Συμβουλές βελτίωσης (ζητούνται)

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Κάτσε βρε Λέανδρε. Μόνο εγώ είδα τα νήματα που μιλάμε για lenco απο το eshop ας πούμε; Θέλεις να μου πεις ότι αυτοί θα ακούσουν σωστά το βινύλιο; Ή θα ακούσουν σωστά αν σκουπίζουν τον δισκο με το γνωστό βουρτσάκι; Ειδικά ως προς το βουρτσάκι, για πόσο καιρό;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.026
ακούει ακριβώς κι όπως ένας με ένα ντακάκι των 300€,, ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα! καμιά απολύτως διαφορά!
Καμία σχέση.

Μα καμία σχέση.

ΚΑΜΊΑ ΟΜΩΣ

Κ Α Μ Ι Α


Είσαι καλά ή είσαι με κανένα κρασάκι στο χέρι.

Να σε πάω στα 500 ή στα 600.

600€ όλα στο αναλογικό. Όλα.

600€ για ένα Dac-Streamer.

H ποιότητα είναι ίδια;

Τη πίνεις μωρέ;
ΤΗ;
ΠΕΣ ΤΗ;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν μετέφρασα τίποτα. Παρέθεσα αυτό που έγραψες, στο οποίο δεν αναφέρεις κάτι για συγκεκριμένες συσκευές.
Λοιπόν, η σειρά έχει ως εξής:
Ώπα, μισό. Θαρρείς ότι το ariston rd11s είναι κατώτερο εναντι κάποιων jvc, sony, technics, cec που κυκλοφορούν στο facebook, απο αυτοαποκαλούμενους λάτρεις του βινυλίου; Ή μήπως θεωρείς ότι οι περισσότεροι αυτοαποκαλούμενοι λάτρεις του βινυλίου - wanna differ έχουν γνώση για το πως να στήσουν σωστά ένα πικάπ ( αν το πικάπ τους παρέχει τις δυνατότητες ρύθμισης ). Μπας και θεωρείς ότι είναι πολλοί αυτοί που μπορούν να καθαρίσουν ΣΩΣΤΑ τους δίσκους τους και να μην ακούνε παραμόρφωση απο τη σκόνη;
Η σύγκριση που έκανα λοιπόν έχει να κάνει με τέτοιες περιπτώσεις ( που παραδέχομαι ότι ανήκω κι εγώ απο πλευράς ορθότητας λειτουργίας του συστήματος αναπαραγωγής ) και ένα τυπικό ψηφιακό σύστημα. Συμπάθα με, αλλά όντως ακούω καλύτερα ψηφιακά απο το κακοστημένο πικάπ. Αλλά και οι περισσότεροι δήθεν βινυλιολάτρεις έτσι ακούνε.
κι απαντώ εγώ
ένα αρρύθμιστο ariston θα παίξει χειρότερα από ένα project element Νίκο!
Το πικάπ είπαμε ότι θέλει να ασχοληθείς μαζί του για να ακούσεις σωστά, αν δεν..μην ασχοληθείς.
Το να ακούσεις σωστά από το βινύλιο προϋποθέτει να είναι σωστά ρυθμισμένο το πικάπ όπως προείπα, επομένως αν ακούς καλύτερα από ψηφιακό αρχείο τότε δεδομένα είναι αλλού για αλλού η ρύθμιση του πικάπ σου και το phono είναι απλά βασικό.

Με ότι και ν'ακούσεις αν δεν πληρώσεις Νικόλα θα πάρεις απλά μια επίγευση του τι θ'ακούγες από κάτι καλύτερο,
πχ το dac σου με το dac του κοινού γνωστού που άκουσες μαζί μου, άλλο το ένα άλλο το άλλο!

Για την αποκατάσταση της πραγματικότητας
και μη ξεχνάμε ότι η τιμή ενός hd αρχείου για αγορά κινείται από 15-25€ μεσοσταθμικά για να αγοράσεις...αέρα κοπανιστό!
βλέπεις κάποια ανακολουθία @wizzy ??
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Και άντε και πάει στο rega που είναι Plug n play. H κεφαλή κάποια στιγμή θα τα κακαρώσει. Θα θέλει αλλαγή. Ωπ, να'σου και η πρώτη ανάγκη για ρύθμιση. Bye bye ορθότητα ανάγνωσης λοιπόν.
Πάντα για κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις ή την υπομονή να το στήσει σωστά ( το ξέρεις ότι ανήκω σε μια ή και στις δύο κατηγορίες :p )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.606
Τη πίνεις μωρέ;
Έχει απαντηθεί:
Τον ήπιε το ντακάκι!
:drinks:
Post automatically merged:

Δεν μετέφρασα τίποτα.
Για δοκίμασε να μεταφράσεις το ανωτέρω.

He was drunk by the dac.

Ή the dac drinks him?

Ρε γουιζι πλάκα μας κάνεις; Τη γλύφεις την κασέτα ωρε κοπέλι;
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το πικάπ είπαμε ότι θέλει να ασχοληθείς μαζί του για να ακούσεις σωστά, αν δεν..μην ασχοληθείς.
Το να ακούσεις σωστά από το βινύλιο προϋποθέτει να είναι σωστά ρυθμισμένο το πικάπ όπως προείπα,
επομένως αν ακούς καλύτερα από ψηφιακό αρχείο τότε δεδομένα είναι αλλού για αλλού η ρύθμιση του πικάπ σου και το phono είναι απλά βασικό
έχει ήδη απαντηθεί!
Ναι, κάποια στιγμή θες και βελόνα,ε και?
Αν αλλάξεις απλά βελόνα, δε πρέπει να έχεις τελειώσει και πυρηνική υδραυλικά για να το κάνεις!
ναι, κάθε έτος αντίστοιχα πρέπει να πληρώσεις τη συνδρομή σου στο jriver ή το roon, ε και?
 


A

amoustakas

Guest
Ρε παιδιά εδώ έχουμε εν τοις πράγμασιν καταργήσει τους σκληρούς και τα cd τα έχουμε στα ντουλάπια. Κάντε τη ζωή σας εύκολη. 7 Ευρώ το μήνα ρε παιδιά. Τζάμπα όλη η ελληνική και διεθνής δισκογραφία. Παράδεισος. Όνειρο. Ασύλληπτο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δε γίνεται.. Απλά τρολαρει ο τύπος..
Αυτός δεν είναι Λεανδρος είναι Τρολλέανδρος...

Ωραίος τίτλος μπάι δε γουέι... @Zizik ακούει?
Χάρη, δε ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά το νήμα αφορά ρύθμιση βραχίονα με καινούργια κεφαλή!
Για διευκρίνησε μου τώρα, ποιοί τρολλάρουν?
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
έχει ήδη απαντηθεί!
Ναι, κάποια στιγμή θες και βελόνα,ε και?
Αν αλλάξεις απλά βελόνα, δε πρέπει να έχεις τελειώσει και πυρηνική υδραυλικά για να το κάνεις!
ναι, κάθε έτος αντίστοιχα πρέπει να πληρώσεις τη συνδρομή σου στο jriver ή το roon, ε και?
Nαι, αλλά νομίζω σε νήμα εδώ διάβασα ότι η MP110 για παράδειγμα έχει διάρκεια ζωής, πόσο; 500 ώρες; Λιγότερο; 500 ώρες δεν είναι τίποτα. Άρα, δεν είναι παρόμοιο έξοδο με την ανανέωση συνδρομής. Τέλος πάντων.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί οι νέοι μουσικόφιλοι που δεν έχουν λεφτά να διαθέσουν για σοβαρό εξοπλισμό, δικαίως αγοράζουν πικάπ της πλάκας και καλούνται να πληρώσουν όσα χρειάζονται για το υλικό; Δηλαδή, πιστεύεις ότι θα ακούσουν καλύτερα απο ένα τυπικό dac μέχρι 200€?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
έχει ήδη απαντηθεί!
Ναι, κάποια στιγμή θες και βελόνα,ε και?
Αν αλλάξεις απλά βελόνα, δε πρέπει να έχεις τελειώσει και πυρηνική υδραυλικά για να το κάνεις!
ναι, κάθε έτος αντίστοιχα πρέπει να πληρώσεις τη συνδρομή σου στο jriver ή το roon, ε και?

Από τον Θείο δεν πληρώνεις τίποτα, θες να το χοντρύνουμε τώρα;;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Nαι, αλλά νομίζω σε νήμα εδώ διάβασα ότι η MP110 για παράδειγμα έχει διάρκεια ζωής, πόσο; 500 ώρες; Λιγότερο; 500 ώρες δεν είναι τίποτα. Άρα, δεν είναι παρόμοιο έξοδο με την ανανέωση συνδρομής. Τέλος πάντων.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί οι νέοι μουσικόφιλοι που δεν έχουν λεφτά να διαθέσουν για σοβαρό εξοπλισμό, δικαίως αγοράζουν πικάπ της πλάκας και καλούνται να πληρώσουν όσα χρειάζονται για το υλικό; Δηλαδή, πιστεύεις ότι θα ακούσουν καλύτερα απο ένα τυπικό dac μέχρι 200€?
κόψε το διάβασμα κι άρχισε την ακρόαση!
Ναι έτσι γράφει το κουτί της αλλά ποτέ δε " λείωνει " πριν τις 3000 ώρες!
Στο λέω μιας και έχει περάσει η συγκεκριμένη από τα πλατό μου και όταν τη χάρησα είχε 3500 ώρες
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
κόψε το διάβασμα κι άρχισε την ακρόαση!
Ναι έτσι γράφει το κουτί της αλλά ποτέ δε " λείωνει " πριν τις 3000 ώρες!
Άσε, βαριέμαι να βάλω τα ηχεία στο sweet spot, δεν έχει ακρόαση σήμερα. :p

Εντάξει, πες μου την άποψή σου για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου γιατί εγώ εκεί διαφωνώ.
Post automatically merged:

Από τον Θείο δεν πληρώνεις τίποτα, θες να το χοντρύνουμε τώρα;;
Ποιος είναι αυτός ο Θείος πάλι; Εγώ τον Ρώσο ξέρω.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χάρη, δε ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά το νήμα αφορά ρύθμιση βραχίονα με καινούργια κεφαλή!
Για διευκρίνησε μου τώρα, ποιοί τρολλάρουν?
Είπε αυτός που επέλεξε ένα νήμα που αφορά το πιο καλοστημένο σύστημα που έχουμε δει από μέλος του αβουσαιτ, για να γράψει τις εξυπνάδες του για το σπίτι του μπάρμπα Τουλ...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Το "κόψε το διάβασμα
κόψε το διάβασμα κι άρχισε την ακρόαση!
Ναι έτσι γράφει το κουτί της αλλά ποτέ δε " λείωνει " πριν τις 3000 ώρες!
Στο λέω μιας και έχει περάσει η συγκεκριμένη από τα πλατό μου και όταν τη χάρησα είχε 3500 ώρες
Το "κόψε το διάβασμα" ακούγεται κάπως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.606
Χάρη, δε ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά το νήμα αφορά ρύθμιση βραχίονα με καινούργια κεφαλή!
Για διευκρίνησε μου τώρα, ποιοί τρολλάρουν?
Έχει δίκιο.

Επίσης έχει δίκιο και στη συμμετοχή των λοιπών αισθήσεων στο βινύλιο, όπως φάνηκε ξεκάθαρα από τη γλωσσιτσα που προβάλλει στην τρυπουλα.

Σταματήστε να τρολαρετε το νήμα, αμάν πια μ'αυτό το Spotify.

Α, και το tidal.

Έλα, καταντάει βαρετό. Roon.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Είπε αυτός που επέλεξε ένα νήμα που αφορά το πιο καλοστημένο σύστημα που έχουμε δει από μέλος του αβουσαιτ, για να γράψει τις εξυπνάδες του για το σπίτι του μπάρμπα Τουλ...
το θεικά στημένο σύστημα του μπαρμπα τούλ να λες για να είσαι σωστός!
Αυτή την ηχητική οπτασία, αυτό το άφταστο ηχητικό όνειρο.. ναι..
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Άσε, βαριέμαι να βάλω τα ηχεία στο sweet spot, δεν έχει ακρόαση σήμερα. :p

Εντάξει, πες μου την άποψή σου για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου γιατί εγώ εκεί διαφωνώ.
Post automatically merged:



Ποιος είναι αυτός ο Θείος πάλι; Εγώ τον Ρώσο ξέρω.

Πολύ αγαπητός, άγιος άνθρωπος! ;) :p
Post automatically merged:

Άσε, βαριέμαι να βάλω τα ηχεία στο sweet spot, δεν έχει ακρόαση σήμερα. :p

Εντάξει, πες μου την άποψή σου για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου γιατί εγώ εκεί διαφωνώ.
Post automatically merged:



Ποιος είναι αυτός ο Θείος πάλι; Εγώ τον Ρώσο ξέρω.

Πολύ αγαπητός, άγιος άνθρωπος! ;) :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.514
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top