Στρώματα ύπνου

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ο κανόνας λέει αλλαγή του στρώματος κάθε 10 χρόνια,
ανεξαρτήτως κόστους και μάρκας.

Παρατηρώ οτι αυτή την περίοδο, αρκετά μαγαζιά,
εχουν 40-60% εκπτώση στα στρώματα.

έχει ψάξει κανεις αν αξίζει καποια μάρκα;
δεν με ενδιαφέρει το luxury αλλα ο καλύτερος ύπνος
να μην πονάει το σωμα μας όταν ξυπνάμε το πρωι.

ποιες μάρκες θεωρούνται καλές;
ποιες δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε;
ποιο ειναι (αν υπάρχει) το sweet spot στο value for money για ένα διπλό στρωμα 180 ή 200;
περίπου πόσο να υπολογίζω;
 


Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Και εγω tempur εχω, ειναι εξαιρετικό. Θα διαφωνήσω για τη ζέστη το καλοκαίρι. Εγω βέβαια, ετσι και αλλιως κοιμάμαι με air condition. Το χειμώνα ομως, σε ζεσταίνει αμεσως σε σημείο που δεν ανάβω air condition και ας ανοίγει για πολυ λιγο διάστημα καθημερινά η θέρμανση στη πολυκατοικία.
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Πολλαπλών ανεξάρτητων ελατηρίων (και τα 260/μ2 αρκούν) και μια στρώση 4-5 εκ latex από πάνω.
Ει δυνατον aloe vera στο κάλυμμα.

ΥΓ Να μην ακυρώνεται η τοπική ελαστικότητα του παραπάνω συστήματος με μια άκαμπτη στρώση (π.χ. κοκοφοίνικα).
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
ενα media strom που ειχα σκασει καμια 800αρα ευρω πριν 5-6 χρονια βγηκε εντελως μαπα
 




Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
δεν βρήκα τιμές online για τα tempur.
πόσο περίπου;
Μια συμβουλή: Εκτός από τη ζέστη (εγώ δεν μπορώ να κοιμάμαι με αιρκοντίσιον), αν θέλεις να γυρίσεις πλευρό το βράδυ πρέπει πρώτα να ξυπνήσεις γιατί το tempur έχει γίνει καλούπι. :)
Αν δεν σε ενοχλεί αυτό ΟΚ...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μια συμβουλή: Εκτός από τη ζέστη (εγώ δεν μπορώ να κοιμάμαι με αιρκοντίσιον), αν θέλεις να γυρίσεις πλευρό το βράδυ πρέπει πρώτα να ξυπνήσεις γιατί το tempur έχει γίνει καλούπι. :)
Αν δεν σε ενοχλεί αυτό ΟΚ...
εχουν 4 σειρές
ειναι όλες οι σειρές έτσι ομως;

το θεμα ειναι οτι δεν υπάρχει πουθενα τιμη και μάλλον ειναι εκτός budget.
αφου χρειάζεται άλλαγμα καθε 10 χρόνια, δεν έχει και πολύ νοημα ενα πολύ ακριβο στρώμα.
πόση διαφορά να έχει απο τα αλλα;
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ενδιαφέρων θέμα....πριν λίγες μέρες το συζητούσαμε σπίτι...ήρθε ο καιρός μας (10 χρόνια έγγαμου βίου πλεον κλεισμένα).....

Άρα μιλάμε για tempur ή πολλαπλών ανεξάρτητων ελατηρίων με έξτρα στρώση λάτεξ...

Και απο εταιρείες; media, elite, cocomat....;;;;;;;;;
[DOUBLEPOST=1485257247][/DOUBLEPOST]Μέχρι να το γράψω.,....πέσανε και άλλες απαντήσεις.....
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
απο όσο έψαξα πάντως, το sweet spot τιμής (τωρα που έχουν εκπτωση 40-50%) ειναι στα 700-800€, δηλαδή αρχικές τιμές 1400-1600€
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Δείτε και τα DIMSTEL.
100% Ελληνική εταιρεία (εννοώ ότι κατασκευάζει και τα ελατήρια) με μεγάλες εξαγωγές.
Εγώ τέτοια παίρνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μια συμβουλή: Εκτός από τη ζέστη (εγώ δεν μπορώ να κοιμάμαι με αιρκοντίσιον), αν θέλεις να γυρίσεις πλευρό το βράδυ πρέπει πρώτα να ξυπνήσεις γιατί το tempur έχει γίνει καλούπι. :)
Αν δεν σε ενοχλεί αυτό ΟΚ...
Τι μου θυμίζεις! Χαχαχαχαχα, όντως, τις πρώτες 2-3 μέρες ήταν "περίεργη εμπειρία" η αλλαγή πλευρού, είχε πολύ γέλιο..
Βεβαίως αυτό συνηθίζεται σε 2-3 μέρες κι έπειτα δε προκαλεί αίτιο ανησυχίας.

Δε ξέρω αν ζεσταίνει το στρώμα, νομίζω πως αερίζεται καλά, πως "αναπνέει" από τους πόρους που έχει.. Προσωπικά πάντως, χωρίς κλιματισμό δε θα μπορούσα να κοιμηθώ σε οποιοδήποτε στρώμα, καρέκλα, ξενοδοχείο κλπ , δε μπορώ τη ζέστη με τίποτα, λουζομαι στον ιδρώτα..:p

Τότε δεν είχε σε συνδυασμό με ελατήρια.
Tempur original.

Δώσε βάση στο υπόστρωμα, ότι στρώμα και να πάρεις. Όσο σημαντικό είναι το στρώμα, άλλο τόσο σημαντικό είναι και το υπόστρωμα.

Η σκληρότητα στα τυπικά στρώματα με ελατήρια, πάει αναλόγως σωματικού βάρους. Στρώματα memory foam σα το Tempur, δε διαφοροποιούνται αναλόγως σωματικού βάρους.

Τέλος, σημαντική παράμετρος (για όσους βαριουνται), το Tempur δε θέλει γύρισμα από την άλλη κάθε μήνα. Βασικά έχει μία άνω και μία κάτω επιφάνεια.. :p
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Επειδή κι εγω είμαι προς αναζητηση στρωματος, (εχω και μια ευαισθησια με την μεση μου) κοιταζω το τελευταιο καιρο στρωματα ορθοπαιδικα και ανατομικα. Αλλα ενώ αρχικα σκεφτομουν τιμες γυρω στα 200-300 ευρω. Μαλλον τελικα πρεπει ν ανεβασω το μπατζετ. Ισως και να το διπλασιασω. Οποτε παρακολουθώ την συζητηση με ιδιαιτερο ενδιαφερον. Δυο εταιριες που κοιταζa είναι οι Candia και η Dunlopillo.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
529
Εδώ έχει κι άλλες πληροφορίες απο το παρελθόν.

Πολλές και αξιόλογες οι επιλογές στις περισσότερες ελληνικές εταιρίες.
Ένας οικονομικός και σχετικά ασφαλής τρόπος για να δεις αν σου ταιριάζει συνθετικό η φυσικό υλικό για το στρώμα σου (ως προς το θέμα της ζέστης) είναι να αγοράσεις ένα μαξιλάρι απο το ίδιο υλικό. Εγώ για παράδειγμα δε συμπαθώ τα memory κτλ, με ζεσταίνουν κι έτσι κατέληξα σε latex.
Πριν 5 χρονιά περίπου πήρα ideal strom. Δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής. Αν και απ οτι κατάλαβα απο την έρευνα που είχα κάνει τότε, για να πάρεις ένα διπλό (στρώμα μόνο) της προκοπής πάνω απο 160*200 το χιλιάρικο ήταν λίγο.
Θα συμφωνήσω με τον ear οτι η βάση παίζει σημαντικό ρόλο και το διαπίστωσα σε μια μετακόμιση που κοιμήθηκα για ένα βράδυ με το στρώμα στο πάτωμα γιατί είχα πακετάρει τη βάση.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Επειδή κι εγω είμαι προς αναζητηση στρωματος, (εχω και μια ευαισθησια με την μεση μου) κοιταζω το τελευταιο καιρο στρωματα ορθοπαιδικα και ανατομικα. Αλλα ενώ αρχικα σκεφτομουν τιμες γυρω στα 200-300 ευρω. Μαλλον τελικα πρεπει ν ανεβασω το μπατζετ. Ισως και να το διπλασιασω. Οποτε παρακολουθώ την συζητηση με ιδιαιτερο ενδιαφερον. Δυο εταιριες που κοιταζa είναι οι Candia και η Dunlopillo.
Aν θυμάμαι καλά το φτηνότερο dunlopillo έχει 2.500Ε.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Κατα τη γνωμη μου τα στρωματα απο φυσικο λατεξ (καουτσουκ), αποτελουν την καλυτερη επιλογη.
Πολυ καλη ελαστικοτητα, ομοιομορφη, φυσικο υποαλλεργικο υλικο, διατρητο αεριζομενο.
Παροτι χρησιμοποιω Cocomat για πανω απο 15 χρονια, τα Dunlopillo δινουν περισσοτερες επιλογες και συνδυασμους σκληροτητας και υλικων, ωστε να βρεις ακριβως αυτο που θες. Το κοστος βεβαια ειναι αυξημενο και αν θες να ζησει το στρωμα πανω απο δεκα χρονια, θα πρεπει να το προσεχεις απο υγρα και απευθειας εκθεση στον ηλιο.

Τα memory foam αρεσουν σε πολυ κοσμο και πραγματι ειναι εξαιρετικο υλικο, αλλα εγω δεν τα αντεχω με τιποτα. Η ζεστη που αναφερεται απο πολλους, μαλλον δεν ειναι απο το ιδιο το υλικο, αλλα απο το οτι το στρωμα ουσιαστικα τυλιγεται γυρω σου μετα απο λιγο, με αποτελεσμα να ερχεται σε επαφη με το σωμα σου σε πολυ μεγαλυτερη επιφανεια, αυξανοντας την αισθηση της ζεστης. Αλλα και αυτη η λακουβα που δημιουργειται, μου δινει μια αφυσικη αισθηση και δε βολευει αν κοιμασαι μπρουμυτα για παραδειγμα.

Τωρα, τα ελατηρια ειναι μια οικονομικη εναλλακτικη των παραπανω, ή απευθυνεται σε αυτους που δεν θελουν να αλλαξουν συνηθειες, ουτε για κατι σαφως καλυτερο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top