Σύστημα ήχου

Μηνύματα
1.841
Reaction score
3.432
Θες προτάσεις στο μπάτζετ σου αλλά αρνείσαι το σαμπ. Όσοι σου το προτείνουν, για το καλό σου το κάνουν.

Τα ηχεία που έχεις επιλέξει είναι όντως VFM. Πάρε κι ένα ενισχυτή και CD player (χωριστά και όχι 2 σε 1). Π.χ. τον Yamaha as501 κι από CD player κάνα μτχ. της Marantz από αγγελίες ή από ebay για να τα στριμώξεις οικονομικά.

Μόνο που κάποια στιγμή θα ακούσεις σύστημα με σαμπ και θα δαγκωθείς.
Και φυσικά θα τα δώσεις ξανα σε αγγελία όλα και θα πάρεις αυτά που σου λένε παραπάνω !
Θα έχεις χάσει και τα μισά λεφτά απο τις αγοραπωλησίες αλλά τι σημασία έχουν όλα αυτα?
Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι!!

Πλάκα πλάκα μπήκες εδώ και ρώτησες για να σου πουνε ,ακου λοιπόν αυτά που λένε και δεν θα χάσεις.
Διάβαζα προχτές το νήμα ενός φίλου που μπήκε με επιθεση του τύπου μην μου πείτε για σαμπ γιατι σαμπ δεν μπαίνει και λοιπά .Τώρα ψάχνεται για το τεταρτο!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Πολλα απο αυτα τα γνωριζω μαν.
Δικαναλο ηχο ομως θελω, ουτε σαμπ ουτε 100 ηχεια.
Βρε Ταλιμπάν, δικάναλο είναι το σετάπ με 2 δορυφοράκια και 4 σαμπ.

Όλα τα ξέρεις και τίποτα δε γνωρίζεις..
JBL LSR 308 και ενδέχεται να μη χρειαστείς sub άμεσα.
Πιο πιθανό σενάριο το αντίστροφο.
Πάρε 4 σαμπ, και πιθανώς να μη χρειαστείς δορυφοράκια άμεσα.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Με τα subs κολλημένα στους τοίχους, δεν εντείνονται τα room modes;
Ανάλογα με τις διαστάσεις του δωματίου πάντα, δεν είναι αυτό πρόβλημα;;

Για να μείνω σ' αυτό που ζητάει ο φίλος μας (άσχετα αν στην πραγματικότητα θα πρότεινα μετατροπή των CDs σε flac + DAC + ενεργά) τουλάχιστον μην πάρεις cd και ενισχυτή μαζί, θα σε περιορίσει πολύ στο μέλλον.

Θα προτιμούσα κάποιο συνδυασμό με 2 ενεργά, κάποιο dac/προενισχυτή με volume control (για να συνδέσεις και υπολογιστή ή τηλέφωνο και να μην περιοριστείς στα 300 cd) και ένα CD Player.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
ρε @freeriding ηλεκτρονική μουσική θα ακούς, γιατί όχι sub?


Ξέρω τι σκέφτεσαι, ότι θα κάνει μπουμ μπουμ όπως στις ταινίες στο σινέμα.
Δεν θα είναι έτσι, όταν το στήσεις καλά δεν θα ακούγεται καν σαν ξεχωριστό ηχείο αλλά σαν να βγαίνουν από τα ηχεία σου. Δικάναλο δηλαδή
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
(για να συνδέσεις και υπολογιστή ή τηλέφωνο και να μην περιοριστείς στα 300 cd) και ένα CD Player.
και πως θα γίνει ρε μάστορα;
θα χώνει κάθε φορά τη μουσούδα του μεσα στο pc κ το σμαρτφοουν για να μυρίσει πριν την ακρόαση; :p
 


Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Τα δικά μου CD δεν μυρίζουν. Έχουν πρόβλημα;

Για το θέμα μας: Συμφωνώ κι εγώ για τα JBL LSR 308 που σου προτάθηκαν, αλλά πάρε και το sub τους το JBL LSR 310S.
Δε θα βγεις χαμένος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Τα χρήματα δε φτάνουν για sub οπότε "προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός" :p
Ας πάρει τώρα τα υπόλοιπα (με πρόβλεψη όμως να μπορεί να βάλει sub αν χρειαστεί/θελήσει/αλλάξει γνώμη) και βλέπει.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
17
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Το μονο σιγουρο ειναι οτι cd δεν συγκρινεται με ηλεκτρονικες μετατροπες για εμενα και αλλους πολλους, τουλαχιστον υποκειμενικα, και οτι sub δεν θα παιξει, διοτι πολυ απλα αν χασω και 20-25hz ευρος δεν με νοιαζει.
Παω να παρω γνωμες και απο κανενα ευρωπαικο φορουμ, που τουλαχιστον δεν θα ειρωνευονται και θα χαχανιζουν με τις προτιμησεις του αλλου.
Και παλι ευχαριστω!
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Το μονο σιγουρο ειναι οτι cd δεν συγκρινεται με ηλεκτρονικες μετατροπες για εμενα και αλλους πολλους, τουλαχιστον υποκειμενικα, και οτι sub δεν θα παιξει, διοτι πολυ απλα αν χασω και 20-25hz ευρος δεν με νοιαζει.
Παω να παρω γνωμες και απο κανενα ευρωπαικο φορουμ, που τουλαχιστον δεν θα ειρωνευονται και θα χαχανιζουν με τις προτιμησεις του αλλου.
Και παλι ευχαριστω!
ενημερωτικά η Ελλάδα ανήκει στην Ε.Ε.


και όπως είπα και στην αρχή...η απόσταση που ζητάς είναι αρκετά μεγάλη για τα στάνταρ που έχεις θέσει και το μπάτζετ

κανένας δεν σε ειρωνεύτηκε...όλοι λίγο πολύ τοποθετήθηκαν στο θέμα σου, αλλά έχεις αρκετά μπερδεμένα πράγματα ως προς το τι ήχο νομίζεις ότι μπορεί να σου βγάλει η κάθε υλοποίηση ηχείου (βάσης- ραφιού)
πιο πολύ βλέπω να θέλεις να συμφωνήσουμε με αυτό που έχεις in mind παρά να ακούσεις το αντικειμενικά ορθό που με λίγη προσπάθεια θα σου έδινε το αποτέλεσμα που ζητάς....και αν όχι τώρα...στο μέλλον
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Γεια σας παιδια! Κατ' αρχας, ελπιζω να ποσταρω στην σωστη ενοτητα.

Εχω εναν χωρο περίπου 4x7, δλδ περιπου 28μ2.
Αποσταση ακροασης ~2,50-3,00μ

Με ενδιαφερει o δικαναλος ηχος και συγκεκριμενα η ακροαση μουσικης, κυριως cd μιας και εχω μεγαλη σχετικα συλλογη (καπου 300cd κυριως ηλεκτρονικη μουσικη πολλων ειδων) αλλα και μεσω youtube/bluetooth ή usb. Το ραδιοφωνο, αν και οχι προτεραιοτητα, δεν με χαλαει να υπαρχει.

Ο προυπολογισμος ειναι περιπου 700€ και επικεντρωνομαι σε ποιοτητα ηχου σε εως μεσαιες εντασεις (δεν με ενδιαφερουν οι υψηλες).

Μετα απο καμποσο ψαξιμο, καταληγω σε 2 λυσεις (ανοικτος βεβαια σε περαιτερω προτασεις):
  • ενισχυτης με cd και παθητικα ηχεια. βασει κριτικων, βλεπω εναν καλο συνδυασμο σε αυτα
https://www.skroutz.gr/s/8489823/Tag...TR-1000CD.html
https://www.skroutz.gr/s/8887397/Polk-Audio-T50.html

ο ενισχυτης θα τα οδηγησει σωστα? ποιοτητα ηχου (και βασει χωρου)?

  • cd player και ενεργα ηχεια (με συνδεσιμοτητα bluetooth)
https://www.audiophonics.fr/en/hifi-...k-p-11007.html
https://www.skroutz.gr/s/7628667/Dali-ZENSOR-1AX.html

γενικα a priori ποιοτικοτερη λυση ειναι τα ενεργα ή τα παθητικα ηχεια για την χρηση που θελω?

Θα εκτιμουσα αποψεις και προτασεις!


ΥΓ. βεβαια θα μπορουσα να παρω κατι τετοιο και να τελειωνω χεχε πχ αυτο https://www.skroutz.gr/s/18332268/Pa...X94-Black.html ή ηχεια σαν αυτα https://www.skroutz.gr/s/19955231/Edifier-R2750DB.html. Το valueformoney αξιζει να παω στα διπλασια+ λεφτα?


ΥΓ. αν το πισω μερος των ηχειων δεν εχει τοιχο κοντα (~2μ), μειωνει την αποδοση τους? Ποσο σημαντικο ειναι? Γενικα διαβαζω για προτεινομενη αποσταση 20-100εκ.
Ψάχνοντας στο ιντερνετ με αναζήτηση απόσταση ηχείων από τοίχους έπεσα σε ανάρτηση στο av site από γνώστη και θεωρώ ότι εχει απόλυτο δίκιο.
τα ηχεία κακώς είναι τόσο κοντά στον τοίχο, τι αναφέρει ο κατασκευαστής...

Καλό χειμώνα παιδιά :biggrin: :biggrin:
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Το μονο σιγουρο ειναι οτι cd δεν συγκρινεται με ηλεκτρονικες μετατροπες για εμενα και αλλους πολλους, τουλαχιστον υποκειμενικα, και οτι sub δεν θα παιξει, διοτι πολυ απλα αν χασω και 20-25hz ευρος δεν με νοιαζει.
Παω να παρω γνωμες και απο κανενα ευρωπαικο φορουμ, που τουλαχιστον δεν θα ειρωνευονται και θα χαχανιζουν με τις προτιμησεις του αλλου.
Και παλι ευχαριστω!
Καλησπερα φιλε μου και γω σαν και εσενα ειμαι σιντακι και βινυλιο. Σπιτι εχω και Hi Res player αλλα ουτε που το ανοιγω.Τι εκανα πριν καιρο και εμεινα ευχαριστημενος βρηκα ενα μεταχειρισμενο technics sl pg5 βρηκα εναν harman kardon pm655 παιρνω και τα q acoustics 2010i
ολα τελεια αλλα μπασο γιοκ.Παω παιρνω τα magnat monitor supreme 202 τωρα μαλιστα μπασο να φανε και οι κοτες αλλα δεν ειναι τοσο καθαρα οσο τα q acoustics παλι προβλημα. Τελος παιρνω τα dali spektor 2 και επαθα πλακα μπασο καλο πεντακαθαρα πριμα και αερινες μεσαιες συχοτητες.Εχω και Sub aυτοκινητου με διπλα δεκαιντσα γουφερ παθητικο πατεντα κρυμενο κατω απο την εσωτερικη σκαλα που χρησιμοποιουσα παλια αλλα τωρα ουτε το δουλευω.Αμα θες καλο καινουργιο ενισχυτη και οχι μεταχειρισμενο το αλλο μου συστημα ειναι ενας onkyo a-9010 εχει φοβερο DAC το εχω συνδεσει με ενα marantz cd recorder dr 6050 που ειχα πιτσιρικας απλως δεν μου αρεζε ο ηχος του αναλογικα και το συνδεσα ψηφιακα με τον onkyo και επαθα πλακα.Τωρα εσυ με 700 ευρω μπορεις και καλυτερα απο αυτα που σου προτεινω απλως σου λεω με το τι ειμαι εγω ευχαριστημενος μπας και σε βολεψει καποιο μηχανημα απο τα παραπανω. Για bluetooth και ραδιο εχω αυτο παιρνει και στικακι!!

Υ.Γ. Τι ειναι το Spotify?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Τάλιμπ. Τάλιμπ είναι ο ενικός.
Ταλιμπάν ο πληθυντικός.
Πληθυντικός ευγενείας. :lol:
Είστε καλά; Πώς την έχετε;:tongue:
Παω να παρω γνωμες και απο κανενα ευρωπαικο φορουμ
Εμείς οι ινδιάνοι όμως, έχουμε τον καθιστό λύκο.
Κάτσε, που πας, πίπα της ειρήνης.
Υ.Γ. Τι ειναι το Spotify?
Καραμέλα για το βήχα του βινυλίου.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με τα subs κολλημένα στους τοίχους, δεν εντείνονται τα room modes;
Ανάλογα με τις διαστάσεις του δωματίου πάντα, δεν είναι αυτό πρόβλημα;;
...
Κάτι τέτοιο θα ίσχυε για ένα μονάχα sub...Γι αυτό και σε όποιο setup θα διαχειριζόμουν μονάχα ένα δεν θα το έβαζα ποτέ πάνω σε γωνία...Από δύο και πάνω όμως και υπό κατάλληλη γεωμετρία τοποθέτησης αρχίζουν να ισχύουν αμοιβαίες εξουδετερώσεις ανάμεσα σε συνιστώσες ιδιορρυθμών...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Το μονο σιγουρο ειναι οτι cd δεν συγκρινεται με ηλεκτρονικες μετατροπες για εμενα και αλλους πολλους, τουλαχιστον υποκειμενικα, και οτι sub δεν θα παιξει, διοτι πολυ απλα αν χασω και 20-25hz ευρος δεν με νοιαζει.
Παω να παρω γνωμες και απο κανενα ευρωπαικο φορουμ, που τουλαχιστον δεν θα ειρωνευονται και θα χαχανιζουν με τις προτιμησεις του αλλου.
Και παλι ευχαριστω!
Αν έχανες μόνο 20~25Hz θα ήταν καλά... Αν διαβάσεις προσεκτικά τα νήματα ατόμων που έχουν subs, ακόμα και αυτοί δυσκολεύονται να καλύψουν αυτή τη περιοχή. Δυστυχώς, θα έχεις πολύ μεγαλύτερη απώλεια απο όσο νομίζεις. Παθών και μαθών!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.608
Reaction score
27.954
Κοίτα, η "σωστή" απόσταση του ηχείου από τον πίσω τοίχο είναι 0εκ.
Το πιο σωστό μάλιστα, είναι το ηχείο να μπει μέσα στον τοίχο.

Τώρα εφόσον δε μπορείς να κάνεις το πιο σωστό (εντοιχισμό), αναλόγως συχνοτήτων που βγάζει το ηχείο, υπάρχουν 2 κανόνες:
Για τα μπάσα, τις πρώτες 2 οκτάβες, από 20 έως 80 κύκλους, η απόσταση από τον πίσω τοίχο οφείλει να είναι 0-0cm. ΣΥΡΙΖΑ.
Για πάνω από τη δεύτερη οκταβα, είτε 0-50εκ, είτε πάνω από 1,2μ. Διάλεξε.

Βολεύει πολύ στην τοποθέτηση να έχεις σαμπ.
Διότι κολλάς τα σαμπ στα ντουβάργια, κάπου που να μην ενοχλούν και ας μη τα βλέπεις κιόλας, και βάζεις τους δορυφόρους εκεί που βολεύει το τρίγωνο ακρόασης.

Υπ'οψιν πως το τρίγωνο ακρόασης είναι ισόπλευρο, κι όχι πανοράματος, δηλαδή όσο απέχουν τα Τουίτερ μεταξύ τους, τόσο πρέπει να απέχουν και από τα αφτχιά σου.

Για τις μουσικές που λες και για το μπάτζετ που λες, θα πρότεινα να βρεις ένα συνδυασμό σαμπ και δορυφόρων μιας καταξιωμένης φίρμας, ώστε να είναι "ταιριασμενα" τα σαμπ με τους δορυφόρους και να μπορείς να έχεις κάποιες δυνατότητες ισοστάθμισης, δηλαδή να παίξεις με μπάσα πρίμα μεσαία, ώστε να φέρεις τον ήχο μέσα στο δωμάτιο σε λογική απόκριση συχνότητας.

Επειδή το μπάτζετ είναι χαμηλό, νομίζω πως η πιο λογική επιλογή είναι να κοιτάξεις σετ από την JBL.

Ταυτόχρονα, πρέπει να καταλάβεις πως οι επιφάνειες του δωματίου ορίζουν την ηχητική του χώρου, η οποία επιβάλλεται στον ήχο που θα ακούσεις, ανεξαρτήτως ηχείων. Άρα, καλό είναι να ασχοληθείς κάπως και με την ηχητική περιποίηση του χώρου, τουλάχιστον όσον αφορά τις επιφάνειες πρώτης ανάκλασης.
@freeriding το παραπάνω μήνυμα έχει όλα όσα χρειάζεσαι για να φτιάξεις ένα σωστό δικάναλο. Είναι ελάχιστοι, ακόμα και στο εξωτερικό αυτοί που πραγματικά ξέρουν. Καλύτερα να παίξεις Τζόκερ αν τους βρεις σε forums.
Οι υπόλοιποι νομίζουν ότι ξέρουν ή κρύβουν προσωπικό συμφέρον πίσω από τα λόγια τους.
Δεν σε ειρωνεύεται κανείς. Απλά μετά από τόσα χρόνια, πολλά χρόνια λέμε, τα έχουν πει τόσες φορές που κάπου κουράστηκαν. Κάποιοι συνεχίζουν να προσφέρουν τσάμπα γνώση απλόχερα και με μια δώσει χιούμορ βέβαια (για να έχει και λίγο πλάκα και για αυτούς), και άλλοι δεν ασχολούνται καν γιατί κουράστηκαν από τους ξερόλες.
Κράτα μικρό καλάθι για τις γνώσεις σου, και πράξε σύμφωνα με αυτά που θες και μπορείς να πληρώσεις. Ψάξε όμως γιατί όπως όλοι μας θα κάνεις λάθη που μετά θα γελάς με το αποτέλεσμα και θα κλαις για το τσάμπα χρήμα που έφυγε.

Υγ1: Τα χρήματα είναι πολύ λίγα. Μάζεψε αλλά τόσα, τουλάχιστον για αρχή.
Υγ2: Μετρημένα στα δάχτυλα τα ηχεία που δεν χρειάζονται Sub. Cost no object.
Υγ3: Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η ένταση τα ενεργά είναι η απάντηση σε χαμηλά κοστολόγια.
Υγ4: Σε χαμηλά κοστολόγια η ενεργή ισοστάθμιση είναι must have. Period.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Αν έχανες μόνο 20~25Hz θα ήταν καλά... Αν διαβάσεις προσεκτικά τα νήματα ατόμων που έχουν subs, ακόμα και αυτοί δυσκολεύονται να καλύψουν αυτή τη περιοχή. Δυστυχώς, θα έχεις πολύ μεγαλύτερη απώλεια απο όσο νομίζεις. Παθών και μαθών!
Δεν εννοεί αυτό που κατάλαβες, ότι θα χάνει τις συχνότητες από 20-25 Hz. Εννοεί ότι δεν τον πειράζει να χάνει εύρος 20-25 Hz στην αρχή της απόκρισης 20-20000, δηλαδή να χάνει τα 20-45 Hz. Γιατί αυτά θα χάνει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.735
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top