Συμβουλές βελτίωσης (ζητούνται)


Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
μήπως θες να γυρίζω το δίσκο και με το δάχτυλο??
να βάλω και καρφί για βελόνα??:laugh::laugh:
..εκτός αν το φοβερό ντακίδιο με τα 1016 θεωρείς ότι μόνο ένα πικάπ του κατοστάρικου μπορεί να κοντράρει, οπότε πάσο!.:tongue::tongue:.
τότε συμφωνούμε σ'όλα!! :biggrin: :biggrin:
Μην πειράζεις τον φίλο μου:p
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
μήπως θες να γυρίζω το δίσκο και με το δάχτυλο??
να βάλω και καρφί για βελόνα??:laugh::laugh:
..εκτός αν το φοβερό ντακίδιο με τα 1016 θεωρείς ότι μόνο ένα πικάπ του κατοστάρικου μπορεί να κοντράρει, οπότε πάσο!.:tongue::tongue:.
τότε συμφωνούμε σ'όλα!! :biggrin: :biggrin:
Ακόμα να καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι στο δικό σου σύστημα, αλλά σε ένα σύστημα που θα πάρει ο μέσος αρχάριος βινυλιάκιας και με αυτό θα πουλάει μούρη ότι ακούει βινύλιο και αναλογικό ήχο. Δεν με πιάνεις...

Όσο για το 1016, είπα ότι θα το άφηνα στην άκρη. Μια χαρά παίζει και το XLO. Ελπίζω να έχει XLR ο MF σου! :p
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Ακόμα να καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι στο δικό σου σύστημα, αλλά σε ένα σύστημα που θα πάρει ο μέσος αρχάριος βινυλιάκιας και με αυτό θα πουλάει μούρη ότι ακούει βινύλιο και αναλογικό ήχο. Δεν με πιάνεις...

Όσο για το 1016, είπα ότι θα το άφηνα στην άκρη. Μια χαρά παίζει και το XLO. Ελπίζω να έχει XLR ο MF σου! :p
Για να καταλάβω , το μέγα ερώτημα είναι τι παίζει καλύτερα στα ίδια χρήματα; ( αναλογικό-ψηφιακό)
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Για να καταλάβω , το μέγα ερώτημα είναι τι παίζει καλύτερα στα ίδια χρήματα; ( αναλογικό-ψηφιακό)

Ότι το βινύλιο δεν είναι πανάκεια και για ένα χρήστη που δεν σκοπεύει να διαθέσει πολλά χρήματα, είναι προτιμότερο να πάει σε ψηφιακό ήχο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν δεν γράφονταν ασυναρτησίες......................................

Δίνοντας 600€ για ένα Bluesound Node 2i ή ένα Auralic Aries Mini (που είναι και ROON ready) ή μερικά άλλα, οποιοδήποτε αναλογικό σύστημα μέχρι και 3000€ μη σου πω δεν έχει καμία τύχη. Θα έβαζα και παραπάνω αλλά είπα να μη το ξε....
That's better .....................................
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
προφανώς και πλέον ανήκεις στη...μειοψηφία μιας και παγκοσμίως οι πωλήσεις άυλων σε σχέση με τα βινύλια/cd για 2η συνεχόμενη χρονιά είναι μικρότερες και φθίνουσες...
Ένα πικάπ 40 ετών ακόμα μπορεί να προσφέρει την ίδια χαρά όπως και τότε, ένα ντακ 10ετίας είναι πλέον για απόσυρση!
Επομένως πιο εύκολα θα καταλήξουν τα ντακάκια στο μουσείο μεταμοντέρνας τεχνολογίας παρά τα πικαπάκια μας!
Αλλά και πάλι θα θυμίσω.ότι το συγκεκριμένο νήμα αφορά σετάρισμα βραχίονα και ανήκει στη κατηγορία αναλογικές πηγές κι όχι για τις διαφορές wav//FLAC/MP3..
Για τις απόψεις περί ψηφιακών υπάρχουν αντίστοιχα νήματα για όλους τους πονεμένους!:rolleyes::rolleyes:
Post automatically merged:


το καλούτσικο-κακοστημένο πικάπ δεν ακούγεται όπως πρέπει, επομένως δε μπορείς να πεις πως ακούγεται χειρότερα ή καλύτερα μιας από οτιδήποτε αν δεν έχει ρυθμιστεί για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.
Ρύθμισε το πρώτα, παίξε με μια σωστή κεφαλή σε καλή κατάσταση με ένα αξιοπρεπές phono και ξαναμιλάμε;);)
Δεν τα λες σωστα για τις πωλήσεις ... κατι κρυβεις , επίτηδες η όχι ;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ακόμα να καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι στο δικό σου σύστημα, αλλά σε ένα σύστημα που θα πάρει ο μέσος αρχάριος βινυλιάκιας και με αυτό θα πουλάει μούρη ότι ακούει βινύλιο και αναλογικό ήχο. Δεν με πιάνεις...

Όσο για το 1016, είπα ότι θα το άφηνα στην άκρη. Μια χαρά παίζει και το XLO. Ελπίζω να έχει XLR ο MF σου! :p
βρε πανάθεμα σε! :smile: :smile:
είπαμε, στα lo-fi τα ίδια ακούγονται τόσο τα πικάπ όσο και τα ντακάκια.
Για μένα δεν είναι ο ήχος που θα με ικανοποιούσε αλλά για κάποιον αρχάριο όπως λες, και τα δύο το ίδιο ωραία θα του ακούγονται!
Είπαμε, αν ασχοληθεί με το βινύλιο οκ, αν όχι..ντάκ και πολύ του είναι!
έχει xlr,φέρε ότι θες.. αλλά έχω kondo:sneaky::sneaky:
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Ποιες πωλήσεις στη τελική; Αφού οι περισσότεροι πάμε επισκέψεις με σκληρούς δίσκους. :p
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Ότι το βινύλιο δεν είναι πανάκεια και για ένα χρήστη που δεν σκοπεύει να διαθέσει πολλά χρήματα, είναι προτιμότερο να πάει σε ψηφιακό ήχο.
Αν μου προσδιορίσεις το"πολλά χρήματα" θα απαντήσω. Αν και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του ψηφιακού είναι η ευκολία (γενικώς) και μόνο αυτή.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Δεν τα λες σωστα για τις πωλήσεις ... κατι κρυβεις , επίτηδες η όχι ;
τίποτε απολύτως, μιλάω για downloads vs cd ή lp's.
Τα spotify κλπ δε θεωρούνται αγορές μιας και δεν σου ανήκει το αρχείο!;)
εκεί απλά πληρώνεις για μια ζωή για να μπορείς ν ακούς τη μουσική σου...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
βρε πανάθεμα σε! :smile: :smile:
είπαμε, στα lo-fi τα ίδια ακούγονται τόσο τα πικάπ όσο και τα ντακάκια.
Για μένα δεν είναι ο ήχος που θα με ικανοποιούσε αλλά για κάποιον αρχάριο όπως λες, και τα δύο το ίδιο ωραία θα του ακούγονται!
Είπαμε, αν ασχοληθεί με το βινύλιο οκ, αν όχι..ντάκ και πολύ του είναι!
έχει xlr,φέρε ότι θες.. αλλά έχω kondo:sneaky::sneaky:
Γιατί, έχουμε κανένα πικάπ της πλάκας? Θαρρώ ότι υπολογίζουμε χωρίς τον ξενοδόχο :p
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.477
Reaction score
80.063
Για να κλείσει το θέμα των πωλήσεων, 4% ειναι το βινύλιο, τέλος, ψόφιο, δεν υπάρχει, αρχαιολογία.

96% τα ψηφιακά, ποσοστό Στάλιν στην ΕΣΣΔ.

Ξανά το διάγραμμα

F5352F8A-45E9-4459-AF2F-FEC68268CBB2.png



Άντε γεια. Μην το ξανανοιξετε, ειναι κωμικό το νούμερο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ότι το βινύλιο δεν είναι πανάκεια και για ένα χρήστη που δεν σκοπεύει να διαθέσει πολλά χρήματα, είναι προτιμότερο να πάει σε ψηφιακό ήχο.
Mια audio-technica VM95SH σε ενα Pioneer PL12D η ενα Kenwood KD1033 κανει 280 ευρω. Προτιμοτερο να μην.............παει πουθενα
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Προβλέπω μπυροποσία.
....και ντακάκι στα κάρβουνα!! :biggrin: :biggrin:
Post automatically merged:

Για να κλείσει το θέμα των πωλήσεων, 4% ειναι το βινύλιο, τέλος, ψόφιο, δεν υπάρχει, αρχαιολογία.

96% τα ψηφιακά, ποσοστό Στάλιν στην ΕΣΣΔ.

Ξανά το διάγραμμα

View attachment 145330


Άντε γεια. Μην το ξανανοιξετε, ειναι κωμικό το νούμερο.
9% τα downloads και 9% lp's & cd's..
όντως, άντε γειά!
82% internet radio & συνδρομητικά με άλλα λόγια τα μη αγορασμένα αρχεία από ιδιώτες..
αυτό που προείπα να το δούμε αναλυτικά κι από άλλη πηγή.
Η πραγματική εικόνα με νούμερα στη τρίτη διαφάνεια
 
Last edited:

P

PMC

Guest
leandros καλησπέρα.
Θα ήθελα παρά πολύ να μου πεις τι πρέπει να αγοράσω εγώ για να ακούσω βινύλιο αντίστοιχα με τα ψηφιακά αρχεία που έχω η και καλύτερα.....( να σου πω πως έχω aurender και roon για τον υπολογιστή και συνδρομές σε Spotify,tidal,και gobuz)
Δηλαδή τι πικαπ τι phono τι καλωδια και τι άλλο δεν ξέρω ( εσυ ξέρεις ) και πιο είναι το κόστος ...
Η επιθυμία μου είναι αληθινή και δεν τρολαρω και γεννήθηκε από μια κουβέντα που είχα με κανα δυο ανθρώπους που εκτιμώ πολύ και οι οποίοι είναι λάτρεις του αναλογικού ηχου και μου είπαν ότι στο επίπεδο που είναι το στερεοφωνικό μου είναι κρίμα να μην ακούω βινύλιο.....
Στο ίδιο επίπεδο ηχου η και καλύτερο ( Δικαναλο πάντα ,όχι πολυκαναλο που είναι μια άλλη ιστορία ).


Να σου θυμίσω ότι έχω στην κατοχή μου ένα άριστο σαν καινούριο και ρυθμισμένο από επαγγελματία
technics 1200 mk2 με κεφαλή nagaoka mp110 και phono Edwards audio.( τα οποία και έχω στις αγγελίες προς πώληση )
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.033
Reaction score
20.582
Εγω σημειωνω σε χαρτι για την καθε μια που εχω,εδω και δεκαετιες.Οταν λεω 200 ωρες και σκεφτεσαι να αγορασεις απο μενα μεταχειρισμενη κεφαλη,θα εχει 200 ωρες. Σου φαινεται περιεργο?Το ιδιο κανω και για ορισμενες απο τις λαμπες μου.
Βασικά, ναι, μου φαίνεται λίγο περίεργο, όχι επειδή είναι περίεργο αλλά επειδή είναι μια διαδικασία στην οποία δεν μπήκα ποτέ - και μάλλον ούτε πρόκειται. Χαρά στο κουράγιο σας!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.768
Μηνύματα
2.875.240
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top