Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Λάκη, προφανώς γνωρίζεις και το ισοσκελές και το ισοπλευρο και το σκαληνο.
Αλλά αυτή ακριβώς η διαφοροποίηση ανάμεσα στο ισοπλευρο και στο "σχεδον ισοπλευρο ", περιγράφει με απλοϊκό αλλά σαφή τρόπο και όλη τη διαμάχη που λαμβάνει χώρα σε διάφορα θέματα εδώ στο φόρουμ.
Αν λοιπόν αποδεχόμαστε πως το χόμπι είναι τεχνοκρατικο, τότε το σχεδόν ισοπλευρο τρίγωνο δεν υφίσταται. Είναι εξ' ορισμού ισοσκελές.
Μα πιανεσθε απο κατι πραγματα... Πόσοι ακουν(τε) ΑΚΛΟΝΗΤΟΙ - ΑΚΟΥΝΗΤΟΙ - ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΙ - ΑΣΑΛΑΓΟΙ (!) επι ωρες μουσικη και δεν χαλουν το περιβοητο ισοπλευρο; Δηλ το να μετακινηθεις +-0,25μ ειναι εγκλημα, και το ισοπλευρο γινεται ισοσκελες; Για πες μου, τι διαφορες ακους σε 25 ΕΚΑΤΟΣΤΑ διαφορας ακροασης; Τωρα που δοκιμαζω, μην σου πω καμια!
Απο αποψεως "λογικης" εχεις δικαιο, απο αποψεως γεγονοτος εχεις μη-δικαιο;)
[DOUBLEPOST=1558463343][/DOUBLEPOST]
Εντελώς πανοραμικό, τώρα κρεμάω και τα άτμος, να πετάνε κανονικά τα βγιολιά πάνω από τα κεφάλια μας! :p
ΤΟ 'πανοραμικο' το θυμομουν απο εδω https://www.avsite.gr/forum/threads/Ένα-απόγευμα-στου-Κώστα-ear.152775/page-81
μην α/1618 με το καλτσοπεδιλο:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...(2.50μ τα ηχεια, σχεδον 3.00μ εγω)...

Μα πιανεσθε απο κατι πραγματα... Πόσοι ακουν(τε) ΑΚΛΟΝΗΤΟΙ - ΑΚΟΥΝΗΤΟΙ - ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΙ - ΑΣΑΛΑΓΟΙ (!) επι ωρες μουσικη και δεν χαλουν το περιβοητο ισοπλευρο; Δηλ το να μετακινηθεις +-0,25μ ειναι εγκλημα, και το ισοπλευρο γινεται ισοσκελες; Για πες μου, τι διαφορες ακους σε 25 ΕΚΑΤΟΣΤΑ διαφορας ακροασης; Τωρα που δοκιμαζω, μην σου πω καμια!
Διαφορές ανάλογες με όσες θα μπορούσαμε ν'ακούμε από....εναλλαγές καλωδίων ρεύματος.
:O_o:
Ώστε καμιά στα 25,ε; Στα...50 όμως;
Σημειωτέον ότι αλλάζει και η γωνία απόκλισης ως προς τον άξονα των ηχείων στο οριζόντιο επίπεδο.Ίσως και το κατακόρυφο ανάλογα με τις διακυμάνσεις στη θέση της κεφαλής.Και απ'όσο έχουμε εξηγήσει,τα SHL5+ δεν έχουν ομοιόμορφη απόκριση σε αποκλίσεις εκτός άξονα στις ανώτερες οκτάβες.

Γι αυτό και η ιδεώδης δικαναλική ενιαία οντότητα οφείλει να προσεγγίζει όσο γίνεται περισσότερο ένα ομοιόμορφο πεδίο διάχυσης εντός της.Γι αυτό και προπαγανδίζονται παράγοντες όπως η ομοιόμορφη πολική απόκριση και ομοαξονικά μεγάφωνα για όσους έχουν σταματήσει πλέον να ΄΄καρφώνονται΄΄ σαν μπαστουνόβεργες σε κάποιο sweet spot.

Εξάλλου και τα λογισμικά ισοστάθμισης προβλέπουν απανωτές μετρήσεις σε εναλλακτικές θέσεις ακόμα και πέριξ ενός δεδομένου sweet spot.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Τες πα, το παραμύθι είναι απλο:

Οι "κατά τα μπούτια ευαγγέλια", στήνουν με ευλαβική ακρίβεια και βάσει pdf όλες τις αποστάσεις ακρόασης, και με την ίδια νοοτροπία προσπαθούν στο μέτρο του εφικτού ο καθένας να τηρούν όλες τις αρχές λειτουργίας της υψηλής πιστότητας (high fidelity), μέχρι την τελική ισοστάθμιση στα προβλεπόμενα ταργκετ κερβ και στο τέλος κάθονται να απολαύσουν τα βγιολιά να πετάνε, αδιαφορώντας στην πράξη για κάθε ανυπόστατη χαιενταδικη θεωρία, μη μετρήσιμη και μη καταγεγραμμενη στα pdf.

Αντιθέτως, οι "κατά τα καβλώδια ευαγγέλια", καταστρατηγούν κάθε βασική αρχή λειτουργίας της υψηλής πιστότητας και διαλέγουν το καβλώδιο που τους κάθεται καλύτερα απολαμβάνοντας με αυτό και μόνο με αυτό την μουσική τους, αδιαφορώντας στην πράξη για κάθε αποδεδειγμένη μετρήσιμη πραγματικότητα στο οντιο, θεωρώντας ότι το εξαίσιο αυτί τους είναι το υπέρτατο μετρητικο εργαλείο και η προσωπική τους διαστρεβλωμενη άποψη υποχρεωτικά σεβαστή, ασχέτως αν η άποψη του ενός δε συμφωνεί με την άποψη του παραδίπλα και καλά κάνουν κι έχουν διαφορετικά καλώδια.

Μία άβυσσος ολ οβερ.

Το παραμύθι λοιπόν χοντραίνει, όταν η πρώτη ομάδα συνειδητοποιήσει ότι οι οπαδοί της δεύτερης ομάδας δεν έχουν τουλάχιστον ένα εκ των τριων: κροσαρισμενα σαμπς, δεν εφαρμόζουν ισοστάθμιση και δε γνωρίζουν τους χρόνους αντήχησης του χώρου τους. Οι νικητές της κατηγορίας είναι αυτοί που δεν έχουν τίποτα εκ των 3 ανωτέρω. :p

Τιδεγκαταλαβαινεις :drinks:
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Το τελικό συμπέρασμα όμως ενδέχεται να καταστήσει...παρεξηγήσιμο όποιο like θα έμπαινε σε αυτό το μήνυμα...;)
Αμα δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε το κανονικο λάικ απ' το ειρωνικό, καήκαμε καπετάνιο...:gotcha:

Λες καθε φορα που μου κανουν λάικ να νομίζω οτι είμαι...ηλίθια;:errwhat::D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
μπορεί να μου πει απαντήσει κάποιος υπεύθυνα και λακωνικά (μια ανακεφαλαίωση βρε παιδίμ:o)
τι σκ#τά λέτε 10 χρόνια για τα ίδια χάρμπεθ?:laugh:
 

D

Deleted member 38719

Guest
όλο αυτό γιατί το κάνετε!
βρίσκεται την λεπτομέρεια και τη τσακίζεται!
σας "αρέσει" να ενισχύετε το λάθος! Λάθος!

Συγνώμη κι όλας, πολλές φορές λέγονται και γίνονται πράγματα εν βρασμώ ψυχής, η λάθος εκτίμησης μιας κατάστασης!
Δεν βρήσκω επιθυμία στο σωστό τροπο αντιμετώπισης...

Κι όσοι καταλάβατε - καταλάβατε (όπως αρέσκεται να λέει και κάποιο μέλος)
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
μπορεί να μου πει απαντήσει κάποιος υπεύθυνα και λακωνικά (μια ανακεφαλαίωση βρε παιδίμ:o)
τι σκ#τά λέτε 10 χρόνια για τα ίδια χάρμπεθ?:laugh:
Παραμενει η απορια γιατι δεν εκλεισε ακομη η εταιρεια αφου το θελουν στο avsite.gr:):):)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μα πιανεσθε απο κατι πραγματα... Πόσοι ακουν(τε) ΑΚΛΟΝΗΤΟΙ - ΑΚΟΥΝΗΤΟΙ - ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΙ - ΑΣΑΛΑΓΟΙ (!) επι ωρες μουσικη και δεν χαλουν το περιβοητο ισοπλευρο; Δηλ το να μετακινηθεις +-0,25μ ειναι εγκλημα, και το ισοπλευρο γινεται ισοσκελες; Για πες μου, τι διαφορες ακους σε 25 ΕΚΑΤΟΣΤΑ διαφορας ακροασης; Τωρα που δοκιμαζω, μην σου πω καμια!
Απο αποψεως "λογικης" εχεις δικαιο, απο αποψεως γεγονοτος εχεις μη-δικαιο;)
Μα δε μπήκα στην ουσία, ούτε πήρα θέση για τους 25 πόντους (με το συμπαθειο.. :p)
Απλά σου εξήγησα γιατί είναι φυσιολογικό για κάποιους να επισημανουν πως το σχεδόν ισοπλευρο τρίγωνο δεν είναι ισοπλευρο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι μομφή για τις γεωμετρικές σου γνώσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
Παραμενει η απορια γιατι δεν εκλεισε ακομη η εταιρεια αφου το θελουν στο avsite.gr:):):)
μπορεί να είναι εταιρία βιτρίνα και να ξεπλένει λεφτά από πτανες και ναρκωτικά :p:lolsign:
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
K
Πόσοι ακουν(τε) ΑΚΛΟΝΗΤΟΙ - ΑΚΟΥΝΗΤΟΙ - ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΙ - ΑΣΑΛΑΓΟΙ (!) επι ωρες μουσικη και δεν χαλουν το περιβοητο ισοπλευρο;
Μόλις επέστρεψα στον υπολογιστή μετά από θέαση 2ωρης ταινίας. Σε πληροφορώ ότι το κεφάλι μου δεν κουνήθηκε ούτε 5 εκατοστά πέριξ του sweet spot του 5.1. Δεν σας καταλαβαίνω εσάς που χτυπάτε φραπέ το μυαλό σας κάθε φορά που βλέπετε ή ακούτε κάτι...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
μπορεί να μου πει απαντήσει κάποιος υπεύθυνα και λακωνικά (μια ανακεφαλαίωση βρε παιδίμ:o)
τι σκ#τά λέτε 10 χρόνια για τα ίδια χάρμπεθ?:laugh:
Για όλα φταίει ο...ημίθεος.
και τα...Rehdeko.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.120
Reaction score
18.862
K


Μόλις επέστρεψα στον υπολογιστή μετά από θέαση 2ωρης ταινίας. Σε πληροφορώ ότι το κεφάλι μου δεν κουνήθηκε ούτε 5 εκατοστά πέριξ του sweet spot του 5.1. Δεν σας καταλαβαίνω εσάς που χτυπάτε φραπέ το μυαλό σας κάθε φορά που βλέπετε ή ακούτε κάτι...
Με έπιασε το αυχενικό μου μόνο που σε διάβασα... :o:o
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα

Στα +-50 ναι και αρκετη (διαφορα)
Στο δικό μου σαλόνι και σύστημα πάντως τα 25 εκ. στον οριζόντιο άξονα παίζουν μεγάλο ρόλο και γίνεται ιδιαίτερα ακουστό σε συμφωνικά. Πέρα από το ότι η σκηνή "γέρνει" και χάνεται η ψευδαίσθηση ότι δεν ακούς τα ηχεία, το πιο "εκνευριστικό" είναι η έλλειψη σταθερότητας στην τοποθέτηση των οργάνων (και κυρίως στα ξύλινα) που μετακινούνται λίγο αλλοπρόσαλλα στον οριζόντιο άξονα κατά την διάρκεια του ακούσματος της ίδιας παραγωγής. Χάνεται επίσης και η σαφήνεια στην ψευδαίσθηση της τοποθέτησης βάθους. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το πως επιδρούν οι ανακλάσεις του αφρόντιστου χώρου στην συγκεκριμένη συχνοτική περιοχή.

Ως προς τον κάθετο άξονα έχω παρατηρήσει ότι έχω πολύ καλύτερη ομοιογένεια στο φάσμα όταν κάθομαι λίγο πιο ξαπλωτά. Μετακίνηση δηλαδή όχι μεγαλύτερη των 10-15 εκ.

Αυτά προ dirac. Με το dirac, χωρίς να έχω να τις γνώσεις να εξηγήσω γιατί, έχει θα έλεγα σχεδόν εξαφανιστεί το πρόβλημα στην θέση ακρόασης (μεγάλη πολυθρόνα με πλάτος 1,10) και επιτρέπει 2 θέσεις ακρόασης άνετα χωρίς πολλούς συμβιβασμούς.
 
  • Like
Reactions: vet

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σε οριζοντιο αξονα (δεξια - αριστερα δηλ) ακομη και στο sweetpost να καθεσαι, ειναι εμφανεστατη η διαφορα. Στον καθετο ( μπρος - πισω) οπως δοκιμασα, περαν του μισου μετρου αλλαζουν τα παντα.
 
  • Like
Reactions: vet

C

chrispo

Guest
25 cm?...ξέρετε τι διαφορά κάνουν?..τς .τς..εδώ παίρνουμε αποστασιόμετρα laser, gps, νήματα, χρωματιστές κορδέλες, για να βρούμε το mm απόκλιση..

...ρε lakis που ¨πάς¨ με απόκλιση 25 cm από το sweet spot?
Έχεις μετά απαιτήσεις να ξεχωρίσεις ,το κλαρίνο από το μαντολίνο?

..άσχετε hifi λάκι..ΑΚΙΝΗΤΟΣ...δε σου έρχονται τα 25 cm?..να πας εσύ σ´αυτά ρε άσχετε ..ακούς εκεί αυτά τα 25 , να σου κάνουν τα ακούσματα πουτ@ν@ >:(

Για τη δική σας ασφάλεια..όταν ακροάσθε να φοράτε πάντα το κράνος.:gamer:
( όπου lakis = τυχαίο πρόσωπο, προς αποφυγή παρεξηγήσεων):drinks:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Βρε chris ο Λάκης σε εξηγεί ότι ακούει εμφανέστατη διαφορα. Το ίδιο και ο dionis. Ο bhut έχει εξηγήσει και το γιατί. Με το να τρολαρεις σε θέματα που έχουν λυθεί τρολαρεις τον εαυτό σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top