ψηφίδα -10oC.

Η κατάσταση είναι όπως στις φωτό. Τι προτείνετε για συντήρηση;
φλόγιστρο και με μικρό μυστρί ζεσταίνεις τις (μαύρες) ενώσεις να μαλακώσει η πίσσα και με το μυςτρακι τις κάνεις ένα refresh (δεν βρίσκω άλλη λέξη).
το ασφαλτόπανο πονάει στις ενώσεις που με τον καιρό ίσως ξεκολλήσουν και μπει το νερό.
το ίδιο το ασφαλτόπανο, αν είναι καλής ποιότητας, αντέχει 20 χρόνια. Συντήρηση περιοδική θέλουν μόνο οι ενώσεις. Πρακτικά δεν θέλει ούτε ένα μεροκάματο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Σ' ένα κεκλιμένο σκέπαστρο όπου αντικατέστησα τα κεραμίδια πριν 7 χρόνια με ασφαλτόπανο, τους έβαλα να κάνουν 30 εκατοστά υπερκάλυψη (overlap) και να τη στουμπώσουν όλη με hi-end πίσσα. Απ' έξω δε φαίνεται πουθενά μαύρο. 😍
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Σ' ένα κεκλιμένο σκέπαστρο όπου αντικατέστησα τα κεραμίδια πριν 7 χρόνια με ασφαλτόπανο, τους έβαλα να κάνουν 30 εκατοστά υπερκάλυψη (overlap) και να τη στουμπώσουν όλη με hi-end πίσσα. Απ' έξω δε φαίνεται πουθενά μαύρο. 😍
Μόνο εσυ θα το έκανες αυτό :roflmao:
Σ' ένα κεκλιμένο σκέπαστρο όπου αντικατέστησα τα κεραμίδια πριν 7 χρόνια με ασφαλτόπανο, τους έβαλα να κάνουν 30 εκατοστά υπερκάλυψη (overlap) και να τη στουμπώσουν όλη με hi-end πίσσα. Απ' έξω δε φαίνεται πουθενά μαύρο. 😍
τα μαστόρια ακόμα θα το θυμούνται :cry:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Αυτά τα άσπρα τα πηχτά που τα απλώνουν σε ταράτσες, έχουν γίνει πολύ φόλες.
Ένας μάστορας που έφτιαχνε προσφάτως τη δικιά μου ταράτσα, μου είπε πως κυκλοφορούν φτηνά τέτοια γαλακτώματα σε λερόι κλπ τα οποία τα ξεπλένει η βροχή, διαλύονται.
Για να κάνουν δουλειά, θέλει τα επώνυμα, τα ακριβά, φτηνά δε τη βγάζεις, και για θερμομόνωση δε κάνουν τίποτα, αντε να ρίξουν 2 βαθμούς, κολοκύθια, εκεί που βράζεις θα βράζεις.
Και σε λίγα χρόνια, και τα ακριβά ρηγματωνουν, διαλύονται.

Άμα δε μπει φιμπραν να σταματήσει τη ζέστα, δουλειά δε γίνεται.

Πάντως έχω πρόσφατη εμπειρία από μόνωση στο χωριό, που έκανε αγνώριστο το σπίτι, χειμώνα καλοκαίρι. Έγιναν όλα, τοίχοι και ντουβάρια, εξωτερικά τα υλικά, εξαιρετικό αποτέλεσμα. Πόσο θα κρατήσει, ιδέαν δεν έχω, αλλά φτηνό δεν ήταν, καθόλου φτηνό.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
δυστυχώς παθαίνουν ζημιά,
άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
Ο σοβάς ομορφαίνει, δεν προστατεύει, προστασία παρέχει η σωστή βαφή με το σωστό χρώμα.
Αποσάθρωση, διάβρωση, ενανθράκωση οπλισμού, σεισμική καταπόνηση, λιμνάζοντα νερά σε ταράτσες και υπόγεια εγκαταλελειμμένων κτιρίων, που επιβαρύνουν περαιτέρω τα προβλήματα.
Το "σωστη βαφη με σωστο χρωμα" αναλυσε το λιγο παραπανω.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Περιπου ιδιο προβλημα με τον νηματοθετη ειχα κι εγω.
Μονοκατοικια απο το 1966. Περιπου 100 τ.μ με την μαρκιζα 120-130.

Κλισεις πανω οχι καλες. Δυο τρεις φορες που επιχειρησαν καποια μαστορια να καλυτερεψουν τις κλισεις τα σκατωσαν

Εχω ασφαλτοπανο. Κι εδω υπαρχουν ποιοτητες. Θελω να πιστευω οτι σ αυτο τα πηγα καλα (περιπου προ πενταετιας).

Το προηγουμενο καλοκαιρι εβαλα στην πλακα κατι σαν ελαστομερες (βασικα δεν ειναι ελαστομερες) σε χρωμα ασημι. Στον πατο του μικρου βαρελιου - τενεκε ηταν ενα πολυ πηχτο σε μεταλικο ασημι χρωμα. Το ανακατευεις με ανοδευτηρα. Περασα την πλακα τρια χερια (δυο μου προτειναν). Προφυλασει σε καποιο βαθμο το ασφαλτοπανο και ο βασικος λογος η εσωτερικη θερμοκρασια το καλοκαιρι.

Το αποτελεσμα? Αν το καλοκαιρι ανεβεις στην πλακα σε χτυπαει ενα μεγαλο κυμα θερμοτητας που ερχεται απο κατω προς τα πανω. Σιγουρα εχει διαφορά θερμοκρασιας εντος του σπιτιου. Ειμαι σιγουρος ομως, οτι θερμομονωση με φιμπραν εχει ακομα καλυτερο αποτελεσμα. Καποτε θα παω σ αυτη την λυση. Τωρα πρεπει καθε 2-3 χρονια να βαζω απ αυτο το υλικο. Το προτιμω απ τις αλλες λυσεις σαν μια καλη οικονομικη λυση. Το συγκεκριμενο προιον ειναι ιταλικο.
Σημειωτεον οτι Ελληνικη εταιρια που ασχολειται με τετοιου ειδους υλικα προτεινε το συγκεκριμενο προιον παρολο που και οι ιδιοι κανουν ειδικη κολα-μαστιχη για αντιστοιχες περιπτωσεις. Ομως για πανω σε ασφαλτοπανο προτειναν οτι αυτο εχει καλυτερη συνεργασια.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Το "σωστη βαφη με σωστο χρωμα" αναλυσε το λιγο παραπανω.
τι να αναλύσω ;
Περιμένεις από ένα φόρουμ να μάθεις την τέχνη του βαφεα ;

άντε να πω
Έστω ότι έχεις σωστά σοβαντισμένη επιφάνεια (και μη ρωτήσεις να αναλύσω πως γίνεται το σοβάτισμα !!!) δηλ λεία, καθαρή, χωρίς σαθρά κλπ
Περνάς με ρόλο οικ. ρητίνη αραιωμένημε νερό 50/50 ή ασταρι νεφτιού, αφού περάσουν 3-24 ώρες, επιλέγεις βιομηχανικό ακρυλικό τσιμέντόχρωμα με ελαστικές ή σιλικονουχες ιδιότητες , κανείς 3 χέρια ΚΑΙ αραιώνεις αυστηρά με νερό όσο λέει το εργοστάσιο. Εν ολίγοις, βάφεις με ....γιαούρτι όχι με ημιδιαφανές χρωμα. Τηρείς την σωστή χρονική απόσταση που προτείνει το εργοστάσιο ανάμεσα στα χέρια.
(αυτονόητα) με καινούριο ρολό, τα κοψίματα με πινέλο κλπ κλπ

Σα να προσπαθεί ο καστρουνης, ο ζαπαντης, ο Μπούτια, ο Εαρ, ο ντιμι ..... και .....και ...όποιος έχει την καλή διάθεση, να σας μάθουν καλιμπράρισμα και να ρυθμίσουν από απόσταση την δίκη σας εξειδικευμένη περίπτωση.

Καθε περίπτωση είναι μοναδική και θέλει τον εξειδικευμένο επιστήμονα ή τεχνίτη.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
τι να αναλύσω ;
Περιμένεις από ένα φόρουμ να μάθεις την τέχνη του βαφεα ;
Δεν ειναι κακο οταν γινονται συζητησεις να αποδεικνυουμε τα γραφομενα μας. Κι αυτο οχι για λογους εμπιστοσυνης, αλλα για να δινεται μια πιο σφαιρικη - κατατοπιστικη επεξεγηση στην συζητηση που ανοιγουμε. Ουτε φυσικα τεχνιτης γινεται καποιος διαβαζοντας μονο ενα θεωρητικο κειμενο.


Στα οικοδομικα εξειδικευμενος τεχνιτης - επιστημονας...που γραφεις, τι να πω. Πιασταυγο και κουρευτο. Μην τ ανοιξουμε αυτο το θεμα.

Οχι οτι βεβαια καποιοι δεν το κατεχουν το αθλημα, αλλα ειναι και τοσο πολλοι αυτοι που νομιζουν οτι το κατεχουν, ειναι στο χωρο, πληρωνονται και κανουν κακοτεχνιες. Και οταν αυτο επαναλαμβανεται ο εκαστοτε καλοθελητης που πληρωνει χανει την εμπιστοσυνη του και αυτονοητο ψαχνει τριτες λυσεις που φυσικα εμπεριεχουν και μεγαλυτερο ρισκο.

Αν ανοιξουμε ενα τετοιο νημα με κακοτεχνιες "ειδικων" θα σπασει ολα τα ταμεια :rofl:
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Δεν ειναι κακο οταν γινονται συζητησεις να αποδεικνυουμε τα γραφομενα μας. Κι αυτο οχι για λογους εμπιστοσυνης, αλλα για να δινεται μια πιο σφαιρικη - κατατοπιστικη επεξεγηση στην συζητηση που ανοιγουμε. Ουτε φυσικα τεχνιτης γινεται καποιος διαβαζοντας μονο ενα θεωρητικο κειμενο.


Στα οικοδομικα εξειδικευμενος τεχνιτης - επιστημονας...που γραφεις, τι να πω. Πιασταυγο και κουρευτο. Μην τ ανοιξουμε αυτο το θεμα.

Οχι οτι βεβαια καποιοι δεν το κατεχουν το αθλημα, αλλα ειναι και τοσο πολλοι αυτοι που νομιζουν οτι το κατεχουν, ειναι στο χωρο, πληρωνονται και κανουν κακοτεχνιες. Και οταν αυτο επαναλαμβανεται ο εκαστοτε καλοθελητης που πληρωνει χανει την εμπιστοσυνη του και αυτονοητο ψαχνει τριτες λυσεις που φυσικα εμπεριεχουν και μεγαλυτερο ρισκο.

Αν ανοιξουμε ενα τετοιο νημα με κακοτεχνιες "ειδικων" θα σπασει ολα τα ταμεια :rofl:
Ειπα
«Καθε περίπτωση είναι μοναδική και θέλει τον εξειδικευμένο επιστήμονα ή τεχνίτη.»

οι κακοτεχνίες οφείλονται στην αποφυγή των παραπάνω εξειδικευμένων επιστημόνων και εξειδικευμένων τεχνιτών συνήθως για οικονομικούς λόγους ή για τον «ξερολισμό» του Ελληναρά.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Οχι οτι βεβαια καποιοι δεν το κατεχουν το αθλημα, αλλα ειναι και τοσο πολλοι αυτοι που νομιζουν οτι το κατεχουν, ειναι στο χωρο, πληρωνονται και κανουν κακοτεχνιες.
Το ενδιαφέρον που βρίσκω σε τούτη την κουβέντα είναι ότι αρκετοί (και μάλιστα ορισμένοι με ύφος λίγο αφ' υψηλού) έχουν προτείνει συγκεκριμένες λύσεις, χωρίς όμως να ξέρουμε τι εκπαίδευση έχουν, τι επάγγελμα κάνουν, τι εμπειρία έχουν στο αντικείμενο, τίποτε, μόνο ένα nickname. Θα ξεκινούσε άραγε κανείς δουλειά DIY με βάση μια τέτοια πρόταση; Δεν αποκλείεται βέβαια οι προτάσεις τους να είναι σωστές, αλλά πώς το κρίνει αυτό ο αναγνώστης που δεν κατέχει το αντικείμενο;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Διαισθηση!
Ενταξει καποια γραπτα ξεχωριζουν οτι ειναι απ ανθρωπους της δουλειας.
Ωστοσο για ενα τετοιο θεμα (θερμομονωση - υγρομονωση) και μεταξυ ειδικων υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Το ενδιαφέρον που βρίσκω σε τούτη την κουβέντα είναι ότι αρκετοί (και μάλιστα ορισμένοι με ύφος λίγο αφ' υψηλού) έχουν προτείνει συγκεκριμένες λύσεις, χωρίς όμως να ξέρουμε τι εκπαίδευση έχουν, τι επάγγελμα κάνουν, τι εμπειρία έχουν στο αντικείμενο, τίποτε, μόνο ένα nickname. Θα ξεκινούσε άραγε κανείς δουλειά DIY με βάση μια τέτοια πρόταση; Δεν αποκλείεται βέβαια οι προτάσεις τους να είναι σωστές, αλλά πώς το κρίνει αυτό ο αναγνώστης που δεν κατέχει το αντικείμενο;
επειδη,
αφενός έχεις δίκιο,
αφετέρου ξέρω ότι δεν εννοείς εμένα διότι στο προφίλ μου λέω ποιος είμαι και με τι ασχολουμαι, αφετρίτου και εσύ δεν έχεις κάτι παραπάνω από το nickname σου. :whistling:

φιλικά και επαναλαμβάνω ότι έχεις δίκιο.

Υ. Γ.
μηπως αυτό πρέπει να είναι επιθυμητό ή συνιστώμενο, ώστε να ξέρουμε την ιδιότητα που πρεσβεύει κάθε μέλος.
Δεν ειν κακό, δεν ειν ντροπή.
Δεν ζήτω όνομα ή προσωπικά δεδομένα - μην παρεξηγηθώ
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
αφετρίτου και εσύ δεν έχεις κάτι παραπάνω από το nickname σου. :whistling:
Πράγματι, αλλά εγώ δεν έχω κάνει πρόταση στο θέμα.... Δεν το κατέχω, και απλά διαβάζω για να μάθω. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι αν σε ενδιαφέρει.
Διαισθηση!
Ενταξει καποια γραπτα ξεχωριζουν οτι ειναι απ ανθρωπους της δουλειας.
Πράγματι. Αλλά πρόσβαση στο ίντερνετ έχουν και τα τσακάλια επαγγελματίες, και οι μέτριοι....

Κι αν πας με τη διαίσθηση, παίζεις λίγο ζάρια....
 
Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Πράγματι, αλλά εγώ δεν έχω κάνει πρόταση στο θέμα.... Δεν το κατέχω, και απλά διαβάζω για να μάθω. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι αν σε ενδιαφέρει.


Πράγματι. Αλλά πρόσβαση στο ίντερνετ έχουν και τα τσακάλια επαγγελματίες, και οι μέτριοι....

Κι αν πας με τη διαίσθηση, παίζεις λίγο ζάρια....
:hi:
το εκτιμώ.

Πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε καλύτερες και πιο εμπεριστατωμένες τοποθετήσεις, όταν ξέρουμε με ποιον μιλάμε.
και εννοώ ότι αν μιλαω με κάποιον πχ μουσικό, για οικοδομικό θέμα, θα είμαι πιο επεξηγηματικός, με έναν συνάδελφο θα είμαι πιο λιτός και ακριβής γιατί ξέρω ότι με αντιλαμβάνεται, με ένα γιατρό .... θα μιλήσουν τα μάτια ..... αυτοί τα ξέρουν όλα :roflmao: :biggrin: :lol:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top