Συμβουλή για ολοκληρωμένο..

I

iason

Guest
Για ενισχυτή το budget θα κινηθεί μέχρι 1000+ €.

Όσο για τις πηγές έχω βινύλιο, ψηφιακά αρχεία hd μεσω dragonfly όπως και cd.

Κυρίως ακούω χρησιμοποιώντας την πρώτη ή την δεύτερη επιλογή πηγής όπως και συνδρομητική υπηρεσία tidal (μεσω dragonfly).
Marantz PM8006, Hegel H90, NAD C368.
Εφόσον ακούς και από Tidal μια καλή επιλογή είναι οι Hegel h90 ,nad c368 έχουν και δικό τους ντακ , ο marantz βέβαια έχει phono για του δίσκους σου.
Ολα αξιόλογα μηχανάκια στην κατηγορία τους με το Hegel να ξεφεύγει λίγο οικονομικά αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά τού.
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Θα ρωτήσει κανείς τα βασικά;

Άσε, θα το κάνω εγώ, εσείς πείτε για χροιές, μουσηκώτες και καλώδια. Και καλά ρεύματα. Και λάμπες :p

Πες φίλε Chris την απόσταση ακρόασης..
Μηπως με το μετρητικό που έχεις μέτρησες RT60?
Θα ήθελες να βάλεις ενα σχεδιάγραμμα ή μια φωτό του χώρου;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Για να το μαλακωσεις κανε toe out...οχι toe in.
Λαμπα σε 30τμ με τα ηχεια που εχεις, δεν κανει. Δυστυχως αυτο το ηχειο θελει watt.

Οτι ενισχυτη και εαν παρεις πιστευω οτι σε λιγο καιρο κατι παλι θα σε τρωει.
Με χιλια παιρνεις καλουτσικα ηχειακια.
Αναθεωρησε.

Πριν κανεις οτιδηποτε δοκιμασε να τα ανοιξεις λιγο και να δοκιμασεις απο κανεναν φιλο αλλο καλωδιο ηχειων ή δοκιμασε να παρεις ενα φθηνο του μετρου 2χ3,0mm μηπως δεν μπεις σε εξοδα.
Εαν ψαχνεις γενικα να αναβαθμισεις οκ το ξεχνας. Επισης καλη ιδεα ειναι να κοψεις λιγο απο το eq του προγραμματος που παιζεις οπως σου ειπαν.
Για μενα μην ασχοληθεις εφοσον σε ενοχλουν.

Αλλα εφοσον εχεις xtz room analyzer γτ δεν στελνεις μετρησεις να δουμε καθως και τι αποστασεις εχεις απο τοιχους,θεση ακροασης κτλ?!
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.600
Marantz PM8006, Hegel H90, NAD C368.
Εφόσον ακούς και από Tidal μια καλή επιλογή είναι οι Hegel h90 ,nad c368 έχουν και δικό τους ντακ , ο marantz βέβαια έχει phono για του δίσκους σου.
εξαιρετικες προτασεις,αν και σιγουρα ποιοτικα υπερτερουν απο το ηχειο,απλα να αναφερω οτι ο 368 εχει dac αλλα οχι usb dac οπως ο hegel,οποτε το tidal δεν παιζει,εκτος και αν βαλει το wireless module και το λειτουργικο Blueos, αλλα τοτε ξεφευγει σε τιμη.
Εγω θα προτεινα ενισχυτη με μπολικα βατακια και ρευματα,αλλα οχι κατι πολυ ψαγμενο ηχητικα (τσαμπα θα παει αλλωστε με αυτα τα ηχεια),πχ Advance Acoustics X-i105.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ο Yamahaκος είναι πολύ αδύνατος για να παίξουν σωστα αλλά έχει pre outs. Με έναν τελικό όλα θα αλλάξουν
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Θα ρωτήσει κανείς τα βασικά;

Άσε, θα το κάνω εγώ, εσείς πείτε για χροιές, μουσηκώτες και καλώδια. Και καλά ρεύματα. Και λάμπες :p

Πες φίλε Chris την απόσταση ακρόασης..
Μηπως με το μετρητικό που έχεις μέτρησες RT60?
Θα ήθελες να βάλεις ενα σχεδιάγραμμα ή μια φωτό του χώρου;
Δυστυχως, ο Κρις διαθετει τα χαρακτηριστικα του τελειου...χαιεντα. Τον λυπαμαι απο τωρα, ιδιως αν τον ανακαλυψει κανεις τυπου Λεανδρου.:D:D
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Δεν παρατήρησα να απαντήθηκε ( ή να έγινε ) το ερώτημα, οπότε... Απο καλώδια τί χρησιμοποιείς;
 



Μηνύματα
45
Reaction score
32
Χαχαχαχα ε οχι και hi endας...έχουμε ακόμα δρόμο!
Εγω προσπαθώ να χτίσω ενα μέτριο προς καλό συστηματάκι να χαίρομαι ακούγοντας τα αγαπημένους μου δίσκους..

R3nos θα σας στείλω εν καιρώ ευθέτω το διάγραμμα του χώρου και το RT 60. Από καλώδια χρησιμοποιώ τα SP-40 της Roister με διπλοκαλωδίωση.
[DOUBLEPOST=1563995075][/DOUBLEPOST]
Ο Yamahaκος είναι πολύ αδύνατος για να παίξουν σωστα αλλά έχει pre outs. Με έναν τελικό όλα θα αλλάξουν
Καλή ιδέα todkos σ ´ ευχαριστώ, αλλά νομίζω οτι θα ήθελα να χτίσω κάτι διαφορετικό έξω απο τα δεδομένα ενός AV προενισχυτή που οφείλω να ομολογήσω οτι έπαιξε καλύτερα οταν τον τροφοδοτησα με optical παρά με rca...ισως να έχει καλυτερη απόκριση σε digital φάση...
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Χαχαχαχα ε οχι και hi endας...έχουμε ακόμα δρόμο!
Εγω προσπαθώ να χτίσω ενα μέτριο προς καλό συστηματάκι να χαίρομαι ακούγοντας τα αγαπημένους μου δίσκους..

R3nos θα σας στείλω εν καιρώ ευθέτω το διάγραμμα του χώρου και το RT 60. Από καλώδια χρησιμοποιώ τα SP-40 της Roister με διπλοκαλωδίωση.
[DOUBLEPOST=1563995075][/DOUBLEPOST]

Καλή ιδέα todkos σ ´ ευχαριστώ, αλλά νομίζω οτι θα ήθελα να χτίσω κάτι διαφορετικό έξω απο τα δεδομένα ενός AV προενισχυτή που οφείλω να ομολογήσω οτι έπαιξε καλύτερα οταν τον τροφοδοτησα με optical παρά με rca...ισως να έχει καλυτερη απόκριση σε digital φάση...

Θα σου φανεί λίγο παράξενο, αλλά μήπως έχεις τους βραχυκυκλωτήρες του ηχείου να τους βάλεις και να λειτουργήσεις σε μονοκαλωδίωση?
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Θα ρωτήσει κανείς τα βασικά;

Άσε, θα το κάνω εγώ, εσείς πείτε για χροιές, μουσηκώτες και καλώδια. Και καλά ρεύματα. Και λάμπες :p

Πες φίλε Chris την απόσταση ακρόασης..
Μηπως με το μετρητικό που έχεις μέτρησες RT60?
Θα ήθελες να βάλεις ενα σχεδιάγραμμα ή μια φωτό του χώρου;
Η απόσταση ακρόασης είναι 3,20 μέτρα περιπου
[DOUBLEPOST=1563995269][/DOUBLEPOST]
Θα σου φανεί λίγο παράξενο, αλλά μήπως έχεις τους βραχυκυκλωτήρες του ηχείου να τους βάλεις και να λειτουργήσεις σε μονοκαλωδίωση?

Τους έχω αλλα πάντα πίστευα οτι δεν θα ωφελήσουν καθόλου την κατάσταση και τα δούλευα σε διπλοκαλωδίωση.. τους έχω λες να το δοκιμάσω; Τι διαφορετικό μπορεί να βγει;
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Στα δικά μου ηχεία ( άλλης μάρκας, δεν έχει σημασία νομίζω ), είχα κάνει αρκετές αλχημείες με τα καλώδια και πάντα με ενοχλούσαν τα πρίμα. Μη στα πολυλογώ, έβαλα τους βραχυκυκλωτήρες και έφτιαξε η κατάσταση. Για δοκίμασε μπας και.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δυστυχως, ο Κρις διαθετει τα χαρακτηριστικα του τελειου...χαιεντα. Τον λυπαμαι απο τωρα, ιδιως αν τον ανακαλυψει κανεις τυπου Λεανδρου.:D:D
μέλι στάζει το στοματάκι σου!!:D:D:D
του έχω ήδη απαντήσει!
σάνυ γαβ;)
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Διευκρίνηση: πάντα με ενοχλούσαν, ό,τι κι αν έκανα στον χώρο με τα ηχεία. Απο τη στιγμή που επανέφερα τα jumpers του ηχείου, η κατάσταση έγινε πιο εύκολη. Έχω φτάσει σε ένα σημείο που στον κάκιστο χώρο μου, το αποτέλεσμα είναι υποφερτό έως και ευχάριστο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.256
3,20 μέτρα
Θες 12" γουφερ μίνιμουμ στο δορυφόρο σου για τέτοια απόσταση ακρόασης. Λόγου χάριν, ικανός δορυφόρος για τέτοια απόσταση ακρόασης είναι το 801 της αγαπημένης σου μπιενταμπλεγιου.

Εκτός αυτού, θες έναν ικανό αριθμό σαμπ για τις πρώτες οκτάβες, αναλόγως κυβικών μέτρων του ενιαίου χώρου στον οποίο παίζεις μουσική.

Οι συζητήσεις για βραχυκυκλωτηρες μου προκαλούν εμετό.

Οτιδήποτε έχει σχέση με λάμπες, αφορά αποκλειστικά και μόνο τον φωτισμό του χώρου.

Αυτό το ποστ, αφορά την πραγματικότητα στο οντιο, σύμφωνα με τους αδιαπραγματευτους νόμους της φυσικής..
Το Χάι Εντ, αυτοεξαιρείται αυτής της πραγματικότητας.
Επιλέγεις δρόμο. Φιλ φρι..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Θες 12" γουφερ μίνιμουμ στο δορυφόρο σου για τέτοια απόσταση ακρόασης. Λόγου χάριν, ικανός δορυφόρος για τέτοια απόσταση ακρόασης είναι το 801 της αγαπημένης σου μπιενταμπλεγιου.

Εκτός αυτού, θες έναν ικανό αριθμό σαμπ για τις πρώτες οκτάβες, αναλόγως κυβικών μέτρων του ενιαίου χώρου στον οποίο παίζεις μουσική.

Οι συζητήσεις για βραχυκυκλωτηρες μου προκαλούν εμετό.

Οτιδήποτε έχει σχέση με λάμπες, αφορά αποκλειστικά και μόνο τον φωτισμό του χώρου.

Αυτό το ποστ, αφορά την πραγματικότητα.
Το Χάι Εντ, εξαιρείται της πραγματικότητας.
Επιλέγεις δρόμο. Φιλ φρι..
Δεν χάνει κάτι όμως να δοκιμάσει να επαναφέρει τους στοκ βραχυκυκλωτήρες. Και δεν μπορείς να πεις, δεν πρότεινα τη χρήση καλωδίου, βελτιώνομαι..!! :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.256
Χάνει χρόνο αδερφέ..
Βάζεις τσιροτο και δοκιμές χανζαπλαστ σε πολυτραυματια με τ'αντερα να κρέμονται απ'εξω και το κεφάλι ανοιχτό...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Η απόσταση ακρόασης είναι 3,20 μέτρα περιπου
Δεν μπορούν να σε καλύψουν στις χαμηλές συχνότητες τα ηχεία σου σε αυτήν την απόσταση. Οπότε ακούς μόνο τα υπόλοιπα, και σου φαινεται πως τσιρίζουν.

Και ακόμα δεν είπαμε για τον χώρο τίποτα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.870
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top