Τα παρεπόμενα της Black Box Audio Video Show 2022

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.025
Τα δε θαλασσινά λόγω μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε άλατα έχουν μικρή ταπείνωση τάξης 2 βαθμών, δηλαδή στους -2 .
Το ψυχρότερο θαλάσσιο νερό που καταγράφηκε ποτέ σε υγρή μορφή ήταν σε ένα ρεύμα κάτω από έναν παγετώνα της Ανταρκτικής το έτος 2010, και είχε θερμοκρασία –2,6 °C (Wiki)
Είναι και η πίεση που ταπεινώνει το σημείο πήξεως, όχι όμως και -27...! Πολύ πολύ λιγότερο.
 

Μηνύματα
12.478
Reaction score
14.641
Ζούνε και πολύ κάτω από τους -37 κάποια στα βάθη των ωκεανών.
Τα πιο ευαίσθητα σε αλλαγές θερμοκρασίας είναι του γλυκού νερού. Οι ενυδρειάδες τα ξέρουν αυτά.
Ούτε όλα τα ύδατα είναι ίδια.Το καθαρό ύδωρ υπό Κανονικές Συνθήκες έχει σημείο πήξεως 0 βαθμούς Κελσίου κατά τα γνωστά.

Τα δε θαλασσινά λόγω μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε άλατα έχουν μικρή ταπείνωση τάξης 2 βαθμών, δηλαδή στους -2 .
Το ψυχρότερο θαλάσσιο νερό που καταγράφηκε ποτέ σε υγρή μορφή ήταν σε ένα ρεύμα κάτω από έναν παγετώνα της Ανταρκτικής το έτος 2010, και είχε θερμοκρασία –2,6 °C (Wiki)
Ελπίζω να μη συγχέονται τα ύδατα με τίποτα...κρυογεννημένα καλώδια. :biggrin:

Ίσως στη Νεκρά Θάλασσα που έχει την ανώτερη πυκνότητα σε ανόργανα άλατα να ίσχυε λίγο χαμηλότερο ακόμα όριο αλλά εκεί ούτως ή άλλως δεν ζουν ψάρια...
Για μεγαλύτερη ακρίβεια και απλά περιγραφόμενη κατανόηση της συμπεριφοράς των μορίων του νερού κάτω απο πίεση (πέρα απο τον κορεσμό σε αλάτι), που είναι κατά μοναδικό τρόπο αντίθετη απο αυτή άλλων υγρών όταν αυτά καλούνται να δημιουργήσουν σταθερούς δεσμούς μετατροπής τους σε στερεά κρυσταλλική δομή. (-21 C, -40 C για "supercooled" water). Οι λόγοι που στη φύση αυτό παρουσιάζεται στους -2 C είναι (και) άλλοι.


Τραγούδι σχετικό αφιερωμένο στον Κο Χρήστο. 😍 @christos77 (ψηφιοποιημένο ειδική επεξεργασία απο αρχείο ΕΡΤ , σπάνιο 1961 Πανούτσος, Στη στεριά δε ζεί το ψάρι).

 

Μηνύματα
12.478
Reaction score
14.641

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.025
Ναι, είναι γνωστά αυτά. Ιδίως η κολοσσιαία θερμοχωρητικότητα των υδάτινων μαζών.
Όσο για την πίεση την ανέφερα προφανώς για τα βάθη που ζουν τα οψάρια.
 



Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Νομίζω ότι έφτασε η ώρα για κλείδωμα τού νήματος!
Σας και για κάνα τριανταημερο ban στους 3-4 συμμετέχοντες 🤣
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
......αυτά που δεν είδαμε - είδατε , στην δικιά μας έκθεση .
......πολλά ενεργά ηχεία , .....μας ακολουθούν ! 8-)
-
-
Πόσα θέλουν και αυτοί να μας τρελάνουν....

B&W discover the world's best (...tweeters πρέπει να εννοεί) :roflmao:

Linn LP12 πάνω στη σιφονιέρα με τα ηχειάκια ΄΄υπολογιστή΄΄ - τέτοια πρόταση ΄΄σερβιρίσματος΄΄ να βλέπαμε σε σπίτι και τι στον κόσμο.

Μεγάλα ATC με στήσιμο για τα μπάζα των μπάζων, μόνο το πικάπ μας μάρανε...

Υποψιάζομαι όμως ότι εκεί δεν θα διέθεταν πάνελ , όχι ηχεία αλλά με καταξιωμένους επαγγελματίες να εξηγούν τα καθέκαστα του ήχου . :sneaky:
 



Μηνύματα
306
Reaction score
390
καθυστερημενα (τωρα διαβασα το νημα) να πω
ο κυριος Χατζησταμου ειπε τα αυτονοητα (που ομως χρειαζονται καμια επαναληψη γιατι πολλες φορες τα βαζουμε στην ακρη)
οτι η μουσικη κανει τα μηχανηματα και οχι τα μηχανηματα την μουσικη, αρα ακουτε πιο πολλη μουσικη απο μηχανηματα
και οτι το καλυτερο τελικο "τιουναρισμα" το κανει ο εκπαιδευμενος μουσικα εγκεφαλος και κατ επεταση αυτι
η αλλιως τι να τα κανεις τα ( σωστα μηχανηματα) αν δεν ξερεις τι και πως να ακους και δεν εχεις μουσικη αντιληψη-παιδεια-εμπειρια-κουλτουρα
στην θεση του (σωστα μηχανηματα) ομως ειπε (dsp-subs μετρησεις) και κει τα μπερδεψε τα πραγματα
και το αναφερε δυο φορες το ιδιο ,
λεγοντας επισης..(δεν λεω οτι δεν χρειαζονται τα dsp και τα subs, αλλα αμα εχει καποιος μουσικη κουλτουρα-αντιληψη ξερει και τι να τα κανει τα dsp, το αντιθετο δεν γινεται)..
ε σαν να φωτογραφισε κατι για καποιο λογο
ειναι σαν να ειπε τι να τα κανεις τα καρφια στα ποδοσφαιρικα παπουτσια αφου δεν ξερεις μπαλα
αντι να πει τι να τα κανεις τα ποδοσφαιρικα παπουτσια

ο καθηγητης διπλα του συμφωνουσε καταφατικα γιατι δεν ειπε στην ουσια κατι λαθος
αλλα εστιασε σε κατι ειδικο θολωνοντας λιγο τα νερα,
εξ ου και πολλαπλες διαφορετικες ερμηνειες
καποιος φιλος εγραψε οτι ισως το πε προς υπερασπιση των ουτοπια
ισως το ειπε για το τρομαγμενο αγοραστικο κοινο που μπορει να σκεφτεται
αφου δεν μπορω να εχω-αποκτησω-τοποθετησω τοσα σαμπς και dsp καθομαι στα αυγα μου και ετσι δεν κινειται η νεα αγορα...
Ο κυριος Τσακιριδης παλι λεει μετρησε το χωρο σου, ξεκινα με τα βασικα ειναι σημαντικο.
Και οι δυο τοποθετησεις παντως των ακρως σεβαστων ομιλητων δεν μας ειπαν κατι νεο και απευθυνονται πιο πολυ σε αρχαριους που δεν αποτελουν την πλειοψηφια του κοινου των εκθεσεων.
Αντιθετα ο καθηγητης εκ πατρων και ο "φυλαρχος" μας ειπαν νεα ενδιαφεροντα πραγματα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Και οι δυο τοποθετησεις παντως των ακρως σεβαστων ομιλητων δεν μας ειπαν κατι νεο και απευθυνονται πιο πολυ σε αρχαριους που δεν αποτελουν την πλειοψηφια του κοινου των εκθεσεων.
Ίσα ίσα, τα περισσότερα θύματα είναι αυτά στις εκθέσεις αν μου επιτραπεί η έκφραση δίχως παρερμηνείες και παρεξηγήσεις.
Οι περισσότεροι "audiophiles" είναι dorks που απλά παίρνουν κάθε λίγο και λιγάκι όσο πιο ακριβά ηχεία, καβλώδια και τελικούς ενισχυτές μπορούν, τα σκάνε για πλατώ, βραχίονες, κεφαλές, ενώ έχουν τον χειρότερο ακουστικά χώρο, τοποθέτηση στην τύχη ή όπου επιτρέπει η γυναίκα, εκτεθιμένες τζαμαρίες δίχως την παραμικρή κουρτίνα, και ουκ ολίγες φορές η εναλλακτική τους όταν δεν ακούν δίσκους βινιλίου, είναι το youtube ή στην καλύτερη το απλό spotify.

Αυτοί έχουν πλουτίσει καταστηματάρχες που πουλάνε B&W, Focal, Martin Logan, Bang & Olufsen, και λοιπά "high end audio jewelry" με κόστη 10k+ ανά ηχείο, καλώδια των 5 και 6 χιλ το μέτρο, κ.ο.κ.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
120
Ίσα ίσα, τα περισσότερα θύματα είναι αυτά στις εκθέσεις ….
Οι περισσότεροι "audiophiles" είναι dorks…..
Απ όσο θυμάμαι, Εσυ ως συντάκτης του yellow box (Β.Π.) πριν λίγες εβδομάδες παρότρυνες τα μέλη του φόρουμ (και όχι μόνο) να ´ρθουν στην έκθεση και γράφεις ένα απαίσιο κείμενο μίσους για τον κόσμο που σας στήριξε ?
Εύγε !
Οι αναγνώστες ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους.
Χρόνια Πολλα σε ολους
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Απ όσο θυμάμαι, Εσυ ως συντάκτης του yellow box (Β.Π.) πριν λίγες εβδομάδες παρότρυνες τα μέλη του φόρουμ (και όχι μόνο) να ´ρθουν στην έκθεση και γράφεις ένα απαίσιο κείμενο μίσους για τον κόσμο που σας στήριξε ?
Εύγε !
Οι αναγνώστες ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους.
Χρόνια Πολλα σε ολους
Παρερμηνεύεις τα λεγάμενα μου.

Να εξηγηθώ όσο πιο κατανοητά γίνεται μέσω γραπτού λόγου και όχι από κοντά.

Πρώτα από όλα δεν είναι "κείμενο μίσους".
Αυτό που λέω είναι πως ο περισσότερος κόσμος, ΔΕΝ γνωρίζει και γίνεται "θύμα" πωλητών και μάρκετινγκ.
Και αυτό πάλι δεν είναι ούτε κατηγορώ προς τον οποιοδήποτε πωλητή ή εταιρία, σκοπός κάθε ένα είναι το κέρδος.
Το αν πουλάς κάτι που θέλει Χ συνθήκες και ο αγοραστής το βάζει όπως να 'ναι, δεν ευθύνεσαι εσύ, αλλά ο αγοραστής.

Δεν είπα με κακία κάτι, αν εσύ το εξέλαβες σαν να λέω "είστε μπούφοι, σας κοροϊδέψανε, κάνετε αυτό γιατί κλπ", είναι απλά λάθος (αντίληψη; το έγραψα εγω με τρόπο δυσδιάκριτο; δεν ξέρω).

Αν ήρθες στην έκθεση, και πέρασες από τον χώρο που ήμουν, θα είχες δει πως όχι μίσος, αλλά κάθησα να εξηγήσω σε πάρα πολύ κόσμο τι και πως έτσι ώστε να μην πέφτουν θύματα κανενός και να εκμεταλλεύονται στο έπακρο το σύστημα ήχου και εικόνας του.

Τα βιαστηκά (ίσως και βολικά;) συμπεράσματα δεν οδηγούν ποτέ σε κάτι σωστό.
Ελπίζω πως όποιος παρακολουθεί τα γραπτά μου εδώ, στο περιοδικό και οπουδήποτε γενικά, έχει δει την συνεισφορά μου, ξέρει να κρίνει μια χαρά τι είμαι και τι εννοώ.

Χρόνια πολλά και σε σένα.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
403
Ίσα ίσα, τα περισσότερα θύματα είναι αυτά στις εκθέσεις αν μου επιτραπεί η έκφραση δίχως παρερμηνείες και παρεξηγήσεις.
Οι περισσότεροι "audiophiles" είναι dorks που απλά παίρνουν κάθε λίγο και λιγάκι όσο πιο ακριβά ηχεία, καβλώδια και τελικούς ενισχυτές μπορούν, τα σκάνε για πλατώ, βραχίονες, κεφαλές, ενώ έχουν τον χειρότερο ακουστικά χώρο, τοποθέτηση στην τύχη ή όπου επιτρέπει η γυναίκα, εκτεθιμένες τζαμαρίες δίχως την παραμικρή κουρτίνα, και ουκ ολίγες φορές η εναλλακτική τους όταν δεν ακούν δίσκους βινιλίου, είναι το youtube ή στην καλύτερη το απλό spotify.

Αυτοί έχουν πλουτίσει καταστηματάρχες που πουλάνε B&W, Focal, Martin Logan, Bang & Olufsen, και λοιπά "high end audio jewelry" με κόστη 10k+ ανά ηχείο, καλώδια των 5 και 6 χιλ το μέτρο, κ.ο.κ.
Τα "θύματα" αυτά όμως στηρίζουν μια ολόκληρη βιομηχανία. Οι άνθρωποι κάνουν το κέφι τους. Άλλοι συλλέγουν ρολόγια, άλλοι ανοίγουν και απολαμβάνουν κρασιά των €1000 η φιάλη. Δεν χρειάζεται να τους στήνουμε στον τοίχο. Εξάλλου, η ενασχόληση με το σπορ είναι ένα μακρύ ταξίδι. Όσο πιο μακρύ, τόσο πιο ακριβό.

Εξάλλου, δε νομίζω να υπάρχει καμία σοβαρή εταιρία που να εξαπατά τους πελάτες της. Εκεί είναι, στημένα. Τα ακούς. Σου αρέσουν, τα αγοράζεις. Δεν σου αρέσουν, προσπερνάς. Στη χειρότερη να δημιουργήσει κάποιους lifestyle συνειρμούς για να σου περάσει το μήνυμα "κοίτα, δεν αγοράζεις απλά ένα ζευγάρι ηχεία, αγοράζεις ένα έπιπλο, ή ένα έργο τέχνης για το σαλόνι σου", πράγμα το οποίο αν μέρει ισχύει. Αυτά βέβαια δεν είναι καινούργια πράγματα. Γίνονται σε όλες τις αγορές. Από ανεμιστήρες μέχρι πλακάκια.

Θεωρώ όμως ότι μακράν το μεγαλύτερο πρόβλημα του χώρου παγκοσμίως είναι ο "ειδικός τύπος" όπου οι εντυπώσεις του γράφοντος, αποτελούν γραμμική συνάρτηση του διαφημιστικού πακέτου που έχει επιλέξει ο εκάστοτε εισαγωγέας, έμπορος, κατασκευαστής, κοκ. Ενίοτε, συνοδευόμενες από μια γερή βαθμολογία σε ένα σύστημα μέτρησης που κανείς δεν έχει την παραμικρή ιδέα από που προκύπτει. 97% σου λέει ο προενισχυτής που δοκιμάσαμε. Μα γιατί 97% αναρρωτιέται ο αναγνώστης; Γιατί, για 97% πλήρωσε ο διαφημιζόμενος.
Και για να μην θεωρηθώ δεικτικός προς κάποια κατεύθηνση, τα παραπάνω ισχύουν για τη συντρηπτική πλειοψηφία του γραπτού και ηλεκτρονικού τύπου, με ιδιαίτερη μνεία στους bloggers που υποτίθεται θα έσπαγαν το κατεστημένο του παραδοσιακού διεφθαρμένου τύπου και θα πρόσφεραν αντικειμενική ενημέρωση.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Τα "θύματα" αυτά όμως στηρίζουν μια ολόκληρη βιομηχανία. Οι άνθρωποι κάνουν το κέφι τους. Άλλοι συλλέγουν ρολόγια, άλλοι ανοίγουν και απολαμβάνουν κρασιά των €1000 η φιάλη. Δεν χρειάζεται να τους στήνουμε στον τοίχο. Εξάλλου, η ενασχόληση με το σπορ είναι ένα μακρύ ταξίδι. Όσο πιο μακρύ, τόσο πιο ακριβό.

Εξάλλου, δε νομίζω να υπάρχει καμία σοβαρή εταιρία που να εξαπατά τους πελάτες της. Εκεί είναι, στημένα. Τα ακούς. Σου αρέσουν, τα αγοράζεις. Δεν σου αρέσουν, προσπερνάς. Στη χειρότερη να δημιουργήσει κάποιους lifestyle συνειρμούς για να σου περάσει το μήνυμα "κοίτα, δεν αγοράζεις απλά ένα ζευγάρι ηχεία, αγοράζεις ένα έπιπλο, ή ένα έργο τέχνης για το σαλόνι σου", πράγμα το οποίο αν μέρει ισχύει. Αυτά βέβαια δεν είναι καινούργια πράγματα. Γίνονται σε όλες τις αγορές. Από ανεμιστήρες μέχρι πλακάκια.

Θεωρώ όμως ότι μακράν το μεγαλύτερο πρόβλημα του χώρου παγκοσμίως είναι ο "ειδικός τύπος" όπου οι εντυπώσεις του γράφοντος, αποτελούν γραμμική συνάρτηση του διαφημιστικού πακέτου που έχει επιλέξει ο εκάστοτε εισαγωγέας, έμπορος, κατασκευαστής, κοκ. Ενίοτε, συνοδευόμενες από μια γερή βαθμολογία σε ένα σύστημα μέτρησης που κανείς δεν έχει την παραμικρή ιδέα από που προκύπτει. 97% σου λέει ο προενισχυτής που δοκιμάσαμε. Μα γιατί 97% αναρρωτιέται ο αναγνώστης; Γιατί, για 97% πλήρωσε ο διαφημιζόμενος.
Και για να μην θεωρηθώ δεικτικός προς κάποια κατεύθηνση, τα παραπάνω ισχύουν για τη συντρηπτική πλειοψηφία του γραπτού και ηλεκτρονικού τύπου, με ιδιαίτερη μνεία στους bloggers που υποτίθεται θα έσπαγαν το κατεστημένο του παραδοσιακού διεφθαρμένου τύπου και θα πρόσφεραν αντικειμενική ενημέρωση.
Κοίτα, το "εξαπατάω" ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά.
Άλλος θεωρεί εξαπάτηση το να αγοράσεις ένα ζεύγος ηχείων που κοστίζουν 100.000€ και να είναι ηχητικά και ποιοτικά κατασκευαστικά κατώτερα από άλλο ζεύγος άλλης εταιρίας με αξία 20.000€.
Άλλος εξαπάτηση θεωρεί μόνο την περίπτωση που το προϊόν δεν ακολουθεί τις αναγραφόμενες από τον κατασκευαστή προδιαγραφές.

Εγω προσωπικά βλέπω πάρα πολλά ψέματα από τους περισσότερους κατασκευαστές σχεδόν καθημερινά.
Από ηχεία bookshelf με όγκο όσον ένα mousepad και με specs "Frequency Response: 32Hz - 22kHz"... κάποιοι είναι και τόσο τολμηροί που δίνουν και +/-3dB στο spec.... :D
Από εταιρίες που λένε "θόρυβος λειτουργίας του μηχανήματος: 18dB" (έχει τόσο όντως, όταν είναι κλειστό :D ).
Έως και πολλά πιο βαριά... όπως το "Real 4K projector"... σε προβολείς που απλώς κάνουν την πιο πρωτόγονη pixel shifting τεχνολογία. HDR σε προβολέα με μέγιστη φωτεινότητα 80nits σε κάδρο 40" και με κάλυψη του DCI-P3 30% :D

Ο "ειδικός τύπος" που περιγράφεις, είναι αυτός που σε κάθε δυνατή περίπτωση ξεμπροστιάζω, και αηδιάζω με την ύπαρξη του.
Θα πρέπει το κοινό να μάθει να φιλτράρει αυτά που διαβάζει και βλέπει.
Αν έχεις διαβάσει άρθρο ή δοκιμή μου θα έχεις παρατηρήσει πως δεν δείχνω απλά μετρήσεις (τις οποίες μπορείς να βρείς και σε άλλο αξιόπιστο άτομο να μετράνε πολύ παρόμοια αν όχι 1 to 1), αλλά εξηγώ και τι είναι, πως το διαβάζουμε, γιατί γίνεται, τι επιρεάζει, κλπ.
Προφανώς και εκεί έξω κυκλοφορεί πολλή σαβούρα, πληρωμένα reviews, παρουσιάσεις δίχως την παραμικρή μέτρηση, πιπολόγιο ("γλυκός ήχος, υγρές μεσσαίες"), site και περιοδικά και youtubers που ότι και αν δοκιμάσουν παίρνει βαθμολογία 80% και πάνω, κ.ο.κ.

Στο χέρι του καθενός είναι να ψαχτεί, να διαβάσει, να μιλήσει με ειδικούς, και να καταλήξει να φιλτράρει ικανοποιητικά τι του πλασάρεται.

Εγω προσωπικά, οποιοσδήποτε αμφισβητεί κάποια μέτρηση, εκτίμηση προϊόντος που έχω κάνει, έχει δωρεάν επίσκεψη στον χώρο δοκιμών να τα δει ιδίοις όμμασι! Κερνάω και καλό σουβλάκι/burger.

My 2 friendly cents :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.132
Reaction score
18.923
Η φράση '' ένα απαίσιο κείμενο μίσους '' δεν αντιπροσωπεύει σε καμμιά περίπτωση τα γραφόμενα του billpeppas εδώ.. (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά από όσα έχω διαβάσει μέχρι και σήμερα.. δεν).

Άλλο άποψη-γνώμη-σκεπτικό ή μικροδιαφωνίες (που είναι μέσα στο παιχνίδι) και άλλο να χωριζόμαστε σε ''Βόρειους και Νότιους''..

Αν γενικεύσει-απλώσει κάποιος τη λέξη ''θύματα'' σε όλους όσους ψωνίζουν ακριβά μασίνια γίνεται εύκολα παρεξηγήσιμη, αλλά δεν εννοούσε κάτι τέτοιο και νομίζω το διευκρίνησε.
Προφανώς μπορεί (και το έκανε) να υπερασπιστεί μόνος του τον εαυτό του αλλά επειδή αναφέρθηκε (οι αναγνώστες ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους) τα γράφω ως αναγνώστης γιατί επαναλαμβάνω ''γνωστός'' δεν είμαι κανενός εδώ.
Δεν ερμηνεύτηκε το κείμενο με τον ίδιο τρόπο από όλους. ;)

Χρόνια μας πολλά και καλή χρονιά με υγεία.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.510
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top