Στρώματα ύπνου


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολους,

ειμαι σε φαση που ψαχνω για στρωμα και επεσα εδω... 8ελω να παρω το Ατλας της κοκοματ και 8αλασα ανωστρωμα, μπορει καποιος που εχει εμπειριεα με αυτα να με συμβουλεψει? ευχαριστω :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Καλησπερα σε ολους,

ειμαι σε φαση που ψαχνω για στρωμα και επεσα εδω... 8ελω να παρω το Ατλας της κοκοματ και 8αλασα ανωστρωμα, μπορει καποιος που εχει εμπειριεα με αυτα να με συμβουλεψει? ευχαριστω :)


ΑΑΑΑ έχουμε πάρα πολλούς μεσόκοπους γεροπαράξενους με τον ύπνο...
κάνε λίγη υπομονή και θα εξυπηρετηθείς.... :D


καλωσόρισες:)
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι και γω σε αναζήτηση στρώματος. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα (διπλό 160 Χ 200):
1. Tempur Contour Supreme (ο υπάλληλος διατείνεται ότι είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί)
2. Sealy Hybrid DIVINE
3. Candia Onar Collection VIVE
4. Media Strom Optimum SILVER III
Επειδή είναι πολλά τα λεφτά για μια τέτοια επένδυση, γνωρίζει κάποιος κάτι για τα παραπάνω, ώστε να μπορέσω να κάνω μια όσο το δυνατό καλύετρη επιλογή;
Ευχαριστώ!!!
 


Μηνύματα
160
Reaction score
31
καλησπερα ....κοιταζω και εγω για στρωμα και μετα απο μια μικρη ερευνα ειδα οτι τα istikbal εχουν πολυ καλες τιμες και πολυ καλη ποιοτητα , οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας βοηθησει.....
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Ευχαριστώ αλλά έχω κατασταλλάξει σε αυτά και απλά ρωτώ την εμπειρία κάποιου για τα συγκεκριμένα!
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
το onar το αγόρασα μετά από παρότρυνση μέλους εδώ μέσα και εννοείται κατόπιν ιδίας δοκιμής το 2011...Απόλυτα ευχαριστημένος, στα 4 χρόνια τους φώναξα γιατί νομίζω είχε βουλιάξει ελάχιστα...ήρθαν το πρωί το πήραν και το έφεραν πίσω το απόγευμα, πλήρως ανανεωμένο και updated, με τα νέα υλικά που πλέον παραγόταν , σε άριστη κατάσταση και χωρίς κανένα κόστος...Πλησιάζω το τέλος της εγγύησης ( 10 χρόνια) και νομίζω πάλι σε candia θα κοίταζα!
 

Μηνύματα
2
Reaction score
19
IMG_1961.jpg
IMG_1962.jpg
Καλημέρα παιδιὰ, πρῶτο μου πόστ έδῶ γιατὶ θέλω νᾶ εύχαριστήσω ποὺ μέ γλυτώσατε ἀπὸ τὰ cocomat στρώματα, ποὺ τὰ ζαχάρωνα. Ἄν δέν είχα διαβάση ὅ,τι τὸ διπλὸ μὲ δύο μονὰ ποὺ φτιἀχνουν ἔχει κενὸ στὴ μέση θὰ τήν εἴχα πατήση ... Τὸ᾽ψαξα πολὺ μὲ τὰ στρώματα καὶ προτιμῶ νὰ μήν ἔχη ἐλατήρια.Τελικὰ πῆρα ἕνα dunlopillo fine grey καὶ κοιμᾶμαι 1 ὥρα λιγότερο ἀπὸ ὅ,τι μὲ τὸ προηγούμενο στρῶμα ἀφροῦ ποὺ εἴχα! Ἀπίστευτη αἴσθηση! Ἔχω βάρος 86 κιλὰ, ὕψος 1,80. Κόστος στρώματος 1240€, ἔτσουξε βέβαια, ἀλλὰ κάθισα καὶ σκέφτηκα, πόσα λεφτὰ δίνουμε λίγα λίγα σὲ πρόσκαιρα πράγματα καὶ κατέληξα πὼς ὁ καλὸς ὕπνος εἶναι πολὺ σημαντικὴ ὑπόθεση. Κάτι ποὺ θέλει προσοχὴ στὰ ἀφροῦ/λάτεξ στρώματα εἶναι τὸ πλαίσο τοῦ κρεββατιοῦ νά῎χη τάβλες μὲ 1,5- 2,5 ἑκατοστὰ τὸ πολὺ άπόσταση ἡ μία μὲ τήν ἄλλη, ΧΩΡΙΣ μεσαία δοκὸ, γιατὶ αύτὴ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙ τὰ στρώματα σταδιακὰ καὶ νὰ μποροῦν νὰ ἀερίζονται ἀπὸ κάτω. Ἡ ὑγρασία εἶναι ὁ έχθρός ὅλων τῶν στρωμάτων. Τὸ πλαίσιο κατὰ τή γνώμη μου μπορεῖ νὰ καλυφθῆ φθηνὰ μὲ φύλλα κοντραπλακὲ πάχους18 χιλιοστῶν, ἤ πλαίσιο μὲ 17-18 λάτες, ὄχι λιγότερες. Τὸ τέλειο πλαίσιο γιὰ μένα εἶναι τὸ ROYAL TOP, με άκαμπτες πῆχες ἀπό ξύλο εὐκαλύπτου ἐπενδυμένες μὲ φύλλο φυσικοῦ φελλοῦ, μὲ κενά 15mm γιὰ τὸν ἀερισμό τοῦ στρώματος. https://www.diyeshop.gr/έπιπλα/μηχανισμοί-κρεββατιών/

Τὸ προηγούμενο πλαίσιο ποὺ εἴχα, διαβρώθηκε καὶ σκούριασε στὸ σημεῖο ποὺ ἀκούμπαγε ἡ μεσαἰα δοκός τοῦ πλαισίου, καὶ παραμόρφωσε τὸ στρῶμα ἀφροῦ, λόγω ἄνισης καταπονήσεως καὶ συσωρευμένης ὑγρασίας, μὲ ἀποτέλεσμα νὰ ἀρχίση νὰ βουλιάζη στὴν μέση. Αὐτὸ ὑποπτεὺομαι ὅ.τι μπορεῖ νὰ συμβῆ σὲ ὅλα τὰ στρώματα. Ἐπιπλέον τὸ παλιὸ μου πλαίσιο εἴχε 11 λάτες, κάτι ποὺ ἐπιτάχυνε τήν γήρανση τοῦ στρώματος λόγω άνομοιόμορφης κατανομῆς βάρους. Μεγάλη προσοχὴ λοιπὸν στὸ σχέδιο τοῦ πλαισίου (᾽ἄν ἔχει μεταλλικὴ δοκὸ στὴ μέση νὰ εἶναι σκεπασμένη μέ ξύλα, νὰ μήν ἀκουμπάει στὸ στρῶμα) καὶ στὴν ἀποφυγὴ ὑγρασίας στὸ κρεββάτι. Ἐλεὐθερος χῶρος κάτω ἀπὸ τὸ στρῶμα, μικρὰ διάκενα στίς τάβλες, ἀδιάβροχο κάλυμμα στρώματος, άερισμός ἤ ἀφυγραντήρας ἤ ήλεκτρικὴ κουβέρτα κατὰ διαστήματα, περιστροφὴ ἀνὰ ἐξάμηνο καὶ ὄχι ὑγρασία στὸ χῶρο τῆς κρεββατοκάμαρας. Πιστεύω ὅ,τι ἑνα στρῶμα χωρίς ἐλατήρια, ἀπαλλαγμένο ὑγρασίας καὶ τοποθετημένο σωστὰ, κάλλιστα τήν βγάζει 10-15 χρόνια.
 


skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Kατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι Media Strom Optimum SILVER III
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Wow!!! :o
Πολυτονικό!!!
Και πρόσεξε: κατάληξη "η" στην υποτακτική. Πρέπει ο χρόνος να έχει σταματήσει γύρω στο 1970-1975. Το "η" καταργήθηκε αρκετά πριν την έλευση του μονοτονικού.

καὶ προτιμῶ νὰ μήν ἔχη ἐλατήρια.
Δυστυχώς δεν αποφύγαμε το:

Αὐτὸ ὑποπτεὺομαι ὅ.τι μπορεῖ νὰ συμβῆ σὲ ὅλα τὰ στρώματα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
ή απλά app πολυτονικού πληκτρολογίου :D
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Το BED & BATH βάζει συχνά σε προσφορές αμερικάνικα στρώματα σε καλές τιμές
 


Μηνύματα
2
Reaction score
19
Και πρόσεξε: κατάληξη "η" στην υποτακτική. Πρέπει ο χρόνος να έχει σταματήσει γύρω στο 1970-1975. Το "η" καταργήθηκε αρκετά πριν την έλευση του μονοτονικού.




Δυστυχώς δεν αποφύγαμε το:

Στὴν ἱστορικὴ μας ὀρθογραφία τὸ β' καὶ γ' πρόσωπο τοῦ ἑνικοῦ τῆς ὑποτακτικῆς, δηλ. ὅταν τοῦ κλινομένου μέρους τοῦ ρήματος προηγεῖται νά, θά, ὅταν, ἵνα γράφεται μέ ἤτα γιατὶ ὑπακούει σὲ φωνολογικοὺς νόμους, ποὺ καταργήθηκε ἡ διδασκαλία τους στήν γραμματικὴ ἀναθεώρηση τοῦ 1976, ἀλλὰ χρησιμοποιοῦνται στήν ἐκφώνηση τοῦ λόγου ἔτσι καὶ ἀλλοιῶς. Τὸ ἴδιο συμβαίνει καὶ μέ τήν βαρεία, τήν ὀξεία καὶ τήν ὀξυβαρεία (περισπωμένη). Τὸ ἤτα σάν γράμμα εἶναι ἡ ἔνωση ψιλῆς καὶ δασείας καὶ ἐμπλέκεται στὴν ἐκφορὰ τοῦ λόγου ποικιλοτρόπως. Δυστυχῶς, ὅταν πῆγα νὰ ἀφαιρέσω τὸ ἀναφορικὸ κόμμα στὸ ῾ὅ,τι῾ καὶ νὰ διορθώσω τήν περισπωμένη στὸ σύνδεσμο ῾νὰ῾ στήν ἀρχὴ τοῦ κειμένου, τὸ σύστημα ἀρνήθηκε τὴν διόρθωση, παρότι εἴχε περάσει μόλις ἑνα λεπτὸ ἀπὸ τὴν ἀνάρτηση. Χρησιμοποιῶ ἐπίσης ὀξεία καὶ βαρεία ὅπως βλέπεις, παρότι ἡ βαρεία καταργήθηκε τὴν δεκαετία τοῦ 50, χωρίς ὅμως νὰ φτὰνω στὸ σημεῖο νὰ γράφω δασυνόμενα ρὸ καὶ ὑπογεγραμμένες σὲ φωνήεντα. Δέν ὑπάρχει τρόπος νὰ προφέρη κάποιος ἕνα ἄρθρο, γιὰ παράδειγμα ῾τὸ῾ καὶ νὰ τονίση τὴν φωνὴ του μέ ὀξὺ τόνο, ὁπότε τὸ γράφω μὲ βαρεία.


Κατὰ τήν γνώμη μου, γιὰ αύτὸ δέν ἔχουμε πιὰ μεγάλους ἠθοποιούς, δέν διδάσκονται πλέον ποῦ καὶ πῶς νὰ τονίσουν τίς λέξεις ποὺ ἐκφέρουν, ὥστε νὰ άποδώσουν μελωδικὸ συναίσθημα καὶ ἐσωτερικὸ ρυθμό. Ὅταν ξεκίνησε τὸ μονοτονικό, θέλησα νὰ γίνω πιὸ ῾προοδευτικὸς῾ κι ἄρχισα νὰ γράφω στὸ ἀτονικό. Περάσαν κάποια χρόνια, ὅπου βρέθηκα νὰ κάνω ἀπίστευτα όρθογραφικὰ λάθη καὶ νὰ ξεχνάω λέξεις. Τρόμαξα κι ἐπέστρεψα στὸ πολυτονικό.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
χωρίς ὅμως νὰ φτὰνω στὸ σημεῖο νὰ γράφω δασυνόμενα ρὸ καὶ ὑπογεγραμμένες σὲ φωνήεντα.
Πιστεύω πως η υπογεγραμμένη κάτω από το "ω" είναι απαραίτητη, δίχως αυτή χάνεται και το σεξουαλικό υπονοούμενο....

Κατὰ τήν γνώμη μου, γιὰ αύτὸ δέν ἔχουμε πιὰ μεγάλους ἠθοποιούς, δέν διδάσκονται πλέον ποῦ καὶ πῶς νὰ τονίσουν τίς λέξεις ποὺ ἐκφέρουν, ὥστε νὰ άποδώσουν μελωδικὸ συναίσθημα καὶ ἐσωτερικὸ ρυθμό.
Αμ οι πολιτικοί μας, που από τότε λένε ολοένα και πιο κακόφωνες λαλακίες;; Νομίζω πως το βρήκες φίλτατε....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Νομίζω πως αυτός ο πολιτισμός της γλώσσας μας, πλέον έχει πεθάνει, τον σκότωσαν δηλαδή.

Ίσως καλά τον κάνανε, ίσως κι όχι, δεν είμαι σε θέση να κρίνω τέτοια ζητήματα, αλλά επειδή αρκετοί από εμάς (λόγω ηλικίας) το έχουμε ζήσει το πολυτονικό, ξυπνούν αναμνήσεις όταν πλέον σπανίως το συναντάμε, τόσα χρόνια που πέρασαν από κατάργησής του.

Τα νέα παιδιά ούτε το γνώρισαν κι ούτε θα το γνωρίσουν, μηδέν. Κρίμα; Δε ξέρω. Ίσως κρίμα. Αισθάνομαι τρόπον τινά "πλεονεκτικά" συγκρινόμενος με τα νέα παιδιά, διότι το γνώρισα και το αναγνωρίζω...

Στρώματα. Όπως στρώσεις, έτσι θα κοιμηθείς. ;)
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Prime Pocket Εντός Προσφοράς | -70% >:( Εντός 10ημέρου Προσφορών‎
-
Στρώμα Prime Pocket 3 Ζωνών
10ήμερο Προσφορών Απριλίου 2019 έως -70% (1/4 έως 10/4)
-
€480,00–€700,00 τώρα €130,00–€199,99 (με ΦΠΑ 24%) τηλ. - 2310 588-088

  • Pocket ελατήρια (270τμχ / τ.μ)
  • 3 Ζώνες στήριξης (3ZPSS)
  • 27cm ύψος
  • Αμερικάνικων Προδιαγραφών
  • Ανατομικό
  • 25mm DURO Foam Plus+
  • 25mm Super Comfort Foam
  • Αντιμικροβιακό ύφασμα Aloe Vera
  • Σκληρότητα
    60%
  • 3D περιμετρική φάσα εξαερισμού
  • 10 χρόνια εγγύηση
  • Χειροποίητο
  • Ελληνικής Κατασκευής
  • Πιστοποιητικό ISO 9001:2008
  • Πιστοποιητικό OEKO-TEX® Standard 100
Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται ο νόμιμος ΦΠΑ 24%.

Δωρεάν Αποστολή

Δωρεάν Αντικαταβολή

Έως 36 Άτοκες Δόσεις

Κερδίστε -3% με Τραπεζική Κατάθεση

https://www.afronline.gr/

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top