Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Δε ξέρω αν έχει σημασία, αλλά απ' όσο γνωρίζω και το monitoring στα recording, mastering και post-production studios κυμαίνεται γύρω στα 85 dB SPL (και μάλλον χαμηλότερα) καθώς, έχει σχέση με το λεγόμενο "ear fatigue" των μηχανικών.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

καλά, τα ρεντέκο είναι θεϊκά, τι λέμε τώρα. τα καλύτερα. τα καλυτερότερα. τέτοια καυσόξυλα δε βρίσκεις πλέον!
Θυμάμαι τι παραμύθιασμα έπεφτε στην δεκαετία του ΄90 για να μας πείσουν ότι αυτά τα καυσόξυλα κελαηδάνε. Όποιος τα άκουγε και έλεγε ότι του άρεσαν τον κατ έτασσα απευθείας στην λεγεώνα των κουφών.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Bre πατρίδα, μη σε παρασύρουν EAR και Κ.Φ.
Ο γιατρός έχει λαλήσει (όλη μέρα μεσα σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία), ο Κουφούς-ΚουγκΦού είναι και κουφός και μικρός (δεν ξέρει, στερείται Μεγάρου ρε παιδί μου...),εσύ όμωσσσσ?

Αμφισβητείς τουν Μέγα-ρηβιούερ που τάχε, τα χαιρόταν και μας παρουσίαζε τα χαρίσματά τους??

Γιά να συνέλθουμε λίγο δω μέσα που γίναμε όλοι Κόγιδες κσαφνικά!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Μα αν εγώ (γνωστός παίδαρος) πήγαινα στο Μέγαρο θα έχανε το (βαθύτατο) νόημά του το γνωστό άσμα.
Δε θα ήθελα να κάνω τέτοια ζημιά στην τέχνη ούτε να στερήσω από τον γυναικείο πληθυσμό τη δυνατότητα επιλογής.

Θα ήθελα όμως να μου έφταναν τα 85-90dB... Θα είχα πάρει τα 2905 μου και θα ήμουν αλλού (fun park).
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μα αν εγώ (γνωστός παίδαρος) πήγαινα στο Μέγαρο θα έχανε το (βαθύτατο) νόημά του το γνωστό άσμα.
Δε θα ήθελα να κάνω τέτοια ζημιά στην τέχνη ούτε να στερήσω από τον γυναικείο πληθυσμό τη δυνατότητα επιλογής.

Θα ήθελα όμως να μου έφταναν τα 85-90dB... Θα είχα πάρει τα 2905 μου και θα ήμουν αλλού (fun park).
Mmmmm.....mmmm, θα δώ θετικά το ζητημά σας νηαρέ αν αποστείλετε και υλικό που να αποδεικνύει την ενδιαφέρουσα (πλήν μονοτελή-μονομερή) ενασχόλησή σας.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Δε ξέρω τι λένε οι αυθεντίες του ήχου και πως (και γιατί) καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για "καυσόξυλα", όμως κάποιοι σοβαροί επαγγελματίες reviewers δείχνουν να αποδέχονται την αξία του Μ40.1:

There are more sensitive speakers than the Harbeth M40.1, as there are speakers with more drama, or momentum, or bass weight, or overall sonic clarity. But I've never before had a speaker in my home that offered such generous measures of all of those qualities at once. Before my time with the Harbeth M40.1, I could think of exactly 13 loudspeakers, past and present, that I could picture myself owning and enjoying. Now there are 14.

http://www.stereophile.com/content/harbeth-m401-loudspeaker-page-2
 

D

Deleted member 8307

Guest
Re: Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

... όμως κάποιοι σοβαροί επαγγελματίες reviewers ...
κουτόχορτο ή παραμυθάκι σερβίρουν στους αδαείς ή σε αυτούς που ψάχνουν να επιβεβαιώσουν τις επιλογές τους αντίστοιχα και ειδικότερα ο συγκεκριμένος ... το ότι βρίσκεται εκεί έχει να κάνει με την διεύρυνση της γκάμας των αναγνωστών του συγκεκριμένου περιοδικού ...
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ακόμη και έτσι να είναι, δε νομίζω ότι οι άνθρωποι που τα έχουν (και είναι πολλές πολλές χιλιάδες) και τα απολαμβάνουν να είναι κουφοί, ούτε να έχουν συμφέρον να τα προωθήσουν. Ίσως να ισχύει μέχρι κάποιο βαθμό, το "αν δε παινέψεις το σπίτι σου...", αλλά σίγουρα τους ακραίους χαρακτηρισμούς και τους αφορισμούς του τύπου "καυσόξυλα", μόνο σε αυτό (το κατά τα άλλα σοβαρό) φόρουμ, μπορεί κανείς να τα διαβάσει...
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ακόμη και έτσι να είναι, δε νομίζω ότι οι άνθρωποι που τα έχουν (και είναι πολλές πολλές χιλιάδες) και τα απολαμβάνουν να είναι κουφοί, ούτε να έχουν συμφέρον να τα προωθήσουν. Ίσως να ισχύει μέχρι κάποιο βαθμό, το "αν δε παινέψεις το σπίτι σου...", αλλά σίγουρα τους ακραίους χαρακτηρισμούς και τους αφορισμούς του τύπου "καυσόξυλα", μόνο σε αυτό (το κατά τα άλλα σοβαρό) φόρουμ, μπορεί κανείς να τα διαβάσει...
Πολύ βαρειά εκλαμβάνεις αγαπητέ κάποιους χαρακτηρισμούς που αφορούν -εν τέλει- ηχεία.

Άν έχεις παρακολουθήσει τις συζητήσεις -εδώ μέσα- δεν πρέπει να εκπλήσσεσαι διότι ακριβώς έτσι έχουν εκφρασθεί οι συγκεκριμένοι συμφορουμίτες και κατά το παρελθόν, άρα είναι συνεπείς.

Τώρα αν ήθελες τη συγκεκριμένη γνώμη με κορδελίτσα και ροζ χαρτάκι...είσαι σε λάθος φόρουμ.:116:

Έχουν γίνει αναλύσεις επί αναλύσεων και κόντρες και παρεξηγήσεις και και και...και πάλι φίλοι είμαστε οι γνωστοί - άγνωστοι και τα χώνουμε και μας τα χώνουν κλπ κλπ.

Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις πως θα εκφράζεσαι και πως θα αντιδράς αλλά μια "άλλη" γνώμη εμένα ή θα με άφηνε αδιάφορο -δεν με αφορά και τέλος.- ή θα μέβαζε σε τρυπάκι να ψάξω κάτι σε άλλες κατευθύνσεις.

Τώρα, οι απανταχού ρηβιούερς και οι γνώμες τους....:203:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ακόμη και έτσι να είναι, δε νομίζω ότι οι άνθρωποι που τα έχουν (και είναι πολλές πολλές χιλιάδες) και τα απολαμβάνουν να είναι κουφοί, ούτε να έχουν συμφέρον να τα προωθήσουν. Ίσως να ισχύει μέχρι κάποιο βαθμό, το "αν δε παινέψεις το σπίτι σου...", αλλά σίγουρα τους ακραίους χαρακτηρισμούς και τους αφορισμούς του τύπου "καυσόξυλα", μόνο σε αυτό (το κατά τα άλλα σοβαρό) φόρουμ, μπορεί κανείς να τα διαβάσει...
Στην τελική, κάποια στιγμή όλα γίνονται καυσόξυλα. Μη κοιτάς τη χαρτοπετσέτα, κοίτα αυτό που γράφει πάνω της. Η θάλασσα κάποτε τελειώνει, ο ουρανός ποτέ.


 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ωραίοι στίχοι:

El mar y el cielo
se ven igual de azules
y en la distancia
parece que se unen.
Mejor es que recuerdes
que el cielo es siempre cielo
que nunca nunca nunca
el mar lo alcanzara
Permiteme igualarme
con el cielo
que a ti te corresponde
ser el mar.


Πράγματι, άλλο πράγμα η Μουσική (el cielo) και άλλο το χόμπυ (el mar)... :444:
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Τα άκουσα σήμερα τα SHL 5 κουβαλώντας τον ενισχυτή μου (ένα luxman l-505u) στο studio 17. Χωρίς πολλά - πολλά, το ηχείο μου άρεσε πολύ και έδεσε ιδανικά με τον εν λόγω ενισχυτή.
Άκουσα κυρίως σε υψηλές στάθμες χωρίς να αντιληφθώ καμιά κουτίλα ή κουδουνίσματα. Την ίδια ακριβώς εντύπωση μου είχαν δώσει και τα spendor sp100 που άκουσα προ ολίγου καιρού.
Τα ηχεία μπορεί λόγω ομαλής αντίστασης να θεωρούνται εύκολα, αλλά τα θάλουν τα watt-άκια τους. Παίζοντας άνετα με το παντενσιόμετρο στο παρά δέκα, ο κύριος που με εξυπηρέτησε μου είπε ότι ουκ ολίγοι ενισχυτές έχουν κλιπάρει κατά το παρελθόν σε τόσο υψηλές στάθμες.
Οι βάσεις που κάθονταν τα ηχεία ήταν αυτές που κατασκευάζουν τα παιδιά στο studio 17 από μέταλλο και ξύλο ειδικά για τα 5άρια έχοντας ως πρότυπο τις καναδέζικες skylan. Ήταν θεόβαρες και στοιβαρές (περί τα 14 κιλά) χωρίς μάλιστα να είναι γεμισμένες. Αν τις γεμίσεις, η μετακίνησή τους φαντάζομαι θα γίνεται δυσβάστακτη.
Α, και το ηχείο με ένα βαρβάτο solid state ροκάρει για τα καλά.
Και μια ερώτηση προς κατόχους Harbeth: τις προστατευτικές γκρίλιες πώς καταφέρνετε να τις βγάλετε χωρίς να "τραυματίσετε" το ηχείο; Μιλάμε για κανονικό σφήνωμα. Ο αντιπρόσωπος κάτι μου είπε για ειδικούς μαγνήτες που χρησιμοποιεί. Μπορεί ο Alan Shaw να λέει ότι τα ηχεία του παίζουν εξίσου καλά με τα προστατευτικά, αλλά ως προς αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
το καλυτερο tip για να βγαλεις το υφασματινο καλυμα των ηχειων ειναι εναs συνδετηρας... ο ναι...

τον "ανοιγεις" αλλα κρατας μια γωνια 90 μοιρων την οποια εισαγεις αναμεσα στη γκριλια και το ξυλινο πλαισιο...μετα στριβεις ελαφρια τον συνδετηρα ωστε να πιασει πισω απο την γκριλια... και τραβας απαλα προς τα εξω ... επαναλαμβανεις οσες φορες και σε οσα σημεια κρινεις απαραιτητο μεχρι να βγει...

η συμβουλη ειναι απο το users forum της harbeth και ιδεα υπαλληλου της harbeth...

η HARBETH δεν προτεινει ακροαση χωρις γκριλια παντως... το αντιθετο...
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

το καλυτερο tip για να βγαλεις το υφασματινο καλυμα των ηχειων ειναι εναs συνδετηρας... ο ναι...

τον "ανοιγεις" αλλα κρατας μια γωνια 90 μοιρων την οποια εισαγεις αναμεσα στη γκριλια και το ξυλινο πλαισιο...μετα στριβεις ελαφρια τον συνδετηρα ωστε να πιασει πισω απο την γκριλια... και τραβας απαλα προς τα εξω ... επαναλαμβανεις οσες φορες και σε οσα σημεια κρινεις απαραιτητο μεχρι να βγει...

η συμβουλη ειναι απο το users forum της harbeth και ιδεα υπαλληλου της harbeth...

η HARBETH δεν προτεινει ακροαση χωρις γκριλια παντως... το αντιθετο...
Ευχαριστώ! Μπελάς έτσι; Έχεις κάνει συγκριτική ακρόαση με και χωρίς προστατευτικά; Άκουσες διαφορές; Είμαι ενήμερος για τις συστάσεις του Shaw για τη διατήρηση των προστατευτικών αλλά...χμ...δεν ξέρω.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
απαξ και τα βγαλεις μια φορα απλα φροντιζεις την επομενη να μην τα χωσεις εντελως παλι μεσα...

δεν εχω δωσει ακουστικη βαση σε διαφορες με ή χωρις...μονο οπτικη...
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

αν ακους παντως σε μεγαλες εντασεις και περισσοτερο ροκ θα σου προτεινα να πας να ακουσεις και atc...

απο watt παει καλα ο luxman...καλα δεν μιλαμε για ποιοτητα...εκει μετραει ακομα περισσοτερο...
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

αν ακους παντως σε μεγαλες εντασεις και περισσοτερο ροκ θα σου προτεινα να πας να ακουσεις και atc...

απο watt παει καλα ο luxman...καλα δεν μιλαμε για ποιοτητα...εκει μετραει ακομα περισσοτερο...
Το δοκίμασα και αυτό το συνδυασμό αλλά το αποτέλεσμα ήταν μέτριο. Τα ATC είναι ουδέτερα και αχρωμάτιστα και ο luxman είναι αρκετά ουδέτερος. Ο συνδυασμός αποδείχθηκε στεγνός, άμουσος και, όπου βοηθούσε η ηχογράφηση, σκληρός. Ειλικρινά δεν το περίμενα καθότι είχα την αίσθηση ότι το γλυκό θα δέσει.
Έχοντας ακούσει αρκετές φορές τα ATC είμαι της άποψης ότι αν κάποιος δεν ακολουθήσει την προφανή λύση (τον ομόσταυλο ενισχυτή) θα πρέπει να χρησιμοποιήσει κάποιο γλυκόηχο ενισχυτή για να σπάσει τη monitor - ίλα τους. Ο συνδυασμός Luxman + Harbeth απεδείχθη πολύ - πολύ καλύτερος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.386
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top