ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Μηνύματα
96
Reaction score
97
ναι φυσικα, αλλα νομιζω μεγαλωνουν περισσοτερο στα ψηλα και λιγοτερο στα χαμηλα (οπου εχω και προβλημα)
Στο valhalla πιστευω ερχεται η ισσοροπια.
[DOUBLEPOST=1458490170][/DOUBLEPOST]απαντηση στον spynet
[DOUBLEPOST=1458490280][/DOUBLEPOST]
Σωστο αυτο!- δεν εχεις τιποτα να χασεις απο το να τα δοκιμασεις
Ενας φιλος με Martin Logan τα παιζει με XLO αλλα μου διαφεύγει το μοντέλο.
εχω ακουσει και εγω για τα XLO νικο οτι ταιριαζουν με τα ML
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
αδερφε, απο την στιγμη που και τα 2 σου Ηχεια πατανε πανω σε γρανιτες τοτε καλυτερα να πας σε Nordost εκεινα τα πλακε :D:D

πλακα κανω:). εχει εδω μεσα αρθρο σχετικα με καλωδια ηχειων, τι πρεπει να προσεξεις κτλπ.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
αν ηξερα οτι οποιο ηχειο παταει σε γρανιτες θελει το πλακε του! ισως να το ξανασκεφτομουνα πριν τους βαλω:)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
.....................................
Πηγη2: TECHNICS sl 1200 MK2 με Ortofon RED
.....................................
Με εκτιμηση
Σταυρος

Υ.Γ. Σας παρακαλω πολυ μην ασχοληθειτε με το πικαπ! (Γνωριζω την ποιοτητα του για το συστημα μου!!!)
φίλε Σταύρο το να λες στο ΥΓ.. Σας παρακαλω πολυ μην ασχοληθειτε με το πικαπ! είναι σα να λες σε κάποιον : αυτή η γκόμενα σε γουστάρει και θέλει το τηλέφωνό σου αλλά μου είπε να μη στο πω.. και συ να μην της το δώσεις.. :smile:

η πρώτη λοιπόν απάντηση που θα σου σου έδινα προσωπικά (με πολλές δόσεις πειράγματος και χιούμορ αν και δε σε γνωρίζω) είναι : γιατί δεν πουλάς όλα τα καλώδια που έχεις να πάρεις μια πικαπάρα ν' ακούς μουσική??

η δεύτερη και "σοβαρή" απάντηση με δυο λόγια, μιας και έχω διαθέσει άπειρες ώρες από το χρόνο μου να μελετάω, κατασκευάζω, ακούω και μετράω όλων των ειδών τα καλώδια είναι.. τα καλώδια είναι παθητικά στοιχεία στο σύστημα, δεν παράγουν ήχο αλλά μεταφέρουν ήχο (διαμορφωμένο ρεύμα).. άρα ένα καλό καλώδιο είναι αυτό που αφαιρεί όσο το δυνατόν λιγότερο από τα χαρακτηρηστικά του ήχου που μεταφέρει..

για να το πετύχει αυτό, μιας και το καλώδιο είναι αγωγός, πρέπει το υλικό του (μέταλο) να είναι απόλυτης ποιότητας και πολύ μεγάλης καθαρότητας, να μην έχει διακοπές ή κενά, να μην έχει περίεργες θωρακίσεις και πλέξεις, να είναι όσον το δυνατόν κοντύτερο και συμπαγές.. όλα τα παραπάνω μεταφράζονται σε πολύ υψηλής ποιότητας και καθαρότητας (πολλά Ν), μονόκλωνος αγωγός με διηλεκτρικό αέρα (δύσκολο) ή teflon και υλικό ότι αντέχει ο καθένας, ασήμι ή χαλκό..

απ' ότι κατάλαβα σε ενδιαφέρουν "μαρκάτα" καλώδια, μιας και το υπόλοιπο σύστημά σου αποτελείται από τέτοιας φιλοσοφίας συσκευές, οπότε δεν θα ήταν άτοπο (μιας και λες ότι έχεις μπερδευτεί) να ρίξεις και μια ματιά προς αυτή την κατεύθυνση, σε γνωστές μάρκες μιας και διαθέτεις αρκετά υψηλό budget..

και μιας και δικαιούμαι κι εγώ ΥΓ..... α) δεν πουλάω καλώδια, β) πολύ θα ήθελα ν' ακούσω τα ηχεία σου!!

Μάνος
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
φιλε μου Μανο,

α) το οτι λεω στο Υ.Γ. να μην ασχοληθειτε με το πικαπ ειναι γιατι καταλαβαινω οτι ειναι ενα απο τα πολυ αδυναμα σημεια του ηχοσυστηματος μου, το οποιο προεκυψε απο δωρεα και οχι απο αγορα αλλα και το οποιο συνεβαλε τα μεγιστα, στο να μπω και εγω στον πραγματικα ομορφο χωρο του αναλογικου ηχου! Αν τωρα εσυ το λαμβανεις (το πικαπ) σαν μια ομορφη γκομενα που θελει να σου δωσει το τηλεφωνο της... τι να πω! ο καθενας οπως την βρισκει!! με χαρα θα σου το δωσω (το τηλ.) να βρεθειτε!!:)

β) Το οτι εχω μαρκατα καλωδια οφειλεται στη σιγουρια και την ασφαλεια του ασχετου (οσο εχτιζα σιγα σιγα το συστημα μου), εχοντας απεναντι μου ολους αυτους που πωλουν τα καλυτερα καλωδια της αγορας!!! και εγω δεν μπορουσα να τους αντιπαρατεθω με επιχειρηματα. Τωρα πιστευω οτι μπορω να ακουσω και να κρινω καλυτερα, λογω καλυτερης γνωστικης αλλα και ακουστικης εμπειριας που απεκτησα απο την διαδρομη μου μεσα σε αυτον τον κατα τα αλλα.... ομορφο κοσμο του ηχου.
Παρεπειπτοντος ομως εχω ακουσει αρκετες αλλα και μεγαλες διαφορες με αρκετα καλωδια (interconnect).

και

γ) γιατι δεν μου προτεινεις καποιο καλωδιο? με μεγαλη μου χαρα θα το ακουσω.


Υ.Γ. οταν σου δωσω το τηλ. του πικαπ με χαρα να σου δωσω και την διευθυνση να βρεθειτε!:D και με την ευκαιρια να ακουσεις και τα ηχεια μου:)

Φιλικα
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Σταύρο θα τα πούμε σίγουρα.. :)
το εγχείρημα θα σου κοστίσει 1 λίτρο μπύρα και 167.000 λίτρα hi-end πολυλογίας.. :biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.563
φιλε Νικο γνωριζοντας οτι το ηχειο μου ειναι υβριδικο (τουιτερ, μεσαια ηλεκτροστατικα και χαμηλα κωνους) μηπως θα επρεπε να κοιταξω ενα καλωδιο που θα βοηθουσε τα χαμηλα (που εκ προοιμιου υστερουν)? κατι που νομιζω οτι δεν θα κανουν τα Frey.
Το προαιώνιο ερώτημα: ειναι τα καλωδια equalizer?
 


Μηνύματα
502
Reaction score
247
Καλησπέρα.
Νομίζω ότι φαίνεται κι από το άβαταρ τί θα πρότεινα ανεπιφύλακτα: Audioquest, μεγάλες σειρές με DBS.
Νομίζω ότι ο αντιπρόσωπος δεν θα διστάσει να δώσει κάποιο δείγμα για ακρόαση.
ΜΦΧ
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
Το προαιώνιο ερώτημα: ειναι τα καλωδια equalizer?
προφανως και οχι, αλλα νομιζω ενα γρηγορο καλωδιο θα βοηθουσε να ακουστουν καλυτερα τα χαμηλα στο συγκεκριμενο ηχειο
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
φιλε ολυμπικ καλησπερα,
γνωριζω τον αντιπροσωπο και μου εχει δωσει αρκετες φορες καλωδια να ακουσω (τον θεωρω εναν απο τους καλυτερους - για να μην πω τον καλυτερο - επαγγελματια στον χωρο) αλλα δυστυχως δεν εχουν ταιριαξει στο συστημα μου ή αν θελεις πιο σωστα, στα αυτια μου.
 

Μηνύματα
2.749
Reaction score
1.380
εγω θα ηθελα να ρωτησω , πως εχεις καταληξει σε ολα αυτα τα καλωδια ιντερκονεκτ και ρευματος, απο τη στιγμη που το ντεμο εγινε με αυτα τα φτηνα αναγκης ηχειων που αναφερεις....

επισης θα συμφωνησω με το αστειο του σουντοκου , για το πικαπ ...

συμφωνώ και με ολα τα παραπάνω...ναι τα καλωδια ειναι ενα τελικο τιουνινκ..
ναι στον καθαρό αγωγο και για μενα το τεφλον για επένδυση καλυτερο...
στα νορντοστ απο φρευ κ πανω μαρεσουν...
οντιοκουεςτ οι μεγαλες σειρες επίσης...

δοκιμάζεις πρώτα κ μετα αγοράζεις..

κανενας δεν ειναι σε θεση να εχει ακουσει το δικο σου σύστημα στο δικό σου χώρο, ουτε και γνωριζει πως σου αρεσει να ακους για να προτείνει κατι συγκεκριμένο...
[DOUBLEPOST=1458514415][/DOUBLEPOST]επισης δοκιμασε τα μαμπα επανω στα ηχεια....
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
καλησπερα Δημητρη,

α) δυστυχως το demo εγινε με αυτα τα καλωδια ηχειων που ειχα και δεν σου κρυβω οτι φοβαμαι μην βρεθω προ δυσαρεστων εκληξεων... γιαυτο και αναφερω παραπανω "οτι προτιμησα την ασφαλεια των επωνυμων καλωδιων".

β) συμφωνω οτι κανενας δεν ειναι σε θεση να ακουσει το δικο μου σύστημα, στο δικό μου χώρο και με τα δικα μου αφτια, αλλα οπως λεω παλι παραπανω, δεν μπορω να φερω ολα τα καλωδια του κοσμου σπιτι μου να τα ακουσω!! οποτε ζητω γνωμες απο καποιους που μπορει να εχουν ακουσει καποιους συνδιασμους που ταιριαξαν ή ακουσαν ή δεν ταιριαξαν ή ή ή ή.... ωστε να μειωσω τον αριθμο καλωδιων που θα ακουσω.
 


Μηνύματα
96
Reaction score
97
εγω ρωτησα την γνωμη σας για το πιο καλωδιο θα ταιριαζει με το συστημα μου και ΟΧΙ αν χρειαζεται να ασχοληθω με τα καλωδια στο συστημα μου!!
αυτη την αποψη (που κατα τα αλλα την σεβομαι) καλο θα ηταν να την δωσεις σε οποιον αλλα και οταν σου την ζητησει!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.563
εγω ρωτησα την γνωμη σας για το πιο καλωδιο θα ταιριαζει με το συστημα μου και ΟΧΙ αν χρειαζεται να ασχοληθω με τα καλωδια στο συστημα μου!!
αυτη την αποψη (που κατα τα αλλα την σεβομαι) καλο θα ηταν να την δωσεις σε οποιον αλλα και οταν σου την ζητησει!!
ΟΚ.
Δεν ηταν όμως απάντηση, ηταν αναφορά, και θεώρησα καλό να μην γίνει "πίσω απο την πλάτη σου"
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
εγω ρωτησα την γνωμη σας για το πιο καλωδιο θα ταιριαζει με το συστημα μου και ΟΧΙ αν χρειαζεται να ασχοληθω με τα καλωδια στο συστημα μου!!
αυτη την αποψη (που κατα τα αλλα την σεβομαι) καλο θα ηταν να την δωσεις σε οποιον αλλα και οταν σου την ζητησει!!
Νομίζω ότι ο φιλτατος συνφορουμιτης δεν έγραψε ότι έγραψε με εμπάθεια και πρόθεση μείωσης του ατομου σας.
Αντιθέτως θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές κάποιοι επειδή έχουν "καεί" από παρόμοιες αναζητήσεις πρακτικά προσπαθούν να μας δείξουν τον πιο σύντομο δρόμο για την Ιθακη μας. Απλά είναι γενικότερο χαρακτηριστικό όλων των ανθρώπων να θελουμε να ακούμε αυτά που θέλουμε να ακούσουμε.
Καλή συνέχεια στην αναζήτηση ότι και αν αποφασισετε.
Φιλικά πάντα
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
ΟΚ.
Δεν ηταν όμως απάντηση, ηταν αναφορά, και θεώρησα καλό να μην γίνει "πίσω απο την πλάτη σου"
αυτο εκτιμησα και σου απαντησα (με αρκετα ομορφο τροπο νομιζω), αλλιως δεν θα ειχα ασχοληθει καθολου.

Νομίζω ότι ο φιλτατος συνφορουμιτης δεν έγραψε ότι έγραψε με εμπάθεια και πρόθεση μείωσης του ατομου σας.
Αντιθέτως θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές κάποιοι επειδή έχουν "καεί" από παρόμοιες αναζητήσεις πρακτικά προσπαθούν να μας δείξουν τον πιο σύντομο δρόμο για την Ιθακη μας. Απλά είναι γενικότερο χαρακτηριστικό όλων των ανθρώπων να θελουμε να ακούμε αυτά που θέλουμε να ακούσουμε.
Καλή συνέχεια στην αναζήτηση ότι και αν αποφασισετε.
Φιλικά πάντα
προφανως και δεν διεκρινα καμμια εμπαθεια απο τον φιλτατο συνφορουμιτη, απλα επειδη υπαρχει ο αιωνιος πολεμος για την χρησιμοτητα ή μη των καλωδιων δεν θα ηθελα να μετατραπει αυτο το post, απο μια προσωπικη ερευνα σε ενα πεδιο μαχης (για αλλη μια φορα) για αυτα τα αθλια (κατα πολλους) συρματακια!!!!!!

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.563
αυτο εκτιμησα και σου απαντησα (με αρκετα ομορφο τροπο νομιζω), αλλιως δεν θα ειχα ασχοληθει καθολου.



προφανως και δεν διεκρινα καμμια εμπαθεια απο τον φιλτατο συνφορουμιτη, απλα επειδη υπαρχει ο αιωνιος πολεμος για την χρησιμοτητα ή μη των καλωδιων δεν θα ηθελα να μετατραπει αυτο το post, απο μια προσωπικη ερευνα σε ενα πεδιο μαχης (για αλλη μια φορα) για αυτα τα αθλια (κατα πολλους) συρματακια!!!!!!

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
:drinks:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.847
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top