Τέλος εποχής

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πόνο....

Ήρθε η ώρα να αποσυρθώ από ενεργό μέλος του Avsite.
Ξέρω ότι σε κάποιους στην διαχειριστική ομάδα δεν είμαι αρεστός, ίσως γιατί κάποιες φορές υπερασπίστηκα φίλους μου που μπήκαν στο στόχαστρο και είπα πράγματα με τ'όνομά τους.
Θα συνεχίσω να είμαι φίλος με τα πολύ καλά παιδιά που γνώρισα εδώ μέσα.
Οφείλω όμως μια απάντηση για τον λόγο που με οδήγησε σε αυτή την κίνησή μου. Απάντηση σε όλους αυτούς που μου έβαλαν τα 1609 like, στους χιλιάδες που διάβασαν τα θέματα που ανάρτησα.
Για τον λόγο αυτό, δημοσιοποιώ τον προσωπικό διάλογο που είχα από το πρωί με τον Μιχάλη Μελίδη.
Ας κρίνετε εσείς με βάση όσα ελέχθησαν. Εγώ δεν θα μπω στον κόπο ούτε να ξαναγράψω, ούτε να απαντήσω σε κάποιον.

Περί αγγελιών.
Σήμανση ως Μη ΑναγνωσμένοStar ConversationLeave Conversation

  1. Μελίδης ΜιχάληςΠρόεδρος ΕΒΒΕ
    Moderator

    Εγγραφή:
    27 Νοεμβρίου 2005
    Μηνύματα:
    20.684
    Likes:
    2.130
    http://www.avsite.gr/forum/threads/Διαβάστε-πριν-δημοσιεύσετε-την-αγγελία-σας.145211/

    Μελίδης Μιχάλης, Χθες στις 22:19

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ

  2. artvoice
    Εγγραφή:
    26 Νοεμβρίου 2007
    Μηνύματα:
    1.899
    Likes:
    1.609
    Καλημερα Μιχάλη,

    Πραγματικά δεν κατάλαβα σε ποιο απο αυτα εμπιπτω. Ουτε παράνομο up έκανα ουτε κατι άλλο. Ίσως οι αγγελίες σου φάνηκαν πολλές ΓΙΑΤΙ λογω ανάγκης αναγκάστηκα να δωσω το σύστημα μου και αυτο έγινε με φθηνότερα μηχανήματα που βάζω πάλι προς πώληση συν διαφορά.

    artvoice, Σήμερα στις 08:10

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ

  3. Μελίδης ΜιχάληςΠρόεδρος ΕΒΒΕ
    Moderator

    Εγγραφή:
    27 Νοεμβρίου 2005
    Μηνύματα:
    20.684
    Likes:
    2.130
    Απλά πάρα πολλές αγγελίες.
    Δεν ισχύει μόνο για σένα αλλά για πολλούς πλέον που αποκλείονται από την καταχώρηση αγγελιών, λόγω της απόφασης να τηρείται πιστά ο κανονισμός.

    Μελίδης Μιχάλης, Σήμερα στις 08:28

 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
  1. ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ




  2. artvoice


    Εγγραφή:
    26 Νοεμβρίου 2007
    Μηνύματα:
    1.899
    Likes:
    1.609


    Βρε συ Μιχάλη, αφού δεν αναφέρει πουθενά ο κανονισμός για αριθμό αγγελιών. Ξέρεις ότι δεν κάνω εμπόριο, σπίτι μου δεν έχω ποτέ διπλό μηχάνημα, απλά έχω την τρέλα της αλλαγής από μικρός και επειδή παράλληλα ξεμένω από χρήματα γιατί πρέπει να αγοράσω κάποια έργα, κατά διαστήματα πουλάω ή ανταλλάσσω τα μηχανήματά μου. Μετά ξέρεις ότι εγώ δεν δραστηριοποιούμαι μόνο στις αγγελίες, συμμετέχω σε όλα και μάλιστα τα θέματά μου έχουν μεγάλη αναγνωσιμότητα. Δεν θέλω να αναφερθώ σε φίλους μου που κάνουν κανονικό εμπόριο, αλλά και αυτό πάλι δεν το βρίσκω αθέμιτο μιάς και πιστεύω ότι το κομμάτι των αγγελιών είναι που ανεβάζει πολύ την αναγνωσιμότητα του site και διαφέρει πολύ από τα άλλα. Το να τηρούνται οι κανονισμοί των αγγελιών συμφωνώ απόλυτα.
    Σήμερα περιμένω από την Κρήτη δύο ενισχυτές που πήρα σαν διαφορά δίνοντας τον δικό μου. Τι να κάνω να μην τους βάλω? Τον ένα θέλω να τον πουλήσω να κλείσω καμιά τρύπα και τον προενισχυτή να τον ανταλλάξω με ολοκληρωμένο να έχω να ακούω μέχρι να ξαναγοράσω κάτι της προκοπής...

    artvoice, Σήμερα στις 10:31

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ




  3. Μελίδης ΜιχάληςΠρόεδρος ΕΒΒΕ
    Moderator



    Εγγραφή:
    27 Νοεμβρίου 2005
    Μηνύματα:
    20.684
    Likes:
    2.130


    Όσοι κάνουν εμπόριο μέσω των αγγελιών, έμποροι ή χομπίστες, έχουν αποκλειστεί από τις αγγελίες.
    Λυπάμαι αλλά αφού πρέπει να τηρηθεί ο κανονισμός θα τηρηθεί, άσχετα αν το βρίσκεις ή όχι αθέμιτο.

    Μελίδης Μιχάλης, Σήμερα στις 10:37

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ




  4. artvoice


    Εγγραφή:
    26 Νοεμβρίου 2007
    Μηνύματα:
    1.899
    Likes:
    1.609


    Τελικά δεν κατάλαβα, εμένα με θεωρείς έμπορο-χομπίστα και έχω αποκλειστεί απο τις αγγελίες πλέον?
    Γιατί έμπορος είναι αυτός που βγάζει μια θετική διαφορά πουλώντας κάτι, όχι αυτός που σε κάθε αλλαγή μπαίνει μέσα...

    artvoice, Σήμερα στις 11:00

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ




  5. Μελίδης ΜιχάληςΠρόεδρος ΕΒΒΕ
    Moderator



    Εγγραφή:
    27 Νοεμβρίου 2005
    Μηνύματα:
    20.684
    Likes:
    2.130


    Ελπίζω να μην το παίρνεις προσωπικά.
    Άρχισα και κόβω όλους όσους δραστηριοποιούνται πολύ ή μόνο στις αγγελίες εφόσον έτσι αποφασίστηκε από την Δ.Ο.
    Εδώ και μέρες γράφω και απαντάω σε pm γι΄αυτό το θέμα.

    Μελίδης Μιχάλης, Σήμερα στις 11:40

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ




  6. artvoice


    Εγγραφή:
    26 Νοεμβρίου 2007
    Μηνύματα:
    1.899
    Likes:
    1.609


    Επειδή λοιπόν εγώ δεν δραστηριοποιούμαι μόνο στις αγγελίες, αλλά και δεν θεωρώ ότι βάζω τόσες πολλές μιας και δεν έχω σε ισχύ αγγελία στην ίδια κατηγορία για διπλό μηχάνημα, μιας και δεν διαθέτω διπλά μηχανήματα σπίτι μου, αν με θεωρείς ότι είμαι στην πιο πάνω κατηγορία, ναι το παίρνω προσωπικά.
    Ξέρω ότι δεν είμαι αρεστός σε κάποιους από την διαχειριστική ομάδα γιατί κάποιες φορές λέω τα πράγματα με το όνομά τους, αλλά τι να κάνουμε, για τον ίδιο λόγο είμαι πολύ δημοφιλής σε κάποιους άλλους.
    Τέλος πάντων, πες μου την απόφασή σου για να πράξω και εγώ ανάλογα.

    artvoice, 38 λεπτά πριν

    ΑΝΑΦΟΡΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ




  7. Μελίδης ΜιχάληςΠρόεδρος ΕΒΒΕ
    Moderator



    Εγγραφή:
    27 Νοεμβρίου 2005
    Μηνύματα:
    20.684
    Likes:
    2.130


    Η δραστηριότητά σου είναι κυρίως στις αγγελίες.
    Η απόφασή μου ισχύει όπως και για όλους τους άλλους.

    Μελίδης Μιχάλης, 30 λεπτά πριν


 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Πολυ βαρύγδουπος τιτλος. Λες και το Φόρουμ εξαρταται απο ένα ή δυο ατομα..

Πρις στιγμην νομισα οτι εκλεισε το φορουμ, γελαστηκα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
@artvoice: Ελπίζω να ζήτησες και να πήρες την άδεια του Μιχάλη για να δημοσιοποιήσεις την ιδιωτική συνομιλία σας.

Εάν ναι, καλώς. Εάν όχι, foul.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
@artvoice: Ελπίζω να ζήτησες και να πήρες την άδεια του Μιχάλη για να δημοσιοποιήσεις την ιδιωτική συνομιλία σας.

Εάν ναι, καλώς. Εάν όχι, foul.
αν δεν ενδιαφέρεται να ξαναγράψει στο avsite, δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει ούτε η κίτρινη κάρτα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.579
Δεν ενδιαφέρεται να ξαναγράψει, θέλει όμως να ασχοληθούν μαζί του και να του δώσουν δίκιο.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Aρκετά .

Λουκετάκι και αν θέλει ο Μελίδης σβήνουμε και τις προσωπικές συζητήσεις.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.812
Όπως θα διαβάσατε μερικοί (όχι όλοι) έγινε η ανακοίνωση εδώ της αλλαγής πλεύσης, όσον αφορά την διαχείριση των αγγελιών.
Ο κανονισμός ήταν αυστηρός και επίσης αυστηρή και η διαχείρησή του.
Εγώ επέλεξα κάποια στιγμή να τον αφήσουμε ανοικτό και το πρότεινα και έγινε δεκτό.
Και χαλαρώσαμε τον κανονισμό για να μπορούν κάποιοι να πωλούν πράγματα για βιοποροστικούς λόγους αλλά και μαζί οι χομπίστες να αλλάζουν μηχανήματα κ.λ.π.
Όμως επήλθε όπως ήταν αναμενόμενο η κατάχρηση αυτής της χαλαρότητας.
Από την στιγμή που αποφασίσαμε να τηρούμε πιο πιστά τον κανονισμό των αγγελιών, "έκοψα" αγγελίες από μέλη που δραστηριοποιούνταν μόνο σ΄αυτές.
Έστειλα πολλά pm σε αυτά τα μέλη με το λινκ της ανακοίνωσης σαν αιτιολογία και έλαβα και πολλά pm και απάντησα σε όλα.
Όλοι κατάλαβαν και έδειξαν κατανόηση, εκτός από τον φίλο artvoice που το πήρε και προσωπικά.

Φίλε artvoice, το ότι έγραψες και κάποια ποστ σε άλλες κατηγορίες ή άνοιξες θέμα που έγινε μεγάλη συζήτηση δεν σημαίνει ότι θα έχεις άλλη μεταχείριση από τα υπόλοιπα μέλη.
Στο προφίλ σου τα μηνύματα δείχνουν δραστηριότητα κυρίως σε αγγελίες.
Αυτό δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό.
Τέλος.
Όπως κατάλαβαν οι άλλοι θα πρέπει να καταλάβεις κι εσύ.
Αλλιώς θα αφήναμε ακόμη τον Μαλούπα Μάνο να καταχωρεί μόνο αγγελίες με καναπέδες, πλακάκια, γρανίτες, μάρμαρα, είδη προικός, εδώδιμα αποικιακά, είδη υγιεινής κ.λ.π.
Αν θέλεις να αποχωρίσεις είναι δικαίωμά σου, καλώς και πάμε παρακάτω.
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε και χωρίς εσένα.

Για τους υπόλοιπους που δραστηριοποιούνται μόνο στις αγγελίες και τους κόβεται το προνόμιο της καταχώρησης αγγελιών, αλλά επιμένουν ότι το κάνουν μόνο από χόμπυ, έχω να πω ότι μπορεί να είναι και έτσι, αλλά κάποιος που επί χρόνια πουλάει μηχανήματα και έχει πουλήσει μέσα από το avsite πάνω από 100 ή 200 κομμάτια, δεν είναι χομπίστας, είναι έμπορος που βρήκε έδαφος για πωλήσεις.
Μπορεί να αδικηθούν μερικοί, αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και χλωρά, δεν γίνεται αλλιώς.

Υ.Γ.
Φίλε artvoice δεν έπρεπε να δημοσιοποιήσεις τα pm με την συνομιλία μας χωρίς να με ρωτήσεις.
Αλλά αφού μπήκαν σε δημόσια θέα, τα αφήνουμε, δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.812
Να υπενθυμίσω επίσης ότι μπορεί να κόβεται η δυνατότητα καταχώρησης αγγελιών από κάποια μέλη, αλλά δεν τους κόβεται η συμμετοχή στα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
59
Να υπενθυμίσω επίσης ότι μπορεί να κόβεται η δυνατότητα καταχώρησης αγγελιών από κάποια μέλη, αλλά δεν τους κόβεται η συμμετοχή στα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ.
Καλησπερα. Αυτο μου ακουγεται σα μισο ban οποτε ισως να μην ειναι τοσο ευστοχο σαν κινηση. Εγω θα προτεινα για να μη δημιουργουνται ανεπιθυμητα φαινομενα, ενα οριο στον αριθμο των αγγελιων που μπορει να αναρτησει καποιο μελος σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Νομιζω ειναι απλο σα σκεψη αλλα σαν εφαρμογη ισως να μην ειναι. U know better
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.812
Αν υπήρχε δυνατότητα από τον πλατφόρμα να γίνεται εύκολα, θα ήταν το ιδανικό.
Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται, οπότε δεν μπορώ να κάθομαι και να μετράω τα ποστ του καθενός στις αγγελίες.
 

Μηνύματα
19.359
Reaction score
13.567
Για ποιο λόγο υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος βάζει συχνά αγγελίες; Σε προσωπικό επίπεδο δεν με ενδιαφέρει το θέμα, δεν έχω βάλει ποτέ, αλλά δεν καταλαβαίνω και που είναι το πρόβλημα. Πιο πολύ βλέπω ως πρόβλημα το hit'n run, να κάνει κάποιος εγγραφή για να βάλει τις αγγελίες του, και μετά να εξαφανιστεί. Αν κάποιος έχει μόνιμη και συχνή παρουσία στο φόρουμ, γιατί να υπάρχει πρόβλημα;
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι εντελώς λάθος.. Εφόσον ο artvoice δεν έχει μπαναριστεί από το υπόλοιπο φόρουμ, αποχωρεί απο το φορουμ επειδή του φράχθηκε η συμμετοχή μόνο στις αγγελίες;

Έτσι δεν επιβεβαιώνει ότι χρησιμοποιούσε το φόρουμ μόνο για αγγελίες; (χωρίς να υπονοώ ότι αυτό έκανε)
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.812
Οι αγγελίες δεν είναι το βασικό σκέλος του φόρουμ αυτού.
Όταν κάποιοι το χρησιμοποιούν μόνο για πωλήσεις υπάρχει πρόβλημα.
Υπάρχουν και κάποια μέλη που έκαναν εγγραφή μόνο για να βάλουν αγγελία, πούλησαν τα πράγματα που ήθελαν και δεν ξαναμπήκαν ποτέ.
Δεν έκαναν καν τον κόπο να γράψουν ότι πουλήθηκε το προϊόν τους.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Εγώ πάλι έχω να προτείνω ότι μέλη που δραστηριοποιούνται μόνο στις συζητήσεις στο φόρουμ και δεν βάζουν ποτέ μια αγγελία να μπαναρίζονται άμεσα.
Δεν γίνεται ρε φίλε να κρατάς μια ζωή τα ωραία σου μηχανήματα και να μας τα δείχνεις στα αντίστοιχα τόπικς και να σκάμε από τη ζήλια μας. Το κράτησες το ρημάδι το σαμπ, το προβόλι, το ηχείο, 1 άντε 2 χρόνια, το χάρηκες, του 'βγαλες τα μάτια, δώστο να πα να χαθεί σε μια καλή τιμή να το χαρούνε και άλλοι ντε!!! μαζί σου θα το πάρεις; και εν τω μεταξύ όλο πίτσι πίτσι στα διάφορα τόπικς γύρω γύρω...ειδικά όσοι γράφουν στα πολιτικά, τώρα που το σκέφτομαι, κάθε έξι μήνες πρέπει να πουλάνε και κάτι σε καλή τιμή αλλιώς να τους κόβεται η πρόσβαση στα αντίστοιχα τόπικς. :p:p:p :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγω θα προτεινα για να μη δημιουργουνται ανεπιθυμητα φαινομενα, ενα οριο στον αριθμο των αγγελιων που μπορει να αναρτησει καποιο μελος σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.
Δε χρειάζονται όρια ...μεγάλα παιδιά είμαστε.
Μέτρο χρειάζεται..
Αν δεν το καταλαβαίνουμε...
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Για ποιο λόγο υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος βάζει συχνά αγγελίες; Σε προσωπικό επίπεδο δεν με ενδιαφέρει το θέμα, δεν έχω βάλει ποτέ, αλλά δεν καταλαβαίνω και που είναι το πρόβλημα. Πιο πολύ βλέπω ως πρόβλημα το hit'n run, να κάνει κάποιος εγγραφή για να βάλει τις αγγελίες του, και μετά να εξαφανιστεί. Αν κάποιος έχει μόνιμη και συχνή παρουσία στο φόρουμ, γιατί να υπάρχει πρόβλημα;
ΣΩΣΤΟ.
ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top