Συμβουλές βελτίωσης (ζητούνται)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.520
Reaction score
126.199
Δυστυχώς οχι, τουλαχιστον για μενα κσι μερικους ακομα που ακουμε "σκουπιδια"
Αλήθεια;
Τι δε βρίσκεις;

Σε ποιο μουσικό είδος;

Ελα, και λίγη μουσικούλα να τα λέμε μετά μουσικής υποκρουσης:


Άυλα, μη γλύφεστε.
 
Last edited:



Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
Αλήθεια;
Τι δε βρίσκεις;

Σε ποιο μουσικό είδος;

Ελα, και λίγη μουσικούλα να τα λέμε μετά μουσικής υποκρουσης:


Μεχρι τον Ιουνιο εψαχνα και δεν εβρισκα
To What Strange Place _ The Music Of The Ottoman-American Diaspora (1916-1929)
Touch Tapes (ολη τη σειρα)
Elisabeth Welch
Vice Verca
Leopold Godowsky
και απειρα αλλα απ' ολα τα μουσικα ειδη ων ουκ έστιν αριθμός
Δεν εχει νοημα....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.695
Reaction score
38.157
+ deep freeze mice 1-2 album εχει.. xD
καλα που υπηρχαν τη προηγουμενη δεκαετια μερικα blogs και κατεβαινε τιποτα πχ. mutant sounds.. :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.809
Reaction score
28.209
το νήμα αφορά ρύθμιση βραχίονα με καινούργια κεφαλή!
Για διευκρίνησε μου τώρα, ποιοί τρολλάρουν?
Και θα συνέχιζε να είναι τέτοιο αν δεν γράφονταν ασυναρτησίες.
Post automatically merged:

Δίνοντας 600€ για ένα Bluesound Node 2i ή ένα Auralic Aries Mini (που είναι και ROON ready) ή μερικά άλλα, οποιοδήποτε αναλογικό σύστημα μέχρι και 3000€ μη σου πω δεν έχει καμία τύχη. Θα έβαζα και παραπάνω αλλά είπα να μη το ξε....

Καλό το χόμπι του μαύρου δίσκου ΟΚ οποίος το γουστάρει μια χαρά, αλλά να ξέρουμε τη λέμε.

Ακούσαμε για future proof το βινύλιο. Άκου εδώ. Που ποτέ, ούτε στον αιώνα τον άπαντα δεν θα δώσει πάνω από 2 κανάλια. :gotcha:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Και θα συνέχιζε να είναι τέτοιο αν δεν γράφονταν ασυναρτησίες.
Post automatically merged:

Δίνοντας 600€ για ένα Bluesound Node 2i ή ένα Auralic Aries Mini (που είναι και ROON ready) ή μερικά άλλα, οποιοδήποτε αναλογικό σύστημα μέχρι και 3000€ μη σου πω δεν έχει καμία τύχη. Θα έβαζα και παραπάνω αλλά είπα να μη το ξε....

Καλό το χόμπι του μαύρου δίσκου ΟΚ οποίος το γουστάρει μια χαρά, αλλά να ξέρουμε τη λέμε.

Ακούσαμε για future proof το βινύλιο. Άκου εδώ. Που ποτέ, ούτε στον αιώνα τον άπαντα δεν θα δώσει πάνω από 2 κανάλια. :gotcha:
1)μπορείς κάλλιστα να γράψεις τις απόψεις σου που αφορούν τη ρύθμιση βραχίονα-κεφαλής και μετά να κουβεντιάσουμε για το αν χρειάζεται το αναλογικό περισσότερα των 2 καναλιών?
2)κατόπιν, για πολλοστή φορά θα σε καλέσω να έρθεις σπίτι μου, με τα ντακ που αναφέρεις και να τ'ακούσουμε στο ίδιο κομμάτι back to back με το michell gyrodec :whistling: :whistling: ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.020
Reaction score
20.563
[...]βλέπεις κάποια ανακολουθία @wizzy ??
Όχι, όχι, ό,τι πεις.

Αλήθεια, σοβαρά τώρα, τις ώρες που "γράφει" μια κεφαλή, πώς τις μετράτε; Εννοώ, τι, κάθε φορά που θα βάλετε δίσκο να παίξει ξεκινάτε το χρονόμετρο κι όταν τελειώσει ο δίσκος καταγράφετε τη διάρκεια σε ένα αρχείο για να βγάλετε το σύνολο;

Ρωτάω, γιατί, πραγματικά, το πόσες ώρες έχει "γράψει" μια κεφαλή, το βλέπω αρκετά συχνά κι ως χαρακτηριστικό σε σχετικές αγγελίες πώλησης κι είχα πάντα την απορία.

Ρε γουιζι πλάκα μας κάνεις; Τη γλύφεις την κασέτα ωρε κοπέλι;
Όχι, φίλε Κώστα, δεν την γλείφω την κασέτα.

Αντίθετα:
Το κουνάω το subwoofer.
Το τσιμπάω το μικρόφωνο.
Το μακραίνω το καλώδιο σήματος/ρεύματος.
...κι άλλα πολλά...:biggrin:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Λέανδρε άσχετο, έχεις κάποια thread εδώ που παρουσιάζεις το χώρο σου, τα μηχανήματα κ.λ.π.;;
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Όχι, όχι, ό,τι πεις.

Αλήθεια, σοβαρά τώρα, τις ώρες που "γράφει" μια κεφαλή, πώς τις μετράτε; Εννοώ, τι, κάθε φορά που θα βάλετε δίσκο να παίξει ξεκινάτε το χρονόμετρο κι όταν τελειώσει ο δίσκος καταγράφετε τη διάρκεια σε ένα αρχείο για να βγάλετε το σύνολο;

Ρωτάω, γιατί, πραγματικά, το πόσες ώρες έχει "γράψει" μια κεφαλή, το βλέπω αρκετά συχνά κι ως χαρακτηριστικό σε σχετικές αγγελίες πώλησης κι είχα πάντα την απορία.
Ο καθένας μπρεί να έχει το δικό του τρόπο, πχ εγώ σημειώνω ώρα έναρξης-λήξης ακρόασης και ημερομηνία όταν "στρώνω" μια κεφαλή σ'ένα σημειοματάριο.. Συμπληρώνοντας 300 περίπου ώρες μπορώ να αξιολογήσω εκ του ασφαλούς το πως παίζει η εκάστοτε κεφαλή.
Μετά δε κρατάω αρχείο, γνωρίζω όμως περίπου πόσες ώρες ακούω μεσοσταθμικά βινύλιο το μήνα.
Επομένως μπορώ να σου πω + - 50 ώρες πόσες έχει πχ η κεφαλή μου, περισσότερα σε πμ.:hi:
Post automatically merged:

Λέανδρε άσχετο, έχεις κάποια thread εδώ που παρουσιάζεις το χώρο σου, τα μηχανήματα κ.λ.π.;;
νισχυτής musical fidelity m6i,
ηχεία proac studio 140,
πικάπ michell gyrodec,
βραχίονας rega rb 300 improoved & rewired with vdh,phono cables vdh d 502,
κεφαλή dynavector dv20x2l,
phono sonneteer sedley,
cd player marantz cd6006,
interconnect audio note lexus lx42, audio note kondo ksl v2, diy by Argi,
καλώδια ηχείων audio note lexus lx 96,
usb a-b belkin e202888,
power cords oyaide tunami nigo με oyaide p79e & c79e,voodoo avatar & acrolinc 6N-P 4030 με iego 8085g
αντικραδασμικά phono: black diamond racing cones mk3
αντικραδασμικά cd: art limited edition
αντικραδασμικά ενισχυτή:black diamond racing pucks mk4
πολύμπριζο by Argi,
hdmi crystalaudio,
av-reciever harman kardon avr151,
κεντρικό ηχείο b&w lcr60 s3,
surround audiopro ego 414,
sub react gw212.
tv lg 42lm615s


στη διάθεση σου!
 

Μηνύματα
7.293
Reaction score
11.838
2)κατόπιν, για πολλοστή φορά θα σε καλέσω να έρθεις σπίτι μου, με τα ντακ που αναφέρεις και να τ'ακούσουμε στο ίδιο κομμάτι back to back με το michell gyrodec :whistling: :whistling: ?
Εγώ λέω να έρθω να ακούσουμε χωρίς το phono stage. Κάτι μου λέει ότι θα κουτουλάς στα ντουβάρια. Και τότε θα καταλάβεις τί εννοώ. :p
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Εγώ λέω να έρθω να ακούσουμε χωρίς το phono stage. Κάτι μου λέει ότι θα κουτουλάς στα ντουβάρια. Και τότε θα καταλάβεις τί εννοώ. :p
θα ενισχύεις εσύ το σήμα???? :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :lolsign::lolsign::lolsign:
ο ενισχυτής μου δεν έχει δικό του phonostage!:laugh::laugh::laugh::biggrin::biggrin::biggrin:
 

Μηνύματα
7.293
Reaction score
11.838
θα ενισχύεις εσύ το σήμα???? :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :lolsign::lolsign::lolsign:
ο ενισχυτής μου δεν έχει phonostage!:laugh::laugh::laugh::biggrin::biggrin::biggrin:
Θα φέρω και το 'όφωνο να τραγουδάω εγώ στις Line. xaxaxaxaxa
Aς είναι. Έχει ο κολλητός μου ένα Creek. Θα το φέρω να ακούσουμε απο αυτό. Θα το πιάσεις το νόημα.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
τι να πιάσω βρε πανάθεμα σε!! :biggrin: :biggrin:
τι??
οκ, δε θα παίξει όπως με το sonneteer, ε και??
Creek - ξεCreek, πάλι θα παίξει όπως ξέρεις ότι θα παίξει!!
αλλά που είσαι??..θα φέρεις και το teac ε?
εννοείται με τα δικά σου καλώδια το ντακάκι ε?
μιας και τα καλώδια έχουμε πει ότι δεν ακούγονται!!:tongue::tongue:
και με απλή γραμμή ρεύματος, μιας κι ούτε αυτή παίζει ρόλο...
..και μετά θα σου κάνω δώρο κι ένα αναπτήρα, αν θες να κάψεις το ντακάκι μες το τζάκι, μη λερώσουμε και το χαλί!:lolsign:

η διαφορά του sonneteer με το creek σε σχέση με το teac είναι αντίστοιχα στα 5 και στα 15 δευτερόλεπτα!
και για να γίνω πιο κατανοητός...
με το sonneteer vs teac στα πρώτα 5 δευτερόλεπτα συγκριτικής ακρόασης θα θες να το κάψεις το ντακ!..:smile:
ενώ για να σου δημιουργηθεί η ίδια επιθυμία με το creek vs teac θες.....15 δευτερόλεπτα!:sneaky:'
'Ημουν σαφής??
 
Last edited:

Μηνύματα
7.293
Reaction score
11.838
τι να πιάσω βρε πανάθεμα σε!! :biggrin: :biggrin:
τι??
οκ, δε θα παίξει όπως με το sonneteer, ε και??
Creek - ξεCreek, πάλι θα παίξει όπως ξέρεις ότι θα παίξει!!
αλλά που είσαι??..θα φέρεις και το teac ε?
εννοείται με τα δικά σου καλώδια το ντακάκι ε?
μιας και τα καλώδια έχουμε πει ότι δεν ακούγονται!!:tongue::tongue:
και με απλή γραμμή ρεύματος, μιας κι ούτε αυτή παίζει ρόλο...
..και μετά θα σου κάνω δώρο κι ένα αναπτήρα, αν θες να κάψεις το ντακάκι μες το τζάκι, μη λερώσουμε και το χαλί!:lolsign:

η διαφορά του sonneteer με το creek σε σχέση με το teac είναι αντίστοιχα στα 5 και στα 15 δευτερόλεπτα!
και για να γίνω πιο κατανοητός...
με το sonneteer vs teac στα πρώτα 5 δευτερόλεπτα συγκριτικής ακρόασης θα θες να το κάψεις το ντακ!..:smile:
ενώ για να σου δημιουργηθεί η ίδια επιθυμία με το creek vs teac θες.....15 δευτερόλεπτα!:sneaky:'
'Ημουν σαφής??
Έχεις καλό πικάπ, δεν μετράειιιιιιι ( που λέγαμε μικροί ). Βρες ένα τυπικό entry level πικάπ της κλάσης του Lenco που πουλάει το e-shop.gr και που έχουν οι περισσότεροι "νέοι" στο χώρο, να του βάλουμε το Creek και να το πάμε κόντρα στο Teac. Άντε, επειδή ξέρεις τη συμπάθεια που σου έχω, δεν θα παίξω με το 1016. :p
 

Μηνύματα
128
Reaction score
59
Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν αφού άρχισα το thread ας βάλω μια τάξη (λέμε τώρα)
Διάβασα σχεδόν όλα τα παραπάνω και πραγματικά η αλήθεια για εμένα είναι κάπου στην μέση!

Συνοπτικά μερικά σχόλια μου (χωρίς ιδιαίτερη βαρύτητα αλλά μιας και άνοιξα τον διάλογο)

α) το να μην έχει τοπ πικαπ κλπ κλπ και να θες να ακούσεις τα βινύλια που έχεις από παλιά και αυτά που η μόδα (ναι η μόδα) σε έβαλε στην πρίζα να αγοράζεις δεν σε κάνει ούτε θύμα ούτε ποζερά .

β) το να θες να ακούς από το spotify τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα πάλι δεν δημιουργεί κανένα θέμα ίσα ίσα βολεύει πολύ και οι αλγόριθμοί του είναι πολύ καλή για να βρεις νέα μουσική

γ) προσωπικά δεν ξέρω καλά το κομμάτι με τα dac και τα format και τους αποκωιδκοποιητές κλπ , τις συνδέσεις τα καλώδια, τις πηγές εύρεσης τιποτα! όπως δεν γνωρίζω σχεδόν καθόλου τα του πικάπ και τα μαθαίνω τώρα λίγο λίγο.

δ) έχω spotify και ακούω από τα airpods μου στον δρόμο και βρίσκω και νεα τρακς που μου προτείνουν οι αλγόριθμοι και ψάχνω/ακουω και μερικούς δίκσους που ψήνομαι να αγοράσω πριν τους αγοράσω να δω αν αξίζει ο κόπος.

αλλά

ε) όταν έρθουν οι φίλοι μου και ακούμε μουσικές δεν θα ψάξουν στο spotify μου να βάλουν κάτι να παίξει αλλά θα διαλέξουν από την δισκοθήκη μου, και μετά ίσως βάλουμε και κάτι άλλο από το spotify και πάει λέγοντας.

στ) το βινύλιο - πικαπ κοστίζει και υπο αυτή την έννοια το άυλο έχει περισσότερο νόημα, πχ με τα χρήματα για 50 δίσκους των 20€ έχεις πάρει ένα dac των 1000€, αλλά τελικά θα κληροδοτήσεις ένα dac των 1000€ και όχι μία συλλογή που αντιπροσωπεύει την προσωπικότητά σου, τα γούστα σου και τις φάσεις της ζωής σου.

BTW προσωπικά αγοράζω μουσική σταθερά αλλά περιστασιακά τα τελευταία 20 χρόνια περίπου και έχω μια συλλογή από 800-1000 κομμάτια κυρίως βινύλια αλλά και CD. Είναι πολύ ωραίο το βινύλιο, να διαβάζεις το υλικό στο οπισθόφυλλο αλλά σηκώνεσαι ανά 30 λεπτά, από την άλλη αλλάζει το τρακ στο σποτιφι και έχεις ξεχάσει τι άκουγες.

ΙΣΟΠΑΛΙΑ λοιπόν τουλάχιστον στο δικό μυαλό.

Προτείνω να έρθετε σπίτι, να μου ρυθμίσετε το πικάπ, τα ηχεία και ότι άλλο χρειάζεται να κεράσω μπύρες και να δοκιμάσουμε και κανένα dac! :drinks::p8-):biggrin: και μετά από όλα αυτά να κατεβούμε στην αυλή να μονομαχήσετε :vinsent:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και πραγματικά ο παραπάνω διάλογος ήταν πολύ απολαυστικός θα ενημερώσω για την συνέχεια των προσπαθειών μπας και ¨ξυπνήσω¨ και άλλα έντσικτα

ΦΙΛΙΚΆ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αλήθεια, σοβαρά τώρα, τις ώρες που "γράφει" μια κεφαλή, πώς τις μετράτε;
Εγω σημειωνω σε χαρτι για την καθε μια που εχω,εδω και δεκαετιες.Οταν λεω 200 ωρες και σκεφτεσαι να αγορασεις απο μενα μεταχειρισμενη κεφαλη,θα εχει 200 ωρες. Σου φαινεται περιεργο?Το ιδιο κανω και για ορισμενες απο τις λαμπες μου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Έχεις καλό πικάπ, δεν μετράειιιιιιι ( που λέγαμε μικροί ). Βρες ένα τυπικό entry level πικάπ της κλάσης του Lenco που πουλάει το e-shop.gr και που έχουν οι περισσότεροι "νέοι" στο χώρο, να του βάλουμε το Creek και να το πάμε κόντρα στο Teac. Άντε, επειδή ξέρεις τη συμπάθεια που σου έχω, δεν θα παίξω με το 1016. :p
μήπως θες να γυρίζω το δίσκο και με το δάχτυλο??
να βάλω και καρφί για βελόνα??:laugh::laugh:
..εκτός αν το φοβερό ντακίδιο με τα 1016 θεωρείς ότι μόνο ένα πικάπ του κατοστάρικου μπορεί να κοντράρει, οπότε πάσο!.:tongue::tongue:.
τότε συμφωνούμε σ'όλα!! :biggrin: :biggrin:
 

Μηνύματα
7.293
Reaction score
11.838
α) το να μην έχει τοπ πικαπ κλπ κλπ και να θες να ακούσεις τα βινύλια που έχεις από παλιά και αυτά που η μόδα (ναι η μόδα) σε έβαλε στην πρίζα να αγοράζεις δεν σε κάνει ούτε θύμα ούτε ποζερά .
Δεν λέω αυτό. Ποζέρι θεωρώ αυτόν που έχει μεν τη συλλογή, έχει ένα πικάπ της πλάκας και κάθεται και κάνει διαλέξεις περί αναλογικού ήχου και υπεροχής αυτού. Κλασική περίπτωση παραμυθιάσματος. Όσο ακούνε αυτοί αναλογικό ήχο, τόσο το focus μου έχει συγγένεια με τη sierra cosworth. Μόνο στο σήμα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Rigas8
Top