Συμβουλή για ολοκληρωμένο..


audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Οσα χρηματα και να δωσεις για ενισχυτη, τα ηχεια αυτα δεν θα σε καλυψουν με τιποτα,ακομα και στην πριζα να τα βαλεις... Η θα τα υποστηριξεις με ενα-δυο subs, αν θελεις για δικους σου λογους να τα κρατησεις και μετα βλεπεις για ενισχυτη. Προσωπικα, θα επαιρνα (τουλαχιστον 12'') https://www.avsite.gr/forum/threads/cerwin-vega-xls-12.172464/#post-2454479 ,οπου με κοστος για ''γελια'',θα ευχαριστιομουνα μουσικη,χωρις να ''ματωσω''. Κατοπιν,αν δλδ θελησεις, προσθετεις και το-τα subακια σου και απογειωνεσαι..... Το θεμα ενισχυτη,αστο τελευταιο των τελευταιων ,γιατι αμεσως μολις τα συνδεσεις στο υπαρχων setup σου,οι διαφορες που θα ακουσεις θα ειναι χαωτικες...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
το παλικαρι απλα ψαχνει αναβαθμιση οποτε ολα τα υπολοιπα ειναι περιττα θαρρω.
απλα με αυτα τα χρηματα που διαθετει καλυτερα ειναι να αγορασει ηχεια παρα ενισχυτη.
Συνηθως αλλαζουμε το κομματι της αλυσιδας που μας ενοχλει περισσοτερο.

ps: Πολλα παιδια απο εδω ειναι κατα των καλωδιων. Εγω οχι τοσο....ειμαι κατα των ακριβων καλωδιων. Ελπιζω να εχεις χαλκο και οχι ασημι πουθενα......
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Θεωρούμε δεδομένο πως ο ενισχυτής δεν οδηγεί τα ηχεία.

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήσης είναι 90w στο κανάλι, 7 κανάλια, με μέγιστη κατανάλωση 360w… Σε συνδυασμό με την αντίσταση του ηχείου στα 3Ω (υποθέτω κάπου στους 90 με 120 κύκλους) ο ενισχυτής ζορίζεται αρκετά.

Τελικό στάδιο δε μπορεί να μπει αφού δεν έχει έξοδο προενίσχυσης. Αν υποθέσουμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε την επιλογή zone 2 για έξοδο, δεν έχει τον έλεγχο αυξομείωσης έντασης, οπότε δε μπορούμε και πάλι να προσθέσουμε τελικό στάδιο.

Η πρόσθεση ολοκληρωμένου ενισχυτή αφού δεν υπάρχει έξοδος προενισχυσης, απαιτεί συνεχή εναλλαγή των καλωδίων ηχείου από τον ένα ενισχυτή στον άλλο ή την προσθήκη ενός συστήματος εναλλαγής ενισχυτών (πχ. αυτό).

Η πιο φθηνή λύση είναι η προσθήκη sub με high level input/output, αποκοπή ψηλά ώστε να μη «βλέπει» ο ενισχυτής τα δύσκολα σημεία του ηχείου και οι συχνότητες που απουσιάζουν θα διαχειρίζονται από το sub.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Καλησπέρα παιδιά!

Επιστρέφω στο νήμα με τις μετρήσεις χώρου που καποιοι ζήτησαν να δούν.

Λοιπον έχουμε και λέμε..

Μηχάνημα μετρήσεων: XTZ Room Analyzer 1

Απόσταση μέτρησης 3,24 μ

Απόσταση ηχείων μεταξύ τους 1,80 μ.

Απόσταση ηχείων απο τον τοίχο πίσω τους : 1 μ.

Πίσω τους βρίσκονται στενές βιβλιοθήκες (μια πισω απο το κάθε ενα) γεμάτες βιβλία.

ΥΠΟΨΙΝ: Βάζω αυτές τις μετρήσεις με επιφύλαξη καθώς έχω χρησιμποποιήσει ελάχιστα τον εν λόγω εξοπλισμό και πιθανότατα εχω κάνει λαθη. Δέχομαι παρατηρήσεις και συμβουλές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια υπόδειξη και βοήθεια.

upload_2019-8-5_17-33-57.png


upload_2019-8-5_17-34-16.png


upload_2019-8-5_17-34-37.png


upload_2019-8-5_17-34-55.png
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.238
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top