Σύστημα ήχου

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Πίσω στο θέμα της πηγής, ειδικά σε αυτό το Budget δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κανείς κάποιο αξιόλογο cd player. Αντιθέτως, είναι σχεδόν απίθανο να μην έχει ένα pc που να περισσεύει, το οποίο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως πηγή προς ένα usb dac. Απο'κει και πέρα, μπορεί κάποιος να επιλέξει το spotify ή το tidal και να έχει στη διάθεσή του υλικό που χρειάζεται πολύ περισσότερο απο μια ζωή για να ακούσει, συν το ότι υπάρχουν hires αρχεία τα οποία εφόσον δεν αποτελούν rips αλλά είναι επίσημες κυκλοφορίες, μια χαρά παίζουν. Βάλε στο παιχνίδι και το ενδεχόμενο ισοστάθμισης, κάτι που παρέχει ο υπολογιστής σαν πηγή και αν κάποια στιγμή θελήσεις να ασχοληθείς και ίσως καταλάβεις γιατί - ειδικά στο budget των μέχρι 700€ - δεν συμφέρει να πάρεις cd player.

Δεν εννοεί αυτό που κατάλαβες, ότι θα χάνει τις συχνότητες από 20-25 Hz. Εννοεί ότι δεν τον πειράζει να χάνει εύρος 20-25 Hz στην αρχή της απόκρισης 20-20000, δηλαδή να χάνει τα 20-45 Hz. Γιατί αυτά θα χάνει.
Kαι πάλι, να ήταν μόνο η περιοχή μέχρι τους 50 κύκλους, θα ήταν καλά. Συν το γεγονός ότι όποιο και να είναι το κατώτερο όριο, θα έχει τις γνωστές χαράδρες και κορυφώσεις που οι περισσότεροι αντιμετωπίζουμε. Αν τώρα κάτσει και διαβάσει και περί ισοστάθμισης και target curves και καταλάβει τί σημαίνει να έχει αρκετή έως και περισσευούμενη ενέργεια στις χαμηλές συχνότητες, χλωμό το κόβω να μείνει σταθερός στις απόψεις περί subs.
Εν ολίγοις, στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Αν σε ενδιέφερε μια πρόταση ηχείων από εμένα αυτή είναι 2 x Genelec 8040.
Εφόσον ακούς ηλεκτρονική μουσική και δεν θες Sub, αυτό είναι το ελάχιστο κατά την άποψή μου. Το μπάσο είναι απίθανο για το μέγεθος τους.
Θα χρειαστείς ακόμα έναν Pro που να είναι και streamer, να παίρνει και CD αφού το θες, να κάνει οπωσδήποτε calibration και να έχει και ξεχωριστές εξόδους για subs (άσε να υπάρχουν ποτέ δεν ξέρεις). Αυτό ΔΕΝ είναι φθηνό εργαλείο. Θες πάνω από 1000€.

Το CD είναι ξεπερασμένος τρόπος ακρόασης πλέον. Επιπλέον δεν υπάρχει ποιοτικό player στα χρήματα που διαθέτεις. Αντίθετα ένα φθηνό DAC θα παίξει πολύ καλύτερα ακόμα και το Spotify, σε σχέση με το CD player των 200€ πχ. Τεχνικά τα files έχουν ξεπεράσει το CD εδώ και χρόνια και σε ποιότητα. Τα υπόλοιπα για άνοιγμα δίσκου, booklets, μυρωδιες κλπ ανήκουν στο ψυχολογικό κομμάτι μιας ακρόασης και όχι στο ποιοτικό.
Αν έτσι τη βρίσκεις κανένα πρόβλημα. Ποιοτικά όμως το CD ανήκει στην ιστορία.
Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα και τα χρήματα σου να "πιάσουν τόπο" έχεις ήδη πάρει σωστές συμβουλές.
Αν πάλι θες απλά να ακούς τα CD σου στα χρήματα που είπες, πήγαινε σε ένα κατάστημα, άκου τη θα σου προτείνουν, πάρε αυτό που θες και είσαι οκ.
 
Last edited:


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Αν σε ενδιέφερε μια πρόταση ηχείων από εμένα αυτή είναι 2 x Genelec 8040.
Εφόσον ακούς ηλεκτρονική μουσική και δεν θες Sub, αυτό είναι το ελάχιστο κατά την άποψή μου. Το μπάσο είναι απίθανο για το μέγεθος τους.
Θα χρειαστείς ακόμα έναν Pro που να είναι και streamer, να παίρνει και CD αφού το θες, να κάνει οπωσδήποτε calibration και να έχει και ξεχωριστές εξόδους για subs (άσε να υπάρχουν ποτέ δεν ξέρεις). Αυτό ΔΕΝ είναι φθηνό εργαλείο. Θες πάνω από 1000€.

Το CD είναι ξεπερασμένος τρόπος ακρόασης πλέον. Επιπλέον δεν υπάρχει ποιοτικό player στα χρήματα που διαθέτεις. Αντίθετα ένα φθηνό DAC θα παίξει πολύ καλύτερα ακόμα και το Spotify, σε σχέση με το CD player των 200€ πχ. Τεχνικά τα files έχουν ξεπεράσει το CD εδώ και χρόνια και σε ποιότητα. Τα υπόλοιπα για άνοιγμα δίσκου, booklets, μυρωδιες κλπ ανήκουν στο ψυχολογικό κομμάτι μιας ακρόασης και όχι στο ποιοτικό.
Αν έτσι τη βρίσκεις κανένα πρόβλημα. Ποιοτικά όμως το CD ανήκει στην ιστορία.
Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα και τα χρήματα σου να "πιάσουν τόπο" έχεις ήδη πάρει σωστές συμβουλές.
Αν πάλι θες απλά να ακούς τα CD σου στα χρήματα που είπες, πήγαινε σε ένα κατάστημα, άκου τη θα σου προτείνουν, πάρε αυτό που θες και είσαι οκ.
Τα genelec που προτείνατε είναι η τιμη τεμάχιο, άρα 1500 ευρώ για δύο ηχεία + τον pro dac που λέτε πανω από 1000 ευρώ πάμε στα 2500 ευρώ. Περίπου 700 ευρώ δίνει ο άνθρωπος.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Η αλήθεια είναι ότι το budget ανεβαίνει σημαντικά και εγώ τουλάχιστον τον νιώθω τον άνθρωπο. Απο την άλλη όμως, καλό είναι να καταλάβει τί συστηματάρα μπορεί να χτίσει σταδιακά, ποιο είναι το best value for money, οπότε μήπως τελικά κάνει υπομονή και το χτίσει σιγά σιγά προς τη σωστή κατεύθυνση ( η οποία είναι: όξω το cd player, όξω τα ενισχυτικά και τα παθητικά ηχεία, μέσα τα ενεργά ηχεία, μέσα ένας προενισχυτής - επεξεργαστής, δεν χρειάζεται να είναι και ο shd στη τελική, μέσα και τα subs σαν προοπτική για το μέλλον ). Μια δοκιμή ενός τέτοιου συστήματος πιστεύω θα τον πείσει...
Σημασία δεν έχει να χτίσει ένα σύστημα που μετά απο λίγο θα το σκοτώσει στις αγγελίες, αλλά να καταλάβει τί μπορεί να στήσει με σκοπό να το κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια και να απολαμβάνει αυτό που έχει πραγματικά σημασία, τη μουσική.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Μετα απο καμποσο ψαξιμο, καταληγω σε 2 λυσεις (ανοικτος βεβαια σε περαιτερω προτασεις):
  • ενισχυτης με cd και παθητικα ηχεια. βασει κριτικων, βλεπω εναν καλο συνδυασμο σε αυτα
https://www.skroutz.gr/s/8489823/Tag...TR-1000CD.html
https://www.skroutz.gr/s/8887397/Polk-Audio-T50.html

ο ενισχυτης θα τα οδηγησει σωστα? ποιοτητα ηχου (και βασει χωρου)?

  • cd player και ενεργα ηχεια (με συνδεσιμοτητα bluetooth)
https://www.audiophonics.fr/en/hifi-...k-p-11007.html
https://www.skroutz.gr/s/7628667/Dali-ZENSOR-1AX.html

γενικα a priori ποιοτικοτερη λυση ειναι τα ενεργα ή τα παθητικα ηχεια για την χρηση που θελω?

Θα εκτιμουσα αποψεις και προτασεις!
Αυτό που κοστίζει ακριβά στον ήχο είναι τα μπάσα. Αν κάποιος σας πει κάτι διαφορετικό, απλώς κάνει λάθος ή κάποια πονηριά. Τα ενεργά Dali είναι προτιμητέα, αλλά όχι μόνα τους. Με 5,5άρι γούφερ μόνο φλάουτο θα ακούτε. Εκτός αυτού, χρειάζεστε και τρίτη συσκευή, κάποιον προενισχυτή, για να ελέγχετε τη στάθμη (volume).

Αυτή η κόμπακτ συσκευή της Taga Harmony δεν νομίζω πως θα ζήσει και πολύ, λόγω θερμότητας, εκτός αν είναι class D, δεν ξέρω. Προτιμήστε σαφώς τα Polk και, αν μπορείτε, τσιτώστε λίγο τον προϋπολογισμό και πάρτε ξεχωριστές συσκευές, ας πούμε αυτόν και αυτό.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Δεν ξέρω γιατί συνεχίζετε να απαντάτε, ο άνθρωπος έχει αποχωρήσει για ευρωπαϊκά fora, όπου σίγουρα όλο και κάποιος θα βρεθεί να του επιβεβαιώσει αυτό που εξαρχής ήθελε να ακούσει εδώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Τα genelec που προτείνατε είναι η τιμη τεμάχιο, άρα 1500 ευρώ για δύο ηχεία + τον pro dac που λέτε πανω από 1000 ευρώ πάμε στα 2500 ευρώ. Περίπου 700 ευρώ δίνει ο άνθρωπος.
Είπε όμως και αυτό
Ο προυπολογισμος ειναι περιπου 700€ και επικεντρωνομαι σε ποιοτητα ηχου σε εως μεσαιες εντασεις (δεν με ενδιαφερουν οι υψηλες).
Αυτά τα δύο δεν παν παρέα.
Πρέπει να διαλέξει ένα από τα δύο.
Και τα Genelec που είπα, επειδή τα δούλευα χρόνια, τα πρότεινα γιατί θεωρώ πως συνδυάζει και τα δύο.
Ποιότητα σε χαμηλό budget και ίσως, ανάλογα τα γούστα, να μην χρειαστεί subs.
Θαύματα στον ήχο δεν γίνονται.
 



Μηνύματα
349
Reaction score
891
Να κάνω κι εγώ την πρόταση μου, αν και πιστεύω οτι ο φίλος πρόγκηξε*.
Προενισχυτής/ dac με wi fi και έξοδο για σαμπ(σε περίπτωση που μετανοήσει)
Δυο τέτοια https://www.skroutz.gr/s/17145319/JBL-308P-MkII.html
Και ενα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/433339/Cambridge-Audio-Topaz-CD5-CD-Player.html
για τις μυρωδιές.
Βγαινει ενα κατοσταρικο πάνω απο το badget(χώρια τα καλώδια)
 
Last edited:

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Να κάνω κι εγώ την πρόταση μου, αν και πιστεύω οτι ο φίλος πρόγκηξε*.
Προενισχυτής/ dac με wi fi και έξοδο για σαμπ(σε περίπτωση που μετανοήσει)
To streamerάκι αυτό είναι όντως εξαιρετικό, αλλά το θεωρώ κάπως άτοπο να λέμε ότι έχει έξοδο sub, χωρίς κάποιο στοιχειώδες bass management.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
To streamerάκι αυτό είναι όντως εξαιρετικό, αλλά το θεωρώ κάπως άτοπο να λέμε ότι έχει έξοδο sub, χωρίς κάποιο στοιχειώδες bass management.
κατι ψιλα εχει......

yamaha-musiccast-wxa-52-3.jpg



το yamaha wxc-50,μαζι με ενα ζευγαρι ενεργα με 6.5" γουφερ (υπαρχουν πολλες επιλογες).Θα εισαι μια χαρα,τα υπολοιπα περι cd,cdplayer κλπ,γραφτηκαν πιο πανω και με βρισκουν απολυτως συμφωνο.
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
παρε τα polk που θελεις και αυτον ......με τα ρεστα πιες κανα ποτακι

Ωχ θέλεις και player, το ξεχασα..!!!
Πάρε οποίο θέλεις απαυτα.


Και άμα σουρθει φτιάχνεις και πολυκάναλο..
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Με ενδιαφερει o δικαναλος ηχος και συγκεκριμενα η ακροαση μουσικης, κυριως cd μιας και εχω μεγαλη σχετικα συλλογη (καπου 300cd κυριως ηλεκτρονικη μουσικη πολλων ειδων) αλλα και μεσω youtube/bluetooth ή usb. Το ραδιοφωνο, αν και οχι προτεραιοτητα, δεν με χαλαει να υπαρχει.
Ποιο player έχεις τωρα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
τσιτώστε λίγο τον προϋπολογισμό και πάρτε ξεχωριστές συσκευές, ας πούμε αυτόν και αυτό.
Και ενα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/433339/Cambridge-Audio-Topaz-CD5-CD-Player.html
για τις μυρωδιές.
Διαφωνώ και ενισταμαι. :lol:

Αν για κάποιο λόγο δε θέλει να παίζει τα σιντγιά του από λάπτοπ (που δε χαλάει τη μυρουδιά του εξωφύλλου), τότε η μόνη αξιοπρεπής σύγχρονη λύση για οδηγό ασημένιου δίσκου είναι ένα blue ray player που αποτελεί universal transport και παίζει οτιδήποτε στρόγγυλο και ασημένιο, και καλά θα κάνει να παίζει και SACD και DVD A και BD, διότι μουσική υπάρχει γραμμένη σε όλα αυτά, άσε που μπορεί να είναι χρήσιμο και για καμιά ταινία.

Η αγορά σκέτου cd player εν έτει 2020 είναι πιο άχρηστη αγορά κι από τσατσάρα σε καραφλό.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Διαφωνώ και ενισταμαι. :lol:

Αν για κάποιο λόγο δε θέλει να παίζει τα σιντγιά του από λάπτοπ (που δε χαλάει τη μυρουδιά του εξωφύλλου), τότε η μόνη αξιοπρεπής σύγχρονη λύση για οδηγό ασημένιου δίσκου είναι ένα blue ray player που αποτελεί universal transport και παίζει οτιδήποτε στρόγγυλο και ασημένιο, και καλά θα κάνει να παίζει και SACD και DVD A και BD, διότι μουσική υπάρχει γραμμένη σε όλα αυτά, άσε που μπορεί να είναι χρήσιμο και για καμιά ταινία.

Η αγορά σκέτου cd player εν έτει 2020 είναι πιο άχρηστη αγορά κι από τσατσάρα σε καραφλό.
Στην παρακάτω πρόταση λοιπον
Να κάνω κι εγώ την πρόταση μου, αν και πιστεύω οτι ο φίλος πρόγκηξε*.
Προενισχυτής/ dac με wi fi και έξοδο για σαμπ(σε περίπτωση που μετανοήσει)
Δυο τέτοια https://www.skroutz.gr/s/17145319/JBL-308P-MkII.html
Και ενα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/433339/Cambridge-Audio-Topaz-CD5-CD-Player.html
για τις μυρωδιές.
Βγαινει ενα κατοσταρικο πάνω απο το badget(χώρια τα καλώδια)
Αντικαθιστούμε το Yamaha και το Cambridge με ένα μεταχειρισμένο Oppo 103, που παίζει όλους τους δίσκους και usb, και streaming, εχει και μεταβλητή έξοδο, και πολλές ακόμα δυνατότητες, βάζουμε πάνω τα JBL και είμαστε ΟΚ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top