Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Όπως νομίζεις.

Γράψε όμως για τα συμφέροντα.

Όποιος νομίζει , πως γράφουμε εδώ μέσα για να βγάλουμε λεφτά, να σηκωθεί να φύγει.
Ντοπια και ξενα;
Αλλα ειπα οτι γραφουν εδω μεσα για να βγαλουν λεφτα; Για πες μου
Λάκη άστο.
Άκου τα ηχεία σου να γουστάρεις αλλά το High fidelity είναι παιχνιδάκι για άλλους.
Φιλικά...
Μπα, τι μας λες, "παιγνιδακι" το λες τωρα; Και γιατι αυτη η απαξιωση? Θεωρεις τον εαυτο σου υπερτερο ον ικανο να δινει μαθηματα; Ξεφευγεις... Για πες μου ομως για ποιους εδω μεσα ειναι "παιγνιδακι" το hifi, τετοιο μαλιστα που να εχουν την αποκλειστικοτητα;
..Lakis, σε ¨τρώει ¨ ο κ@λος.. και μετά αναρωτιέσαι γιατί σου την ¨πέφτουν¨ ..:rolleyes:
Δεν αναρωτιεμαι καθολου!
 

D

Deleted member 38719

Guest
οι προσβολές πάνε η μία μετά την άλλη, αυτό έχω να πω!
Όποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελλες!
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μπα, τι μας λες, "παιγνιδακι" το λες τωρα; Και γιατι αυτη η απαξιωση? Θεωρεις τον εαυτο σου υπερτερο ον ικανο να δινει μαθηματα; Ξεφευγεις... Για πες μου ομως για ποιους εδω μεσα ειναι "παιγνιδακι" το hifi, τετοιο μαλιστα που να εχουν την αποκλειστικοτητα;
!
Υπέρτατο.
Εγώ ξέρω. Ή θα μάθεις ή θα εκτίθεσαι εδώ μέσα. Η επιλογή δική σου. Πάντα φιλικά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εδω δε ντρεπονται να κακολογουν τον Μπουτια αντι να πουν ενα ''ευχαριστω'' δημοσια. Εχει ακουσει τα εξ αμάξης o ανθρωπος...
Τον Κωστα τον απεκάλεσαν ''Κουφοαυτιά'' οι ανεκδιήγητοι τη στιγμη που δεν ξερουν τη διαφορα του ισοσκελούς απ' το ισόπλευρο τριγωνο...Εγω ειμαι το ''αριστοκρατικο κουτσαβακι'' ή κατι τετοιο γιατι ειμαι κοριτσι. Αν ημουν αγορι, λέει, θα μου μιλουσαν χειροτερα. Και θα ντραπουν να γραψουν οτι το φορουμ προωθει προιόντα να οικονομησει; Αλλά καλά κανουν που δεν ασχολουνται. Ο σοφος δεν διαφωνει ποτέ με ηλίθιους. Αντιθέτως, τους επικροτεί ενίοτε με like. Η καλυτερη τακτικη....
Το "αριστοκράτη μαχαλομαγκα" (όχι κουτσαβακι) σου το είπα εγώ λόγω του υφους της απάντησης σου α/α 813. Περί "κοριτσιου" άλλος, αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι είσαι θηλυκο:), άλλωστε ο τρόπος γραφής σου δεν συνάδει με "σοφτ" χαρακτηρα;)

Υπέρτατο.
Εγώ ξέρω. Ή θα μάθεις ή θα εκτίθεσαι εδώ μέσα. Η επιλογή δική σου. Πάντα φιλικά.
Δεν εκτίθεμαι και καθόλου, άλλοι έχετε εκτεθεί πολλαπλώς λόγω της συμπεριφοράς σας εδω μέσα. Εκφράζω θαρρετά την γνώμη μου, χωρίς να "ακολουθω" κάποιον, έστω και λανθασμένη, και παραδέχομαι την άγνοια μου σε ...νεωτεριστικα στοιχεία.
Να μάθω τι; Ο,τι η ...τούμπα δεν είναι σαξόφωνο ή κλαρινέτο, από ανθρώπους που χλεύαζαν ειρωνικά μετά το ποστ του Bhutia, χωρίς να περιμένουν την διευκρινιστικη απάντηση μου;
Να μάθω τι; ο,τι απαιτείται φροντίδα χώρου όταν πάμπολλες φορές το παραδέχθηκα, δηλώνοντας αδυναμία εφαρμογής εδω;
Να μάθω τι; ο,τι η μουσική προ πάντων είναι γούστο, επιλογή, κέφι κλπ και μετά τελεια αναπαραγωγή;
Να μάθω τι; ο,τι μόλις από χθες άλλαξε η στερεοφωνια και έγινε ...πολυφωνία επειδή έτσι μας την "βαρεσε" το νέο μας χομπυ;
Να μάθω τι;
Το ζήτημα είναι πως εσύ αγαπητέ Νίκο που λες ο,τι ξέρεις, μέχρι σήμερα δεν μετέδωσες καμιά γνώση σου ώστε να πεισθούμε για το "Εγώ ξερω" σου. Το να επικροτείς δημοσιεύσεις αλλων με like ή σύντομα σχόλια δεν σημαίνει γνώση, μα καλή διάθεση προς γνώση (πιθανως, αν ασχοληθείς σχετικα) ή και ....ακολουθια;). Μπορεί σπίτι σου να είσαι Ο ειδήμων (υποπτεύομαι ότι ίσως συμβαίνει, με τις τόσες συσκευές που πέρασαν από σενα), μα εδώ μέσα δεν το αποδεικνύεις. Αυτά επί προσωπικού και φιλικά.
............
Για τους προαγωγους ριβιουερς του ίντερνετ, σοβαρά πέσατε από τα συννεφα;
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
δεν εχω καταλαβει πως μπορει να βγαλει κανεις λεφτα απο αυτην την ιστορια στην ελλαδα. να χασει λεφτα ναι , να κερδισει παλι δεν βλεπω πως.
αν μιλαμε για λεφτα δηλαδη και οχι για φραγκοδιφραγκα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
ΟΚ, την επόμενη φορά που θα ενοχλήσει κάτι, μην το πεις, κάνε ότι δεν είναι εκεί.
Τέλος το off-topic από μένα.
Δεν ενοχλούμαι ο ίδιος,οπότε...δεν θα κάνω σα να μην ήταν ΄΄εκεί΄΄.Θα γίνει,δεν ζητάς δα και τίποτα...ενοχλητικόν.;)
Ισως εαν υπηρχε η θεληση επεμβασης στον χωρο, να μην ειχα κανενα θεμα...
Διαστασεις 3.80χ7.30χ2.90(Υ), ακουω στο δεξιο ημισυ του 7.30 ( με τοιχο δεξια μου και ελευθερο αριστερα), μετα καναπεδων, πολυθρονας και ...κρυσταλιερας ως μπασσοπαγιδας στη γωνια:). δε τριγωνο ειναι σχεδον το συνιστωμενο ισοπλευρο (2.50μ τα ηχεια, σχεδον 3.00μ εγω)
Το τρίγωνο που περιγράφεται είναι...ισοσκελές και όχι ισόπλευρον.

Εκ πρώτης όψεως,η μέγιστη διάσταση δεν δικαιολογεί φαινόμενα υπερφόρτισης από τις υπομονάδες του SHL5+.

Το πλάτος όμως είναι σχεδόν διπλάσιο του μήκους και αυτό συνεπάγεται σύμπτωση περιττής ενέργειας σε συνιστώσες από ιδιορρυθμούς (κυρίως θεμελιώδης πλάτους - δεύτερη αρμονική μήκους) γύρω από τα 44-45 Hz.Επίσης διακριτό αξονικό ιδιορρυθμό στο κλασσικό ύψος των 60 Ηz περίπου.Υπόψιν ότι οποιαδήποτε ανισορροπία σε χαμηλές οκτάβες επηρεάζει την απόδοση και στις ανώτερες αυτών.Και οποιοσδήποτε συντονισμός πάνω σε δεδομένη κεντρική συχνότητα επιδρά και στις γειτονικές άνω και κάτω αυτής.

Η δε κρυσταλλιέρα δεν αποτελεί μπασοπαγίδα,αλλά μάλλον συνηχητή με πιθανότερο ενδεχόμενο να συντονίζεται εκείνη με το περιεχόμενό της σε ακατάλληλες συχνότητες που δεν θα κολακεύουν την κατάσταση.Μπορείς να εντοπίσεις τις ενοχλητικές συχνότητες ακόμα και χωρίς REW,Dirac κ.τ.τ. με αφιερωμένο ντεσιμπελόμετρο και αναπαραγωγή αρχείου με τόνους δοκιμής ή σάρωση ζώνης με αναπαραγωγή στη στάθμη αναφοράς - περίπου 80 dB υπό σήμα ευρυζωνικού ροζ θορύβου.

Για να μην πολυλογούμε και σε ζαλίζουμε πάνω στη διαρρύθμιση του setup,σημειώνεται ότι έστω και αν αποκτήσεις τελικώς τα τριαντάρια,εφόσον διατηρηθεί εκείνη ως έχει,τότε αναμένεται να μην αποδώσουν τα ηχεία τα μέγιστα.Και χρειάζεται κατά τη γνώμη του γράφοντος οπωσδήποτε κροσάρισμα με sub.

Και όμως,το πολυκαναλικό setup ενισχύει τη...στερεοφωνία,δήλωσε ο...΄΄Γαλιλαίος΄΄.;)
Εδω δε ντρεπονται να κακολογουν τον Μπουτια αντι να πουν ενα ''ευχαριστω'' δημοσια. Εχει ακουσει τα εξ αμάξης o ανθρωπος...
Τον Κωστα τον απεκάλεσαν ''Κουφοαυτιά'' οι ανεκδιήγητοι τη στιγμη που δεν ξερουν τη διαφορα του ισοσκελούς απ' το ισόπλευρο τριγωνο...Εγω ειμαι το ''αριστοκρατικο κουτσαβακι'' ή κατι τετοιο γιατι ειμαι κοριτσι. Αν ημουν αγορι, λέει, θα μου μιλουσαν χειροτερα. Και θα ντραπουν να γραψουν οτι το φορουμ προωθει προιόντα να οικονομησει; Αλλά καλά κανουν που δεν ασχολουνται. Ο σοφος δεν διαφωνει ποτέ με ηλίθιους. Αντιθέτως, τους επικροτεί ενίοτε με like. Η καλυτερη τακτικη....
Το τελικό συμπέρασμα όμως ενδέχεται να καταστήσει...παρεξηγήσιμο όποιο like θα έμπαινε σε αυτό το μήνυμα...;)
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
Όπως νομίζεις.

Γράψε όμως για τα συμφέροντα.

Όποιος νομίζει , πως γράφουμε εδώ μέσα για να βγάλουμε λεφτά, να σηκωθεί να φύγει.
Μα με αυτά που γράφονται εδώ μέσα πίστεψέ με χάνετε λεφτά! Δεν έχω ξοδέψει ούτε ευρώ τα τελευταία 3 χρόνια για "αναβάθμιση". Αγαπητοί guru ή γέροντες σοφοί ή ενεργοί ή πολυκάναλοι ή δεν ξέρω τι.... Γράφετε λιγότερα !!!

PS1 Τα χρόνια πολλά μου και στον Κώστα (EAR).
PS2 Θα γεράσω και δεν θα δω ούτε ένα αντεπιχείρημα στα post του Μπούτχια. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει ούτε 0,0001 αντεπιχείρημα. Ο άνθρωπος είναι φαινόμενο.
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Για να μην πολυλογούμε και σε ζαλίζουμε πάνω στη διαρρύθμιση του setup,σημειώνεται ότι έστω και αν αποκτήσεις τελικώς τα τριαντάρια,εφόσον διατηρηθεί εκείνη ως έχει,τότε αναμένεται να μην αποδώσουν τα ηχεία τα μέγιστα.Και χρειάζεται κατά τη γνώμη του γράφοντος οπωσδήποτε κροσάρισμα με sub.
Σαμπ ως των αλλωνων αποδίδουν τα μέγιστα? :D
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν ενοχλούμαι ο ίδιος,οπότε...δεν θα κάνω σα να μην ήταν ΄΄εκεί΄΄.Θα γίνει,δεν ζητάς δα και τίποτα...ενοχλητικόν.;)

Το τρίγωνο που περιγράφεται είναι...ισοσκελές και όχι ισόπλευρον.

Εκ πρώτης όψεως,η μέγιστη διάσταση δεν δικαιολογεί φαινόμενα υπερφόρτισης από τις υπομονάδες του SHL5+.

Το πλάτος όμως είναι σχεδόν διπλάσιο του μήκους και αυτό συνεπάγεται σύμπτωση περιττής ενέργειας σε συνιστώσες από ιδιορρυθμούς (κυρίως θεμελιώδης πλάτους - δεύτερη αρμονική μήκους) γύρω από τα 44-45 Hz.Επίσης διακριτό αξονικό ιδιορρυθμό στο κλασσικό ύψος των 60 Ηz περίπου.Υπόψιν ότι οποιαδήποτε ανισορροπία σε χαμηλές οκτάβες επηρεάζει την απόδοση και στις ανώτερες αυτών.Και οποιοσδήποτε συντονισμός πάνω σε δεδομένη κεντρική συχνότητα επιδρά και στις γειτονικές άνω και κάτω αυτής.

Η δε κρυσταλλιέρα δεν αποτελεί μπασοπαγίδα,αλλά μάλλον συνηχητή με πιθανότερο ενδεχόμενο να συντονίζεται εκείνη με το περιεχόμενό της σε ακατάλληλες συχνότητες που δεν θα κολακεύουν την κατάσταση.Μπορείς να εντοπίσεις τις ενοχλητικές συχνότητες ακόμα και χωρίς REW,Dirac κ.τ.τ. με αφιερωμένο ντεσιμπελόμετρο και αναπαραγωγή αρχείου με τόνους δοκιμής ή σάρωση ζώνης με αναπαραγωγή στη στάθμη αναφοράς - περίπου 80 dB υπό σήμα ευρυζωνικού ροζ θορύβου.

Για να μην πολυλογούμε και σε ζαλίζουμε πάνω στη διαρρύθμιση του setup,σημειώνεται ότι έστω και αν αποκτήσεις τελικώς τα τριαντάρια,εφόσον διατηρηθεί εκείνη ως έχει,τότε αναμένεται να μην αποδώσουν τα ηχεία τα μέγιστα.Και χρειάζεται κατά τη γνώμη του γράφοντος οπωσδήποτε κροσάρισμα με sub.

Το τελικό συμπέρασμα όμως ενδέχεται να καταστήσει...παρεξηγήσιμο όποιο like θα έμπαινε σε αυτό το μήνυμα...;)
Πάλι δεν με πρόσεξες και θα ορμησουν;)
Έγραψα "σχεδον ισοπλευρο" - λες μετά απο την ...τούμπα να μην ξεχωρίζω και το ισοσκελες από το ισοπλευρο; Άλλωστε λίγο να μετακινηθώ έμπροσθεν του καναπέως ή να φέρω εμπρός τα ηχεία, τσουπ το ισοσκελες ....ε...συγγνώμην, το ισοπλευρο;)
Το "μπασσοπαγιδα" της κρυσταλλιερας σαφώς και ήταν ...παιγνιδιάρικο (για να θυμηθούμε και καποιον), χάλια είναι μα τι να κανουμε; ευτυχώς δεν κουδουνίζει το περιεχόμενό της ειδικά με τα Χαρμπεθ - με όλα τα άλλα δαπέδου που είχα αστα:(
Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι τα ίδια "φαινομενα" και με το 30αρι, αφού ουσιαστικά ένα μικρότερο 5+ είναι, και μάλιστα με το ίδιο γούφερ. Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν προχωρώ στην αγορά του ακόμη, παρά την συμφέρουσα ανταλλαγή.
Σου βάζω like - έτσι κι αλλιώς παρεξηγημένο με εχουν:):):)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σαμπ ως των αλλωνων αποδίδουν τα μέγιστα? :D
Όχι από μόνα τους,αλλά μπορεί να συντελούσαν σε εξομάλυνση κάποιων υπαίτιων ιδιορρυθμών,με τη συνδρομή ισοστάθμισης κιόλας για να μειώνονταν οι βλαβερές επιδράσεις στην προβληματική ζώνη...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πάλι δεν με πρόσεξες και θα ορμησουν;)
Έγραψα "σχεδον ισοπλευρο" - λες μετά απο την ...τούμπα να μην ξεχωρίζω και το ισοσκελες από το ισοπλευρο; Άλλωστε λίγο να μετακινηθώ έμπροσθεν του καναπέως ή να φέρω εμπρός τα ηχεία, τσουπ το ισοσκελες ....ε...συγγνώμην, το ισοπλευρο;)
Το "μπασσοπαγιδα" της κρυσταλλιερας σαφώς και ήταν ...παιγνιδιάρικο (για να θυμηθούμε και καποιον), χάλια είναι μα τι να κανουμε; ευτυχώς δεν κουδουνίζει το περιεχόμενό της ειδικά με τα Χαρμπεθ - με όλα τα άλλα δαπέδου που είχα αστα:(
Σου βάζω like - έτσι κι αλλιώς παρεξηγημένο με εχουν:):):)
Δεν υπάρχει ΄΄σχεδόν ισόπλευρο΄΄,όπως δεν υπάρχει...σχεδόν ισοσκελές.Δοκίμασε με καθαρούς τόνους σε στάθμη αναφοράς χωρίς επικαλυπτικές πληροφορίες στο σήμα και τότε θα διαπιστώσεις με τα αυτιά σου κατά πόσον συντονίζεται συμπαθητικά ή όχι.
 

Μηνύματα
27.259
Reaction score
25.253
Δεν είναι ιδιαιτερότητα. Έχει να κάνει με τη διαφορά στο χρονικό διάστημα κατά το οποίο η κάθε κατηγορία μελών (μέλη, editors, moderators κτλ) έχει τη δυνατότητα να τροποποιήσει ένα post. Για τα μέλη είναι (νομίζω) 10 λεπτά, για τις άλλες κατηγορίες μεγαλύτερο. Συνεπώς, ο @Bhutia (ως editor) μπορεί να το κάνει (σχεδόν) κατά βούληση, τα μέλη (σχεδόν) κατά τύχη.



ΟΚ, την επόμενη φορά που θα ενοχλήσει κάτι, μην το πεις, κάνε ότι δεν είναι εκεί.


Τέλος το off-topic από μένα.

Τα γνωρίζω όλα αυτά Γιώργο.
Το ιδιαιτερότητες αφορούσε στον Bhutia.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Το ιδιαιτερότητες αφορούσε στον Bhutia.
Μια τέτοια σχέση είναι...πασιφανής.;)
Πα-νο-ρά-μα-τος.

Τιδεγκαταλαβαινεις. :p

:drinks:

Κι εγώ ακούω σχεδόν δικάναλο.:D
"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα".:D

Στο δικό σου setup με τόσο συμπαγή στερεοφωνία είναι σα να ακούς ένα τρισδιάστατο...μονοκαναλικόν.
Και αυτό είναι το ιδεώδες.;)
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έγραψα "σχεδον ισοπλευρο" - λες μετά απο την ...τούμπα να μην ξεχωρίζω και το ισοσκελες από το ισοπλευρο;
Λάκη, προφανώς γνωρίζεις και το ισοσκελές και το ισοπλευρο και το σκαληνο.
Αλλά αυτή ακριβώς η διαφοροποίηση ανάμεσα στο ισοπλευρο και στο "σχεδον ισοπλευρο ", περιγράφει με απλοϊκό αλλά σαφή τρόπο και όλη τη διαμάχη που λαμβάνει χώρα σε διάφορα θέματα εδώ στο φόρουμ.
Αν λοιπόν αποδεχόμαστε πως το χόμπι είναι τεχνοκρατικο, τότε το σχεδόν ισοπλευρο τρίγωνο δεν υφίσταται. Είναι εξ' ορισμού ισοσκελές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top