Σύγκριση Καλωδίων 5000 Ε vs 5 E

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Το τελευταιο καιρο επαιζα το συστημα μου με καλωδια ηχειων των 5000 Ε που δυστυχως ειχα πληρωσει. Για ευνοητους λογυος δεν θα ηθελα να αναφερω μαρκα, γιατι θα φαμε και ξυλο.

Καποιοι φιλοι που ειχαν ακουσει το συστημα μου, μου ειχαν επισημανει καποια μικροπροβληματακια, που δεν βοηθουσαν ωστε να απογειωθει το ακουσμα.

Σε μια στιγμη αυτογνωσιας και απολυτης ειλικρινιας :116: αφου ειχα δοκιμασει αρκετα πραγματα για να λυσω το προβλημα, λεω δεν δοκιμαζω καποιο αλλο καλωδιο ηχειων? Επειδη δεν μου βρισκοταν καποιο δοκιμασα ενα καλωδιο των 5 ευρω.
Το αποτελεσμα ηταν ενα σοκ για μενα, το φτηνο καλωδιο ελυσε ολα τα προβληματα του προηγουμενου (λιγο σκληρες ψηλες, λαμπραδα κτλ, αφυσικο ακουσμα) χωρις να χανει σε κανενα επιμερους σημειο απο το πανακριβο audiophile καλωδιο.
Οπως καταλαβαινεται παρολο που ειχα πληρωσει το ακριβο καλωδιο και δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να αποδειχτει κατι τετοιο η αληθεια ηταν μια:

Το καλωδιο των 5 ευρω επαιξε καλυτερα απο το πασιγνωστο audiophile καλωδιο των 5000 Ευρω.

Τα συμπερασματα δικα σας.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
2 τα τινα.

α) Τρεχουν ΟΛΟΙ οι χαιενταδες και αγοραζουν μερικα χιλιομετρα απο το συγκεκριμενο καλωδιο, και μαλιστα απο το συγκεκριμενο μαγαζι που το αγορασες και συ.

β) Μπαναρεσαι απο ολα τα χαιενταδικα φορα, βρισκεις καταφυγιο στο αντιδημοκρατικο avsite, ζητας τα φωτα του Τσαρουχα για τα μπερια και κανεις ρηβιου με τον Κογια.

γ) Αντε ρε χαμενε ξανακοιτα το ημερολογιο σου :137:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Με αυτα που εγραψα, φυσικα και δεν εννοω οτι το καλωδιο των 5 ευρω θα ειναι παντα καλυτερα απο τον πανακριβο super duper ultra audiophile καλωδιο.
Απλα τα καλωδια ειναι system dependent! Oποτε χρειαζεται οπωσδηποτε δοκιμες πριν αγορασετε ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ καλωδιο.
Λετε να κουφαθηκα τελειως?:116:
 


Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Η άποψή μου για τα καλώδια είναι ότι δεν είναι όλα ίδια!
Με αυτό δεν εννοώ ότι κάποια είναι "καλύτερα" απο κάποια άλλα, αλλά ότι όλα αλλοιώνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τον ήχο. Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι ποιά "αλλοίωση" (αναπόφεκτη φοβάμαι) πάει καλύτερα (ίσως δεν τονίζει αυτές που ήδη υπάρχουν) στο σύστημα μας.
Το καλώδιο που μας κάνει λοιπόν μπορεί να είναι ακριβό μπορεί να είναι και παμφθηνο...
Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο λοιπόν...
Τουλάχιστον αφού τώρα ακούς καλύτερα.... μπράβο!


*PS. μέρα που βρήκες να αποκτήσεις αυτογνωσία και απόλυτη ειλικρίνια!!! :137:
 


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Εν τοιαυτη περιπτωσει μπορεις να διαλεξεις ενα απο τα α ή β του προηγουμενου ποστ :137:
 


Μηνύματα
250
Reaction score
0
Δοκίμασε και με ηχεία τον 400 Ευρω και πες μας εντυπώσεις:



Το καλωδιο των 5 ευρω επαιξε καλυτερα απο το πασιγνωστο audiophile καλωδιο των 5000 Ευρω.

Τα συμπερασματα δικα σας.
Και με την καινούρια γκόμενα τα ίδια θα πάθεις:

tσικ τσικ.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Eπαναλαμβανω για να γινω σαφης επειδη ειναι και περιεργη η μερα:
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δοκίμασε και με ηχεία τον 400 Ευρω και πες μας εντυπώσεις:





Και με την καινούρια γκόμενα τα ίδια θα πάθεις:

tσικ τσικ.
Συντροφε και συναγωνιστη, πιστεψε με οταν εχεις σκασει 5 χιλιαρικακια ζεστα, ΔΕΝ ΘΕΣ να καταληξεις σε ενα τετοιο συμπερασμα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eπαναλαμβανω για να γινω σαφης επειδη ειναι και περιεργη η μερα:
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
Εχω λογους να το πιστευω οτι δεν κανεις πλακα. :116:

Βεβαια καταλαβαινεις οτι εισαι πλεον ενας αιρετικος ? :204::204:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άρχισαν τα όργανα! :116:

Κατ΄αρχάς μπράβο σου που όχι μόνο το έψαξες, αλλά είχες και το θάρρος να βγάλεις τις ακουστικές εντυπώσεις σου στον αέρα. Τώρα ετοιμάσου για τις συνέπειες (ήδη άρχισες τις εισπράξεις). :137:

...
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Απλα τα καλωδια ειναι system dependent! Oποτε χρειαζεται οπωσδηποτε δοκιμες πριν αγορασετε ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ καλωδιο.
I rest my case :145:

Άρχισαν τα όργανα!

Κατ΄αρχάς μπράβο σου που όχι μόνο το έψαξες, αλλά είχες και το θάρρος να βγάλεις τις ακουστικές εντυπώσεις σου στον αέρα. Τώρα ετοιμάσου για τις συνέπειες (ήδη άρχισες τις εισπράξεις).

...

Δεν χρειάζεται να του λες "Μπράβο". Ολυμπιακός είναι. Δεν θα πάθει τίποτα.

Στο θέμα τώρα. Επειδή έχω μιλήσει 4-5 φορές με τον Μιχάλη για διάφορα θέματα καλωδιων κλπ κλπ δεν μου άφησε την εντύπωση ότι θα έκρυβε μία τέτοια διαφορά

Καλό παιδί δείχνει. Αν και Ολυμπιακος
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Γιατι να το κρυψω ρε παλιοχανουμι? Εγω τα πουλαω η νομιζεις θελω να προστατεψω τα λαμογια?
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Σύγκριση Καλωδίων 5000 Ε vs 5 E

Κάτσε..κάτσε να το ξεκαθαρίσουμε.
5ε το μέτρο ή όλο μαζί ; :138:
 




Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Έχω το 95% τον πωλήσεων καλωδίου τον 5 Ευρο
ΟΚ τσικ τσικ, τότε γράψε σε παρακαλώ στο προφίλ σου το ονοματάκι σου και ότι είσαι αντιπρόσωπος. Δεν είν' κακό. :126:

...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.681
Μηνύματα
2.869.836
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top