Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

προσωπικα πιστευω οτι ειναι το biwiring δεν εχει νοημα. ειναι marketing οπως πολλα αλλα. αν καποιος εχει τυχει να μιλησει με ανθρωπους που φτιαχνουν ηχεια, τεχνικους οχι μαρκετινγ, θα σας πουν οτι ριχνουν πολυ γελιο και ακομα περισσοτερο με το θεμα των καλωδιων.

αλλα οταν απευθυνομαστε στο χαιεντα ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα. το χαιεντα ξεσυνδεει τα καλωδια πισω απ τα ηχεια, τα ξανασυνδεει και ακουει διαφορα στον ηχο!!! οποτε καταλαβαινετε ποση διαφορα θα ακουσει στο biwire. η μερα με τη νυχτα λεμε.
Καλύτερα να είμαστε λίγο προσεκτικοί με τις προσωπικές μας απόψεις αν δεν συνοδεύονται με κάποια θεωρητική ή πρακτική απόδειξη.
Αλλιώς πάμε από το ένα άκρο των χαιεντάδων/εμπόρων στο άλλο με κοινό αποτέλεσμα να είμαστε και πάλι λάθος ως ένα σημείο...

Οι τεχνικοί που γελούν προφανώς ξέρουν ότι τα ηχεία που φτιάχνουν έχουν συγκεκριμένο ταβάνι. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι όλα τα ηχεία έχουν το ίδιο ταβάνι... ούτε ότι όλα τα συστήματα/εγκαταστάσεις έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε καλώδια.
Εκτός αυτού, τη διατομή του καλωδίου δε την καθορίζει μόνο το ηχείο, οπότε είναι φάουλ έτσι κι αλλιώς αν δεν εξετάσουν και το υπόλοιπο σύστημα.

Σε κάθε περίπτωση διάβασμα και ψάξιμο ανάλογα με την περίπτωση και το σύστημά μας...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Λέω ότι αν πχ στη μεριά του tweeter αντί πχ 2 μέτρα καλώδιο βάλεις 30 μέτρα ίδιας διατομής τότε σίγουρα θα αυξήσεις λίγο την αντίσταση στις HF , θα έχεις κάποια πτώση τάσεως και θα πέσει λίγο η στάθμη , όμως το ίδιο πράγμα που επιτυγχάνεις με και με το Treble Control χωρίς να ξοδευτείς.
Το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι για μεγαλύτερο μήκος. Ο Λάκης μιλάει για διπλασιασμό των αγωγών, οπότε μείωση της αντίστασης και αύξηση της στάθμης.

Θεωρητικά ενδεχομένως να είναι καλύτερα με τη διπλοκαλωδίωση. Πρακτικά όμως μπορεί να είναι ακριβώς το ίδιο πράμα αν το σύστημά σου δεν είναι οριακό με το καλώδιό σου. Από το πινακάκι στη σελίδα που σού στειλα βλέπω ότι μάλλον δεν έχεις πρόβλημα, οπότε δεν θα δεις αρκετή βελτίωση... Μπορεί και καθόλου. Εξαρτάται από πολλά πράματα... Εγώ θα κρατούσα τα λεφτά μου να πάρω κάτι άλλο ή κανένα πολύ καλύτερο καλώδιο πχ με ασήμι
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Mε προβληματιζει παντως το μεγαλο μηκος - ολοι αρνητικωτατοι!
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Καλύτερα να είμαστε λίγο προσεκτικοί με τις προσωπικές μας απόψεις αν δεν συνοδεύονται με κάποια θεωρητική ή πρακτική απόδειξη.
Αλλιώς πάμε από το ένα άκρο των χαιεντάδων/εμπόρων στο άλλο με κοινό αποτέλεσμα να είμαστε και πάλι λάθος ως ένα σημείο...

Οι τεχνικοί που γελούν προφανώς ξέρουν ότι τα ηχεία που φτιάχνουν έχουν συγκεκριμένο ταβάνι. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι όλα τα ηχεία έχουν το ίδιο ταβάνι... ούτε ότι όλα τα συστήματα/εγκαταστάσεις έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε καλώδια.
Εκτός αυτού, τη διατομή του καλωδίου δε την καθορίζει μόνο το ηχείο, οπότε είναι φάουλ έτσι κι αλλιώς αν δεν εξετάσουν και το υπόλοιπο σύστημα.

Σε κάθε περίπτωση διάβασμα και ψάξιμο ανάλογα με την περίπτωση και το σύστημά μας...
ακριβως αυτο που λες. σε ενα χωρο που το μαρκετινγκ και η μπουρδα κυριαρχουν πρεπει εγω να εχω αποδειξη...

χωρις να θελω να μπω στην διαδικασια του πως και τι, ανθρωποι απο παραπανω απο τρεις εταιριες, μηχανικοι, μου ειπαν στην αγγλια οτι το θεμα των καλωδιων ειναι μπουρδα. και δεν μιλαω για υπερβολες του τυπου να πας να βαλεις ενα λεπτο καλωδιακι και να παρει φωτια. μιλαω για τα διαφορα exotic κλπ κλπ.

στην εκθεση της AES στο λονδινο που ειχα παει πριν χρονια παλι μιλησα με διαφορους, που φτιαχνουν μηχανηματα / ηχεια στουντιο και πανω κατω μου ειπαν τα ιδια πραγματα.

φιλος ηχοληπτης στουντιας στο λονδινο μου ειπε ακριβως τα ιδια. το ιδιο και στην ελλαδα. ανθρωποι επαγκελματιες στον ηχο, που ακουν σε πολυ ελεγχομενο περιβαλλον απο μηχανηματα εκατομυριων. και εχουν και την πρακτικη αλλα και τις σπουδες...

εχει δει κανεις στα στουντιο τι επικρατει σχετικα με τα καλωδια? ειδε κανεις τιποτα επιχρυσα patch bays? χρυσα xlr μηπως? ποσα μετρα ταξιδευουν?

αυτα ειχα να πω και σταματω εδω γιατι δεν εχει και πολυ νοημα ειναι πολυσηζητημενα αυτα τα θεματα.

για οσουν αναρωτιουνται τι καλωδια μου προτειναν για ηχεια... το standard καλωδιο που ειχε τοτε η RS. αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα. χοντρο multicore standard καλωδιο.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Λέω ότι αν πχ στη μεριά του tweeter αντί πχ 2 μέτρα καλώδιο βάλεις 30 μέτρα ίδιας διατομής τότε σίγουρα θα αυξήσεις λίγο την αντίσταση στις HF , θα έχεις κάποια πτώση τάσεως και θα πέσει λίγο η στάθμη , όμως το ίδιο πράγμα που επιτυγχάνεις με και με το Treble Control χωρίς να ξοδευτείς.
νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα αντι για απειρα μετρα καλωδιο να πειραζε καποιος το crossover.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

ακριβως αυτο που λες. σε ενα χωρο που το μαρκετινγκ και η μπουρδα κυριαρχουν πρεπει εγω να εχω αποδειξη...
Όχι μόνο εσύ. Όλοι πρέπει να μιλάμε με αποδείξεις.

Διπλό καλώδιο σημαίνει μεγαλύτερη διατομή και μισή αντίσταση (που είναι και η σημαντικότερη παράμετρος στα καλώδια ηχείων) . Απλή φυσική.

Το αν παίζει καλύτερα ή όχι δεν μπορούμε να το προεξοφλούμε έτσι απλά. Όυτε οι έμποροι είναι σωστοί που λένε ότι πάντα είναι καλύτερα, ούτε η αντίθετη πλευρά που λέει ότι δεν κάνει ποτέ καμία διαφορά.

Είναι πολλά τα εξαρτάται.
Ανοιχτό μυαλό χρειάζεται και διάβασμα για να μην είσαι θύμα ούτε της μίας πλευράς που πουλάει φύκια, ούτε της άλλης που υπεραπλουστεύει το θέμα.

Συμφωνώ ότι τις περισσότερες φορές δεν κάνει διαφορά, αλλά το γεγονός είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

προσωπικά πιστεύω ότι το biwiring δεν έχει νόημα. είναι marketing όπως πολλά άλλα ...
Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι ακριβώς έτσι. Μόνο αν οι ενισχυτές που οδηγούν το κάθε μεγάφωνο είναι εντελώς διαφορετικοί και προσαρμοσμένος ο καθένας να αποδίδει καλύτερα στη συγκεκριμένη συχνότητα (του μεγαφώνου) κάνει διαφορά.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι ακριβώς έτσι. Μόνο αν οι ενισχυτές που οδηγούν το κάθε μεγάφωνο είναι εντελώς διαφορετικοί και προσαρμοσμένος ο καθένας να αποδίδει καλύτερα στη συγκεκριμένη συχνότητα (του μεγαφώνου) κάνει διαφορά.
Αυτό που περιγράφεις είναι biamping και το αποτέλεσμα εξαρτάται από πολύ περισσότερα πράγματα.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Και βέβαια εξαρτάται. Πάντα ο κάθε κρίκος της αλυσίδας παίζει σημαντικό ρόλο. Ακόμα και ο χώρος.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

αυτο που δεν καταλαβαινω στο biamping, ειναι πως πετυχαινουν το crossover. οι περισσοτεροι κατασκευαστες φτιαχνουν το crossover επανω στο καθε ηχειο. αυτο εχει σαν αποτελεσμα για ενα φιλτρο δευτερου βαθμου πχ, το branch ενως πηνιου εν σειρα να μην κανει cutt off στην ιδια συχνοτητα που κανει το branch του παραλληλου πυκνωτη.

αυτο πως μπορει να το πετυχει καποιος σε biamping? απ οτι εχω δει τα active crossovers εχουν μονο συχνοτητα και slope.

παιζει σεναριο με passive φιλτρα?
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

E αφού είναι παράλληλα προφανώς μιλάμε για απλά φίλτρα, απλά τα χωρίζεις και οδηγείς το καθένα με τον ενισχυτή του και κόβει όπως και πριν. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ποτέ εγώ είναι γιατί δεν δίνουν ποτέ μέτρηση εμπέδησης για κάθε κύκλωμα ξεχωριστά σε περίπτωση που βγάλουμε τη γέφυρα.
Έτσι να ξέρουμε τι μας γίνεται και να μην υποθέτουμε απλά ότι θα είναι μεγαλύτερη απ την αρχική του ηχείου μας...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

αυτο που δεν καταλαβαινω στο biamping, ειναι πως πετυχαινουν το crossover. οι περισσοτεροι κατασκευαστες φτιαχνουν το crossover επανω στο καθε ηχειο. αυτο εχει σαν αποτελεσμα για ενα φιλτρο δευτερου βαθμου πχ, το branch ενως πηνιου εν σειρα να μην κανει cutt off στην ιδια συχνοτητα που κανει το branch του παραλληλου πυκνωτη.

αυτο πως μπορει να το πετυχει καποιος σε biamping? απ οτι εχω δει τα active crossovers εχουν μονο συχνοτητα και slope.

παιζει σεναριο με passive φιλτρα?
Δεν υπάρχει γενική απάντηση στο ερώτημα, η δε πλήρης ανάπτυξη βγαίνει σεντόνι διπλόφαρδο. Άσε που πολλά σημεία είναι εκτός του γνωστικού μου πεδίου.

Η καλύτερη λύση στο biamping είναι τα ενεργά ηχεία, όπου ο κατασκευαστής κάνει ότι τον φωτίσει ο μεγαλοδύναμος. Αν είναι πιστός τα καταφέρνει ... :tongue:
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Δεν υπάρχει γενική απάντηση στο ερώτημα, η δε πλήρης ανάπτυξη βγαίνει σεντόνι διπλόφαρδο. Άσε που πολλά σημεία είναι εκτός του γνωστικού μου πεδίου.

Η καλύτερη λύση στο biamping είναι τα ενεργά ηχεία, όπου ο κατασκευαστής κάνει ότι τον φωτίσει ο μεγαλοδύναμος. Αν είναι πιστός τα καταφέρνει ... :tongue:
ετσι πιστευω κι εγω. ματσαρισμενα τα παντα απ το εργοστασιο.
 

Μηνύματα
27.313
Reaction score
25.344
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Mε προβληματιζει παντως το μεγαλο μηκος - ολοι αρνητικωτατοι!
Μην μασσάς Λάκη, και εγω παίζω με μακριά καλώδια, και ούτε καν τα ίδια σε μήκος στα δυο μπρος ηχεία. Δεν τρέχει τίποτα. Στο right εχω 8 μέτρα καλώδιο και στο left 5. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ AC ΤΑΣΗ.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Θα συμφωνήσω εν μέρει. Αν είναι ικανή η διατομή του καλωδίου, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα 8 μέτρα.

Για το AC έχω μια ένσταση όπως το αναφέρει ο Γιάννης. Η αντίσταση είναι αντίσταση είτε το ρεύμα είναι AC είτε είναι DC... Δεν αλλάζει κάτι... Το DC άλλωστε με Fourier Transformation μπορεί να αναλύεται σε άθροισμα ημιτόνων...

To αν θ' ακούσεις διαφορά από το διαφορετικό μήκος εξαρτάται και πάλι από το πόσο οριακή διατομή καλωδίου έχεις. Αν έχεις μεγάλη (για τις ανάγκες σου) διατομή, τότε όντως η διαφορά μήκους 2-3 μέτρων είναι πρακτικά αμελητέα.
Αλλά αν είναι μικρή (το ξαναλέω μικρή για τις ανάγκες σου), τότε μπορεί να έχεις θέματα ανισσοροπίας.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Μην μασσάς Λάκη, και εγω παίζω με μακριά καλώδια, και ούτε καν τα ίδια σε μήκος στα δυο μπρος ηχεία. Δεν τρέχει τίποτα. Στο right εχω 8 μέτρα καλώδιο και στο left 5. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ AC ΤΑΣΗ.
Κι εγω αρχικα τοσο τα ειχα, αλλα μετα τα...ισοφαρισα και ειναι μια χαρα, αν και του τουιτερ θελει λιγο ενισχυση (Οpera seconda/Seas) -θα ζωντανεψει αν ενισχυθει, παρντον, διπλοκαλωδιωθει;
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Κι εγω αρχικα τοσο τα ειχα, αλλα μετα τα...ισοφαρισα και ειναι μια χαρα, αν και του τουιτερ θελει λιγο ενισχυση (Οpera seconda/Seas) -θα ζωντανεψει αν ενισχυθει, παρντον, διπλοκαλωδιωθει;
Επειδή πιάνω ότι έχεις θέμα πρίμων, μη κάνεις καμιά βιαστική κίνηση... Είτε διπλοκαλωδίωση είτε διπλοενίσχυση είτε οτιδήποτε άλλο.
Δοκιμές πριν πληρώσεις οτιδήποτε. Και αν η αλλαγή δε σου λύνει το πρόβλημα ή η διαφορά δε σε χτυπάει στα μούτρα τότε ή δεν αξίζει να δώσεις λεφτά ή είναι ψυχολογική επειδή σε τρώει να αγοράσεις κάτι...
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Κι εγω αρχικα τοσο τα ειχα, αλλα μετα τα...ισοφαρισα και ειναι μια χαρα, αν και του τουιτερ θελει λιγο ενισχυση (Οpera seconda/Seas) -θα ζωντανεψει αν ενισχυθει, παρντον, διπλοκαλωδιωθει;
δες και την λυση του cross. υπαρχει μια αντισταση κατα πασα πιθανοτητα εν σειρα με το tweeter για να μειωσει την ταση λογω της μεγαλυτερη ευαισθησιας του tweeter. an βαλεις μικροτερη νομιζω θα ανοιξει το tweeter αλλα δεν ξερω ποσο.

στο diy ειμαι σιγουρος αν δειξεις to crossover θα ξερουν να σου πουν τι να βαλεις.
 

Μηνύματα
27.313
Reaction score
25.344
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Δεν είναι τόσο απλό να πειράξεις το xover χωρίς γνώσεις και μετρητικό σύστημα -παλμογράφο γεννήτρια. Οι αντιστάσεις στα μεγάφωνα και δη στα tweeter υπάρχουν σαν δικτυώματα και οχι εν σειρά. Το να αλλάξεις μια απο τις δυο χωρίς να ξέρεις ποιά και πόσο , μπορεί να ανεβάσει την στάθμη μέχρι και 6db, και να τσιρίζει μετά. Οτι δεν ξέρουμε δεν το πειράζουμε.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Συνδεσμολογία των ηλιθίων

Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη.
Χώρια το τι θα κάνει ένα πείραγμα στη μεταπωλητική αξία...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.784
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top