Τα Ντου και Ντου, μας κάναν ...ντου!!!


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Μπούτχια ρουλζζ !!
............................................

Με συγχωρείς που σε ζαλίζω, μα την έχω την απορία. Αφού το ίνουος λειτουργεί ως ρουν-ρέντυ (αν κατάλαβα σωστά), τι σε εμποδίζει να στείλεις από αυτό ψηφιακό σήμα στα ντουντού?
Σταύρο θα σε αυτοκτονήξω!!!:D:download:
Λοιπόν: παίρνω το φηφιακό απ το ινούος, και το μπάζω στο οντιο ιν του Ντου. Απ εκείθε τι θα γενεί??
Πώς θα παίξει το άλλο ορφανό? Έ?
Πρέπει κάπως να γίνει κονέ. Το κονέ χρειάζεται ένα μακρύ φηφιακό να πάρει από την θρού-πουτ έξοδο του συνδεμένου ντου, στην άλλη όντιο ιν του ασύνδετου Ντου. Έτσι κελαηδάνε σαν Ντουντού!!!
έ, αυτό το γαμοκαλώδιο δεν τόχω, το περιμένω!!
Ελπίζω να έδωσα να καταλάβεις (δεν παράξενο, είναι η ποιο συχνή απορία στα φόρουμς για το πώς διάολο παίζει με ψηφιακό σήμα!!!!):drinks:
Με το αναλογικό σήμα, απλά κοτσάρεις σε κάθε όντιο ιν του Ντου, ένα εξελάρ βύσμα και ...δατσ ιτ!!!
Μία μόνο είσοδος υπάρχει σε κάθε ηχείο, δηλαδή δεν μπορείς νάχεις 2 πηγές ταυτόχρονα και να επιλέγεις.
Υποτίθεται ότι θα αλλάξει αυτό με κάποιο χειριστήριο.
Το ωραίο όμως είναι ότι παραμιλάω με τη μεσαία περιοχή...παραμιλητό κανονικό!!!
Τσιγάρο και σκατσ ανά χείρας και πέρα δώθε στο δωμάτιο μονολογώντας: δέναι δυνατό τόσο ζωντανό και τόσο ξεκούραστο ταυτόχρονα!!
Να φανταστείς μόλις έχω φθάσει στο Β΄!!:acute:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πήρα επιτέλους το καλώδιο, σύνδεσα ...απασφάλισα..ας μη βιαστώ για περαιτέρω σχόλια.
Μερικές φωτό αύριο για τη σύνδεση, αρκετή αδρεναλίνη σήμερα με Boris Blanc, ροκιές και μπλούζ.
Να ρίξουμε και καμμιά συμφωνική σιγά-σιγά, κάνα φωνητικό σύνολο να να να, γιατί οι γυψοσανίδες στείλαν αίτημα αποχώρησης εκ του οικήματος και ένα μικρό τρέμουλο το άρπαξα ο ίδιος :download:επί τα εντός μου.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
εδώ υπάρχει ένα σχετικά αναλυτικό review από έναν κάτοχο,
υποκειμενικό όπως λέει και ο ίδιος,
έχει και κάποιες μετρήσεις

https://audiophilestyle.com/forums/...akers-for-pop-electronic-and-rock-music-fans/

έχει ενδιαφέρον ότι αφορά τοποθέτηση σε διαμέρισμα
και επίσης η ανάλυση που κάνει ότι τα D & D υπερέχουν σε σχέση με κλασσικές σχεδιάσεις
για ροκ και ηλεκτρονική μουσική σε αφρόντιστους χώρους

(διβάζετε με δική σας ευθύνη, δεν ξέρω αν λέει αλήθειες ή μπούρδες) :biggrin:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ο χώρος ακρόασης πάντα θέλει φροντίδα, ή πολύ ψάξιμο για το που θα τα στήσεις τα ρημάδια.
Ο γκουρού μας δεν είναι τυχαίο που το ψάχνει πόντο-πόντο.8-)
Ο τυπάκος του άρθρου δεν είναι κάνας τυχαίος, αλλά ψαγμένος και φιλοσοφημένος στην κουλτούρα της ακρόασης.
Κάθε σύστημα όμως θέλει φούλ προσπάθεια και γνώσεις, για να στηθεί στο μέγιστο εφικτό βαθμό απόδοσης σε καθημερινό χώρο.
Οι περισσότεροι κατασκευαστές πάντα πουλάνε και φούμαρα για το έτσι και το αλλοιώς των προϊόντων τους, ειδικά για τις κατηγορίες τιμών που "τσιμπάνε".
Σε κείνες που παρατσιμπάνε..ελλοχεύει και πολύ φούμαρο συνήθως, πλην εξαιρέσεων φυσικά.;)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Oι φωτο που υποσχέθηκα!
Εδώ συλλαμβάνεται το φηφιακό σήμα απ το ινούος με το λιλά περικαλώ καλώδιο
IMG_0354.jpg

εδώ ο ψηφιακός σήμας εισέρχεται εντός συσκευής (δια χειρός weiss, όχι παίξε-γέλασε) και εξέρχεται ως ΑΕS
IMG_0357.jpg

φεύγοντας λοιπόν ο ψηφιακός μογκάμης, εισέρχεται (για καλό σκοπό) εις το οντιο ιν του αριστερού(της παραδοσιακής βέβαια αριστεράς) Ντού
IMG_0358.jpg

εκεί δίπλα, δεξιά (παραδοσιακής και εδώ) που φαίνεται το ιν, υπάρχει ετέρα(με την καλή έννοια) έξοδος, η θροπούτ(συμπαθάτε με!) στην οποία εδέησε να εισέλθει(.....) το αρσενικό του μεγαααάλου ψηφιακού (ναι, ήρθε!) καλωδίου, το οποίο μετά από 3 μέτρα δρόμο,
IMG_0360.jpg

κατέληξε στο όντιο ιν του δεξιού ηχείου. Δίπλα του (για παρέα) καρφώθηκε αντρίκια εν σκέτο βύσμα, (εμπεριεχόμενο στη συσκευασία του ηχείου), έτσι για να μη λέει ο κόσμος ότι αφήνουμε τα βύσματα μόνα τους να βγάλουν το σήμα απ την τρύπα και διάφορα τέτοια χαζά...
Έτσι το λοιπόν τα δύο ντου έγιναν και ψηφιακά ντούντού!!:drinks:🍌
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Καλά ο Έλκο είναι Θεούλης, απλά διπλασίασε την τιμή του στρήμερ του μέσα σε 3 χρόνια.
Για να είμαι δίκαιος, δεν θυμάμαι αν το παληό είχε dac.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο γκουρού μας δεν είναι τυχαίο που το ψάχνει πόντο-πόντο.8-)
Παιχνίδι κάνει με τα πλευρικά τοιχώματα.
Με αποστάσεις μετρημένες πόντο-πόντο.
Μέχρι να αρθούν του χώρου τα "αποτυπώματα".
Για να μην πάει η ισοστάθμιση στον βρόντο...

@Bhutia δικό σου, εγώ φεύγω για δουλειά, δεν προκανω για τα κουπλε.. :biggrin:

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παιχνίδι κάνει με τα πλευρικά τοιχώματα.
Με αποστάσεις μετρημένες πόντο-πόντο.
Μέχρι να αρθούν του χώρου τα "αποτυπώματα".
Για να μην πάει η ισοστάθμιση στον βρόντο...

@Bhutia δικό σου, εγώ φεύγω για δουλειά, δεν προκανω για τα κουπλε.. :biggrin:

Το πνεύμα στη συμπλήρωση θα είναι διαφορετικό...
Ο χώρος ακρόασης πάντα θέλει φροντίδα, ή πολύ ψάξιμο για το που θα τα στήσεις τα ρημάδια.
Ο γκουρού μας δεν είναι τυχαίο που το ψάχνει πόντο-πόντο.8-)
Ο τυπάκος του άρθρου δεν είναι κάνας τυχαίος, αλλά ψαγμένος και φιλοσοφημένος στην κουλτούρα της ακρόασης.
Κάθε σύστημα όμως θέλει φούλ προσπάθεια και γνώσεις, για να στηθεί στο μέγιστο εφικτό βαθμό απόδοσης σε καθημερινό χώρο.
Οι περισσότεροι κατασκευαστές πάντα πουλάνε και φούμαρα για το έτσι και το αλλοιώς των προϊόντων τους, ειδικά για τις κατηγορίες τιμών που "τσιμπάνε".
Σε κείνες που παρατσιμπάνε..ελλοχεύει και πολύ φούμαρο συνήθως, πλην εξαιρέσεων φυσικά.;)
Πίσω από το δάκτυλό σου βυσμάτων απολήξεις
τη χαϊεντιά σου δεν μπορείς ποτέ να κρύψεις
σαν την πόρνη που λουφάζει μα η χαρά δεν την αφήνει
με Γκριμ και Ντούντου ζωή που γίνεται πατίνι

Απόψε θέλω μόνο λήψεις και διαγράμματα
τα spectrogram σου να τα ψάξω πόντο πόντο
και άμα φανούν αποκλίσεις και πειράματα
θα πει πως ρίχτο καλύτερα στα Kondo
...
Γύρω από τα μόνιτορ σου ο χώρος έχει θέμα
και θα στη λέω πιο καλά απ' τον καθένα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ήθελα να κάνω ένα μικρό διάλειμμα για να σε βρίσω για αυτό το ρεζίλι :


327898_022c1f1733a365ba7c9f1b0e64a7c46d~3.jpg


Επειδή είναι πρωί κι ακόμα πίνω καφέ και βαριέμαι να βρίζω, υπέθεσε ότι το έκανα.

Παμ παρακάτ.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Γκουρού είσαι (με το ...συμπάθειο) μεγααααάλη.... .......φάλα!!! :drinks:

Μπα, τα φαινόμενα απατούν Κώστα!!
Pro προέλευσης είναι τα ρεύματος, απλά κάποιος τα κάλτσωσε για αδιερεύνητους λόγους!!
(έχω όμως και ανακόντα πολύ 'πιθετικό, γιαυτό πρόσεχε τιμελές!!!)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γκουρού είσαι (με το ...συμπάθειο) μεγααααάλη.... .......φάλα!!! :drinks:

Μπα, τα φαινόμενα απατούν Κώστα!!
Pro προέλευσης είναι τα ρεύματος, απλά κάποιος τα κάλτσωσε για αδιερεύνητους λόγους!!
(έχω όμως και ανακόντα πολύ 'πιθετικό, γιαυτό πρόσεχε τιμελές!!!)
Σημασία δεν έχει τόσο ποιος τα κάλτσωσε,όσο ποιος τα...σπίτωσε.:sneaky:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Σημασία δεν έχει τόσο ποιος τα κάλτσωσε,όσο ποιος τα...σπίτωσε.:sneaky:
Εντάξει, αντρίκια παίρνω την ευθύνη και ομολογώ: τα βρήκα έξω από την πόρτα μου, πεινασμένα...τι νάκανα???
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Με την τανάλια, τεμαχισμός με μίσος σε 20 μικρά κομμάτια.

Σεταπ βασισμένο σε σύγχρονα dsp μηχανολογικά άρτια δορυφορίδια, δεν νοείται να συνοδεύεται από τέτοιο εξευτελισμό πατροπαραδοτου (ανόητου) χαϊ ενδ, χωρίς "παραθυράκια" όπως σε νόμους του κράτους.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εντάξει, αντρίκια παίρνω την ευθύνη και ομολογώ: τα βρήκα έξω από την πόρτα μου, πεινασμένα...τι νάκανα???
Κράτα τα εφόσον πρόκειται περί...τετελεσμένου,αλλά μην κρατάς ως τετελεσμένο τις ανισορροπίες μεταξύ των καναλιών στις οποίες αναφέρθηκες κι έχουν την ουσιαστική σημασία.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
μηπως εχουμε μετρησεις? μηπως γινεται ετσι για χαζι να δουμε μαζι και των αλλων ενεργων ? πλιζ? :angel:
(καποια στιγμη)
-δεν θυμαμαι αν ειπα καλως τα δεχτηκες.. οποτε το λεω τωρα ...με γειες και καλοταξιδα.. :)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Κράτα τα εφόσον πρόκειται περί...τετελεσμένου,αλλά μην κρατάς ως τετελεσμένο τις ανισορροπίες μεταξύ των καναλιών στις οποίες αναφέρθηκες κι έχουν την ουσιαστική σημασία.
Όπως πάντα, ακριβής αλλά και ακριβή η προτροπή σου.
Με την αλλαγή τοποθέτησης, το θέμα σχεδόν εξαλείφθηκε, αλλά απωλεσθήκαν καθ΄οδόν κάποια άλλα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά ακροαματικής ευεξίας.:(
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
μηπως εχουμε μετρησεις? μηπως γινεται ετσι για χαζι να δουμε μαζι και των αλλων ενεργων ? πλιζ? :angel:
(καποια στιγμη)
-δεν θυμαμαι αν ειπα καλως τα δεχτηκες.. οποτε το λεω τωρα ...με γειες και καλοταξιδα.. :)
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, ο χώρος ενισχύει πολύ και άτσαλα χαμηλά και μεσοχαμηλά, έχει μαύρο χάλι γενικώς κάτω από 300Hz, με αποτέλεσμα ενεργειακή απώλεια 3ης-4ης οκτάβας.
Πειραματίζομαι με βάση της συμβουλές του Καστρουνή να ομαλοποιήσω σιγά-σιγά την κατάσταση.
Τώρα να φανταστείς ότι ο αυτιάς είχε πάθει Πακίαση όταν άκουσε σε τέτοιο χώρο τα Γκριμ!
Δεν το αναφέρω ως κομπασμό, αλλά για την ικανότητα των Γκριμ να "ακούγονται" και υπό τέτοιες συνθήκες.
Τα Ντατς έχουν άλλο ακουστικό αποτύπωμα και περισσότερες απαιτήσεις ψαξίματος και διορθώσεων.
Η δεδομένη ανισορροπία του χώρου μου βρίσκεται σε αγαστή συνεργασία με τη δική μου, οπότε θα αλλάξουν σιγουλάκι-σιγουλάκι τα δεδομένα.
Το καλό είναι ότι δεν αγχώνομαι με τέτοιου είδους παιχνίδια: σου δίνουν τη δυνατότητα με δύο ζεύγη ηχείων, που είναι ολοκληρωμένα σχεδόν συστήματα, να προωθείς λύσεις για το βέλτιστο της ακουστικής απόλαυσης.:drinks:
Μετρήσεις όταν ανέβει με το καλό ο Μανώλης!!
Θάχω προλάβει να στήσω και καναδυό μπασοπαγίδες μέχρι τότε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top