ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ SUBWOOFER σε ΕΠΙΠΛΟ

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα αγαπητοί,
Σκοπεύοντας να αγοράσω το επόμενο διάστημα ένα subwoofer (υπήρξε μάλιστα εδώ η σχετική βοήθεια σας και πληροφόρηση για να καταλήξω σε κάποιο συγκεκριμένο), η ερώτηση είναι η εξής:
Αν το τοποθετήσω χαμηλά μέσα σε ένα έπιπλο το οποίο έχει τον ρόλο της βάσης μιας επιδαπέδιας οθονης για προβολέα, το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι τραγικό? Εννοώ να μπει μέσα σαν σε κουτί το οποίο να είναι ανοιχτό μπροστά και πίσω (φανταστείτε σαν να είναι ένας μπουφές ανοιχτός από μπροστά και από πισω και εκεί μέσα να είναι το subwoofer.
Ας με κατευθύνουν οι ειδικοί παρακαλώ!
Ανεβάζω και μια σχετική φωτό για να κατανοήσετε ακριβώς τι εννοώ.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα σου,
Να ρωτήσω κάτι για αρχή γιατί θέλεις να το τοποθετήσεις εκεί για να μη το βλέπεις η δεν έχεις που αλλού να το βάλεις.
 




Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα σου,
Να ρωτήσω κάτι για αρχή γιατί θέλεις να το τοποθετήσεις εκεί για να μη το βλέπεις η δεν έχεις που αλλού να το βάλεις.
O κυριος λόγος είναι θέμα χώρου!
Τα δυο ηχεία θα τοποθετηθούν δεξιά και αριστερά από το έπιπλο .
Χωρίς να θέλω να χαλάσω τα σχέδια σου το subwoofer θα σου πει που θα μπει και όχι εσύ.. :biggrin:
Μέσα σε έπιπλο (γενικά μιλώντας) όχι, ποτέ..
Θα τρίζουν οι μεντεσέδες.. :biggrin:
....δεν θα έχει μεντεσέδες! Χαχα
Μέσα όχι λοιπόν! Πάνω ίσως ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αφού θα το τοποθετήσεις εκεί γιατί στο έπιπλο δε το αφήνεις κενό και ας πατήσει στο πάτωμα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Το κύριο σκεπτικό είναι με στοχο να είναι ανάμεσα από τα ηχεία! Για αυτό και αυτή η πατέντα ώστε να μην απομακρυνθεί από τα ηχεία παρά πολυ.
Στην περίπτωση που μπορέσω να το τοποθετησω δεξιά από το ένα ηχείο . Δηλαδή όπως "βλέπουμε" το έπιπλο στην δεξιά πλευρά του. Πρώτα το ηχείο και μετά το sub αλλα σχηματιζοντας ενα μικρό Γ μεταξύ τους (ηχείο & sub). Επειδή δεν έχει άλλο περιθώριο ο τοίχος.
Το επιπλο είναι 2,55m και ολος ο τοίχος περίπου 3m
Αφού θα το τοποθετήσεις εκεί γιατί στο έπιπλο δε το αφήνεις κενό και ας πατήσει στο πάτωμα.
Αυτό θα ήταν μια επιλογή , και να σχηματίζει το έπιπλο ένα Π σε εκείνο το τμημα του. Δηλ. κενo από μπροστά, πίσω και κάτω. Αγαπητέ Θαναση, η "πλατη* του επίπλου δεν ενοχλεί τόσο πολύ?
Θα ήταν κάτι τέτοιο ανεκτο? Εννοώ δεν θα ήταν το βέλτιστο αλλα τουλάχιστον κάπως "αποδεκτό" ηχητικά και σύμφωνα με τις βασικές αρχές?
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ σε κάποιο πείραμα με παρόμοιο στόχο ειχα τραβήξει όλο το έπιπλο της tv κάποιους πόντους από τον τοίχο (ίσα να χωράει το sub) και το είχα τοποθετήσει από πίσω στο κέντρο ανάμεσα στα ηχεία.. Αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αν γίνεται ή αν δουλεύει αυτό..
Το δικό μου έπιπλο π.χ. ήταν πολύ στοιβαρό και δεν είχε τοιχία ώστε να έχω περίεργους συντονισμούς από αυτό..
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Εγώ σε κάποιο πείραμα με παρόμοιο στόχο ειχα τραβήξει όλο το έπιπλο της tv κάποιους πόντους από τον τοίχο (ίσα να χωράει το sub) και το είχα τοποθετήσει από πίσω στο κέντρο ανάμεσα στα ηχεία.. Αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αν γίνεται ή αν δουλεύει αυτό..
Το δικό μου έπιπλο π.χ. ήταν πολύ στοιβαρό και δεν είχε τοιχία ώστε να έχω περίεργους συντονισμούς από αυτό..
Αρα, αγαπητε Δημητρη, προτεινεις το Π με το κενό δηλ από κάτω να είναι στο κέντρο του επίπλου και όχι στα δεξιά του?
Πέρα από το πάτωμα, το ότι από δεξια-αριστερσ-πανω του θα είναι "περιορισμένο" δεν ειναι τόσο κακό?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν προτείνω τίποτα συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω τις συνθήκες αλλά δεν είμαι και γκουρού.. :biggrin:
Απλά να αποφύγεις να το βάλεις μέσα στο έπιπλο και αν δεν υπάρχει καλύτερη λύση να κάνεις τουλάχιστον αυτό που είπε παραπάνω ο φίλος Dretman δηλ. να πατάει στο πάτωμα.
Αν το έπιπλο π.χ. έχει λεπτά τοιχώματα ίσως να συντονίζουν, δεν ξέρω..
Κάνε δοκιμή..
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Δεν προτείνω τίποτα συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω τις συνθήκες αλλά δεν είμαι και γκουρού.. :biggrin:
Απλά να αποφύγεις να το βάλεις μέσα στο έπιπλο και αν δεν υπάρχει καλύτερη λύση να κάνεις τουλάχιστον αυτό που είπε παραπάνω ο φίλος Dretman δηλ. να πατάει στο πάτωμα.
Αν το έπιπλο π.χ. έχει λεπτά τοιχώματα ίσως να συντονίζουν, δεν ξέρω..
Κάνε δοκιμή..
Καλά μην ανησυχείς, οταν λέω "προτείνεις", γνώμες ζητάω! Δεν σημαίνει ότι δεσμεύεσαι με την απάντηση σου και οτι θα έχεις ευθύνες! :)
Το έπιπλο είναι υπό κατασκευή ουσιαστικά και επιδέχεται αλλαγών, για αυτό και ρωταω γνώμες . Στιβαρο είναι επίσης αλλά δοκιμές δεν μπορούν να γίνουν πριν την τελική του μορφή.
Το άλλο που ρωτησα παραπάνω , είναι αποδεκτό? Να τοποθετηθούν δηλ. τα ηχεία δεξια-αριστερα από το έπιπλο και το sub να τοποθετηθεί στα δεξιά του δεξιού ηχείου . Με γωνια όμως σε σχέση με αυτό , σχηματίζοντας ένα μικρό Γ .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ένα έπιπλο περίπου σαν το δικό σου έχω φτιάξει και εγώ, μόνο που είναι 2,10 μήκος, μήπως αν το μικρύνεις και εσύ να σου χωρέσει το σαμπ στο πάτωμα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κι εγώ συμφωνώ να είναι ανάμεσα από τα 2 ηχεία, στη μέση. Αν μπορείς κάνε το έπιπλο "Π", να μην έρχεται σε επαφή με το sub, για να μη τρίζει. Ηχητική, νομίζω ότι το έπιπλο θα είναι διαφανές στις χαμηλές συχνότητες, σα να μην υπάρχει.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλά μην ανησυχείς, οταν λέω "προτείνεις", γνώμες ζητάω! Δεν σημαίνει ότι δεσμεύεσαι με την απάντηση σου και οτι θα έχεις ευθύνες! :)
Το έπιπλο είναι υπό κατασκευή ουσιαστικά και επιδέχεται αλλαγών, για αυτό και ρωταω γνώμες . Στιβαρο είναι επίσης αλλά δοκιμές δεν μπορούν να γίνουν πριν την τελική του μορφή.
Το άλλο που ρωτησα παραπάνω , είναι αποδεκτό? Να τοποθετηθούν δηλ. τα ηχεία δεξια-αριστερα από το έπιπλο και το sub να τοποθετηθεί στα δεξιά του δεξιού ηχείου . Με γωνια όμως σε σχέση με αυτό , σχηματίζοντας ένα μικρό Γ .
Δεν τίθεται θέμα δέσμευσης ή ευθυνών, απλά δεν μπορώ να σου πω κάτι.. που απλά δεν μπορώ να σου πω.. :biggrin:
Μπορείς να αποφύγεις κάποια εξόφθαλμα λάθη π.χ. να το βάλεις στο ντουλάπι μέσα.. :p
Νομίζω όμως κατάλαβα τι θέλεις..
Φτιάχνεις έπιπλο από την αρχή και θέλεις να βγάλεις τα σχέδια κλπ..
Να στήσεις τον χώρο στο χαρτί.. με τα ηχεία και όλα..
Δεν μπορώ να σου πω όμως τι μπορεί να πάει στραβά ή όχι.
Για να είσαι σίγουρος θέλει μελέτη από άνθρωπο που ξέρει και να την κάνει στον χώρο σου.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πάντως ηχητικά το σαμπ θα ακουστεί καλύτερα σε γωνίες παρά στο κέντρο η ανάμεσα στα ηχεία εκτός αν έχεις δύο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάντως ηχητικά το σαμπ θα ακουστεί καλύτερα σε γωνίες παρά στο κέντρο η ανάμεσα στα ηχεία εκτός αν έχεις δύο.
Εξαρτάται και από την απόσταση ακρόασης, αν είναι nearfield ίσως το ακούει από τη γωνία. Στη γωνία θα έχει μεν boost το sub αλλά ίσως γίνεται υπερβολικά αισθητή η παρουσία του. Σε δικό μου σετάπ στον χώρο μου (nearfield) δούλεψε καλύτερα στο κέντρο, όταν πήρα και δεύτερο αυξήθηκαν οι επιλογές τοποθέτησης ;)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλά μην ανησυχείς, οταν λέω "προτείνεις", γνώμες ζητάω! Δεν σημαίνει ότι δεσμεύεσαι με την απάντηση σου και οτι θα έχεις ευθύνες! :)
Το έπιπλο είναι υπό κατασκευή ουσιαστικά και επιδέχεται αλλαγών, για αυτό και ρωταω γνώμες . Στιβαρο είναι επίσης αλλά δοκιμές δεν μπορούν να γίνουν πριν την τελική του μορφή.
Το άλλο που ρωτησα παραπάνω , είναι αποδεκτό? Να τοποθετηθούν δηλ. τα ηχεία δεξια-αριστερα από το έπιπλο και το sub να τοποθετηθεί στα δεξιά του δεξιού ηχείου . Με γωνια όμως σε σχέση με αυτό , σχηματίζοντας ένα μικρό Γ .
Άσε τα ΄΄Γάμμα΄΄ και τα ΄΄Δέλτα΄΄ και προμηθεύσου UMIK-1 για να διαπιστώσεις το ΄΄άλφα και ωμέγα΄΄,δηλαδή τη βέλτιστη διαρρύθμιση μέσω μετρήσεων...Η θεωρία δεν γίνεται να δώσει εκ προοιμίου όλες τις απαντήσεις σε ό,τι αφορά στην πλήρη ενσωμάτωση των sub...

Ελπίζω κιόλας να έχεις ήδη τρόπο χρονικής ευθυγράμμισης μέσω AV επεξεργαστή τουλάχιστον...Αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική ευθυγράμμιση,τότε η γεωμετρική υπαγορεύει συνήθως ΄΄άβολες΄΄ τοποθεσίες σε σχέση με τους δορυφόρους.Τα dB στάθμης που θα κερδίζονταν κατά την τοποθέτηση σε γωνία δεν έρχονται ανώδυνα,αλλά συνοδεύονται κατά κανόνα με ανεπιθύμητες υποχωρήσεις σε διάφορες ζώνες.To sub δεν κάνει να τοποθετείται .όπως μας αρέσει αλλά όπως θα προκύπτει η καλύτερη δυνατή απόκριση και σύζευξη με δορυφόρους και ιδιορρυθμούς χώρου.Προτεραιότητα είναι οι ελάχιστες δυνατές υποχωρήσεις στην απόκριση - οι οποίες δεν θα διορθώνονταν καλά από επεξεργασία στο σήμα - και για τα υπόλοιπα αναλαμβάνει η τελευταία.

Θέλεις ένα sub να το βλέπεις κάπου τακτοποιημένο και να σου δίνει αυξημένη αίσθηση ηχητικής πίεσης σε κάποια ζώνη στις χαμηλές,ή μια ομαλότερη απόκριση με ευχάριστη ρυθμική αγωγή και δυναμικές;;;

Στη συνείδηση αρκετών χομπιστών το sub έχει αναχθεί σε taboo ακριβώς επειδή δεν ξέρουν να το ενσωματώσουν ορθά,λέγοντας κατόπιν πόσο...δεν το χρειάζονται.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το προβλημα με τις γωνιες ειναι ακριβως αυτο οτι σου δεινει γκειν αλλα αυτο ενισχυει τα στασιμα της συγκεντρωσης της γωνιας ,η χειριστη θεση δηλαδη ,τα πραματα αλλαζουν φυσικα με την τοποθετηση πολλαπλων σαμπς...
Το απολυτα σωστο ειναι οτι εγραψε ο Bhutia . To σαμπ το εχεις;
Εαν οχι ιδανικα θες sealed ,ή με br μπροστα και τοποθετηση κεντρο επιπλου να παταει πατωμα .
Βλεπεις υλοποιησεις εταιριων διαστασεις (χ,ψ,ζ)ετσι ωστε το επιπλο να φτιαχτει για καθε πιθανη μελλοντικη αλλαγη σαμπ ...
Τωρα παρανομουμε που προτεινουμε λυσεις για ενα σαμπ και με γενικο οδηγο γιαυτο εγραψα οτι σωστο ειναι οτι εγραψε ο Βhutia ή πληρωνεις να στο κανει αλλος ...τελοςπαντων...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top