Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Ουτε ιδια είναι , ουτε καλύτερη.
Κανενας προβολεας δεν μπορει να πιασει την ποιότητα εικονας πχ μιας plasma HDTV.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Νομίζω πως το γραφω παραπανω πως δοκιμάσαμε σε διάφορα σημεία απο +2 - +4 . Πιο πάνω δημιουργούσε είδωλο.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

νομιζω ο νικος εννοει την δευτερα που ειχε παει και αυτος.νικο στο 0 τον ειχαν την δευτερα νομιζω(ειμαι σχεδον σιγουρος).
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

1)Καποια από αυτά που εγραψες δεν τα εγραψα για να μην φανω κακος , αλλα αφου σε σενα αρεσει να εισαι κακος…. τοτε όλα καλα..:happy_6:
<o:p> </o:p><o:p></o:p>
Με αυτης της ποιότητας μαύρου δεν γινετε να μιλάμε για καλύτερο contrast.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Δεν ειμαι κακος... ουτε εγινα κακος... ας αφησουμε πια αυτη την καραμελα για τον energy και τα projector test... την αποψη μου λεω και παντα την δικαιολογω...

Τωρα για το κοντραστ... ολοι λενε το αντιθετο... οτι ο sanyo εσκiσε τον epson...!
Ας μας δωσουν τα νουμερα του μαυρου και του ασπρου να κανουμε την πραξη και των δυο να βρουμε τελικως το contrast γιατι εγω δε πιστευω οτι ξεκινοντας το μαυρο τοσο ψηλα, μπορεις να εχεις κοντραστ πανω απο 1000:1... (για να μην πω 800:1 και με πεις παλι κακο)
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Δυστυχώς, η εικόνα ξεγελάει πολύ εύκολα το απαίδευτο μάτι...

Μπορείτε να μου πείτε ποια από τις παρακάτω έχει καλύτερο μαύρο;

Για να μην παιδεύεστε, σας λέω η δεύτερη. Όσο και αν φαίνεται απίστευτο, η δεύτερη είναι below black. Το γκρι της είναι digital 15, ενώ της πρώτης digital 16. Η πρώτη, όμως, είναι αυτή που όλοι θα έλεγαν ότι έχει καλύτερο μαύρο. Το όργανο όμως θα μετρήσει φωτεινότητα, για να βγάλει CR. Το ίδιο κάνει και το μάτι.

Αφήστε λοιπόν κατά μέρος τις μετρήσεις και τα αποδεικτικά στοιχεία και δεχτείτε πως κάποιοι άνθρωποι γνωρίζουν κάποια θέματα καλύτερα από σας.
 

Attachments


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Στο συγκριτικο που το ειχατε το sharpness στον sanyo?
Στη θέση Default του κατασκευαστή, στο μηδέν.
Εχει κλίμακα αρνητική και θετική με το μηδέν στο κέντρο.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Αφήστε λοιπόν κατά μέρος τις μετρήσεις και τα αποδεικτικά στοιχεία και δεχτείτε πως κάποιοι άνθρωποι γνωρίζουν κάποια θέματα καλύτερα από σας.
<o:p> </o:p>
Γραφω τελευταία φορα σε αυτό το τοπικ καθως αντιλαμβάνομαι πως πρεπει να αφήσω την θεση μου σε κάποιους που γνωρίζουν καποια πραγματα καλύτερα από εμενα η από κάποιους άλλους ( σωστο μου φαίνεται)
Χαζομάρα εκανα που πουλησα το Epson 600 . Το μαύρο του ηταν καλύτερο από ολους του dlp του κόσμου αλλα δεν το ειχα μετρήσει απλως το ειχα δει με τα ματια μου.
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Που παω ο καραμήτρος με τοσο καταρράχτη….:pc:<o:p></o:p>
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Με αρκετη καθυστερηση,για να κατσουν λιγο αυτα που ειδαμε,ας γραψω κ`εγω τις εντυπωσεις μου.


Πρωτον και το βασικοτερο της βραδιας,ο χωρος.
Ειχα μεγαλη περιεργεια για το καινουργιο χωρο που εφτιαξαν τα παιδια.
Οι φωτογραφιες απο την τουαλετα που ειχε τραβηξει ο Ανδρεας δεν με καλυπταν! Λοιπον...

Συγχαρητηρια Βαγγελη και Ανδρεα,εχετε κανει καταπληκτικη δουλεια.:cool_4:
Πολλοι χωροι για dedicated θεασεις και κρισεις,πολλοι και εξυπνοι αυτοματισμοι,καταπληκτικα μηχανηματα.Οτι και να πω ειναι λιγο.
Το μερακι,οι γνωσεις και η σοβαρη επενδυση χρηματων φαινονται και στις μικροτερες λεπτομερειες.Για αλλη μια φορα μπραβο σας.

Δευτερον,ως προς το τεστ των προβολεων θα ξεκινησω με αυτο που εγραψε και ο Ανδρεας.
Δεν υπαρχει τελειος προβολεας και δεν υπαρχει κακος προβολεας.
Οποιο προβολεα και να αγορασεις σημερα η εικονα που θα παρεις θα ειναι αξιοπρεπης.Τα τερατα του παρελθοντος εχουν εκλειψει.
Αφου εχουμε ξεκαθαρισει αυτο μπορουμε να κρινουμε την εικονα των προβολεων στις λεπτομερειες και στις αυξημενες απαιτησεις που εχουμε ως χομπιστες.

Οι δυο LCD παιζανε παρομοια.Σε αλλα σημεια υπερτερουσε ο ενας,σε αλλα ο αλλος.Η βασικη τους διαφορα ειναι το καλυτερο μαυρο του epson και το περισσοτερο φως του sanyo.
Προσωπικα μου αρεσει το φως αλλα το μαυρο του sanyo δεν "τρωγεται" ειναι πολυ φωτεινο και μπλεδιζει.Αυτο φανηκε πολυ εντονα οταν βαλαμε το Van Helsing απο DvD.Ο epson επαιζε καταπληκτικα,ο sanyo δεν βλεποταν.Εδω πρεπει βεβαια να σημειωσω οτι ολοι οι προβολεις παιζανε με τη λαμπα στο High και την ιριδα στο auto.Ο sanyo βελτιωνεται πολυ στα σκοτεινα αν κατεβασεις τη λαμπα στο low και βαλεις την ιριδα στο fixed και επιπλεον τη κλεισεις τερμα.Βεβαια ετσι τα φωτεινα πανε περιπατο.
Ο Benq ειχε ενα τυπικα καλο DLP μαυρο.Αξιοπρεπες και το πιο σημαντικο χωρις να χρειαζεται να τον κανεις καντηλακι για το πετυχεις.
Αυτο βεβαια ειχε αντικτυπο και στο ansi contrast.Η διαχειριση φωτος απο τους DLP ειναι σε τελειως αλλη κλαση.Ο Benq ειχε "γυαλαδα".
Σε συγκριση η εικονα των LCD ηταν σε γενικες γραμμες flat.Για να ειμαι ομως δικαιος πρεπει να σημειωθει οτι οι LCD εχουν βελτιωθει παρα πολυ.Στα φωτεινα πλανα ο sanyo εβλεπε με αξιοπρεπεια τον Benq.

Χρωματικα κανεις δεν επαιζε σωστα.Θελει πολυ δουλεια να φερεις ενα μηχανημα να παιζει χρωματικα οπως πρεπει.
Προσωπικα δεν αντεχω την κοκκινιλα.Οι δυο LCD κοκκινιζαν εντονα και ο Benq πρασινιζε,αλλα η πρασινιλα του Benq δεν μ`ενοχλουσε.Σιγουρα με αρκετη δουλεια και υπομονη ολοι ερχονται.Τα ρυθμιστικα τους ειναι πληρη και εκτεταμενα.Ειδικα ο Benq με τη unishape λαμπα μπορει να κανει "παπαδες".Εχεις τη δυνατοτητα απο το κρυφο menu να πειραξεις και να μεταβαλεις τη συμπεριφορα του unishape.Υπαρχει και editor για το pc να φορτωσεις δικο σου προφιλ λειτουργιας.Θεωρω μεγαλο ατου του Benq τη τοποθετηση λαμπας με τεχνολογια unishape.
http://www.osram.com/osram_com/Tools_&_Services/Downloads/UNISHAPE/what_is_UNISHAPE_p/index.html

Ανομοιομορφιες ειχαν ολοι.Οι LCD χρωματος και ο DLP φωτεινοτητας.
Η ανομοιομορφια φωτεινοτητας γνωμη μου ειναι οτι σε θεαση ταινιας δεν ειναι ορατη,αντιθετα με την ανομοιομορφια χρωματος.Λεγοντας αυτο δεν εννοω οτι καλη ειναι η οποιασδηποτε μορφης ανομοιομορφια αλλα..."το μη χειρων βελτιστο".

Σαν τελικη παρατηρηση θα γραψω για την ευκρινεια των προβολεων.
Ο Benq ηταν κρυσταλο,πεντακαθαρος.Εβλεπες ολες τις λεπτομερειες της εικονας.Οι δυο LCD ηταν θολοι.Μονο αν ανεβασεις το sharpness βελτιωνονται τα πραγματα,αλλα η εικονα αποκταει ειδωλο.Προσωπικα ειμαι τελειως κατα του sharpness.Δεν το αντεχω καθολου,μ`ενοχλει.
Ενας προβολεας ή ειναι "καθαρος" ή δεν ειναι.

Βαση των παραπανω εκει που καταληγω ειναι οτι αν δεν εχεις προβλημα με το rainbow και επισης δεν εχεις προβλημα με το χωρο,η καλυτερη αγορα απο τους τρεις αυτους προβολεις ειναι ο Benq.



Τελος θελω να ευχαριστησω τους φιλους στην αθηνα που κανανε τα παντα για να μας εξυπηρετησουν.Δεν μας αφησαν μια στιγμη να ταλαιπωρηθουμε.
Ειδικα ο Παναγιωτης ξεσκιστηκε να μας εξυπηρετησει (Ψηλε εισαι αστερι)
Η καθοδος μας αυτη ηταν απο τις καλυτερες που εχω κανει.
Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας.

.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις Ανδρέα...

Έδειξα ότι ένα μπλεδίζον γκρι (R:0,G:16,B:32) δεν μας δίνει απαραίτητα λόγο αντίθεσης 800:1, ή ότι ένα ισορροπημένο γκρι (R:16,G:16,B:16) δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για μεγάλους λόγους αντίθεσης.

Άνοιξε τις δύο εικόνες σε δικό τους tab/παράθυρο (με λευκό υπόβαθρο), και κάνε εναλλαγή μεταξύ τους. Θα διαπιστώσεις πως το γκρι θα σου φαίνεται πιο φωτεινό από το μπλε, και πως το μπλε δεν θα σου φαίνεται και τόσο μπλε όσο δείχνει στο post.

Η εικόνα του προβολέα δημιουργεί τρομερές ψευδαισθήσεις, και εκεί είναι που παίζεται το παιχνίδι τον τελευταίο καιρό. Δεν αποτελώ εξαίρεση, και σε μένα ισχύει το ίδιο.

Εάν εσύ προτιμάς τον Χ προβολέα από τον Υ, ούτε και θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη. Σημασία έχει τι βλέπεις εσύ και όχι εγώ. Αν όμως πεις ότι όσοι προτιμούν τον Υ δεν βλέπουν καλά, τότε με προκαλείς.

Με άλλα λόγια, θα πρέπει ο καθένας να γράφει αυτό που πιστεύει χωρίς να αναφέρεται στη γνώμη των υπολοίπων ή να ενοχλείται από αυτήν ή να αμφισβητεί ρυθμίσεις και μετρήσεις. Απλά και όμορφα.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Δυστυχώς, η εικόνα ξεγελάει πολύ εύκολα το απαίδευτο μάτι...

Μπορείτε να μου πείτε ποια από τις παρακάτω έχει καλύτερο μαύρο;

Για να μην παιδεύεστε, σας λέω η δεύτερη. Όσο και αν φαίνεται απίστευτο, η δεύτερη είναι below black. Το γκρι της είναι digital 15, ενώ της πρώτης digital 16. Η πρώτη, όμως, είναι αυτή που όλοι θα έλεγαν ότι έχει καλύτερο μαύρο. Το όργανο όμως θα μετρήσει φωτεινότητα, για να βγάλει CR. Το ίδιο κάνει και το μάτι.

Αφήστε λοιπόν κατά μέρος τις μετρήσεις και τα αποδεικτικά στοιχεία και δεχτείτε πως κάποιοι άνθρωποι γνωρίζουν κάποια θέματα καλύτερα από σας.

Απο πότε ξέρει κάποιος καλύτερα απο εμένα το τι μου αρέσει περισσότερο?
Στο κάτω κάτω της γραφής, νομίζω ότι πέρα απο νούμερα, θεωρίες και άλλα, το θέμα επιλογής ενός προβολέα περιορίζετε σε δύο κριτήρια:
α) Το ποσο σου αρέσει αυτό που βλέπεις
β) το πόσο θα πληρώσεις.

Τέσπα, δεν αμφιβάλω ότι ένας προβολέας μπορεί να παίζει καλύτερα πχ ρυθμισμένος σωστά, αλλά δεν πρέπει να αμφιβάλεις και εσύ ότι για κάποιους μπορεί να παίζει καλύτερα ρυθμισμένος "ανορθόδοξα" πχ στην περίπτωση αυτού του τεστ, σε κάποιους αρέσει ο Sanyo με Sharpness, ενώ άλλοι ακούνε Sharpness και παθαίνουν συγκοπή.

Στο παράδειγμά σου πάντως, εμένα μου αρέσει καλύτερα το πρώτο μαυρο, γιατί εκεί το μάτι μου βλέπει μαύρο. Δεν με νοιάζει για απόλυτες τιμές χρωμμάτων, ούτε αν είναι below black ή above white. Αν μπορώ να το βλέπω θα το προτιμήσω απο το δεύτερο.... και ας μην είναι σωστό...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Όταν κάνεις quote κάποιον, να απαντάς σε αυτά που λέει και όχι σε αυτά που νομίζεις ότι λέει ή θα ήθελες να έχει πει.

Δεν έχω ιδέα ποιος προβολέας έχει μεγαλύτερο CR. Δεν μετρήθηκαν, συνεπώς δεν μπορώ να γνωρίζω. Μπορεί να έχει ο Epson, μπορεί και όχι.

Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο. Γράφτηκε πως από τη στιγμή που ένας προβολέας δείχνει καλύτερο μαύρο, τότε νομοτελειακά έχει και μεγαλύτερο CR.

Αυτό είναι λάθος, τελεία και παύλα.

Θα επαναλάβω αυτό που είπα και στο προηγούμενο μήνυμα: Δεν με ενδιαφέρει ούτε και με απασχολεί το τι βλέπει και προτιμάει ο καθένας. Με ενδιαφέρει να μη γράφονται τεχνικές ανακρίβειες.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Αφήστε λοιπόν κατά μέρος τις μετρήσεις και τα αποδεικτικά στοιχεία και δεχτείτε πως κάποιοι άνθρωποι γνωρίζουν κάποια θέματα καλύτερα από σας.
Οταν καποιος λεει: "δε μπορω να καταλαβω πως..." μπορεις να του απαντησεις με δυο τροπους.... ο ενας ειναι απαξιωτικος και ο δευτερος ειναι επεξηγηματικος... εσυ διαλεξες τον πρωτο... ευχαριστω!
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Όταν κάνεις quote κάποιον, να απαντάς σε αυτά που λέει και όχι σε αυτά που νομίζεις ότι λέει ή θα ήθελες να έχει πει.

Δεν έχω ιδέα ποιος προβολέας έχει μεγαλύτερο CR. Δεν μετρήθηκαν, συνεπώς δεν μπορώ να γνωρίζω. Μπορεί να έχει ο Epson, μπορεί και όχι.

Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο. Γράφτηκε πως από τη στιγμή που ένας προβολέας δείχνει καλύτερο μαύρο, τότε νομοτελειακά έχει και μεγαλύτερο CR.

Αυτό είναι λάθος, τελεία και παύλα.

Θα επαναλάβω αυτό που είπα και στο προηγούμενο μήνυμα: Δεν με ενδιαφέρει ούτε και με απασχολεί το τι βλέπει και προτιμάει ο καθένας. Με ενδιαφέρει να μη γράφονται τεχνικές ανακρίβειες.
Νομίζω ότι μίλησες για καλύτερο μαύρο στο μήνυμά σου παραθέτωντας δύο εικόνες και όχι για καλύτερο CR. Αυτό το ανέφερες αργότερα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πέραν του υποκειμενικού του θέματος, πιστεύω οτι 99.9% των χρηστών εδώ μέσα θεωρούν ότι το πρώτο μαυρο είναι καλύτερο. Οπως και εγώ. Εσύ λες ότι ΔΕΝ είναι καλύτερο αυτό αλλά το δεύτερο.
Σε αυτό το τελευταίο απαντώ και εγώ και λέω, δεν με νοιάζει αν κάποιος μου πει οτι αυτό είναι το σωστό, αλλά το τι μου αρέσει εμένα καλύτερα. Τόσο απλό.
Το αν τελικά το φωτόμετρο θα με βγάλει σωστό ή όχι, δεν με απασχολεί διόλου.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τις τεχνικές ανακρίβειες.

Νομίζω πάντως ότι είναι εύλογο να απαντάει κάποιος σε αυτά που έχει καταλάβει ότι έχει πει ο άλλος. Δεν είναι δυνατόν να είναι κανείς στο μυαλό του άλλου ώστε να ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλει αυτός να πει. Υπάρχει και εδώ η υποκειμενικότητα της αντίληψης του γραπτού λόγου, τόσο απο τον πομπό όσο και απο τον δέκτη...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Οταν καποιος λεει: "δε μπορω να καταλαβω πως..." μπορεις να του απαντησεις με δυο τροπους.... ο ενας ειναι απαξιωτικος και ο δευτερος ειναι επεξηγηματικος... εσυ διαλεξες τον πρωτο... ευχαριστω!
Δεν διαφωνώ... Θα μπορούσα να είχα παραλείψει την τελευταία παράγραφο. Να είσαι βέβαιος ότι θα το έκανα, εάν τα βέλη μου δεν στόχευαν εσένα :)

Ώρες-ώρες, Νικόλα, γίνεσαι κόκκινο πανί.

Να ξέρεις, πάντως, ότι δεν τίθεται ζήτημα απαξίωσης. Η απαξίωση προϋποθέτει την αίσθηση της υπεροχής, και εγώ τέτοια αίσθηση δεν έχω. Είναι ξένη προς τη φιλοσοφία μου. Αύριο μπορεί να γράψω κάτι για τι μουσική και να με πληρώσεις με το ίδιο νόμισμα...
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Και για να κανω πιο συγκεκριμενη τις ερωτησεις...
ΠΩΣ γινεται ενας προβολεας που εχει κακο μαυρο, να χανει ΚΑΙ πληροφορια στα μαυρα?
Και να καιει και τα φωτισμενα...?
Δηλαδη χανουμε πληροφορια και χαμηλα και ψηλα... και αυτο ειναι καλυτερη εικονα...?
Παραθετω εικονες... παντα πρωτος ο epson και δευτερος ο sanyo...





1: που ειναι το πεζοδρομιο στον Σανυο?
2: γιατι τοσο περισσοτερο καμενη ασφαλτος?
3: που ειναι η πινακιδα και η μασκα...? ΟΕΟ?

επομενες:
(στις επομενες ο επσον εκαψε τον ουρανο... αλλα...)





Για σκιες δε θα μιλησω καθολου γιατι απλα δεν υπαρχουν...
1. Παραλιγο να χασουμε το χερι..
2. Το χερι τις καρεκλας ομως δε το γλιτωσε...
3. Ουτε καποια σπιτια στο χωριο... (και μαλιστα λιγο πιο αριστερα προς το δεντρο και την παραλια απλα δεν υπαρχουν σκεπες!)
4. Οπως και το αγαλμα πηρε αποχρωση θαλασσας και δε βλεπεις που τελειωνει το ενα και αρχιζει το αλλο...

Και αυτο γινοταν συνεχως... αλλα βαριεμαι να "απολογουμαι" παραπανω... γιατι στην πραγματικοτητα το φαινομενο αυτο ηταν ακομη μεγαλυτερο και οχι τοσο μικρο οπως φαινεται στις φωτος...

Και μιας και οι γενικοτητες για να απαξιωσει καποιος δε με αγγιζουν, ας μιλησει καποιος με νουμερα για τα μαυρα των δυο προβολεων... και οχι δυο ασχετων παραδειγματων... γιατι αυτο δεν ειναι μαυρο (ποσο μαλλον πιο σωστο ή οχι)...

 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Δεν διαφωνώ... Θα μπορούσα να είχα παραλείψει την τελευταία παράγραφο. Να είσαι βέβαιος ότι θα το έκανα, εάν τα βέλη μου δεν στόχευαν εσένα :)

Ώρες-ώρες, Νικόλα, γίνεσαι κόκκινο πανί.

Να ξέρεις, πάντως, ότι δεν τίθεται ζήτημα απαξίωσης. Η απαξίωση προϋποθέτει την αίσθηση της υπεροχής, και εγώ τέτοια αίσθηση δεν έχω. Είναι ξένη προς τη φιλοσοφία μου. Αύριο μπορεί να γράψω κάτι για τι μουσική και να με πληρώσεις με το ίδιο νόμισμα...
Οχι, εγω λεω να συναντηθουμε να μετρησουμε σταθμες μαυρου και λευκου (για να μη με κλεψεις) και για τους δυο. Και μετα να σε πληρωσω στην εδρα σου με το ιδιο νομισμα...! :happy_8:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Καλά, τώρα με έστειλες...

Μου ζητάς να εξάγω τεχνικές μετρήσεις για δύο διαφορετικούς προβολείς, με βάση τα screenshots - και μάλιστα - από δύο διαφορετικές κάμερες.

Παρόλα αυτά, θα παίξω το παιχνίδι σου. Φόρτωσε την επίμαχη (τελευταία) εικόνα στο PhotoShop και κάντη grayscale. Μετά πάρε το eyedropper, ρύθμισε το sample σε 5χ5 (λόγω θορύβου), και κοίτα δεξιά και αριστερά. Τι βλέπεις;

Ότι το επίπεδο του μαύρου είναι το ίδιο!


(Ρε, στον Πούτιν πουτινιές;)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Συγκριτικό: Epson EMP-TW2000, Sanyo PLV-Z2000, BenQ W5000

Το προβλημα ευκρυνιας των LCD ειναι στο οτι εχουν αυτους τους φακους με 2.1 ζουμ και χανουν πολυ σε σχεση με τους σχεδον σταθερους των dlp με 1.15 ζουμ. (μας τα ειπε αναλυτικα ενας επαγγελματιας φωτογραφος τη Δευτερα).
Αυτό είναι ακριβές και το έχουμε συζητήσει κι εμείς παλιότερα. :cool_4:
Βέβαια, εξίσου -ή και περισσότερο- σημαντικές για την υπέρτερη ευκρίνεια των DLP σε σχέση με τους LCD/LCOS, είναι άλλες τρεις παράμετροι:
  • Το ανώτερο ANSI contrast τους
  • Το γεγονός ότι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα απόκλισης (τουλάχιστον οι οικιακοί, που είναι μονότσιποι)
  • Η καθαρότητα των μεταβάσεών τους (πχ από τους σκοτεινούς τόνους στους φωτεινούς), σε αντίθεση με το "φωτοστέφανο" που εμφανίζουν οι άλλες τεχνολογίες
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Οι φωτογραφίες ΠΑΝΤΑ είναι ενδεικτικές..Δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να γίνεται σύγκριση και μάλιστα χρωματική απο φωτογραφία..Και το χειρότερο από διαφορετική κάμερα..
Με συγχωρείς energy, αλλά είναι ότι πιο άκυρο το να κριτικάρεις χρωματικά από διαφορετικές φωτογραφικές.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top