Συμβουλή για ολοκληρωμένο..

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Καλησπέρα στους απανταχού λάτρεις του καλού ήχου,

πρόσφατα ήρθαν στην κατοχή μου ένα ζευγάρι b&w dm 603 s3. Τα συνδεσα με ένα ενισχυτή home cinema yamaha που διεθέτω. Το ηχητικό αποτέλεσμα δεν με κάλυψε. Ψάχνω να βρώ λοιπόν έναν ενισχυτή που να μπορεί να οδηγήσει με ακριβεια και μουσικότητα τα εν λόγω ηχεία.. Διάβασα οτι οι rotel ταιριάζουν αρκετά με τα συγκεκριμένα, όπως και οι marantz. Κάποιος φίλος μου πρότεινε roksan kandy. Δεδομένου του οτι χρειάζονται αρκετά watt για την οδήγηση τους,εχω μια τάση να σκληραίνουν στα ψηλά, ποιος ή ποιοί ενισχυτές θεωρείτε οτι θα μου ταίριαζαν;

Ακουω όλα τα είδη μουσικής με προτιμηση στην jazz, την funk την pop, 80’s κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια.
 


gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Επίσης δεν έγραψες ΠΟΙΟΝ yamaha δοκίμασες.

Τα έχεις ακούσει τα ηχεία με άλλον ενισχυτή και σου φάνηκαν καλύτερα από ό,τι τώρα; Αν ναι, με ποιον; Αν όχι, μήπως είναι λίγο αόριστη η αναζήτηση που ξεκινάς;
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Τα b&w οι φθηνες σειρες τουλαχιστον ειναι λιγο ενοχλητικες στα ψιλα. Ειδικα αμα εχεις και εναν κακο χωρο ειναι πιο εντονο το φαινομενο.

Οποτε θα ελεγα να αλλαξεις ηχεια. Και το λεω γτ το εχω ζησει. B&w γενικα εχω ακουσει με κανενα mcintosh και accuphase καλα αποτελεσματα αλλα ξεφευγει πολυ. Rotel προσωπικα δεν τους συμπαθω και εχουν μια ταση να σκληραινουν σαν συνολο με b&w. roksan candy δεν ξερω δεν εχω ακουσει αλλα τα αγγλακια τα εχουν σαν καλο ματσαρισμα.

Δοκιμασε πρωτα να παιξεις με την διατομη του καλωδιου των ηχειων μηπως καπως το φερεις και γλυτωσεις....γενικοτερα σαν πρωην κατοχος b&w εχω δοκιμασει αρκετους ενισχυτες και κατεληξα να τα δωσω. Μια ακομα λυση ειναι να παντρεψεις κανενα προ με λαμπα με κανενα τελικο αλλα θελει ψαξιμο τι και πως. Επισης μπορεις να προσθεσεις κανενα λαμπατο μπαφερ. Γενικα νομιζω χρειαζεσαι αρκετα βατ και καλα ρευματα να τα οδηγησεις....που σημαινει αρκετα χρηματα. Τελος δες εαν μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτον που εχεις σαν προ και να παρεις εναν τελικο με δυναμη και που ειναι στα γουστα σου.........βεβαια οτι λεω πρωτα δοκιμη και μετα αγορα.

Καλη τυχη.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Τα είχα τα s3. Με ποιον Yamaha τα δοκίμασες ;
Περιέγραψε τον χώρο σου
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Επίσης μπορείς να τσεκάρεις τα προγράμματα ισοστάθμισης του av ενισχυτή σου μήπως δαμασεις τις ατιθασες υψηλές
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Άκουσε τα οπωσδήποτε με λάμπα, γλυκαίνει πολύ ο ήχος τους.
Δεν είναι απαραίτητο να πας σε ακριβά ενισχυτικά. Θα έλεγα να κοιτάξεις Τσακιρίδη και μάλιστα τις παλιές σειρές. Στο λέω γιατί έχω το συνδιασμό, με ηχείο b&w DM 601 S3 με πολύ καλά αποτελέσματα για μένα βέβαια.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Συμφωνώ για τις τάσεις "σκλήρυνσης " των υψηλών για αυτό και έγινε και προσπάθεια να εξομαλυνθεί στις καινούριες 680 σειρές . Το έχω επισημάνει και σε άλλο νήμα : είναι λάθος και συνήθως πολυέξοδο να προσπαθούμε να αλλάξουμε ή να τιθασέψουμε τον ήχο ενός ηχείου που κάπου μας ενοχλεί . Τώρα , έχοντας στο νου ότι φίλος κατέληξε σε ολιγόβατη λαμπάτη ιδιοκατασκευή για να κάνει αρεστό το αντιστοιχο μοντελο βιβλιοθηκης της σειράς , πέρα απο τον Roksan ίσως κάτι απο τους ισχυρούς της Arcam και Atoll .
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Κατ αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά..

Οσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρω ειναι οτι με τον yamaha rx-v 557 ακομα και με direct ακούγονται ξερά και απρόσωπα ενώ διαβάζω σε κριτικές παντού στο δίκτυο αλλά και σε περιοδικά οτι μπορουν να γινουν εξαιρετικά μουσικά και γλυκά με σωστή οδήγηση... Δεν εχω θεμα με την στερεοφωνική εικόνα που δημιουργούν ούτε με την απόκριση χαμηλά. Στα ψηλά ειναι υπεραναλυτικά με μια τάση υπερβολής κάποιες φορές..

Τώρα..ο χώρος μου είναι περίπου 28 τμ.

Ίσως η λαμπα να βόλευε αν και ως τώρα ασχολούμουν μόνο με τρανζιστοράτους..

Ποιοι είναι οι προτεινόμενοι του Τσακιρίδη;

Υπάρχει κάτι άλλο σε τρανζίστορ; Πχ. Marantz..

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Κοίτα τον Αίολο τον ολοκληρωμένο με τα ξύλινα πλαϊνά, ή προ και τελικούς Άρτεμις ή τους Απώλλονες επειδή θες κάτι πιο δυνατό σε ισχύ
 

I

iason

Guest
Κατ αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά..

Οσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρω ειναι οτι με τον yamaha rx-v 557 ακομα και με direct ακούγονται ξερά και απρόσωπα ενώ διαβάζω σε κριτικές παντού στο δίκτυο αλλά και σε περιοδικά οτι μπορουν να γινουν εξαιρετικά μουσικά και γλυκά με σωστή οδήγηση... Δεν εχω θεμα με την στερεοφωνική εικόνα που δημιουργούν ούτε με την απόκριση χαμηλά. Στα ψηλά ειναι υπεραναλυτικά με μια τάση υπερβολής κάποιες φορές..

Τώρα..ο χώρος μου είναι περίπου 28 τμ.

Ίσως η λαμπα να βόλευε αν και ως τώρα ασχολούμουν μόνο με τρανζιστοράτους..

Ποιοι είναι οι προτεινόμενοι του Τσακιρίδη;

Υπάρχει κάτι άλλο σε τρανζίστορ; Πχ. Marantz..

Ευχαριστώ!
Αγαπητέ Φίλε θα ήταν μια καλή και ανέξοδη λύση που ίσως να ελυνες και μέρος του προβλήματος να πειραματιστεις με τη θέση των ηχείων στο χώρο .
Toe in ,μετακίνηση κοντά στις γωνιές ,μακριά από τις γωνιές και τεστ αποστάσεις από τους πλαινους τοίχους .
Εννοείται ότι είναι σωστά στημένα ισοπλευρο τρίγωνο ,αποσταση ακρόασης κτ λπ.
Εάν δεν έχεις κανένα αποτέλεσμα πιθανόν να είναι και θέμα οδήγησης του Ηχειου σου από τον ενισχυτή .
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Αγαπητέ Φίλε θα ήταν μια καλή και ανέξοδη λύση που ίσως να ελυνες και μέρος του προβλήματος να πειραματιστεις με τη θέση των ηχείων στο χώρο .
Toe in ,μετακίνηση κοντά στις γωνιές ,μακριά από τις γωνιές και τεστ αποστάσεις από τους πλαινους τοίχους .
Εννοείται ότι είναι σωστά στημένα ισοπλευρο τρίγωνο ,αποσταση ακρόασης κτ λπ.
Εάν δεν έχεις κανένα αποτέλεσμα πιθανόν να είναι και θέμα οδήγησης του Ηχειου σου από τον ενισχυτή .
Αγαπητέ iason εχω ήδη κάνει τέτοιου τύπου παρεμβάσεις στο παρελθόν με τη χρήση του xtz room analyzer που διεθέτω. Το αποτέλεσμα ηταν σαφώς ικανοποιητικό αλλά πιστεύω οτι μια αναβάθμιση ενισχυτή σε κάτι πιο audiophile απο έναν AV θα ήταν σωστότερο. Αυτό που με εξέπληξε περισσότερο ξέρεις τι ήταν; Ήταν ο ήχος που πήρα οταν ως πηγή χρησιμοποίησα το bluedac της crystal audio με οπτική...Το αποτέλεσμα ηταν θετικότατο αλλά και πάλι νομιζω οτι έναντι καποιον αμιγώς audiophile ενισχυτών ειναι κατώτερο..
 

I

iason

Guest
Αγαπητέ iason εχω ήδη κάνει τέτοιου τύπου παρεμβάσεις στο παρελθόν με τη χρήση του xtz room analyzer που διεθέτω. Το αποτέλεσμα ηταν σαφώς ικανοποιητικό αλλά πιστεύω οτι μια αναβάθμιση ενισχυτή σε κάτι πιο audiophile απο έναν AV θα ήταν σωστότερο. Αυτό που με εξέπληξε περισσότερο ξέρεις τι ήταν; Ήταν ο ήχος που πήρα οταν ως πηγή χρησιμοποίησα το bluedac της crystal audio με οπτική...Το αποτέλεσμα ηταν θετικότατο αλλά και πάλι νομιζω οτι έναντι καποιον αμιγώς audiophile ενισχυτών ειναι κατώτερο..
Τι μπάτζετ έχεις για ενισχυτη? Επίσης τι εχεις για πηγή?
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Το αποτέλεσμα ηταν θετικότατο αλλά και πάλι νομιζω οτι έναντι καποιον αμιγώς audiophile ενισχυτών ειναι κατώτερο..
Φίλε όπως αντιλαμβάνεσαι μετά τον audiophile ενισχυτή θα αισθανθείς την ανάγκη να πας και σε audiophile ηχεία και πηγή και καλώδια, οπότε θα σε πάει μακριά η αναζήτηση του "γλυκού" και "μουσικού", καλό ταξίδι σου εύχομαι. :drinks:
 




Μηνύματα
45
Reaction score
32
Τι μπάτζετ έχεις για ενισχυτη? Επίσης τι εχεις για πηγή?
Για ενισχυτή το budget θα κινηθεί μέχρι 1000+ €.

Όσο για τις πηγές έχω βινύλιο, ψηφιακά αρχεία hd μεσω dragonfly όπως και cd.

Κυρίως ακούω χρησιμοποιώντας την πρώτη ή την δεύτερη επιλογή πηγής όπως και συνδρομητική υπηρεσία tidal (μεσω dragonfly).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
o roksan kandy, ή ο musical fidelity a-300 ή ο m6, ή m6i, ή m6si εξαιρετικά μηχανάκια όλα, άφθονη οδήγηση, ειδικά τα mf, αλλά δε ξέρω αν φτάνει το budget σου
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top