Τα ακούσαμε!!! - The blind test...

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Ευχαριστώ θερμά, Νίκο μου. Ευκαιρίας δοθείσης, μπορούμε να ασχοληθούμε και με την θεία ή/και ανθρώπινη φύση του Ιησού :D
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Σιγά σιγά θα μας πείτε ότι μπορούμε να ακούσουμε αν το ρεύμα είναι της ΔΕΗ Πτολεμαίδας ή έρχεται από το πυρηνικό εργοστάσιο στο Κοσλοντούϊ της Βουλγαρίας.

Ρε δε στήνουμε κανέναν προβολέα λέω γώ. Τι έναν. Τέσσερις διαφορετικούς μπορώ να φέρω εγώ.
Να δοκιμάσουμε καμμιά δεκαριά.
Και μετά στην ταβέρνα φυσικά. Να δείτε τέστ..
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Στις προτάσεις που κάνετε, να έχετε υπόψη σας ότι σε επικοινωνία που είχα με τον Ανδρέα, μου είπε ότι μπορεί να μας εξασφαλίσει σχεδόν ότι χρειαστούμε από άποψη συσκευών/καλωδίων, από διάφορες εταιρείες, και να το στείλει στην Θεσσαλονίκη. Όλα φυσικά με την σύμφωνη γνώμη του Βασίλη Χουρμουζιάδη και στο συγκεκριμένο χώρο/σύστημα αναφοράς, που προφανώς θα περιλαμβάνει τα συγκεκριμένα ηχεία και ενισχυτικά.

- Φυσικά θα πρέπει να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε λίγο παραπάνω για ανάλογο καλό χώρο ακρόασης και στην Αθήνα. Όποιος έχει κάποια πρόταση και επί τούτου παρακαλώ να την δηλώσει asap για να την διερευνήσουμε... :wink:
 

Μηνύματα
109
Reaction score
34
g.kar said:
1. Τεστ αντιγραφής των CDs σε διαφορετικές ταχύτητες και σε διαφορετικά δισκάκια. Στη συνέχεια να γίνει σύγκριση με το πρωτότυπο. Στο τεστ να χρησιμοποιηθεί ένας Η/Υ με DVD Recorder της NEC ή της Plextor. Εναλλακτικά το επαγγελματικό recorder της Tascam.
Software εγγραφής για τον Η/Υ το Exact Audio Copy ή το Nero (τελευταίες εκδόσεις)

2. Τεστ κατευθυντικότητας Hi-End καλωδίων

ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ....! :?


3. Test για τον εντοπισμό της σωστής φάσης στα καλώδια ρεύματος. Υπάρχει διαφορά ?
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
λαμπάτος τελικός (κατα προτίμηση se γύρω στα 60 w) vs τρανζιστορ 350w/c vs " ψηφιακός " 600 w/c (δεν χρειάζεται να τους

προμηθευτείτε . Τους έχω όλους !)
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Τσαντουλής Βασίλης said:
λαμπάτος τελικός (κατα προτίμηση se γύρω στα 60 w) vs τρανζιστορ 350w/c vs " ψηφιακός " 600 w/c
Ταβανίσιο! :D
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Τσαντουλής Βασίλης said:
λαμπάτος τελικός (κατα προτίμηση se γύρω στα 60 w) vs τρανζιστορ 350w/c vs " ψηφιακός " 600 w/c (δεν χρειάζεται να τους

προμηθευτείτε . Τους έχω όλους !)
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και άμεσης προτεραιότητας.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Νίκος Τσαρουχάς said:
................ Όλα φυσικά με την σύμφωνη γνώμη του Βασίλη Χουρμουζιάδη και στο συγκεκριμένο χώρο/σύστημα αναφοράς, που προφανώς θα περιλαμβάνει τα συγκεκριμένα ηχεία και ενισχυτικά.
Την έχετε


Οσον αφορά τα Blind tests ιδού οι προτάσεις μου.

(1) "στρωμένο" interconnect εναντίον άστρωτου
(2) Ηλεκτρολογικό καλώδιο τροφοδοσίας επαρκούς διατομής εναντίον αντίστοιχου απο το Κολωνάκι :D
(3) Ψηφιακά καλώδια. Εχουν διαφορές μεταξύ τους ?
(4) Αντικραδασμικές βάσεις-ποδαράκια-πατούσες. Πόσο αποτελεσματικα είναι ?
(5) Κρυογενικά επεξεργασμένα CDs. Κάνουν διαφορά ?
(6) Upsampling, κάνει ουσιαστική διαφορά ?
(7) Κατευθυντικότητα καλωδίων. Αναφέρθηκε και πιό πρίν. Επικροτώ.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
1. Ακουστική αντίληψη του Σαλονικιού πριν και μετά τον πατσά.
2. Τεστ μπουγάτσας γλυκιάς και αλμυρής. Μετά από 16 μπουγάτσες καταλαβαίνει ο Σαλονικιός ποια τρώει ?
 



Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Βασίλης Χουρμουζιάδης [ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ said:
]


Οσον αφορά τα Blind tests ιδού οι προτάσεις μου.

(1) "στρωμένο" interconnect εναντίον άστρωτου
(2) Ηλεκτρολογικό καλώδιο τροφοδοσίας επαρκούς διατομής εναντίον αντίστοιχου απο το Κολωνάκι :D
(3) Ψηφιακά καλώδια. Εχουν διαφορές μεταξύ τους ?
(4) Αντικραδασμικές βάσεις-ποδαράκια-πατούσες. Πόσο αποτελεσματικα είναι ?
(5) Κρυογενικά επεξεργασμένα CDs. Κάνουν διαφορά ?
(6) Upsampling, κάνει ουσιαστική διαφορά ?
(7) Κατευθυντικότητα καλωδίων. Αναφέρθηκε και πιό πρίν. Επικροτώ.

Αυτό και εαν είναι ευχής έργο.
Μακάρι όταν κανονιστεί αυτό,να μπορέσω να είμαι και εγώ παρών. :D
Βασίλη,πολύ σωστές και πάντα επίκαιρες προτάσεις. :) :D
 



Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Αργοπορώντας ελαφρώς περισσότερο από την "καθυστέρηση" την ίδια, εκφέρω τις (λακωνικές, λόγω χρόνου) θαυμάσιες εντυπώσεις μου από την συνεύρεσή μας.

Αφήνω τα αποτελέσματα κατά μέρος (ανήκω στη "χρυσή μετριότητα" του 50%).
Το σημαντικότερο ήταν η παρέα. Αν και ο νους μου έτρεχε στην επόμενη ημέρα και δεν ήμουν ολοκληρωτικά "παρών", εντούτοις, δε θα συγχωρούσα τον εαυτό μου αν απουσίαζα.

Την επόμενη φορά, με οποιαδήποτε..."φορά", θα περάσουμε ακόμη καλύτερα...


Υ.Γ. Πρόταση συγκριτικού; Πικάπ εναντίον CD... 8)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ένα συγκριτικό με βινύλιο εναντίον CD.
Έχω κάτι δίσκους αναφοράς π.χ. συμφωνία Νο 40 φιλαρμονική του Λονδίνου με μαέστρο τον Benjamin Britten της Decca.
Αλλά πως να βρούμε το ίδιο σε CD. Από όσο γνωρίζω είναι σπάνιος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Παιδιά, εάν κρίνετε ως αποδεκτό το επίπεδο ποιότητας ενός Systemdeck IIX με Sumiko Blue Point και ιδιοκατασκευασμένο phono, ως αναλογικής πηγής, μπορώ να το αναλάβω το ζήτημα.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα (blind) test μεταξύ cd και βινυλίου, ούτε εφικτό είναι τεχνικά, (μάλλον είναι αν έχεις μπάρμπα σε κανα studio και κόψει επί τόπου από το ίδιο master ένα cd και ένα βινύλιο), αλλά ούτε και ιδιαίτερο νόημα έχει, (φυσικά δεν έχει και καμία απολύτως χρηστικότητα)...


Φυσικά για ακαδημαϊκούς λόγους και για να γουστάρουμε, μπορούμε να το κάνουμε (τρελοί είμαστε ότι θέλουμε κάνουμε). :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top